ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Името, името и пак името!
    #3437900 - 21.05.2018 20:26 [Re: Негатор]

Авторът сам си противоречи. Говори за грчко-бугарски пингпонг со Македониjа, но се опитва да внушава, че благодарение на този пингпонг България ще погълне Македония. Елементарно е, че Гърция няма да се съгласи. Ако щеше, за какво са всичките тези циркове. Гърция най-би искала Македония да бъде поделена, но не и да бъде пръсъединена изцяло към България или Албания.
Следователно няма такъв пингпонг, а има съвсем конкретен спор за името, който така или иначе трябва да бъде решен.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3437904 - 21.05.2018 20:46 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Но ако имат проблем с това как ние самите наричаме себе си, то тогава става въпрос за душевно разстройство.

Тъй де, не ги слуша главата, и аз това казвам.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3437908 - 21.05.2018 21:06 [Re: Елби]

Това име - Илинденска Македония,не ме кефи.Поради причина,че звучи тъпо.Все едно както викаме Хитлерова Германия за да отличим определен период от историята на Германия.Има ли предлог - Македонска република?

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Редактирано от Лаф моабет (21.05.2018 21:07)

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3437915 - 21.05.2018 21:25 [Re: Лаф моабет]

Вероятно американците твърдо застават зад това предложение и се застъпват да се приключва с този въпрос.

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3437920 - 21.05.2018 21:58 [Re: Гай Баньо]

Ами то си е време за приключване.Не разбрах името с превод ли ще бъде или без?

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Гай Баньо
комшията

#3437927 - 21.05.2018 22:29 [Re: Лаф моабет]

Думата Македония ще е с превод. Добавката - зависи коя ще е. Нова, северна и горна са преводими, а вардарска и илинденска - трудно.

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3437942 - 22.05.2018 02:54 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Најмногу што можеа да прифатат Македонците, беше некаква додавка на зборот Македонија, и тоа да биде само за меѓународна употреба. Откако покажавме подготвеност на такво нешто, Грците излегоа со ново барање - истото име да го воведеме и во внатрешна употреба (менувајќи го името во самиот устав)

Аз си мисля, че винаги искането на Гърция е било името да се смени и да се използва "ерга омнес" (навсякъде).
Обаче има един друг момент - в момента по някакъв явен или скрит начин ще опрощават дълга на Гърция и сега ще ги натиснат и за този проблем.

Гай Баньо
комшията

#3437956 - 22.05.2018 09:43 [Re: потребител]

Цитат:

Цитат:

Најмногу што можеа да прифатат Македонците, беше некаква додавка на зборот Македонија, и тоа да биде само за меѓународна употреба. Откако покажавме подготвеност на такво нешто, Грците излегоа со ново барање - истото име да го воведеме и во внатрешна употреба (менувајќи го името во самиот устав)

Аз си мисля, че винаги искането на Гърция е било името да се смени и да се използва "ерга омнес" (навсякъде).
Обаче има един друг момент - в момента по някакъв явен или скрит начин ще опрощават дълга на Гърция и сега ще ги натиснат и за този проблем.

Да, те отдавна говорят за ерга омнес, обаче ерга омнес е понятие от международното право и важи в обръщение между субекти на същото, а гърците до сега не бяха уточнявали, че под същото понятие разбират нещо друго и извън международното право. А това, че ще ги натиснат, мисля че започва да личи - те отказаха предложението "Илинденска Македония" (след като преди това го приеха), а след това им се обадил чичо Сам за да им каже колко "оценявал усилията им", та сега външният министър на Гърция ще прекара една седмица на гости при него. Правителствата на Македония и Гърция стигнаха до съгласие за "пакет", който би могъл да бъде някакво решение, в който Македония се съгласи на име, което напълно покрива условията на Гърция, а също така прие конкретното име за съвкупна употреба - ерга омнес по начина, по който го разбират Гърция. Както казват гърците - "Скопие измина своя път до компромиса". И тогава изненада - гръцкото правителство се оттегля. Все едно са малко дете, на което вече не му е забавно да си играе. Разбирате ли сега с кого си имаме работа? И сега кого остава да натиснат янките, като нашето правителство публично заяви, че е намерено приемливо за нас предложение, особено като до същото това предложение не сме стигнали сами, а в диалог точно с Гърция? Просто за пореден път се вижда, че Гърция преговаря неволно, което за нас не е нищо ново, но е хубаво, че ни го припомниха. Аз се радвам, че за първи път нашето правителство играе играта по възможно най-добрия начин - с картите, с които разполагаме направо играе прекрасно.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3437957 - 22.05.2018 10:19 [Re: Гай Баньо]

А какъв е интересът на Гърция да се държи така? Или просто от малоумие?

Гай Баньо
комшията

#3437958 - 22.05.2018 11:00 [Re: Елби]

Гърция се старае Македония да не влезе в ЕС преди Сърбия. А ако Сърбия влезе в ЕС преди Македония, едва ли тогава Гърция ще обърне палачинката и ще каже "ето, постигнахме целта си, сега може да заповядате в нашата компания". Мисля че сръбските служби/УДБа в Македония стават минало и в Македония вече се говори по-открито за реалността в отношенията Гърция-Сърбия и какви са те по отношение на нас. И вероятно това е една от причините, поради които нашите управляващи тръгнаха да оправят отношенията с България и вероятно ще направят всичко за да ги запазят, макар че ще има доста трудности, понеже обикновеният македонец не разбира този процес ("не разбира" е мой си евфемизъм за "е прекалено невеж и късоглед"). Покрай важността на отношенията си със Сърбия, мисля че точно оправянето на отношенията между Македония и България е една от причините, че гърците изведнъж станаха по-сговорчиви и мотивирани в търсенето на решение за името ни. Не е единствената причина, разбира се, но може би е една от тях. Всъщност в този момент вероятно си пожелават този спор никога да не го бяха измислили, предвид гръцкото публично мнение, градено през годините, което сега им задава огромни главоболия. Та веднага след като Македония и България започнаха отново да говорят за Коридора 8, гърците изведнъж започнаха да ни канят на разни европейски и балкански срещи, на които да се говори за "Коридор 10 и Коридор 8", спряха да възразяват на ползването на "Република Македония" дори в тяхно присъствие, а бе като цяло станаха по-дипломатични и нормални. Както казах - има и други причини, но long story short - Гърция този път има някакъв мотив да затвори този спор.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3210

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.