ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Новини за Македония поредна
    #3454969 - 28.01.2019 20:05

По повод одобрението или не на гърците за името Северна Македония, специално за господата Стимулант и ППЛПолитикант, които въобще не се заяждат, само дето ги е домързяло да прегледат пресата преди да коментират.
Хващам мишката, отварям Гуглето и пиша произволен текст - "одобрение на името Северна Македония от гърците" - веднага излизат куп материали. Ето първият ми попаднал:
Цитат:

Анкета преди гласуването, обаче показа, че шест от десет гърци не одобряват новото име и не желаят в него да фигурирра името "Македония"

Копирано от https://www.24chasa.bg/novini/article/7264478 © www.24chasa.bg

Та правени са анкети. Тази за която бях прочел първо беше за 70%, тука за 60%, все тази. Отделно самото гласуване в гръцкия парламент е достатъчно красноречиво: 153 - за, 145 - против.
П.П. А моето мнение вече го споделих - за мен това е по-добрата възможност за република - вече Северна Македония. отколкото, ако не беше ратифициран договора от Преспа.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
pplk
рекордьор

Регистриран: 20.02.2009
Re: Новини за Македония поредна
    #3454986 - 29.01.2019 12:01 [Re: Бяло Конче]

Уф, Коне, като малките деца си. Анкети в разни сайтове има, социологическо проучване няма.

--------------------
По една случайност един от съседите на Турция е Русия. - конска мъдрост.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3454990 - 29.01.2019 13:35 [Re: pplk]

Цитат:

социологическо проучване няма.

Добър ден Македония.

Бяло Конче
раванлия

#3454991 - 29.01.2019 13:38 [Re: pplk]

Това, което казах е безспорния факт, че мнозинството гърци не подкрепят Преспанското споразумение и не искат друга държава освен тяхната да използва името Македония. Дали ще е анкета, митинги или нещо друго не е от такова значение как точно гърците ще изразят мнението си.. Доколко са прави е друг въпрос. Според мен - не са прави.
За това, че си защитават историята - няма проблем, защото и ние го правим, но да слагат запазена марка на едно историческо антично име на един географски регион е напълно неадекватно, доколкото географската област Македония е неоспоримо пресечна точка между България и Гърция, и не само. Хайде да ни забранят да казваме, че България в историческите си граници е Мизия, Тракия и Македония! Няма как да стане, защото в такъв случай ние би трябвало да им забраним да използват името Тракия, доколкото България изцяло е в тракийски земи, докато Гъция притежава по стечение на обстоятелствата и ирония на съдбата - малка периферна част от Тракия. Така, че това е път без изход.
И в заключение - точно поради гореизложените причини подкрепям с две ръце мъдрото решение на Гръцкия Парламент за ратификация на Преспанския договор.
П.П.Македония умря. Да живее Северна Македония.

--------------------

pplk
рекордьор

#3454994 - 29.01.2019 13:52 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Това, което казах е безспорния факт, че мнозинството гърци не подкрепят Преспанското споразумение и не искат друга държава освен тяхната да използва името Македония.

На болшинството от гърците им е през оная работа, а ти си безспорвай колкото искаш.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3454995 - 29.01.2019 14:01 [Re: pplk]

Кажи само думата "Македония" на който и да е случаен грък, който срещнеш на улицата и чуй, какво ще ти каже, та после си прави изводите.
Още по време на моето следване съм разговарял с колегите си гърци по темата и помня, какво са ми говорили. А то е, че името Македония е само и единствено гръцко. Отделно по време на подготовката за присъединяване на България към ЕС имахме вземане-даване с еврокомисари от целия ЕС - англичани, холандци, италианци, а също и гърци. Та винаги всяка една работа с еврокомисари по стар български обичай завършваше на голяма софра на която задължително се обсъждаше политиката във всичките и измерения. Темата "Македония" не е била подминавана.
Така, че нещата около Македония са си ясни на всяко едно ниво.

--------------------

pplk
рекордьор

#3455000 - 29.01.2019 15:01 [Re: Бяло Конче]

Темата Македония омръзна на гърците по същия начин, както и на българите. Имаш пълното право да вярваш, че гърците стават и лягат с мисълта за Македония, че американците не са били на Луната, че в Китай е комунизъм или каквото там си мислиш, че ти е ясно.

Знаеш ли, защо няма социологическо проучване? Защото не е тема!!! Гледам, че някои вестници са го отбелязали като второстепенна новина.

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3455001 - 29.01.2019 15:15 [Re: pplk]

Цитат:

Темата Македония омръзна на гърците по същия начин, както и на българите. Имаш пълното право да вярваш, че гърците стават и лягат с мисълта за Македония, че американците не са били на Луната, че в Китай е комунизъм или каквото там си мислиш, че ти е ясно.

Знаеш ли, защо няма социологическо проучване? Защото не е тема!!! Гледам, че някои вестници са го отбелязали като второстепенна новина.

Човек, в случая е прав. Просто ги питат гърците какво е мнението ви за еди-какво си - и в случая с преспанския договор или въобще за име съдържащо думата "Македония", преобладава отговорът "против". Това не означава, че стават и лягат с мисълта за Македония. Но гърците като цяло са си бая кибритлии на тая тема, особено онези живеещи в гръцката Македония. Наречеш ли страната ми "Македония", яко се нервят.

pplk
рекордьор

#3455002 - 29.01.2019 15:28 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

преобладава отговорът "против"

Ако питаш за Македония в България, знаеш какъв ще е преобладаващия отговор, нали? Това не означава, че Македония е толкова интересна, колкото беше. Факт е, че за болшинството българи Македония не е тема.

Цитат:

Но гърците като цяло са си бая кибритлии на тая тема, особено онези живеещи в гръцката Македония.

Именно!
В петък , баш по време на ратификацията, при предвиден огромен митинг се излял дъжд и протестиращите били няколко стотин. Човек ще си помисли, че не е спряло да вали над цяла Гърция до ден днешен.
Ако гърците бяха категорично против, въобще нямаше да се стигне до Преспански договор.

--------------------

Редактирано от pplk (29.01.2019 15:34)

Гай Баньо
комшията

#3455006 - 29.01.2019 16:03 [Re: pplk]

Цитат:

Цитат:

преобладава отговорът "против"

Ако питаш за Македония в България, знаеш какъв ще е преобладаващия отговор, нали? Това не означава, че Македония е толкова интересна, колкото беше. Факт е, че за болшинството българи Македония не е тема.

