ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Нерегистриран

Очила за астигматизъм
    #1155690 - 10.02.2006 15:06

Възможно ли е очилата за астигматизъм да бъдат без диоптри? На мене ми откриха астигматизъм и ми определиха диоптри от 0.25 за всяко око, което мисля, че не беше нужно, понеже виждам добре. Офталмолжката ми каза, че е за комфорт на окото. Питам се дали не е по-добре очилата ми да са без диоптри, а само за астигматизъм, ако това е възможно, за да не ми привикнат очите и впоследствие да имам нужда от по-високи диопти. Вие как мислите?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
femina
Мис Каприз

Регистриран: 30.07.2004
От: BG
Re: Очила за астигматизъм
    #1156620 - 11.02.2006 12:17 [Re: Анонимен]

Астигматизъм до 0,75-1 диоптър се приема за физиологичен. Много хора го имат и не го усещат, не създава проблеми и оплаквания от страна на очите. В такива случаи не е нужна корекция. Да се коригира 0,25 е направо смешно и сигурно е направено за оборот на някоя оптика. Според мен нямаш нужда от тези очила. Няма да ти навредят, но и няма смисъл да ги носиш. Как си се чувствал до сега без очилата? Защо си отишъл на очен лекар?
А очилата за корекция са винаги с диоптър, а твоят е 0,25.

--------------------
Държавата България - невъзможни неща няма!

Нерегистриран

#1158229 - 13.02.2006 11:13 [Re: femina]

В рецептата ми пише диоптър -0.25 и за двете очи, астигматизъм 180 градуса. Отидох на лекар понеже от близо месец неочаквано започна да виждам мъгляво, напр. вече имам проблем когато се опитвам да пиша, да чета и да си скубя веждите преди успявах, вече не, колкото и смешно да звучи). Значи, за да го направя, трябва да си затворя едното око, много ми е затормозяващо. Не знам как този проблем възникна буквално за няколко седмици. Досега не съм имала какъвто и да било проблем с очите, но работя на компютър по 8 часа на ден. Лекарката ми каза да ползвам очила за компютър, четене и гледане на телевизия. Нямам никакво желание да нося очила, но смяташ ли, че така появилите се проблеми ще изчезнат сами? Явно в моя случай астигматизмът ми пречи. Не искам окото ми да привиква към очила. Какво ще ме посъветваш?

femina
Мис Каприз

#1159261 - 13.02.2006 22:50 [Re: Анонимен]

На колко години си?
Очилата след разширяване на зениците ли са изписани?
Според мен имаш нужда от очила за близо (четене, компютър), които по принцип са с плюсов диоптър. От продължителната работа наблизо вероятно си направила спзъм на един мускул в окото, който настройва погледа от далече наблизо. В такъв скучай окото вижда добре наблизо, но се влошава зрението надалеч. Това е характерно за млади хора (до 30-35 г.) при преумора с близка работа. Избягва се с по-чести почивки на очите и понякога с изписване на малък или по-голям плюсов диоптър. В случаи, които не преминават от самосебе си, се прибягва до напапване на капки, които отпускат този мускул в окото.
Можеше поне да ти изпише +0,25 цилиндър на 90 гр.
Не знам какво да те посъветвам. Опасявам се, че тези очила няма да ти помогнат особено, а е възможно да те заболи и глава при близка работа.
Не се притеснявай от свикване. Диоптърът е смешно малък.
Опитай си да си почиваш повече при близка работа. В карен случай посети друг очен лекар.

--------------------

Нерегистриран

#1159731 - 14.02.2006 12:12 [Re: femina]

