ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 22846
Новини за Македония +++
    #3439413 - 07.06.2018 22:25Нещо от "културата"!

Редактирано от admiral (07.06.2018 23:09)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 22846
Re: Новини за Македония +++
    #3439551 - 09.06.2018 21:44 [Re: Негатор]

А сега де?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28308
Re: Новини за Македония +++
    #3439647 - 11.06.2018 15:17 [Re: Негатор]

Упс! Зоран Заев купонясва с гръцки министър в Струмица!


https://www.blitz.bg/svyat/prvi-priyatel...news606249.html

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7118
От: Журче
Re: Новини за Македония +++
    #3439648 - 11.06.2018 15:37 [Re: Бяло Конче]

Какъв гръцки министър? Това е македонският външен министър Никола Димитров. Жестока излагация на Блиц.бг.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 30417
От: Съзаклятието
Re: Новини за Македония +++
    #3439650 - 11.06.2018 15:47 [Re: Гай Баньо]

Що разваляш купона, ся?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
balkanec
заслужил ветеран
****

Регистриран: 24.03.2014
Мнения: 2204
Re: Новини за Македония +++
    #3439679 - 12.06.2018 00:19 [Re: admiral]

Не го познавам добро бугарското новинарство, ама изгледа нема некакви големи разлики од македонското. А во меѓувреме можеби стигнавме до крајот на преговорите, но не таков каков што многумина а исто и јас очекуваа. Ме изненадува грчката конструктивност за дел од темите опфатени во преговорите. Според Коѕијас, услов за кревање на блокадата од евроатлантските интеграции на РМ не е веќе промена на уставот туку само ратификација на договорот од македонскиот парламент, а доста позитивно се изјаснува и за јазикот и идентитетот. Се разбира ако тоа не е некоја нова грчка ујдурма.

Цитат:

– Штом го имаме ратификувано договорот, да се надеваме дека ќе го имаме, од нивното Собрание, како ратификувани и прашањата што ги имаме со Албанија, ние со големо задоволство ќе дадеме „ок“ за да тргнат по нивниот европскиот пат. Секако, доколку ги имаме навистина решено сите проблеми, се надевам дека утре ќе завршиме, ние треба да помогнеме и да ги поддржиме овие земји на нивниот европски пат, рече Никос Коѕијас. Во однос на членството во НАТО, објасни покана е она што може да се даде, како што е планирано, ако се биде во ред на Самитот на 11 и 12 јули, додавајќи дека за оваа покана потребни се ратификации од сите земји членки.
Цитат:

– Одредницата и самоопределувањето постојат, македонскиот јазик постои од 1977 во ОН, вели Коѕијас на прашањето дали во договорот е вклучена одредницата македонски за јазикот и националноста.

Шефот на грчката дипломатија, рече дека македонскиот јазик „не е нешто што го дава или го зема Грција, затоа што тоа е нешто што е веќе дадено од ОН“, но и согласно со ИСО стандардите.

http://www.libertas.mk/kozijas-go-naprav...o-za-eu-i-nato/


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7118
От: Журче
Re: Новини за Македония +++
    #3439688 - 12.06.2018 02:17 [Re: balkanec]

Цитат:

услов за кревање на блокадата од евроатлантските интеграции на РМ не е веќе промена на уставот туку само ратификација на договорот од македонскиот парламентТоа ќе биде доволно за да дозволат да се одреди датум за преговори со ЕУ, ама до денот на почетокот на преговорите ќе треба да ги имаме направено уставните измени.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28308
Re: Новини за Македония +++
    #3439695 - 12.06.2018 06:38 [Re: Гай Баньо]

Съжалявам за дезинформацията. Верно, че тези от Блиц, този път директно се оакаха...
Знам, че е жълта преса, но все си мислех, че казват и по нещо вярно. Е, този път загубиха още един читател.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия
***

Регистриран: 28.08.2009
Мнения: 28308
Re: Новини за Македония +++
    #3439696 - 12.06.2018 06:40 [Re: balkanec]

Наистина няма голяма разлика. То целия свят е едно голямо село, а какво са в това село България и Македония? Една малка махала!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
balkanec
заслужил ветеран
****

Регистриран: 24.03.2014
Мнения: 2204
Re: Новини за Македония +++
    #3439706 - 12.06.2018 13:57 [Re: Гай Баньо]

Цитат:


Тоа ќе биде доволно за да дозволат да се одреди датум за преговори со ЕУ, ама до денот на почетокот на преговорите ќе треба да ги имаме направено уставните измени.

Во право си, тие најверојатно ќе бараат промена на уставот веднаш. После постигањето на целта, преку нивните сојузници или тие самите веројатно ќе се обидат да го блокираат членството на РМ во ЕУ со изговор за неспроведени реформи или било што друго што ќе им падне на памет. Се надевам дека нашите се доволно паметни да се држат до планот кој предвидува гласањето за промена на уставот во нашиот парламент да биде во ист ден со ратификацијата на влезот на РМ во ЕУ во грчкиот парламент. Тоа би требало да биде гаранцијата дека Атина нема да игра нечесно. Затоа што ние веќе имаме еден договор каде грците се обврзуваат да не ги попречуваат евроатлантските интеграции на РМ, кој веќе го прекршија и за тоа имаме пресуда од судот во Хаг.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
1 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7168

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.035 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.