Гърците може да са една до две идеи по-малко истерясали в сравнение с това, което бяха през 1992 да речем. Но тепърва остава да достигнат безразличието на българите, когато става дума за "Скопиа" и името й. Това може да се случи след този договор, при положение, че се очаква да не им насаждат вече параноя срещу нас, но и като видят, че не се е случило нищо драматично. Което може да се окаже добре за "нашинците" тях, без значение дали се самоосъзнават като македонци, българи или "славяногласни елини".

pplk
рекордьор

#3455008 - 29.01.2019 16:22 [Re: Гай Баньо]

Тук си напипал нещата. Не бих казал, че се интересувам от отношението на гърците към вас или каквото и да е свързано с политиката в Гърция, но се зачетох покрай твърденията на Коня. Наистина липсва типичната вътрешногръцка пропаганда, а тя винаги се е използвала за отвличане на вниманието от някакъв съществен проблем. Някога гърците считаха българите за врагове, българите считаха гърците за врагове, днес от това почти няма и помен. Мисля, че падането на границата и опознаването на двата народа е основната причина. БТВ Движението Гърция-Македония е много по-голямо от преди, което също допринася много за промяна на отношението.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3455009 - 29.01.2019 16:31 [Re: pplk]

Цитат:

БТВ Движението Гърция-Македония е много по-голямо от преди, което също допринася много за промяна на отношението.

По-голямо е само движението Македония->Гърция - заради премахването на визите преди 9 години. А гърците в Македония не идват повече отколкото идваха през 90-те или след това. Поне аз не съм с такова впечатление.

pplk
рекордьор

#3455010 - 29.01.2019 16:39 [Re: Гай Баньо]

Приел си го буквално. Няма значение.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3455011 - 29.01.2019 16:50 [Re: pplk]

Мда, съвсем забравих за какво спорихме първоначално.

pplk
рекордьор

#3455012 - 29.01.2019 17:00 [Re: Гай Баньо]

Това може да ти е интересно.

--------------------

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3455014 - 29.01.2019 17:31 [Re: Гай Баньо]

Като си спомня какъв сеир беше като премахнаха визите за българи. Десетки хиляди тръгнаха първия уикенд само за една разходка до Солун, нашите телевизии снимат как се минава граница без виза, гърците ги е страх, искат резервации и пари да се показват.

Бяло Конче
раванлия

#3455018 - 29.01.2019 19:25 [Re: pplk]

Цитат:

На болшинството от гърците им е през оная работа, а ти си безспорвай колкото искаш.

Не е така и го знаеш. Може би говориш от кипърска гледна точка или просто се заяждаш, ти си знаеш, но точно отношението на гърците към Македония е пределно ясно и еднозначно. И като казвам - Македония - говоря по принцип, доколкото това е наш стар спор още от врремето на Османската Империя. Те го спечелиха доколкото улучиха правилната страна на която да застанат, но за сметка на Егейска Македония загубиха много повече територии в гръцка(допреди Първата Световна Война) Мала Азия.
Но така е. Никоя малка държава не е печеливша в никоя война. Доскоро сърбите си мислеха, че са спечелили, но след НАТО-бомбардировките, надали продължават да мислят така.
За това е казано: И най-лошият мир е по-добър от най-добрата война. И това важи с пълна сила за всички Балкански държави без значение на коя страна са били в Световните войни.
Така, че пред нас има само един път - мир и разбирателство и то поставено пред интереса и апетита на която и да е поредна велика сила към Балканите.
Какво неясно има тук?

--------------------

pplk
рекордьор

#3455019 - 29.01.2019 19:48 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Не е така и го знаеш. Може би говориш от кипърска гледна точка или просто се заяждаш, ти си знаеш, но точно отношението на гърците към Македония е пределно ясно и еднозначно.

Нали ти казах, че имаш право да вярваш в каквото си поискаш.То не бяха социологически проучвания, анкети, спомени от миналото, сега почна с кипърска гледна точка и други "ясни" работи. Детска работа!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455022 - 29.01.2019 19:57 [Re: pplk]

Объркал си темите нещо. Не става дума за вярване, а за исторически факти и по принцип за факти. Хайде върни се в детската градина, прегледай историята относно Македония във всичките и измерения и пак заповядай. В противен случай се получава, че все едно разговарям с някоя от моите домашни котки.
И успех! Без да имаш познания относно темата ме губиш, като събеседник, както стана и с политиката. Ще си търсиш друг опонент.

--------------------

pplk
рекордьор

#3455024 - 29.01.2019 20:07 [Re: Бяло Конче]

Не се ли усещаш?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455027 - 29.01.2019 21:13 [Re: pplk]

Пенчо бре, чети!
П.П. И тогава ще разговаряме. За сега дебата се прекъсва, поради гореизложените "технически" причини.
За България може да говори само истински българин, за Гърция съответно - истински грък и т.н. Тези, които не са, но се навират по политически причини, нека първо да си направят усилието да се запознаят с историята.
П.П.Това го казвам и на цереушковците, и на кегебейците! Все тази!

--------------------

pplk
рекордьор

#3455031 - 29.01.2019 22:55 [Re: Бяло Конче]

Браво, Коне! Никой няма такъв талант да настъпва мотиката като теб, признавам го. В "политика" така си шибна главата, че ще останеш в историята. На път си да го повториш и в "Македония".
Цитат:

За България може да говори само истински българин, за Гърция съответно - истински грък и т.н.

Кой има право да говори за Македония, щом явно не си ти?

--------------------

Редактирано от pplk (29.01.2019 22:59)

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3455039 - 30.01.2019 00:16 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

За България може да говори само истински българин, за Гърция съответно - истински грък и т.н. Тези, които не са, но се навират по политически причини, нека първо да си направят усилието да се запознаят с историята.

