ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
KeanuReeves
US Democrat/BG Monarchist
**

Регистриран: 07.02.2009
Re: Очила за астигматизъм
    #2344608 - 03.04.2009 19:38 [Re: femina]

Здравей,

Искам да попитам един Въпрос?
Откриха ми Астегматизъм с късогледство -1.5 на дясното око и -1.0 на лявото око.
Предписаха ми очила за Астегматизъм с диоптрите за късогледство и ми казаха да ги нося задължително пред компютъра, пред книгата и пред телевизора и ми препоръчаха, че ще е хубаво да ги нося постоянно.
Но аз имам право на избор като Свободен човек и моя избор, който ще направя е да ги нося само пред компютъра, пред книгата, пред телевизора и при нощно шофиране.

Но щом направя този избор с постоянното слагане и сваляне на очилата имам следния Въпрос? Има ли някаква опасност по този начин да ми се увредят очите като ми се увеличи диоптъра като постоянно слагам и свалям очилата в зависимост каква дейност извършвам?

--------------------
I was born to become the Next World Leader! I feel confident in my abilities!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2345426 - 05.04.2009 12:14 [Re: KeanuReeves]

Цитат:

Но щом направя този избор с постоянното слагане и сваляне на очилата имам следния Въпрос? Има ли някаква опасност по този начин да ми се увредят очите като ми се увеличи диоптъра като постоянно слагам и свалям очилата в зависимост каква дейност извършвам?

не - диоптрите няма да ти се увеличат заради слагането/свалянето на очилата, дори напротив, в известен смисъл по този начин очините мускули тренират
виж, астигматизмът е малко по-различна бира, но не си дал какво точно ти е отклонението
въпреки това - споко - ползвай ги, когато имаш нужда - аз го правих този номер докато стигнах 3,5 минус, и наистина се чувствах като слепок без очила - въпреки това ги свалям при всеки повод и си гледам: особено при работа с комп, това да сменяш ракурса и да изместваш поглед от близкия план към пейзажа навън, особено сини/зелени цветове, е прекрасна "производствена" гимнастика за очи

така или иначе възрастта, а и не само, е фактор, който рано или късно се намесва в уравнението, "но не сега, не сегааа"

ПП не съм очен лекар, но съм с очила и диоптри от сумай ти време, и отговорът ми е въз основа на лекарски разяснения и дадени отговори и напътствия, плюс, естествено, емпиричен опит

KeanuReeves
**

#2347094 - 07.04.2009 19:27 [Re: Си Ди]

Цитат:

виж, астигматизмът е малко по-различна бира, но не си дал какво точно ти е отклонението
въпреки това - споко - ползвай ги, когато имаш нужда - аз го правих този номер докато стигнах 3,5 минус, и наистина се чувствах като слепок без очила

Ето какво пише на Рецептата ми за очила:
ДАЛЕЧЕ: O.D. - Sph: /, Cyl: -1.50, Ax: 5, Dp mm: 60.
O.S. - Sph: /, Cyl: -1.00, Ax: 15.

П.П. Току-що за пръв път сложих очила и като ги поносих 15-20 минути и след това като ги свалих, почти нищо не виждах, дори виждам по-зле и от преди да ги сложа очилата, а като ги поставих се вижда едно така хубаво. Притеснвявам се дали наистина ми въздействат негатовно - в смисъл дали не се пристрастяват очите ми към това хубавото зрение докато гледам с очилата и после като ги сваля ми се струва, че виждам дори по-зле от преди да ги сложа очилата?

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2347759 - 08.04.2009 11:55 [Re: KeanuReeves]

ми най-общо, мускула се измързеливява с очила, защото иначе непрекъснато се напряга, за да коригира, доколкото може - но пък това също не е добре, тъй като непрекъснатото напрежение води до главоболие, е, и други неща, но те са за по-натам - така че, носи си очилата при работа и телевизия, и си ги сваляй при поводи, когато можеш без тях - например танци, разходки, четене, ако виждаш буквите спокойно и без да присвиваш очи, и не се коркай толкова - нормално е да има период на адаптация на окото със и без помощта на диоптъра /трае няколко минутки /

Редактирано от Си Ди (08.04.2009 11:56)

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2347808 - 08.04.2009 12:40 [Re: Си Ди]

Това са ниски диоптри и е нормално да кажат да не се носят непрекъснато очилата. И също е нормално да има период на адаптация. Но и аз да кажа, че ако очите непрекъснато се натоварват от четене и подобни дейности и не се носят редовно очила, диоптърът се повишава - личен опит А иначе да, ако се оправя човек и без очилата в определени ситуации, могат да се свалят, но не е за препоръчване, ако натоварваш редовно и сериозно очите.