Здравей, femina! Ще се постарая да опиша по-подробно ситуацията. На 30 години съм. Както вече писах, допреди месец нямах никакви проблеми с очите. Една сутрин, поглеждайки се в огледалото, установих, че не мога да видя ясно изникналите косъмчета на веждите ми, които преди това скубех без проблеми. Единственият начин, по който можех да оскубя нещо, беше като затворя едното си око (без значение кое). Опитах се да прочета текст отблизо, при което виждах буквите, но пред очите ми бе някак замъглено. По същия начин се чувствам и когато пиша. Така и до днес. Понякога очите ми сълзят, а като се събудя сутрин се случва и да са леко подпухналии ме сърбят (явно от пренапрягане). Иначе нямам главоболие. Но ми е некомфортно. Четенето винаги е било удоволствие за мен, сега се превърна в мъчение. Освен това ми е и някак замъглено през цялото време, дори когато не работя (това състояние го нямах преди). Работя с компютър по 8 часа на ден. Работното ми място е разположено така, че по цял ден съм принудена да работя на изкуствената и естествената светлина (все на някого от колегите му е тъмно, затова светлини са включени нон стоп). Подложена съм и на всекидневен стрес, натоварването е голямо. Отидох на случаен офталмолог, пред кабинета чакаха няколко души, които носеха очила и се оказа, че идват от доста време и са доволни. Влязох в кабинета. Жената беше много внимателна. Описах й симптомите, както ги описвам на теб. Тя каза: „ясно”. Попита ме на колко съм години, уточнявайки, че и това има значение. След това ме гледа на компютър и на табличката. Каза, че имам четвъртинка диоптри и астигматизъм. От компютърния преглед резултатите са:

VD=CL
SPH CYL AXS

<R> -0.50 -0.50 2
-0.50 -0.50 1
-0.50 -0.50 1
-0.50 -0.50 1
*-0.50 -0.50 3

<L> 0.00 -0.50 162
0.00 -0.50 163
0.00 -0.25 152
0.00 -0.25 142
0.00 -0.25 139
*0.00 -0.25 129
0.00 -0.50 166
0.00 -0.50 161

PD=60mm

А ето и рецептата, която лекарката ми даде:

Rp. Sph Cyl Ax Dpmm Dmm

далече o d -0.25 -0.25 180° 60
o s -0.25

Стъкла: с „AR”

Каза ми да използвам очилата при работа с компютър, четене и гледане на телевизия. Да не ги слагам, когато се разхождам и т.н.
Много ще съм ти благодарна, ако можеш да ми помогнеш, да ми обясниш какво е в действителност състоянието ми въз основа на рецептата и дали диагнозата на офталмоложката е правилна. Нямам възможност да давам пари по различни лекари, понеже си плащам като частно лице, пък и се опасявам, че всеки си има собствено мнение и следващият ще каже нещо различно, така съвсем ще се объркам. Явно трябва да си взема някакви очила, все пак, а не ми се иска (както писах - от страх да не ми привикнат очите и да вдигна диоптрите). Има ли вероятност да ми се оправи зрението и без очила? Моля те, помогни ми, ако имаш възможност!

Нерегистриран

#1159740 - 14.02.2006 12:17 [Re: femina]

Малко се разместиха редовете, ако има нужда ще публикувам рецептата пак.

Нерегистриран

#1159755 - 14.02.2006 12:26 [Re: femina]

Или мога да ти изпратя рецептата като приложение на мейла, който си посочила. Не искам да те притеснявам, но толкова се тревожа - да се появят тези проблеми изведнъж, струва ми се някак невероятно.

femina
Мис Каприз

#1161763 - 15.02.2006 22:39 [Re: Анонимен]

Въпреки всичко не разбрах на колко години си.
Според мен, съдейки по оплакванията ти, имаш нужда от очила за близо и по това компютърно изследване бих изписала + 0.5 цилиндър на двете очи, но под различен ъгъл за двете или + 0,5 сфера - зависи с кое виждаш по-добре. За съжаление (или за радост) рецепти само от компютърно изследване не се изписват. Най-важен е прегледът на таблицата. Аз никога не съм изписвала очила с 0.25 диоптър. Вече обясних защо. Щом имаш проблем наблизо, значи имаш нужда от очилата и ще ги носиш само, когато напрягаш очите. Диоптърите за близо неминуемо с годините се вдигат, а не защото свикваш с очилата.
В повечето оптики изписват безплатно очила, ако си направиш цялата поръчка там (рамки със стъкла).
Ако си направила вече очилата, поноси ги и виж как ще се чувстваш с тях. Ако виждаш наблизо с тях и нямаш главоболие при носенето им, то не виждам какъв е проблемът.