Изхождаш от презумпцията, че само представител на даден народ познава историята на този народ?
Ако наистина беше така, нямаше да има международни конгреси по история.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Бяло Конче
раванлия

#3455080 - 30.01.2019 19:34 [Re: admiral]

Не точно. В случая с пплк-то - той съвсем категорично звучи, като турчин, кипърец или изобщо азиатец и не се, и доближава до нас и нашето мислене.
България не е Европа, но не е и Азия. Ние сме по средата, но ни тегли към Европа, а не назад.
Точно за това и не можем да се разберем с господин Азия. И изобщо няма смисъл, и да опитвам повече. Опитах вече повече от достатъчно.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455081 - 30.01.2019 19:40 [Re: admiral]

А що се отнася до историята и тези международни конгреси. Това, което е налице днес по този въпрос е едно наложено виждане на историята, рразбира се от силните на деня. И няма мърдане, доколкото, както е казано - историята е най-охраняваната територия. За да има промени там към добро или лошо - тррябва да бъде направено от или със съгласието на силните на деня(държави, хора, духове, животни, планети...каквото се сетиш... )
И тук самата историческа лигика и фактология е на второ място. На първо място е интерпретацията на историческите факти, а не самите факти с цел - политика, политика и пак политика, което означава две неща - пари и власт.

--------------------

pplk
рекордьор

#3455083 - 30.01.2019 19:53 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

В случая с пплк-то - той съвсем категорично звучи, като турчин, кипърец или изобщо азиатец и не се, и доближава до нас и нашето мислене.

Като се отплеснеш да пишеш тъпотии, спирка нямаш. Ще обясниш ли, като Истински Българин, връзката между социологическо проучване, кой има право да говори за история, Азия и европейското в теб? Ах, извинявай, връзката е невидима за "неистинските".
БТВ Нямам и капчица желание да се доближа до твоето мислене.

--------------------

Редактирано от pplk (30.01.2019 19:54)

pplk
рекордьор

#3455084 - 30.01.2019 20:04 [Re: admiral]

Цитат:

Изхождаш от презумпцията, че само представител на даден народ познава историята на този народ? Ако наистина беше така, нямаше да има международни конгреси по история.

Цитат:

А що се отнася до историята и тези международни конгреси. Това, което е налице днес по този въпрос е едно наложено виждане на историята, рразбира се от силните на деня. И няма мърдане, доколкото, както е казано - историята е най-охраняваната територия. За да има промени там към добро или лошо - тррябва да бъде направено от или със съгласието на силните на деня(държави, хора, духове, животни, планети...каквото се сетиш... )
И тук самата историческа лигика и фактология е на второ място. На първо място е интерпретацията на историческите факти, а не самите факти с цел - политика, политика и пак политика, което означава две неща - пари и власт.

Морски, бъди снизходителен и обясни на мен азиатеца отговора на един Истински Българин.

--------------------

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3455086 - 30.01.2019 20:07 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Не точно. В случая с пплк-то - той съвсем категорично звучи, като турчин, кипърец или изобщо азиатец и не се, и доближава до нас и нашето мислене.
България не е Европа, но не е и Азия. Ние сме по средата, но ни тегли към Европа, а не назад.
Точно за това и не можем да се разберем с господин Азия. И изобщо няма смисъл, и да опитвам повече. Опитах вече повече от достатъчно.

Хайде ако обичаш да не вменяваш "твоето мислене" на всички ни в България.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3455087 - 30.01.2019 20:22 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Правила
3. Не се допуска дискриминация на основата на възраст, пол, раса и вероизповедание.
6. Желателно е да се обсъжда само по зададената тема, както и да се пише според тематиката на дискусионния форум.

Разбирам, че модерирането допуска голяма свобода на писане, ама няколко човека се осрахте. Специално искам да обърна внимание, че деленето на хора според "възраст, пол, раса" е характерно за нацистката идеология.

Аз се изкушавам през няколко месеца да отговоря на Коня, но е ясно, че да се дискутира с някой, който има единствена цел да дразни другите е безсмислена работа. Това че никой не иска да отговаря на трол, е нещо нормално и причината не е расата или етноса.

Бяло Конче
раванлия

#3455089 - 30.01.2019 20:56 [Re: Simulant]

Аха - другият турчин се обажда. Знам, че сте двойка аса!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455091 - 30.01.2019 20:59 [Re: потребител]

Ами обясни го това на господата азиатци, че ми писна от лични нападки. Хайде да видим, хубаво ли е! Но извън това наистина си разсъждават, като туррци и мога да го докажа. Разсъжденията за Матрияла, неразбиррането на основни европейски ценности, като Свобода, Братство и Равенство и т.н. Това европейците го разбират, но не и турците(азиатските, не нашите) - при тях няма загриженост ни за Свобода, ни за Братство, ни за Равенство!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455093 - 30.01.2019 21:05 [Re: потребител]

Цитат:

Аз се изкушавам през няколко месеца да отговоря на Коня, но е ясно, че да се дискутира с някой, който има единствена цел да дразни другите е безсмислена работа. Това че никой не иска да отговаря на трол, е нещо нормално и причината не е расата или етноса.

А преди да кажеш това - потруди се да прегледаш кой как и какво е писал. Тези двамцата не дискутират никога по темата, а се занимават основно с лични нападки - 99%. А ако ти си третият - заповядай - ще бъдеш игнориран, заедно с тях!

--------------------

Simulant
рекордьор

#3455094 - 30.01.2019 21:12 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Аха - другият турчин се обажда. Знам, че сте двойка аса!

Не бе, просто на моменти надминаваш себе си. Ако трябва да съм политкоректен.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3455095 - 30.01.2019 21:14 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Ами обясни го това на господата азиатци, че ми писна от лични нападки. Хайде да видим, хубаво ли е! Но извън това наистина си разсъждават, като туррци и мога да го докажа. Разсъжденията за Матрияла, неразбиррането на основни европейски ценности, като Свобода, Братство и Равенство и т.н. Това европейците го разбират, но не и турците(азиатските, не нашите) - при тях няма загриженост ни за Свобода, ни за Братство, ни за Равенство!

Троле, мислам дека прекаляваш!

--------------------

Simulant
рекордьор

#3455096 - 30.01.2019 21:15 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

А преди да кажеш това - потруди се да прегледаш кой как и какво е писал. Тези двамцата не дискутират никога по темата, а се занимават основно с лични нападки - 99%. А ако ти си третият - заповядай - ще бъдеш игнориран, заедно с тях!

Малии, потребител направо ще се гътне, щот Коньо го игнорира. Смешник!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455097 - 30.01.2019 21:24 [Re: Simulant]

Честито на печелившите. На инор сте двамата с пплк-то, че ми писна от вас. Махнах се от политиката - защо не си говорите там, а дойдохте да се заяждате в този форум? Аре, беше ми неприятно!

