ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
mk_e_bg
ентусиаст

Регистриран: 08.07.2016
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3422682 - 01.01.2018 00:30 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Някой ще даде пари, ако прилича на Братя Миладинови, обаче...

Още нещо нелогично: сръбските "езиковеди" в последно време вече не оспорват българския характер на западните преходни славянски диалекти в Босилеградско и Царибродско, само на тези в Пиротско, Нишко и по-западни докато е известно че тези говори са по-различни от българския литературен език отколкото е "македонския" "език" които е диалект (или смес от диалекти) непреходен към сръбски език.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3422704 - 01.01.2018 09:55 [Re: mk_e_bg]

Доколко знам Нишко и Пиротско си говорят на шопски диалект. А шопският си е официален български диалект. За пръв път чувам, че сърбите не го признавали за наш диалект. Тях, ако питаш и София е сръбски град, а българите са сърби, както между другото и българите знаят, че Белград е исторически български град - Alba Bulgarica, а сърбите са си отцепени българи.
Всичко зависи от гледната точка. На Балканите живеем, не на друго място!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3422713 - 01.01.2018 15:36 [Re: Бяло Конче]

Белград е исторически български град - Alba Bulgarica

През средновековието унгарците са го наричали Нандорфехервар...Българският бял град.И сега го наричат така в историческите си атласи.Наши хора,кво да ги прайш!

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

mk_e_bg
ентусиаст

Регистриран: 08.07.2016
    #3422719 - 01.01.2018 18:14 [Re: Бяло Конче]

http://macedonia.kroraina.com/jchorb/st/st_2_b_zap_3.htm

"Преходните говори, както вече се изтъкна, обхващат земите от двете страни на днешната българско-сръбска граница и представят постепенен преход между български и сръбски език. От тях към българския език отнасяме ония, които влизат в границите на България от преди 1918 г., a именно говорите в Белоградчишко, западно Берковско, Царибродско, Трънско, Брезнишко и Босилеградско, известни под общо название белоградчишко-трънски говор. A към сръбски език се отнасят говорите, разположени оттатък границата в Княжевацко, Пиротско, Лесковацко и Вранско.
Българските унени в миналото начело с проф. Б. Цонев и проф. Ст. Младенов смятаха, че западните преходни говори изцяло принадлежат към български език, та затова и тяхното население трябва да бъде присъединено към България. Сръбските учени пък начело с проф. А. Белич ги смятаха за старосръбски и твърдяха, че тяхното население трябва да бъде включено в границите на сръбската държава. A както се изтъкна, те са преходни. Тая гранична област е била ту под българска, ту под сръбска власт до XV в., a след това до 1878 г. е образувала политическа, административна и икономическа цялост. И в нейните диалекти се пазят следи от такива връзки между населението на отделните земи, които днес не съществуват. Общо взето, тия преходни говори имат редица фонетични и граматични черти, едни от които ги свързват с българската, a други със сръбската езикова система. Все пак трябва да се изтъкне, че по основните си граматични особености те са по-близо до българската езикова система, отколкото до сръбската, което показва и първичната принадлежност на населението. Сръбските диалектолози обаче твърдят обратното. Те наричат тия говори само призренско-тимошки, a не преходни и смятат, че са сръбски по своята основа, по своите първични черти. Според тях ония черти, които са типично български, като задпоставен член, разпаднало се склонение, аналитично изразяване на степените за сравнение и пр., не са последица дори от българско влияние, a били балканизми, т. е. появили са се под влияние на асимилирано романско население поради включването на тия първично сръбски говори в балканския езиков съюз. A всички други изоглоси, които свързват тия говори с българската езикова група, според сръбските диалектолози хронологически са вторични, много по-късни. Единственото ново, което сръбските диалектолози приеха в последно време, е схващането, че въпросите за развитието и диалектната принадлежност на тия говори не трябва да се свързват с въпросите за националното съзнание на техните носители. Ония носители на преходните говори, които са в пределите на България от границите до 1918 г., са българи, a ония, които са в пределите на Югославия, са сърби.
Въпросите за връзките на преходните говори с българските говори и със сръбските говори ще се решат окончателно, когато бъдат съставени езиковите атласи на българския и сърбохърватския език. От тях ще проличи не само генезисът на тия говори, но и постепенният преход между българския и сръбския език."

торлашки, шопски - все едно е

Бяло Конче
раванлия

#3422728 - 01.01.2018 19:57 [Re: mk_e_bg]

Не обичам крайните националисти, но на практика сръбската църква и държавност се отцепват от българската, както и сръбската писменост от българската. До преди вуковата им реформа - сърбите са писали на нашата азбука. Исторически - сръбския и българския са два клона на един и същ език. Ясно е кой е първоизточникът, след гореизложеното.
П.П.Има една приказка: Кога стана маймуна - кога му почервеня г.за.

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3422732 - 01.01.2018 20:17 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

Тракийският е друго.

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3422781 - 02.01.2018 18:59 [Re: Tanya.]

Цитат:

Цитат:

Тракийският е друго.

"От га не фати уа каунь?"

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3422782 - 02.01.2018 19:17 [Re: Simulant]

Цитат:

"От га не фати уа каунь?"

К'ъ ж га фана уа? Ми тя мина кат матор и бе мноо кьошелия, уа!

Бяло Конче
раванлия

#3422786 - 02.01.2018 19:56 [Re: Simulant]

Уау! Имало български и български!

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3422787 - 02.01.2018 20:06 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Имало български и български!

Май македонския по го разбирам...

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 43 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4703

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.013 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.