--------------------

Нерегистриран

#1162119 - 16.02.2006 10:21 [Re: femina]

Здравей, femina! Много ти благодаря за съветите и вниманието ти по отношение на мен. В постинга си споменах, че съм на 30 години, но явно ти е убегнало. Както и да е. Проблемът ми е, че не искам да слагам очила и се опитвам всячески да го избегна, колкото и смешно да звучи... Такава съм си, суетна, не се харесвам с очила... Пробвах най-малко сто модела досега, още не съм си взела никакви. Можеш ли да ми препоръчаш оптики, където изпитват всвичко, т.е. центрират очилата идеално, дават компетентни мнения и съвети и др. От София съм. Много ще съм благодарна, ако ме посъветваш какви стъкла и рамки да си избера в моя случай (-0.25 и астигматизъм). За стъклата - органични или минерални; италиански, немски (били по-дебели от италианските), български, корейски и др.; многослойни или еднослойни. Относно рамките - казаха ми, че трябвало да бъдат цели, не се препоръчвали тези с частична рамка или без рамка (не си спомням точно как се наричаха), понеже диоптрите ми били малки и съм имала астигматизъм, а при астигматизма много важно било центрирането, та ако очилата били различни от тези с цели рамки, можело да се получи някакво разместване. Знам, че сигурно съм адски досадна, но никога досега не съм се интересувала от очила; всеки, когото попитам, дава различно мнение, а твоите съвети ми се струват изключително компетентни. Дано проявиш търпение и ми помогнеш за пореден път!:)

femina
Мис Каприз

#1163092 - 16.02.2006 23:15 [Re: Анонимен]

Моят съвет е да отидеш в оптика с очен лекар и да те прегледат отново. Както казах, в почти всички оптики има практика прегледът да е безплатен, ако си купиш рамките и стъклата от там. Аз лично тази рецепта не я одобрявам. Не съм от София и не мога да те посъветвам в коя оптика да отидеш.
30 години са малко, за да слагаш очила за близо, освен ако нямаш далекогледство. По компютърното изследване не личи да имаш, но то не винаги е точно при млади хора.
За рамките - избери си някакви обикновени рамки, които да ти приличат все пак, щом си суетна. Ще ги носиш само отвреме-навреме все пак. Тези с полу-рамка се наричат корда, а тези без рамка - глазант. Те не са много стабилни и са подходящи само, ако очилата се носят постоянно и не свалят и слагат по няколко пъти на ден както ще е при теб. Няма връзка с центрирането.
Не знам точно какви стъкла да ти препоръчам. В оптиката в която ходя, ползват предимно италиански стъкла. Сигуро съотношението цена-качество е добро.
И после пиши как си с очилата.

--------------------

Нерегистриран

#1163404 - 17.02.2006 10:13 [Re: femina]

Благодаря ти много! Непременно ще пиша как се чувствам с очилата.

u4u
stranger
*

Регистриран: 20.01.2005
    #1164902 - 18.02.2006 18:53 [Re: Анонимен]

Ще си позволя да дам един съвет. Не мога да се произнеса компетентно по отношение на предписаната рецепта, но при условие, че не си сигурна дали ще се чувстваш добре с тези очила и за първи път в живота си слагаш очила, моето мнение е, че не е нужно да си купуваш някакви супер скъпи стъкла и рамки. Може да се окаже, че има грешка в предписанието и изобщо да не се чувстваш комфортно с тях и да трябва пак да ги смяняш....
Купи си някакви рамки, които ти харесват, сложи им някакви не много скъпи стъкла, поноси ги, виж как си и ако всичко е наред, тогава инвестирай в скъпи очила. Естествено е да искаш очилата ти да са качествени, но първо опитай дали наистина това е точния диоптър и цилиндър и прочие

femina
Мис Каприз

#1165682 - 19.02.2006 23:47 [Re: u4u]

Да, така е най-разумно.
А и този антирефлекс (AR) - не съм много убедена в действието му. Само дето цената с него е двойна.

--------------------

Нерегистриран

#1165962 - 20.02.2006 11:43 [Re: femina]

A 180 градуса висок астигматизъм ли са? Колко е най-ниският градус?

femina
Мис Каприз

#1166873 - 20.02.2006 23:46 [Re: Анонимен]

Няма най-висок и най-нисък градус. Градусът просто показва накъде да бъде оста на стъклото.

--------------------

Нерегистриран

#1167082 - 21.02.2006 10:12 [Re: femina]

Ясно. Много си мила. Пак ще пиша като направя очилата.

Нерегистриран

#1167086 - 21.02.2006 10:16 [Re: femina]

Апропо, въпросът ми възникна, понеже в оптика ми казаха, че астигматизмът също означава диоптри, т.е., както е определено в моя случай - 180 градуса се равнявали на около 1,5 диоптъра.