--------------------

pplk
рекордьор

#3455099 - 30.01.2019 21:39 [Re: Бяло Конче]

Махна се от "Политика", защото написа чудовищна тъпотия, в "Македония" не остана по-назад. Ако, вярваш, че някой има специално отношение към теб, съжалявам, но не си го заслужил.

--------------------

pplk
рекордьор

#3455100 - 30.01.2019 21:50 [Re: потребител]

Цитат:

Цитат:

Правила
3. Не се допуска дискриминация на основата на възраст, пол, раса и вероизповедание.
6. Желателно е да се обсъжда само по зададената тема, както и да се пише според тематиката на дискусионния форум.

Разбирам, че модерирането допуска голяма свобода на писане, ама няколко човека се осрахте. Специално искам да обърна внимание, че деленето на хора според "възраст, пол, раса" е характерно за нацистката идеология.

Не е лошо правилата да се напомнят, но имам убеждението, че не само на модерирането му е ясно, че такива изказвания са ми през оная работа, което не отменя останалата част.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3455108 - 30.01.2019 23:21 [Re: Simulant]

Цитат:

Троле, мислам дека прекаляваш!

Само не ми се прави на момина сълза невинна.
Може да си от другата страна на барикадата, ама не си по цвете.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

pplk
рекордьор

#3455196 - 01.02.2019 22:46 [Re: admiral]

Едно продължение на темата.
Гръцкото правителство ще внесе в парламента за ратификация протокола за присъединяване на Република Македония към НАТО в следващите дни, предаде Асошиейтед прес

Цитат:

Той каза, че спорът, датиращ от три десетилетия, е станал причина за увеличаване на лъжите, национализма и екстремния исторически ревизионизъм. Дзанакопулос добави, че с ратифицирането на Преспанското споразумение се връща водещата роля на Гърция на Балканите.

Как да не им завиждам/благородно/, кажи ми?

--------------------

Tanya.

#3455236 - 02.02.2019 21:49 [Re: pplk]

Цитат:

Как да не им завиждам/благородно/, кажи ми?

на гърците или на македонците?

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3455244 - 03.02.2019 00:34 [Re: pplk]

Simulant
рекордьор

#3455560 - 09.02.2019 18:50 [Re: Негатор]

Руският пасоль в Скопие не може ли да пие една студена вода?

Според руския посланик в Скопие Македония не може сама да реши за смяната на името, а Преспанският договор е незаконен

https://www.faktor.bg/bg/articles/novini...vor-e-nezakonen

--------------------

shturman
ентусиаст

Регистриран: 17.12.2007
    #3455571 - 09.02.2019 21:24 [Re: Simulant]

„Руският пасоль в Скопие не може ли да пие една студена вода?”
Не може, той вода не пие!

Поздрави,
Щурман.

Бяло Конче
раванлия

#3455598 - 10.02.2019 14:30 [Re: shturman]

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455755 - 12.02.2019 22:23 [Re: Бяло Конче]

Вече съвсем официално има държава на Балканите с име Северна Македония.

--------------------

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3455762 - 13.02.2019 10:46 [Re: Бяло Конче]

Като гледам реакциите на "явността"(обществото), май името на дъражвата е Северен ФИРОМ.
като гледам какво става ,у нас, май и ние не сме много по-добре.

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

Бяло Конче
раванлия

#3455793 - 13.02.2019 16:24 [Re: GG-BG]

Ще мине време и ще свикнат. Аз лично не виждам нищо лошо в името Северна Македония и смятам, че по-скоро това е успех за господин Заев и държавата му, но в никакъв случай не е в ущърб на България. И успех му желая. Ако стане номера да отпаднат митата - работата ще потръгне.
В този случай се получава: "И вълкът сит, и агнето цяло." Не виждам защо трябва някой да протестира.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3455809 - 13.02.2019 20:08 [Re: Бяло Конче]

Тоя пак изпълзя от дупката!

balkanec
заслужил ветеран

Регистриран: 24.03.2014
    #3455813 - 14.02.2019 00:19 [Re: Негатор]

Покрај грујоносталгијата во последните денови е зголемена и југоносталгијата кај членовите на дпмне.

Негатор
Античен вагабонтин

#3455817 - 14.02.2019 02:37 [Re: balkanec]

Димитър Влахов, който се напиняше, но никога не можа да стане истински македонист-титовист!

Бяло Конче
раванлия

#3455837 - 14.02.2019 10:16 [Re: balkanec]

Дааа. Годината е 1946-та. Минало незабравимо. А гърците толкова се бяха заиграли със сърбите на съюзници, та замалко Егейска Македония да стане част от Югославия. Единият съюзник по стар балкански обичай щеше да подхлъзне другия.
Възможността си беше доста голяма по онова време, но Англия се намеси доста категорично в подкрепа на своите си протежета и затова...Южна Македония си остана гръцка.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3455838 - 14.02.2019 10:19 [Re: Негатор]

Груевски си е точно на мястото - на бунището на историята. И от там кукурига.

--------------------

mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
    #3455843 - 14.02.2019 11:23 [Re: balkanec]

Цитат:

Покрај грујоносталгијата во последните денови е зголемена и југоносталгијата кај членовите на дпмне.

изявуеме = прекалено сръбски облик на глагола, дори за македонистите.
сега се казва "изявуВаме", със съгласна "в" която е типична само за български език.

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3455847 - 14.02.2019 13:36 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Дааа. Годината е 1946-та. Минало незабравимо. А гърците толкова се бяха заиграли със сърбите на съюзници, та замалко Егейска Македония да стане част от Югославия. Единият съюзник по стар балкански обичай щеше да подхлъзне другия.
Възможността си беше доста голяма по онова време, но Англия се намеси доста категорично в подкрепа на своите си протежета и затова...Южна Македония си остана гръцка.

Нямаше да стане фиромска заради променения етнически облик на Егейска Македония. Населена със стотици хиляди етнически гърци от Мала Азия. Те са резултат от нескопосания опит на южните съседи да възстановят Византия.

