ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: БЮРМ призна цар Самуил за български.
    #3455748 - 12.02.2019 19:49 [Re: GG-BG]

Същото съм чувал от един мой приятел грък. Той казваше - древните гъци са били умни, а ние сме глупави!
За това и както казах в предния си пост - връзката с другите - старите българи се измерва не с това, кой е по-умен или глупав или по велик, а със запазването на традициите и езика. Това прави от едни хора народ и общност. И тази връзка твърде рядко се запазва в днешните държави, но ние българите наистина бихме могли да се гордеем с името, езика и традициите си. Няма такъв народ в Европа наистина. Виж съседите ни. Всичките около нас нямат и наполовината от нашето етнографско богатство от нашите танци, песни и пр.
Уникално наследство, което може да вдигне от гроба и умрял народ. Така, че аз съм оптимист за България!!!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3455763 - 13.02.2019 10:48 [Re: Бяло Конче]

Тук вече съм много съгласен........

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
    #3455764 - 13.02.2019 10:51 [Re: GG-BG]

на меглено-влашки език (според румънските "езиковеди" и "историци": "меглено-румънски диалект") "на български (език)" или "по български, както правят българите" се казва "slaneasti" или "bugareasti".
Предполагам че slaneasti произхожда от slaMNeasti/slaVNeasti, тоест славянски. Румънската дума "на/по славянски" е slaveste, без "n" (тоест не "slaVNeste"). Има област/окръг в Румъния Ialomita/ЯлоМица (от по-ранния облик IaloMNita? от българската дума ЯлоВНица? или от българското име ЯлоВица?)

https://www.scribd.com/document/48128540/Dictionar-Meglenoroman-Theodor-Capidan

страница 265 на електронната/сканираната книга, тоест на файла (267 на хартиената): slaneasti
страница 45 на файла (47 на хартиената книга): bugar
Интересно е че смесвам се казва razbugares ("разбългарявам"): uaia razbugarita = овца от смесени породи. Област Меглен е под-област на "Егейска Македония"
https://en.wikipedia.org/wiki/Almopia
Още едно доказателство че там нямаше "славянски/етнически македонци" с които власите да се смесят, а само българи (и малко гърци?)
Интересно е и че на аромунски език "българин" се казва "вургър" с новогръцко "в". Аромунски език има огромно гръцко влияние, докато в меглено-влашкия почти няма гръцко влияние, обаче и огромно българско ("македонско") такова.
Етнодемографското положение на 19. век няма никакво значение. Сега почти няма българи, турци, татари и гагаузи в Северна Добруджа но това е сегашното етническо положение, напълно нерелевантно. Спроред него южното днешно българско крайбрежие беше населено мнозинствено с гърци, въпреки че имаше и много българи и турци.
https://en.wikipedia.org/wiki/Greeks_in_Bulgaria

Бяло Конче
раванлия

#3455792 - 13.02.2019 16:19 [Re: mk_e_bg]

Да си чувал за картата на Пелопонес от картографа Герхард Меркатор от 1589година?
Ще те "зарадвам". В тази карта топонимията е изцяло българска. Като си тръгнал да говориш за гърците в Добруджа или Черноморието, хайде кажи нещо тогава за българите в Пелопонес, които живеели там?
Споед твоята теория те са българизирали местните елини, които са елинизирали траките? Ами топонимията? И в Пелопонес и във Влашко топонимията е била изцяло българска, та и до ден днешен са останали български имена.
И още нещо: За това чувал ли си? "Hinc iter aggressi per fines Vulgariorum, quos vocitant Thracas, ut habent monumenta priorum" .

„Оттук те поели път през земите на българите, които назовават траки според предишните паметници.” ЛИБИ (Лат. източници за бълг. и-я), т.III, с.111, С.1965
Написал го е френският свещеник и хронист Фулко, когато е описвал кръстоносния поход от 1096г.
Та много са подобните исторически свидетелства, а освен тях науката генетика е категорична, че българите са основно от средиземноморската еврропейска група -MEDITERRANIAN над 60%- а от TURANID /"тюркската" група имат само 5% т.е. нищо под налягане.
Докато гърците имат около 40% от MEDITERRANIAN.

--------------------

mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
    #3455795 - 13.02.2019 17:47 [Re: Бяло Конче]

Българите в Пелопонез са били временно "нещо": преди тях там са обитавали гърци, заедно с тях гърци, след тях гърци.
Сега всички са изчезнали. При нас се казва: водата (на реката) минава, камените остават.
Генетиката е едно от елементите на една народност: другият е езикът. А гръцкият език има най-дългата история (заедно с албанския) на Балканите.
Например, според някои генетични проучвания унгарците са немци, славяни и т.н., но техният език им дава уникалност, просто ги прави народност, различна от всичките другите (съседни или не).

Бяло Конче
раванлия

#3455806 - 13.02.2019 19:51 [Re: mk_e_bg]

Ами защо тогава гледаш в чуждата градинка. Гърците по нашето черноморие са същата работа!
Само с тази разлика, че няма гръцка топонимия у нас, но българска в Гърция е имало до скоро, до преименуването. И колко гърци са били тези гърци, които са живели в Пелопонес е друг въпрос(да не отварям въпрос за Беломорска Тракия и Егейска Македония), но доста дълъг исторически период са били българи. Не е било толкова малко. Така, че казах вече - Нека има мир и любов, защото ако разровим историята още повече- ще се размирише и то няма да е в полза на нашите гръцки приятели! За това мир и любов и не си служи с фанариотски и византийски лозунги. Това е лошата част от историята и доста неприятно за българите.
Предполагам, че знаеш, че Българското Възраждане е започнало, като реакция срещу гръцките мераци и опити за гърцизация на българите. И въпреки това много българи са се били срещу турците и са умирали за гръцкото Освобождение, но за подобен жест от гръцка страна не съм чувал.