Нерегистриран

#1167475 - 21.02.2006 15:46 [Re: femina]

И още едно въпросче, femina. Неносенето на очила и напредването на възрастта отразяват ли се по някакъв начин неблагоприятно на астигматизма?

femina
Мис Каприз

#1167609 - 21.02.2006 18:23 [Re: Анонимен]

Нищо не се отразява на астигматизма. Той си е такъв, какъвто е бил. Само е възможно човек с възрастта да започне да "го усеща", тъй като окото може да го компенсира до известна възраст, ако е бил в границите на физиологичния. Неносенето на очила се отразява само на зрителния комфорт.

--------------------

Нерегистриран

#1168205 - 22.02.2006 12:12 [Re: femina]

Много ти благодаря!

Нерегистриран

#1174426 - 28.02.2006 13:47 [Re: femina]

Здравей, femina! Пак съм аз. Реших се вече да правя очилата, спрях се на италиански стъкла. В тази връзка един въпрос: В оптиката, където отидох, ми казаха, че рецептата ми е непълна, понеже бил отбелязан астигматизъм само за едното око. Доколкото си спомням, лекарката ми беше казала, че имам астигматизъм само на едното око. Пак ще отида да я попитам, но смяташ ли, че е задължително да се отбелязват градуси и за двете очи? Някакси не ми се вярва да е толкова разсеяна офталмоложката.
И още един въпрос. Гледам дискутират във форума, че ако се практикували някакви упражнения за очите по книгата на Норбеков, човек можел да се оттърве от очилата. Смяташ ли, че има резон в това или е поредният кьорфишек?

femina
Мис Каприз

#1175266 - 01.03.2006 00:26 [Re: Анонимен]

Астигматизъм може да има само на едното око. Тогава се отбелязва големината на цилиндъра и градуса, на който да бъде поставен. Кой е казал, че трябва да бъде и на двете очи? Струва ми се странно да са толкова тъпи в тази оптика.
За Норбрков нищо не мога да кажа. Нито съм му чела книгите, нито знам някой, който да е пробвал упражненията. По форумите съм чела, че някои късогледи свалят диоптрите, но за далекогледи не съм чувала. Вероятно с упражненията се отпуска спазъм на цилиарния мускул (в окото е), който при спазъм повишава пречупвателната сила на окото и с това се получава миопизация. Може упражненията и да имат ефект. Ако не помагат, поне не вредят.

--------------------

Нерегистриран

#1184066 - 09.03.2006 12:10 [Re: femina]

Здравей, femina! Ето ме отново! Направих очилата вчера. Преди това се подсигурих отново с преглед при лекарката, която потвърди предишната диагноза. Днес само от време на време ги слагах, по-скоро ги изпитвах (не съм ги носила постоянно). Честно казано, не виждам особена разлика. В смисъл, че донякъде е разбираемо, защото диоптрите са нищожни (-0.25). Колежка с късогледстово от около -2 диоптъра, която не носи очила, но и няма астигматизъм, си сложи моите очила и каза, че с тях виждала по-размазано отколкото без тях. При мен образът не е размазан, но ми се струва, че имам все още известен дискомфорт при виждането (не съм много сигурна), който не е свързан с главоболие. Мислиш ли, че причината е в това, че не съм свикнала да нося очила или при астигматизъм винаги остава лек дискомфорт? Някъде четох, че независимо от носенето на очила, астигматизмът не се коригира на 100%, т.е. винаги съществува лек дискомфорт. Ти на какво мнение си?

femina
Мис Каприз

#1184544 - 09.03.2006 19:10 [Re: Анонимен]

Аз все пак не разбрах защо трябва да носиш очила. Какви оплаквания имаш от страна на очите?
Ако искаш ги носи, ако искаш недей. Както казах диоптърът е нищожен и с тях и без тях горе-долу все едно.
Астигматизъм 0,25 имат повечето от полвината хора с нормално зрение и обикновено не се изисква корекция.
При тебе за астигматизъм не може да се говори.
И е много ясно, че докторката ще си потвърди диагнозата, ако предварително си й показала рецептата.