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

Бяло Конче
раванлия

#3455850 - 14.02.2019 15:10 [Re: bambaa]

Това, което ми беше интересно и на мен - Мегали идеята и възстановяването на Византия не се оказва гръцки проект. Гърците бяха нарочени само за изпълнители. Това е руско-австрийски проект, какъвто е и "Румъния". Казано на друг език - игра на великите сили, а ние балканските народи - да си се избиваме помежду си.
За това и казвам десет пъти да мерим, един път да режем преди да се нахвърлим отново един срещу друг. Това не е в наш балкански интерес - на никоя балканска държава. Балканските народи, като цяло са си исторически рроднини по една или друга линия. Защо отново да ставаме пушечно месо за чужди интереси!!!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3455888 - 15.02.2019 13:00 [Re: Бяло Конче]

Относно новините и старините от Македония, що се отнася до формалната част:

- Новото официално име на държавата: Република Северна Македония
- Съкратено: Северна Македония
- Гражданството се казва "македонско", но се допуска и "на (Република) Северна Македония".
- Езикът се казва "македонски" съответно на всички езици.

Пояснения относно "Договора от Преспа": Народността и самоопределението не са предмет на никакви договори, но за да се избегнат досегашните вражди договорът все пак засяга и тези въпроси по някакъв заобиколен начин: уважава се правото на самоопределение и за първи път се дава сметка за фактът, че думите "Македония", "македонец" и "македонско" имат различно значение в РСМ и РГ, и като такива не са взаимоизключващи. Това означава, че макар държавното и политическо име да е "Република Северна Македония", извън официалния политически контекст всеки може да говори например за "моята Македония" или "нашата Македония" и под това да не се подразбира някакъв въображаем "иредентизъм". Каквото е за нас "Македония", за гърците е "Северна Македония" или "Славо-Македония". Каквото е за гърците "Македония", за нас е "гръцка Македония" или "егейска Македония". Това също така означава и: Именно заради различните значения на думата "Македония" и прилагателните, гърците наричат езика "славомакедонски" вместо "македонски". Kакто се казва на английски: Live and let live.

Названия като "северномакедонци" и особено "северномакедонски език" няма. Можете да ги ползвате, разбира се. Извън някаква международна конференция и евентуално в смисъла на гражданството няма нищо лошо в думата "северномакедонци", както няма нищо лошо и в "български гражданин" или "боснохерцеговски гражданин". Дали така се създават непосредствени и близки приятелства си е въпрос на индивидуална преценка и предпочитания. Аз съм Страшо Добрев. В служебната комуникация съм г-н Добрев, колегите ми казват Добрев, приятелите ми - Страшо.

Пожелавам ви хубав ден.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3455890 - 15.02.2019 13:31 [Re: Гай Баньо]

Много официален стана.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

#3455893 - 15.02.2019 14:04 [Re: Елби]

Цитат:

Много официален стана.

По изключение.

Бяло Конче
раванлия

#3455896 - 15.02.2019 14:15 [Re: Гай Баньо]

Нищо лошо не виждам в това, ако трябва да коментирам тези новини. По-скоро са нещо положително, доколкото на Македония и нейните граждани се отварят нови възможности спрямо съседите и и Европа, като първо, а като второ специално връзките на Северна Македония(да използвам официалното вече име) с България и Гърция ще станат по-нормални, по-тесни, по-адекватни, и от друга страна Сърбия(като наследничка на Югославия) ще престане да бъде държавата Майка на Македония(в смисъл на държава, която прокара пряко македонизма в тази историческа българска земя и се погрижи той да влезе в действие).

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3455901 - 15.02.2019 15:22 [Re: Гай Баньо]

Допълнение: Страната запазва досегашните си кодове MK и MKD, дадени и' от Международната организация по стандартизация (ISO), с изключение на регистрационните табели на превозните средства. Занапред те ще носят сигнатурата NMK.

Негатор
Античен вагабонтин

#3455902 - 15.02.2019 16:32 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Названия като "северномакедонци" и особено "северномакедонски език" няма. Можете да ги ползвате, разбира се.

Какво трябва да кажеш най-кратко за да разграничиш кой македонец или "Македонец" откъде е?
Не е необходимо да има някой зла умисъл за да каже "северномакедонец", особено ако човекът е лаик и не знае колко болна е темата за някои …

Елби
lead bounder

#3455905 - 15.02.2019 17:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Много официален стана.

По изключение.

Гледай да не зачести, че ще ти забележим.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

#3455911 - 15.02.2019 18:27 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Названия като "северномакедонци" и особено "северномакедонски език" няма. Можете да ги ползвате, разбира се.

Какво трябва да кажеш най-кратко за да разграничиш кой македонец или "Македонец" откъде е?
Не е необходимо да има някой зла умисъл за да каже "северномакедонец", особено ако човекът е лаик и не знае колко болна е темата за някои …

Лаик ли? Ах, спокойно, остави холандци, никарагуанци и тайландчани на мен, ще се справя с тях като се появи проблем.

Негатор
Античен вагабонтин

#3455917 - 15.02.2019 21:06 [Re: Гай Баньо]

Да не мислиш всички българи за супер-компетентни и вечно фиксирани върху Македония? Как да разграничим по най-краткия възможен начин един наш македонец от благоевградско от един "Македонец" от Република Северна Македония?

А иначе фиромщината вероятно ще си остане като название на манталитет, поне докато типът му съществува …

Гай Баньо
комшията

#3455921 - 15.02.2019 21:38 [Re: Негатор]

Неги, коментарът ми е от вида I'll just leave this here. Или го приемаш и се съобразяваш, или го приемаш и не се съобразяваш, или не го приемаш въобще, или ти е напълно безразлично. Никой не може на никого да казва кои думи да ползва или да не ползва, всеки си прави преценка за себе си.

Бяло Конче
раванлия

#3455927 - 15.02.2019 22:05 [Re: Гай Баньо]

Инфото беше полезно и уточняващо. Благодаря за което.
Радам се, че идвате там, където сме и ние.

--------------------

Елби
lead bounder

#3455938 - 16.02.2019 00:35 [Re: Негатор]

Не, че нещо но, "фиромщина" се римува с "байганьовщина"... Не го разбирам някак си...

--------------------
немам доказ, али тврдам

Негатор
Античен вагабонтин

#3455943 - 16.02.2019 02:34 [Re: Елби]

Еве, тука пишува нешто за фиромштина!

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2902039/page/140/fpart/7/vc/1

Бяло Конче
раванлия

#3455949 - 16.02.2019 10:31 [Re: Негатор]

Загуби се някъде по трасето Биляна Каснакоска. Но не бих се учудил да е тук на форума под нов ник.
Иначе наистина пишеше на Кайгана много пробългарски. И все се чудех, как не я/го банират.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3455950 - 16.02.2019 11:12 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Но не бих се учудил да е тук на форума под нов ник.

