ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Честита Нова Държава, Северна Македония!!!
    #3440249 - 19.06.2018 16:47 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Все си мисля, че имахме огромен исторически шанс след 1990г за нормално сближение, като хора, които са били един народ. Някак си не се получи. Нашите политици бяха заети предимно с бързо натрупване на капитали и вторачване в пъпа си по стара източна традиция.

Представи си да бяхме заявили желание за присъединяване към България. Това означава ли, че е щяло да се случи и да мине като по вода? Особено сред съседите. Освен това не знам колко щеше да бъде добра за нас България от 90-те. Не като държава, не като хора, а като обстановка. Пожелаваш ли ни вашите тогавашни мутри например?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3440250 - 19.06.2018 17:04 [Re: Бяло Конче]

Имаше реално сближаване, но много хора отказват до го видят. Първо имаше голям брой Македонски студенти в България. Те видяха, че в България няма 300 000 Македонци поробени, видяха една практически дружелюбна страна. Огромен брой Македонци ходят до Благоевград, Петрич, Банско, Разлог и е много по-трудно да ги манипулираш, за поробени малцинства и прочие, защото са го видяли с очите си.
После дойдоха българското гражданство и пътуването в Европа и прочие, София се удвои, Македонци дойдоха да работят като лекари, компютърни специалисти и прочие. Тия хора имат семейства в Македония, техните семейства не може да им обесняваш, че има роби в България.

Реално преди 1989 година изолацията и в двете страни беше пълна, границата беше една от най-пазените в света. Така че извървяхме дълъг път от комунистическите митове и загадки и дълъг има в бъдеще.

Също стотици хиляди, ако не милиони българи отидоха да видят Охрид. Дали можеше повече - сигурно. Но реално в последните 25 години се сближихме много.

Гай Баньо
комшията

#3440252 - 19.06.2018 17:30 [Re: Пиринец]

Цитат:

Тия хора имат семейства в Македония, техните семейства не може да им обесняваш, че има роби в България.

Така си е. Нашите обикнаха България през мен. Не че я мразеха или че бяха предубедени преди това, просто за тях тя беше напълно непозната страна. Баща ми разбираше процесите и например беше признателен (все още е) за помощта на България по време на гръцкото ембарго. Но знаеш ли кога си го каза? Едва когато аз го попитах след като бях прочел за това в някой от тези форуми. В интерес на истината в България съм запознал двама местни с македонско самосъзнание. Единият по-възрастен, единият млад на 20-ина години. Но двамата си го казваха без притеснения, по-скоро аз се притеснявах да не си го отнеса заедно с тях.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3440258 - 19.06.2018 19:00 [Re: Гай Баньо]

Кой какъвто иска да се чувства, негово право си е. Истината е, че сега наистина сме по-близки отпреди 20-ина години. Тъй, че каквото и да ми обясняват - България и македонците добре си изиграха картите по отношение на националния въпрос между 1944 и 1990г.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3440276 - 20.06.2018 07:15 [Re: Гай Баньо]

В никакъв случай не ви пожелавам нашия преход, разбира се. От друга страна, напълно уважавам, хората такива, каквито са. За мен самоопредлението - македонец не е проблем, казвал съм го много пъти. Това от което съм се дразнел и за което съм писал е основно в абсолютно неправилното преиначаване на историята от Скопските историчари. И Гоце, и Даме, и Яне и всички комити от старото ВМРО съвсем ясно са казали, какви са и какво искат. Защо трябва да им се променят заветите посмъртно? Това е само и единствено, поне за мен проблемът между България и Македония, а не език, църква, държава, самоопределение.
Дори и Охридската Архиепископия!? Ами тя си е била българска. Има документи за това! Но, както и да е. Като искат вашите свещеници, нека са си Охридска Архиепископия, но да не наричат историческата такава - македонска, защото не е била. Днешната - ОК?
И т.н. Наистина има и движение в положителна посока, и Дай Боже, да продължава така.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3440279 - 20.06.2018 10:56 [Re: Бяло Конче]

Охридската архиепископия е огромен проблем и за съжаление Русия ни го начуква яко там. Ако Македонската православна църква се преименува официално на Охридска архиепископия, ние губим огромно и ключово парче от историята си.

Но за съжаление залисани от руска пропаганда, нашите псевдокоментатори се занимават с простотии като Северна Македония, а проспиват църковния въпрос.

Но жалката ни вице-президентка коленичи пред руския патриарх - слугинаш.

Гай Баньо
комшията

#3440282 - 20.06.2018 11:50 [Re: Пиринец]

Цитат:

Охридската архиепископия е огромен проблем и за съжаление Русия ни го начуква яко там. Ако Македонската православна църква се преименува официално на Охридска архиепископия, ние губим огромно и ключово парче от историята си.

Мисля, че след договора между Македония и България и новите събития в отношенията между МПЦ и БПЦ, Гърция промени тактиката и се опитва да преобърне нещата в своя полза. Виждам вероятност Македония отново да се върне на благонаклонността си спрямо Сърбия, като косвен резултат от подобряването на отношенията с Гърция. След договора за името Гърция "влиза" в Македония като фактор и с всички средства ще пречи на осъществяването на Коридор 8.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3440284 - 20.06.2018 11:59 [Re: Гай Баньо]

Мдаам, Гърция няма да търси коридори, които я заобикалят. Север-юг е логична ос, но поне засега изглежда като да има противопоставяне между Вселенския и Русия по църковните въпроси, а те не са без връзка със светските дела.

По отношение на църковния въпрос брачата срби са притеснени, което според мен показва, че за тях Македония е обект, а не партньор или приятел. Не виждам какъв им е проблема с епархиите в Македония на сърбите. Сърбинът дори не използва думата Македония, а Скопие.
Те между другото са единствените от съседите, които не поздравиха Гърция и Македония за договора.

http://www.actualno.com/balkani/spc-vsel...ews_680618.html

Гай Баньо
комшията

#3440285 - 20.06.2018 12:10 [Re: Елби]

Цитат:

Мдаам, Гърция няма да търси коридори, които я заобикалят. Север-юг е логична ос, но поне засега изглежда като да има противопоставяне между Вселенския и Русия по църковните въпроси, а те не са без връзка със светските дела.

По отношение на църковния въпрос брачата срби са притеснени, което според мен показва, че за тях Македония е обект, а не партньор или приятел. Не виждам какъв им е проблема с епархиите в Македония на сърбите. Сърбинът дори не използва думата Македония, а Скопие.
Те между другото са единствените от съседите, които не поздравиха Гърция и Македония за договора.

http://www.actualno.com/balkani/spc-vsel...ews_680618.html

Сегашните управляващи в Сърбия са копие на нашия груевизъм. От тях не очаквам нищо добро. Външният им министър наскоро се изцепи как Сърбия била сгрешила, че е признала Македония под конституционното й име (едва през 1996). При положение, че бяхме в процес на преговори и че след броени месеци няма да има значение кой под кое име ни е признал. Президентът им Вучич преди няколко дни се направи интересен с изброяване на ужким "random" примери, като "Стара Сърбия" и "Южна Сърбия". Припомням че тази страна е в процес на преговори за членство в ЕС.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3440322 - 21.06.2018 03:45 [Re: Гай Баньо]

Македонски журналист: Политиците в България са страхливци
https://www.btv.bg/video/shows/lice-v-li...a-postapka.html

Ами знаем си ги!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 23 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5106

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.