--------------------

Нерегистриран

#1185048 - 10.03.2006 09:08 [Re: Анонимен]

ИННА
мечтател

Регистриран: 30.08.2005
От: Варна
    #1319168 - 27.06.2006 21:42 [Re: femina]

Здравей femina,
прочетох отговорите ти по-горе и ако може и аз да попитам нещо
Преди два дена отидох на очен лекар. Оплакванията ми бяха от бърза умора на очите. Преди около 10 дена четох е-книги на един не много добър монитор и усетих как си преуморих очите. Мислех че с времето като огранича четенето, нета и ТВ-то ще си починат и ще се оправя, но тя умората продължава даже и когато просто се разхождам навън. Отидох на очен. Разширяваха ми зениците, оказа се че съм имала физиологичен астигматизъм. на едното око +0.50 на другото +0.25. Лекарката все пак иска да ме види още веднъж с нормализирани зеници преди да препоръча очила.
Странно аз отидох с нагласата да ми изпише капки за умората, а тя направо очила. От години работя на компютър никога не съм имала проблеми с очите, сигурна съм че и сега ако не бях чела всичко щеше да е наред, но...
Дали няма друг начин да ми се нормализират очите, да си отпочинат и да не усещам тази умора? На 28 г. съм иначе
Ще се радвам да чуя мнението ти

tiia
ентусиаст

Регистриран: 11.12.2004
От: Ямбол
    #1319478 - 28.06.2006 07:03 [Re: Анонимен]

От 10 години нося очила за астигматизма си. Човек, който няма астегметизъм вижда размазано през такива очила. С тях се свиква трудно. Когато ги сложих първия път имах чувството, че съм качена на кокили/чувствах се висока най-малко два метра/. С времето обаче свикнах. Имаше периоди, през които въобще не ги носех и това доведе о увеличаване на диоптъра ми, но не много. Аз всъщност винаги съм имала проблем с виждането надалеч. Преди да сложа очилата си мислех, че надписите по телевизията са размазани, а се оказа че проблема е в очите ми. Прегледах се случайно/откриха астигматизъм на сина ми, когато беше на 12 години/. Той също не носи редевно очилата си/само в началото ги носеше/ и не се оплаква поне засега. Аз обаче вече не мога без тях. Трудно работя на компютъра без очилата. При мен градуса на двете очи е различен. Диоптрите са -0,75 и -1,00., но наблизо си виждам перфектно/поне за сега/- на 41 години съм. Така че не се плаши.

--------------------
http://snimka.bg/album.php?album_id=23825

Нерегистриран

#1605147 - 22.01.2007 23:27 [Re: ИННА]

Здравейте!Интересува ме конкретен въпрос и се радвам, че случайно попаднах на вас.Възможно ли е от носене на лещи(Baush&Lomb)-цветни,които сам носила няколко години,да се вдигне диоптера ми или съответно астигмътизма?Носила съм ги не постоянно.

Гаргамелчо-Карамелчо
Реалист

Регистриран: 15.08.2003
    #1610668 - 25.01.2007 22:03 [Re: Анонимен]

Цитат:

Здравейте!Интересува ме конкретен въпрос и се радвам, че случайно попаднах на вас.Възможно ли е от носене на лещи(Baush&Lomb)-цветни,които сам носила няколко години,да се вдигне диоптера ми или съответно астигмътизма?Носила съм ги не постоянно.

Доколкото ми е известно за астегматизма не се препоръчват лещи.

--------------------
ЗУЛУ из КУЛУ

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1610918 - 26.01.2007 07:12 [Re: Анонимен]

Астигматизмът е константно състояние, което при наличието му, не се влияе от външни обстоятелства, като лещи, очила и пр. Единственото, което може да му повлияе, е отстраняването му с операция.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

KeanuReeves
US Democrat/BG Monarchist
**

Регистриран: 07.02.2009
    #2344608 - 03.04.2009 19:38 [Re: femina]

Здравей,

Искам да попитам един Въпрос?
Откриха ми Астегматизъм с късогледство -1.5 на дясното око и -1.0 на лявото око.
Предписаха ми очила за Астегматизъм с диоптрите за късогледство и ми казаха да ги нося задължително пред компютъра, пред книгата и пред телевизора и ми препоръчаха, че ще е хубаво да ги нося постоянно.
Но аз имам право на избор като Свободен човек и моя избор, който ще направя е да ги нося само пред компютъра, пред книгата, пред телевизора и при нощно шофиране.