--------------------

pplk
рекордьор

Регистриран: 20.02.2009
    #3455852 - 14.02.2019 17:43 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Само с тази разлика, че няма гръцка топонимия у нас,

Ахтопол, Созопол, Алепу, Ропотамо, Василико, Калиакра, Колокита,Таласакра, Иракли, Аркутино...

--------------------
По една случайност един от съседите на Турция е Русия. - конска мъдрост.

shturman
ентусиаст

Регистриран: 17.12.2007
    #3455853 - 14.02.2019 18:33 [Re: bambaa]

Цитат:

Потребител, ясно, със снимка, те е хванал да лъжеш и манипулираш.Лъжеш и за плочата на Иван Владислав, че не се чете.... Пелтечиш(едвам, бегло споменаваш) , че няма значение, като е българин Ванчо Михайлов, и забравяш да споменеш и др. много от ВМРО. Например Гоце Делчев, също категорично обявил се за българин.
Това е лошо за другите македонисти, защото като те четат и се съмняват в теб и македонизма, може дори и да се срамува от лъжите ти, развенчани тук.

Здравей bambaa,
Пак не си доразбрал нещо бамби.
Потребител, ясно, със снимка, те е хванал да лъжеш и манипулираш. В грешка си бамби - този цитат е на проф. дин Лиляна Симеонова - български професор, при това византолог, а ти се опитваш да ми го пробуташ!? Не можеш. Той е интелектуална собственост и принадлежи единствано на проф. дин Лиляна Симеонова, а за мен остава само великата чест и удоволствие да го цитирам - което и направих. Лъжеш и за плочата на Иван Владислав, че не се чете.... И това не е вярно. Казах, че „половината надпис го няма ( изтрит е)” и съдържанието не е ясно. Но това е така не само защото от 40 до 60% от съдържанието е изтрито, но и поради други фактори (съществува дори мнението, че е фалшификат ). Пелтечиш(едвам, бегло споменаваш) , че няма значение, като е българин Ванчо Михайлов, и забравяш да споменеш и др. много от ВМРО. Например Гоце Делчев, също категорично обявил се за българин. Нека да ти напомня какво е македонизъм, защото ти така и не се реши да го кажеш:
Македонизмът е политическа доктрина и национална идеология, която обосновава съществуването в миналото и днес на македонска идентичност и самостоятелна македонска нация, език и култура, различни от българската, гръцката и сръбската (от уикито).
Ето защо дали Ванчо или Гоце например са се обявили за българи (или някакви други) не е от съществено значение. От съществено значение е само дали тази идентичност е съществувала и дали съществува и днес. А въпроса дали тази идентичност е част от българската, или българската е час от нея е несъстоятелен, защото тази идентичност е една и съща и е носила различни наименования през вековете, тя носи своите характерни белези още от дълбоки времена и това е доказуемо, но това е тайна предназначена само за посветени бамби – само за посветени.

Това е лошо за другите македонисти, защото като те четат и се съмняват в теб и македонизма, може дори и да се срамува от лъжите ти, развенчани тук. Горките македонисти, да се срамуват хората от лъжите ми, при това – развенчани. Недей така бе бамби, ще умориш хората от смях (май нещо друго трябваше да напиша, но както и да е.)
Поздрави,
Щурман.
П.п.- Вече ти писах, че си показал интересни документи в едната посока, но могат да се покажат документи и в обратната посока, нещо което дори и ти не си в състояние да отречеш. Тези документи могат да имат своето значение при разглеждането на въпроса, но само при определини условия.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3455857 - 14.02.2019 20:10 [Re: shturman]

Од денеска натаму македонизмот ке се вика веке северизъм!
На новиот герб на Северна найвероватно ке има:

Каков македонизъм низ вековите, какви 5 лева?

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3455859 - 14.02.2019 21:38 [Re: shturman]

Цитат:

А въпроса дали тази идентичност е част от българската, или българската е час от нея е несъстоятелен, защото тази идентичност е една и съща и е носила различни наименования през вековете, тя носи своите характерни белези още от дълбоки времена и това е доказуемо,

Не знаех ,че македонистите са решили да минат в мимикрия.Направо ме изненада ,като се има предвид колко омраза ,злост и обиди пишат македонистите за българите...Татари,цигани,монголци..Явно като ви развенчаха ,видя се какви измамници сте,измислени за една нощ ,благодарение на информационното общество се видя измамамата наречена македонизъм ,минахте на друга стратегия..МИМИКРИЯТА
Цитат:

Мимикрия се нарича подражанието на един организъм на друг. Първите форми на мимикрия били описани през 1852 г. от Хенри Бейтс. Характерно за мимикрията е, че незащитеният организъм подражава на защитения модел, заради което той в известна степен губи от своята защита. Някои наивни хищници могат първоначално да изядат вкусния имитатор, а след това да атакуват и модела.

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3196

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.