Ако е тук, имам блага представа под кой ник.

Бяло Конче
раванлия

#3455952 - 16.02.2019 12:29 [Re: Гай Баньо]

Аха, значи не само аз се усъмних!

--------------------

Елби
lead bounder

#3455976 - 16.02.2019 23:58 [Re: Бяло Конче]

И коя ще да е я Биляна според вас, че и на мене ми стана интересно...

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

#3455977 - 17.02.2019 00:06 [Re: Елби]

Биляна_е_тайна.

Елби
lead bounder

#3455978 - 17.02.2019 00:09 [Re: Гай Баньо]

Ок.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

#3455982 - 17.02.2019 03:24 [Re: Елби]

Или съкратено: b_e_t

Бяло Конче
раванлия

#3455984 - 17.02.2019 07:50 [Re: Елби]

Шматака ме изпревари. Да_tajna_e.
Но лошо няма. Има още свободни и тайни никове в задния си джоб навярно!

--------------------

Елби
lead bounder

#3455989 - 17.02.2019 10:18 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Или съкратено: b_e_t

E хубаво де, схванах. Аз не го чета така или иначе.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Негатор
Античен вагабонтин

#3455997 - 17.02.2019 15:01 [Re: Елби]

Бяло Конче
раванлия

#3456002 - 17.02.2019 16:13 [Re: Негатор]

Доживях да слушам такива думи от македонски политици! Усещам, че има общо желание за сближаване въпреки неизживените все още стари проблеми, така че надежда има.

--------------------

Елби
lead bounder

#3456029 - 18.02.2019 08:40 [Re: Бяло Конче]

на 2,48 - "овде се чувствам како свой втор дом"

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

#3456039 - 18.02.2019 16:00 [Re: Елби]

Да. И на мен това ми направи впечатление. Приятно е да го чуеш не само от бивш премиер на Македония, но и от който и да е гражданин на тази държава. Още повече, че самите българи днес са на педалите - ту на Запад, ту в България. Надявам се да е за добро. Лично аз никога не съм си и помислял за емиграция, ако и да съм поработил доста на Запад. Но хора разни.
Малко си удължавам поста, но се сетих за една колосална разлика между българите от една страна и литовци, и латвийци от друга. Литовците и латвийците поне 90% от тях отиват на Запад, за да живеят и умрат там. Твърдо в едната посока. Докато поне за сега българите - повечето от тях са гурбетчии, което си мисля, че е добре.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3456044 - 18.02.2019 16:55 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Докато поне за сега българите - повечето от тях са гурбетчии, което си мисля, че е добре.

А тези, които работят за мултинационални компании в офисите им по целия свят, те какви са?

--------------------

Tanya.

#3456045 - 18.02.2019 18:33 [Re: Simulant]

Цитат:

А тези, които работят за мултинационални компании в офисите им по целия свят, те какви са?

... глобалисти?

Simulant
рекордьор

#3456050 - 18.02.2019 21:07 [Re: Tanya.]

Цитат:

Цитат:

... глобалисти?

Немедленно расстрелять!

--------------------

Елби
lead bounder

#3456053 - 18.02.2019 21:27 [Re: Tanya.]

Цитат:

Цитат:

... глобалисти?

Конформисти, като повечето хора.
Работим за врага.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Tanya.

#3456059 - 18.02.2019 23:38 [Re: Елби]

Цитат:

Конформисти, като повечето хора.
Работим за врага.

всеобщото мнение не беше ли, че врагът спи?

Елби
lead bounder

#3456061 - 19.02.2019 00:44 [Re: Tanya.]

Лягам....

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

#3456074 - 19.02.2019 08:25 [Re: Елби]

Работим за една царица. Казва се Парица! И съм сигурен, че днешните хора с днешното си мислене биха предпочели точно тази царица пред някаква дуга - Антоанета, Екатерина, Мария-Луиза или Иванка - без значение.
А царят на хората - мъжът на царица Парица се казва цар Златен Телец.
П.П. Колко ми се иска да не съм прав...

--------------------

Елби
lead bounder

#3456076 - 19.02.2019 09:54 [Re: Бяло Конче]

първо търбуха -сит, главата пълна с невротрансмитери, едва след това идва високото изкуство и грижата за ближния. Или поне така ни учеха в университета.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Tanya.

#3456078 - 19.02.2019 10:00 [Re: Елби]

Цитат:

Лягам....

... и късно ставаш късно се буди съвестта щото.

опс, форумът македонски, да не генерирам новина.

Негатор
Античен вагабонтин

#3456143 - 20.02.2019 16:52 [Re: Елби]

Негатор
Античен вагабонтин

#3456149 - 20.02.2019 19:01 [Re: Негатор]

https://vlada.mk/

https://www.sobranie.mk/

http://pretsedatel.mk/

Открийте разликите!

Негатор
Античен вагабонтин

#3456249 - 21.02.2019 20:51 [Re: Негатор]

Кефът да натепаш бивш министър!

https://sitel.com.mk/mickoski-vo-poseta-na-pretepaniot-janakieski-vo-gob-8-septemvri

Бяло Конче
раванлия

#3456256 - 21.02.2019 23:23 [Re: Негатор]

Интересно име - Шутка!

--------------------

Simulant
рекордьор

#3456397 - 24.02.2019 18:29 [Re: Бяло Конче]

Хубаво е да видят македонските ни приятели, кой е най-големият им неприятел в България:

https://www.faktor.bg/bg/articles/mneniy...kedoniya-v-nato

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3456412 - 24.02.2019 23:27 [Re: Simulant]

Въх, точно тоя авторитет Цанински ще им отвори очите за истината!

Simulant
рекордьор

#3456419 - 25.02.2019 09:33 [Re: Негатор]

Цитат:

Въх, точно тоя авторитет Цанински ще им отвори очите за истината!

Цанински, Манински - няма значение. Коментирай какво е написано. Ама пред комунистите и фактите трябва да мълчат.

--------------------

Редактирано от Simulant (25.02.2019 09:52)

Simulant
рекордьор

#3456420 - 25.02.2019 10:01 [Re: Simulant]

Почина собственикът на "Фокус" Красимир Узунов

http://bnr.bg/post/101085772/pochinal-sobstvenikat-na-fokus-krasimir-uzunov

Мир на праха му! На 55 г...