Но щом направя този избор с постоянното слагане и сваляне на очилата имам следния Въпрос? Има ли някаква опасност по този начин да ми се увредят очите като ми се увеличи диоптъра като постоянно слагам и свалям очилата в зависимост каква дейност извършвам?

--------------------
I was born to become the Next World Leader! I feel confident in my abilities!

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
    #2345426 - 05.04.2009 12:14 [Re: KeanuReeves]

Цитат:

Но щом направя този избор с постоянното слагане и сваляне на очилата имам следния Въпрос? Има ли някаква опасност по този начин да ми се увредят очите като ми се увеличи диоптъра като постоянно слагам и свалям очилата в зависимост каква дейност извършвам?

не - диоптрите няма да ти се увеличат заради слагането/свалянето на очилата, дори напротив, в известен смисъл по този начин очините мускули тренират
виж, астигматизмът е малко по-различна бира, но не си дал какво точно ти е отклонението
въпреки това - споко - ползвай ги, когато имаш нужда - аз го правих този номер докато стигнах 3,5 минус, и наистина се чувствах като слепок без очила - въпреки това ги свалям при всеки повод и си гледам: особено при работа с комп, това да сменяш ракурса и да изместваш поглед от близкия план към пейзажа навън, особено сини/зелени цветове, е прекрасна "производствена" гимнастика за очи

така или иначе възрастта, а и не само, е фактор, който рано или късно се намесва в уравнението, "но не сега, не сегааа"

ПП не съм очен лекар, но съм с очила и диоптри от сумай ти време, и отговорът ми е въз основа на лекарски разяснения и дадени отговори и напътствия, плюс, естествено, емпиричен опит

KeanuReeves
**

#2347094 - 07.04.2009 19:27 [Re: Си Ди]

Цитат:

виж, астигматизмът е малко по-различна бира, но не си дал какво точно ти е отклонението
въпреки това - споко - ползвай ги, когато имаш нужда - аз го правих този номер докато стигнах 3,5 минус, и наистина се чувствах като слепок без очила

Ето какво пише на Рецептата ми за очила:
ДАЛЕЧЕ: O.D. - Sph: /, Cyl: -1.50, Ax: 5, Dp mm: 60.
O.S. - Sph: /, Cyl: -1.00, Ax: 15.

П.П. Току-що за пръв път сложих очила и като ги поносих 15-20 минути и след това като ги свалих, почти нищо не виждах, дори виждам по-зле и от преди да ги сложа очилата, а като ги поставих се вижда едно така хубаво. Притеснвявам се дали наистина ми въздействат негатовно - в смисъл дали не се пристрастяват очите ми към това хубавото зрение докато гледам с очилата и после като ги сваля ми се струва, че виждам дори по-зле от преди да ги сложа очилата?

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2347759 - 08.04.2009 11:55 [Re: KeanuReeves]

ми най-общо, мускула се измързеливява с очила, защото иначе непрекъснато се напряга, за да коригира, доколкото може - но пък това също не е добре, тъй като непрекъснатото напрежение води до главоболие, е, и други неща, но те са за по-натам - така че, носи си очилата при работа и телевизия, и си ги сваляй при поводи, когато можеш без тях - например танци, разходки, четене, ако виждаш буквите спокойно и без да присвиваш очи, и не се коркай толкова - нормално е да има период на адаптация на окото със и без помощта на диоптъра /трае няколко минутки /

Редактирано от Си Ди (08.04.2009 11:56)

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2347808 - 08.04.2009 12:40 [Re: Си Ди]

Това са ниски диоптри и е нормално да кажат да не се носят непрекъснато очилата. И също е нормално да има период на адаптация. Но и аз да кажа, че ако очите непрекъснато се натоварват от четене и подобни дейности и не се носят редовно очила, диоптърът се повишава - личен опит А иначе да, ако се оправя човек и без очилата в определени ситуации, могат да се свалят, но не е за препоръчване, ако натоварваш редовно и сериозно очите.

