ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Обърквации
    #3456208 - 21.02.2019 15:39 [Re: Негатор]

Цитат:

„Не можете вие да го национализирате свети Климент или свети Наум, или браќата Кирил и Методиј. Тие се христијански просветители, духовни лица на кои не може вие да им дадете националност. Тие дејствувале во
одредени држави, во Византија и во бугарската средновековна држава, меѓутоа нив тоа не ги прави ниту Бугари, ниту Грци, ниту Македонци во современа смисла.

Донякъде бих могъл да се съглася, но в крайна сметка поне за исторически лица, като св. Наум и св. Климент Охридски има доста ясни исторически свидетелства точно какви са и от кой народ са.
Хайде, нека да не гледаме нацията, но народа? Май, че трябва след, като нещата са еднозначни.
Ей, го например, какво казва Димитрий Хометиан(той не е българин и не може да бъде упрекнат в пристрастие) за св. Климент:
Цитат:

Този велик наш отец и светилник на България бил по род от европейските мизи, които народът обикновено знае и като българи.

Та какво неясно има тук? Но хайде, нека да оставим мъдрите да се намъдруват и дано да е за добро!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3456217 - 21.02.2019 17:04 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Минатото треба да се денационализира!

https://okno.mk/node/76815

Направил си "неволна" грешка. Пише: Толкувањето на минатото треба да се денационализира.

Така или иначе миналото е понятие извън днешната реалност, така че ще ми е интересно да обясниш разликата между миналото и тълкуването му. Доколкото има такава разлика, точно там се съдържа шарлатанията!

Негатор
Античен вагабонтин

#3456219 - 21.02.2019 17:07 [Re: Бяло Конче]

Когато искаш да си присвоиш нещо, казваш "Абе аз съм си го взел, защото бившият му собственост го е забравил на моя територия, а пък то всъщност и не било негово"!

Бяло Конче
раванлия

#3456221 - 21.02.2019 17:29 [Re: Негатор]

Е, да де, но пък бившият му собственик се е разписал на него с железни букви. Може да бъде взето само, ако бившият му собственик не е жив, но в случая той си е жив, макар и полу-, но мърда!

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3456222 - 21.02.2019 17:36 [Re: Негатор]

Цитат:

Така или иначе миналото е понятие извън днешната реалност, така че ще ми е интересно да обясниш разликата между миналото и тълкуването му. Доколкото има такава разлика, точно там се съдържа шарлатанията!

От години сме в спор точно заради тълкувания - че трябвало да се изучават фактите, без да се травят със субективни идеологически и избирателни тълкувания и фусноти. Сега някой от македонска страна казва същото, и това било шарлатания. Няма угодия.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3456223 - 21.02.2019 17:38 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Няма угодия.

Угодия за какво?

Негатор
Античен вагабонтин

#3456229 - 21.02.2019 18:35 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

От години сме в спор точно заради тълкувания - че трябвало да се изучават фактите, без да се травят със субективни идеологически и избирателни тълкувания и фусноти. Сега някой от македонска страна казва същото, и това било шарлатания. Няма угодия.

Айде бе?! Той казва, че когато нещо средновековно е с марка БГ, то не било БГ, оти новите държави били различни! Добро утро! Различни са! И к'во?
Значи нямало френски и английски крале, нито БГ царе, така ли?! И не принадлежат на историята на съответните страни, ами на създадените след 1945г., респективно след 1991г.?

Бяло Конче
раванлия

#3456242 - 21.02.2019 20:10 [Re: Гай Баньо]

Нещата в крайна сметка са доста по-добре отколкото бяха. Вижда се.
А за тълкуванието - в крайна сметка - точно на това се и крепи съвременната история. Жалко, но факт.
Спомням си как нашият историк Петър Добрев, който замени тюркската теория с иранска и написа, че българите са дошли от Памир беше казал, че имал толкова много доказателства за хипотезата си, че се чудел как да ги събере на едно място. Аз лично не видях нито едно, освен това, че е имало българи в Армения. Но по същата логика днес има българи в Англия и след 1000 години някой умньо може да заключи, че прародината на българите е Англия. Заедно с това г-н Добрев беше написал в своята книга твърде ясно, че според византийските историци - българите са автохтонен народ на Балканите - коренно население, като беше дори писал, че най-ясен и недвусмислен в това отношение е Дмитрий Хометиан. Същото е казал и писал, и Константин Иречек - византийските хронисти един вид неправилно са считали българите за местно население. Но Иречек, Златарски и Добрев, рразбира се знаят много по-добре, защото те "правилно" тълкуват византийските хронисти и латинските извори.
Та до тук с "правилното" тълкуване - то еднозначно е въпрос на политиката на деня. И в България, и в Македония, и навсякъде.
Така е било и с Библията преди време - била е забранена за тълкуване от неупълномощени лица, защото не дай Боже разтълкуват нещо неправилно!

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3456244 - 21.02.2019 20:19 [Re: Негатор]

Ако го разбира по този начин, в което не съм убеден, то тогава ще се съглася с теб. Историята да се изучава обективно, (само)критично, аналитично, фактологически. Точно такава е представата ми за "денационализирано тълкуване на историята". Принципно е прав. Това не можеш да му го отречеш.

Негатор
Античен вагабонтин

#3456248 - 21.02.2019 20:45 [Re: Гай Баньо]

Тук има нещо вярно! Както съвременните руснаци не са съвсем прави когато казват "мый вас освободили", защото са ни освободили прадядовците им, така и ние не можем да се тупаме в гърдите, че Самуил, или Делчев, или друг герой, е само наш. Всички имат право да ги почитат и празнуват, но нямат право да ни ги отнемат, лъжейки че са "супер-посебни" и неповторими!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4206

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.