--------------------

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3456494 - 26.02.2019 18:16 [Re: Simulant]

Ужасна новина, може би единственият български журналист/общественик с дълбоки познания за ситуацията в съвременна Македония. Освен това агенция фокус е практически единственият източник за новини от Балканите в България.

mk_e_bg
пристрастен

#3456527 - 27.02.2019 05:08 [Re: Пиринец]

Цитат:

Ужасна новина, може би единственият български журналист/общественик с дълбоки познания за ситуацията в съвременна Македония. Освен това агенция фокус е практически единственият източник за новини от Балканите в България.

56, а не 55 г.
А бе, този може беше много скромен, за последната му книга, "Аз служих при Дрангов" искаше нищожната сума от само 50 лева. Даже и Борисов и Радев едва могат да си позволят да си я купят. Това ли са българските патриоти??? Обаче аз не се чудя, вече знам всичко за вас, така че нищо не ме чудя повече когато стане дума за българите. Единственото което ме чуди е как можете да имате толкова добро мнение за себе си: толкова ли сте откъснати от реалността???

https://www.book.store.bg/p203538/azy-sl...mir-uzunov.html

http://bookshop.bg/bg/knigi/nehudojestveni-izdanija/istorija/azy-sluzhihy-pri-drangovy-37574

Азъ служихъ при Дранговъ! Скопска школа 18 юни 1916 г. - 17 септември 1916 г.
Красимир Узунов
Цена: 50.00 лв

Редактирано от mk_e_bg (27.02.2019 05:14)

mk_e_bg
пристрастен

#3456528 - 27.02.2019 05:13 [Re: Елби]

Цитат:

първо търбуха -сит, главата пълна с невротрансмитери, едва след това идва високото изкуство и грижата за ближния. Или поне така ни учеха в университета.

'Начи, добър студент беше Красимир Узунов

Редактирано от mk_e_bg (27.02.2019 05:15)

mk_e_bg
пристрастен

#3456529 - 27.02.2019 05:41 [Re: Негатор]

Цитат:

Кефът да натепаш бивш министър!

https://sitel.com.mk/mickoski-vo-poseta-na-pretepaniot-janakieski-vo-gob-8-septemvri

И тези хора, "македонците" продължават да имат териториални претенции към Гърция (Албания и България) и се радват от подкрепа на почти целия Запад (особено на Великобритания, Германия и САЩ; Франция по-скоро подкрепя Гърция).
Например, едва заблудените и подведени гърци са ратифицирали Преспанското споразумение, че БиБиСи (държавна телевизия на Великобритания) и е започнала с анти-гръцката пропаганда за несъществуващото "македонско" национално малцинство в Гърция.
1. В Гърция, както във Франция и България няма национални малцинства, само едно религиозно такова, мюсюлманското.
2. Въпросните хора, въпросната етническа общност, така наречените "македонци" не са македонци, те са славяни (бивши българи), някои от тях понастоящем се самоопределят като гърци, други като "македонци", може би малко от тях още да се самоопределят като българи. Те не са нито "македонци", нито "северно-македонци", просто нямат никаква връзка с древната/истинската/гръцката Македония.
Може би хората от БиБиСи искат отмъщение за това че про-гръцкият лорд Байрън се е разболил в днешна Гърция когато се опитваше да помогне на гърците да си извоюват независимостта от турците.
Шегувам се, разбира се че британците имат други причини за своята русофобия.

https://www.bbc.com/news/stories-47258809

Greece's invisible minority - the Macedonian Slavs

Simulant
рекордьор

#3456535 - 27.02.2019 10:02 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

Единственото което ме чуди е как можете да имате толкова добро мнение за себе си: толкова ли сте откъснати от реалността???

Така е, защото сме скромни. Ако не бяхме скромни, щяхме да имаме още по-добро мнение за себе си.

--------------------

mk_e_bg
пристрастен

#3456625 - 28.02.2019 19:34 [Re: Simulant]

https://sitel.com.mk/kartite-so-golema-m...e-po-istorija-i

"Габер посчува дека главната грчка забелешка за македонската нааставна програма се однесува на третманот на територијата како национална, но во исто време во нивните учебници не се споменува македонскиот народ или јазик, а се избегнува дури и теримнот Славомакедонци, кога се зботува за нашата нација."

Не се споменавали "македонци" в гръцките учебници: ама да ги споменават като появила са народност а и нация едва през втората половина на 19. век. и като бивши българи, тоест български предатели.
Вероятно "македонските" членове на комисията очакват гръцките учени да признаят не само че има "етнически македонци" в БЮРМ а че ги има и като жители на Гърция, тоест Гърция да признае своето "македонско малцинство". Само че в Гърция, както във Франция и България няма такива неща, национални малцинства.
Те искат от гърците да им кажат "що е то иредентизмът?" Голям капан от страна на "македонските" хитри "учени. Ако гърците искат отстраняване на иредентистките карти от "македонските" учебници, това значи че те трябват да признаят че има "македонски" иредентизъм, а иредентизъм означава че има "етнически македонци" в Гърция.
Една от дефинициите на иредентизма е: държавно или национално движение за освобождаване на съ-членове на същата народност/нация ("братя" по народност) които живеят в територии, окупирани от друга народност/нация/държава.
Тоест гърците първо трябвало да признаят че има "етнически македонци" в Гърция (може би не като "национално малцинство" - първоначално, а като етническа общност, няма толкова значение), да им осигурят етнически права и едва след това да имат "претенции" за отстраняване на иредентистки карти от "македонските" учебници по "история". И България признава че има "македонска общност", първоначално не е важно признаването на "македонското" "национално малцинство". Крачка по крачка, с помощта на Запада (журналистически, политическо-дипломатически и т.н.), тоест чрез натиск/шантаж (от рода на репортажа на БиБиСи) от западните големи държави (Велики Сили) Гърция ще бъде принудена да признае и своето "македонското малцинство" и после ще бъде лишена и от така наречената "Егейска Македония". Поне така се надяват македонистите и САЩ/Великобритания/Германия.
Първата крачка вече е направена с помощта на американския евреин "посредник" Метю Нимиц.