Си Ди
гаргойл

#2347848 - 08.04.2009 13:53 [Re: Sol y Sombra]

затова направих и уточнението - АКО не се напрягат и присвиват очите, което е сигурна индикация, че се "мъчиш"
иначе като правило, диоптъра се повишава по този начин до около 22 някъде, според офаталмолога ми навремето, после- от други неща : при нас, жените, влияние може да окаже раждането - аз има повишаване с по един и кусур за всяко дете, например

но на 1-1,5 минус не ми препоръчваха носене през цялото време , дори напротив
донякъде е на самопреценка, тъй като си спомням, че на времето много ми пречеха на "имиджа" , така че редовно се шматкосвах без очила, само за телевизията със субтитри бях стриктна, но когато започнах работа с комп - започнах да ги нося непрекъснато, като стой, та гледай

KeanuReeves
**

#2348160 - 08.04.2009 18:41 [Re: Си Ди]

Значи последно уточнение: ти каза задължително при работа с компютър и при гледане на телевизия да се носят очилата, но също така трябва и при четене на книга, за да не се натоварват очите.
Иначе аз имах преди време сериозен проблем с главата и с очите, особено, когато ходех на работа и спях по 6-7 часа и ставах сутрин рано и тръгвах моментално на работа полу-разсънен. Тогава сутрин (първата половина на работния ми ден) го изкарвах с кървясали червени очи. А след това Седлобед (Втората част от работния ми ден), когато вече се чувствах разсънен го изкарвах със страшно главоболие. Прибирах се вкъщи като за почивка седях пред компютъра и гледах телевизия, лягах да поспя за 6-7 часа и сутринта отново на работа.

Имам и един въпрос, в момента съм на 25, каква е вероятността да ми се увеличат диопттрите, ако си нося редовно очилата пред компютъра, пред телевизора и при четене. И ако има такава вероятност след колко години мога да я очаквам?

П.П. Дано с напредване на годините се развие медицината достатъчно.
Препоръчително ли е да пия всяка година по 3 месеца Лутеин Комплекс, както пише на листовката, на самото лекарство, че трябва всяка година 3 месеца да се пие тази хранителна добавка.

--------------------

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2348325 - 08.04.2009 21:20 [Re: KeanuReeves]

Да ти кажа, всички тези въпроси би трябвало да ги зададеш на този, който ти е определил проблемите, назначил ти е очила... защото очилата са си вид терапия и той на-добре би трябвало да знае каква е вероятността за едно или друго. Всичко останало тук са лаишки изказвания и момичетата не крият че това си е техен личен опит, а не професионално мнение.

Какъв риска - мога да ти кажа, че ако не си носиш очилата в крайна сметка мускулите, отгворни за акомодацията ще се преуморят и ще престанат да ти вършат и малкото работа, която вършат в момента. А лещата без тях няма как да се наглАси сама. Схващаш ли?

KeanuReeves
**

#2348593 - 08.04.2009 23:49 [Re: Dr.G]

Цитат:

Какъв риска - мога да ти кажа, че ако не си носиш очилата в крайна сметка мускулите, отгворни за акомодацията ще се преуморят и ще престанат да ти вършат и малкото работа, която вършат в момента. А лещата без тях няма как да се наглАси сама. Схващаш ли?

Въпроса тук е след колко време мускулите ще се преуморят 1.с очила и 2.без очила от тук нататък и ще престанат да ми вършат бих казал не малкото работа на този етап. И другото, което е дали, ако бях отишъл преди 5 или преди 10 години на лекар сега щеше зрението ми е да с 0 Диоптри, вместо с 1 минус и 1.5 минус?

--------------------

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #2348790 - 09.04.2009 09:19 [Re: KeanuReeves]

Цитат:

'И другото, което е дали, ако бях отишъл преди 5 или преди 10 години на лекар сега щеше зрението ми е да с 0 Диоптри, вместо с 1 минус и 1.5 минус?

Късогледството не може да се излекува с носенето на очила. Колкото повече си носиш очилата, толкова повече ще ти се вдига диоптъра, до един ден, в който ще спре. "0 диоптъра" или 20/20 зрение можеш да имаш само ако си направиш лазерна корекция.

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

KeanuReeves
**

#2348815 - 09.04.2009 10:02 [Re: Milano]

Цитат:

Колкото повече си носиш очилата, толкова повече ще ти се вдига диоптъра

--------------------

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2348912 - 09.04.2009 11:43 [Re: KeanuReeves]

Офталмолог!