Си Ди
гаргойл

#2347848 - 08.04.2009 13:53 [Re: Sol y Sombra]

затова направих и уточнението - АКО не се напрягат и присвиват очите, което е сигурна индикация, че се "мъчиш"
иначе като правило, диоптъра се повишава по този начин до около 22 някъде, според офаталмолога ми навремето, после- от други неща : при нас, жените, влияние може да окаже раждането - аз има повишаване с по един и кусур за всяко дете, например

но на 1-1,5 минус не ми препоръчваха носене през цялото време , дори напротив
донякъде е на самопреценка, тъй като си спомням, че на времето много ми пречеха на "имиджа" , така че редовно се шматкосвах без очила, само за телевизията със субтитри бях стриктна, но когато започнах работа с комп - започнах да ги нося непрекъснато, като стой, та гледай

KeanuReeves
**

#2348160 - 08.04.2009 18:41 [Re: Си Ди]

Значи последно уточнение: ти каза задължително при работа с компютър и при гледане на телевизия да се носят очилата, но също така трябва и при четене на книга, за да не се натоварват очите.
Иначе аз имах преди време сериозен проблем с главата и с очите, особено, когато ходех на работа и спях по 6-7 часа и ставах сутрин рано и тръгвах моментално на работа полу-разсънен. Тогава сутрин (първата половина на работния ми ден) го изкарвах с кървясали червени очи. А след това Седлобед (Втората част от работния ми ден), когато вече се чувствах разсънен го изкарвах със страшно главоболие. Прибирах се вкъщи като за почивка седях пред компютъра и гледах телевизия, лягах да поспя за 6-7 часа и сутринта отново на работа.

Имам и един въпрос, в момента съм на 25, каква е вероятността да ми се увеличат диопттрите, ако си нося редовно очилата пред компютъра, пред телевизора и при четене. И ако има такава вероятност след колко години мога да я очаквам?

П.П. Дано с напредване на годините се развие медицината достатъчно.
Препоръчително ли е да пия всяка година по 3 месеца Лутеин Комплекс, както пише на листовката, на самото лекарство, че трябва всяка година 3 месеца да се пие тази хранителна добавка.

--------------------

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2348325 - 08.04.2009 21:20 [Re: KeanuReeves]

Да ти кажа, всички тези въпроси би трябвало да ги зададеш на този, който ти е определил проблемите, назначил ти е очила... защото очилата са си вид терапия и той на-добре би трябвало да знае каква е вероятността за едно или друго. Всичко останало тук са лаишки изказвания и момичетата не крият че това си е техен личен опит, а не професионално мнение.

Какъв риска - мога да ти кажа, че ако не си носиш очилата в крайна сметка мускулите, отгворни за акомодацията ще се преуморят и ще престанат да ти вършат и малкото работа, която вършат в момента. А лещата без тях няма как да се наглАси сама. Схващаш ли?

KeanuReeves
**

#2348593 - 08.04.2009 23:49 [Re: Dr.G]

Цитат:

Какъв риска - мога да ти кажа, че ако не си носиш очилата в крайна сметка мускулите, отгворни за акомодацията ще се преуморят и ще престанат да ти вършат и малкото работа, която вършат в момента. А лещата без тях няма как да се наглАси сама. Схващаш ли?

Въпроса тук е след колко време мускулите ще се преуморят 1.с очила и 2.без очила от тук нататък и ще престанат да ми вършат бих казал не малкото работа на този етап. И другото, което е дали, ако бях отишъл преди 5 или преди 10 години на лекар сега щеше зрението ми е да с 0 Диоптри, вместо с 1 минус и 1.5 минус?

--------------------

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #2348790 - 09.04.2009 09:19 [Re: KeanuReeves]

Цитат:

'И другото, което е дали, ако бях отишъл преди 5 или преди 10 години на лекар сега щеше зрението ми е да с 0 Диоптри, вместо с 1 минус и 1.5 минус?

Късогледството не може да се излекува с носенето на очила. Колкото повече си носиш очилата, толкова повече ще ти се вдига диоптъра, до един ден, в който ще спре. "0 диоптъра" или 20/20 зрение можеш да имаш само ако си направиш лазерна корекция.

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 44 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 23272

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.054 seconds in which 0.038 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.