mk_e_bg
пристрастен

#3456656 - 01.03.2019 11:02 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

https://sitel.com.mk/kartite-so-golema-m...e-po-istorija-i

Не се споменавали "македонци" в гръцките учебници: ама да ги споменават като появила са народност а и нация едва през втората половина на 19. век. и като бивши българи, тоест български предатели.
Вероятно "македонските" членове на комисията очакват гръцките учени да признаят не само че има "етнически македонци" в БЮРМ а че ги има и като жители на Гърция, тоест Гърция да признае своето "македонско малцинство". Само че в Гърция, както във Франция и България няма такива неща, национални малцинства.
Те искат от гърците да им кажат "що е то иредентизмът?" Голям капан от страна на "македонските" хитри "учени. Ако гърците искат отстраняване на иредентистките карти от "македонските" учебници, това значи че те трябват да признаят че има "македонски" иредентизъм, а иредентизъм означава че има "етнически македонци" в Гърция.
Една от дефинициите на иредентизма е: държавно или национално движение за освобождаване на съ-членове на същата народност/нация ("братя" по народност) които живеят в територии, окупирани от друга народност/нация/държава.
Тоест гърците първо трябвало да признаят че има "етнически македонци" в Гърция (може би не като "национално малцинство" - първоначално, а като етническа общност, няма толкова значение), да им осигурят етнически права и едва след това да имат "претенции" за отстраняване на иредентистки карти от "македонските" учебници по "история". И България признава че има "македонска общност", първоначално не е важно признаването на "македонското" "национално малцинство". Крачка по крачка, с помощта на Запада (журналистически, политическо-дипломатически и т.н.), тоест чрез натиск/шантаж (от рода на репортажа на БиБиСи) от западните големи държави (Велики Сили) Гърция ще бъде принудена да признае и своето "македонското малцинство" и после ще бъде лишена и от така наречената "Егейска Македония". Поне така се надяват македонистите и САЩ/Великобритания/Германия.
Първата крачка вече е направена с помощта на американския евреин "посредник" Метю Нимиц.

Ако говорим за иредентизъм:
тук има румънска статия за "българския иредентизъм":

Iredentismul bulgar si actiunile de subminare a integritatii teritoriale a Romaniei de-a lungul timpului

https://cersipamantromanesc.wordpress.co...ungul-timpului/

Част от статията преведена чрез Гугъл:

Bulgarian Iredentism and actions undermining the territorial integrity of Romania over time

The end of the Russian-Roman-Turkish War of 1877-1878, or the "War of Independence," as it is known in the history of the Romans, marked the birth of what in Bulgarian historiography appears under the name of the "dobrogeana problem" with the conclusion of the Berlin Treaty (1878), being considered as part of the native lands of Bulgarians, "the cradle of the Slav-Bulgarian state, the center of the national rebirth of the sec. XIX "
(V. Tonev, Dobrogea during the national rebirth in the struggle for freedom, 1913-1940, Sofia, 1962, p.18).
The end of the Second Balkan War (1913) represented another important moment in the development of the Romanian-Bulgarian relations, given that now Dobrogea was reintroduced by joining the Cadrilater.
The center of the Bulgarian reclamation activities was moved from Tulcea to Bazargic (South Dobrudja), where the "Command and Propaganda Committee" was established, whose stated aim was to gain the freedom of the "Dobrogea population".
The means to achieve the goals of Bulgarian policy were among the most diverse: propaganda through the spread of newspapers, magazines, appeals, protests, historical studies, memoirs, the organization of conferences and public meetings, both in Bulgaria and in other countries, to highlight the real situation ethnographic and political affairs of Dobrogea, organization and maintenance of an Information and Liaison Office with all national organizations in Bulgaria and abroad.
(M. Roman, Bulgarian Iridenta in Dobrogea, Chernivtsi, 1935 Print "The Voice of Bucovina").
During the same period, part of the Bulgarian intellectuals of Cadrilater, retreating to Bulgaria, founded the Dobrogea Society, which in fact pursued the same objectives as the Bazargic Command and Propaganda Committee.

Редактирано от mk_e_bg (01.03.2019 11:04)

Бяло Конче
раванлия

#3456725 - 03.03.2019 09:04 [Re: Бяло Конче]

Честит ни Национален Празник!

--------------------

Tanya.

#3456785 - 03.03.2019 19:09 [Re: Simulant]

Цитат:

Цитат:

... как можете да имате толкова добро мнение за себе си: толкова ли сте откъснати от реалността???

Ако не бяхме скромни, щяхме да имаме още по-добро мнение за себе си.

.... и сме склонни да хвалим събеседника си.

Негатор
Античен вагабонтин

#3456826 - 04.03.2019 11:59 [Re: Tanya.]

Малце културна соработка!

https://kanal5.mk/articles/365003/drvoto-na-zhivotot

Tanya.

#3456934 - 06.03.2019 17:48 [Re: Негатор]

Цитат:

Малце културна соработка!

Гледал ли си го? Аз не съм.

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3457649 - 20.03.2019 06:27 [Re: Tanya.]

Цитат:

По покана на Македонския научен институт в София пристига голяма група интелектуалци от Скопие. Води ги професорът по „Римско право” и „Реторика” в Скопския Университет, бивш министър на отбраната и премиер на Република Македония проф. д-р Владо Бучковски.

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

GG-BG
неупатен уопште

#3457674 - 20.03.2019 16:39 [Re: mk_e_bg]

Може би хората от БиБиСи искат отмъщение за това че про-гръцкият лорд Байрън се е разболил в днешна Гърция когато се опитваше да помогне на гърците да си извоюват независимостта от турците.

Охи Байрън, ден ине Байрън - Вирон ине, Йоргос Вирон - елин от гръцкия остров Албион...Македонец демекь/фр./...

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Бяло Конче
раванлия

#3457675 - 20.03.2019 16:58 [Re: GG-BG]

Биляна отиде да се премени с нов аватар навярно.

--------------------

GG-BG
неупатен уопште

#3457723 - 21.03.2019 14:15 [Re: Бяло Конче]

Коя е Биляна??

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3457804 - 22.03.2019 19:01 [Re: GG-BG]

Биляна е аватар на богинята Шива. С много ръце и много лица, и многополова!
Един наш съфорумник, който се появява в различни образи, а също така беше активен и на Кайгана, като Каснакоски. Последно се беше появил тук, като полугрък-полуръмънец, полумакедонист!

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 59 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2462

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.092 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.