Си Ди
гаргойл

#2349005 - 09.04.2009 12:59 [Re: KeanuReeves]

Човече!?!, няма такова нещо като гаранция за каквото и да било, свързано с употребата и функциониране на живото тяло - и всичко е индивидуално!
Не го приемай като края на света! Това са само едни очила! Но късогледството не се лекува, това е дефект, обикновенно заложен, който се проявява рано или късно...
Освен с операция де, но за диоптрите ти въобще не си заслужава дори да се споменава тази възможност!
И по-добре наистина си питай офталмолога - не че няма да ти каже същото де, но явно много си се стресирал, а не бива

KeanuReeves
**

#2349382 - 09.04.2009 17:32 [Re: Си Ди]

ДА разбирам, че изобщо не би трябва да се рискува с операция за 1 минус и 1.5 минус.
А и освен това аз си виждам добре, дори не е кой знае каква разликата като сваля очилата, виждам едно и също, единствено пред компютъра като ги сваля ми става малко замъглено.
Иначе чак след 40 години, тогава, в зависимост отново според диоптрите бих помислил за операция, но също така се надявам, че дотогава и Медицината ще е напреднала достатъчно, и няма да има риск от такава една операция.
Много МЕРСИ за Съвета, който ми даде, наистина е много ценен. Трябва единствено и само да си нося очилата, когато преценя, че е нужно и да не се притеснявам толкова много. Днеска си изкарах навънка целия ден без очилата и изобщо не се и сетих, че трябва да нося очила, защото си виждах всичко както си гледам по принцип нормално. Едва чак сега, когато седнах пред компютъра си ги сложих, защото те винаги седят и ги оставям тука до компютъра ми, когато трябва да седна да си ги ползвам. И отново МЕРСИ.

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2350131 - 10.04.2009 12:16 [Re: KeanuReeves]

, или по-скоро
за компа е добре, наистина, че без да искаме, много се напрягаме, без да се усетим
и си прави технологичните почивки

KeanuReeves
**

#2362857 - 28.04.2009 05:22 [Re: Dr.G]

Искам да попитам имали Цилиндрични Слънчеви Очила за Астигматизъм с Диоптри?
Такива очила от онези модните, които се продават и се използват само за слънце, дали от тях може да се преправят по поръчка на Цилиндрични Слънчеви Очила за Астигматизъм и плюс Цилиндъра да имат и диоптър, мога да кажа, че за слънчеви очила с диоптри бях чувал досега, но искам да знам дали има и Слънчеви очила за Астигматизъм?

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2362991 - 28.04.2009 11:37 [Re: KeanuReeves]

всичко се прави, понякога въпросът е колко си готов да платиш като цена, все пак
иначе хората са напред с материала, могат да задоволят потребности, за които дори не си се сетил още : просто не става в квартална оптика, макар че и там има добри, а в някоя от реномираните, свързани пряко с производител такива

ПП ама че снобски прозвучах - но като съм носила толкова години очила, има значение какви са, не мога да си изкривя душата

tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #2363075 - 28.04.2009 15:11 [Re: KeanuReeves]

Моите очила са с астигматизъм - цилиндър и сфера, и с диоптър. И са слънчеви - на слънце сами потъмняват до 80% , в кафявата гама. Просто си поръчай такива стъкла, които са хелиоматик /потъмняващи на слънце/. МОжеш да си избереш да потъмняват в зелената или ако предпочиташ в розовата гама, както й процента на потъмняване. Можеш да си избереш и да са постоянно потъмнени на 15, 20, 50 %..., и ще изглеждат винаги като слънчеви очила. Просто си харесай подходяща рамка, за да приличат на слънчеви, и готово.
И не са много скъпи - моите с титанова рамка POLICE излязоха около 200 лв /преди две години/.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

KeanuReeves
**

#2363220 - 28.04.2009 18:28 [Re: tender™]

ДА, моите са абсолютно същите като твоите очила, само, че потъмняват в сиво, заради рамката, така реши оптика (кварталния) да ми ги направи.
Но въпроса ми беше друг - относно марковите Слънчеви очила от последните тенденции (примерно в Стил ТЕРМИНАТОРА или Мъже в Черно), от тези модели очила дали могат да се направят за астигматизъм + диоптри и мисля, че получих отличен отговор от СИ ДИ, че с пари всичко се постига.
Мисля като стана на 30 години и ако съм се опаричил достатъчно до тогава да се свържа директно в чужбина с някои от тези маркови заводи и да си направя поръчка на Слънчеви очила и да си ги нося винаги, когато съм навънка, а в къщи да си бъда със сегашните.
Но засега все още има много време до тогава, а и си зависи и от мен да работя и да се трудя. И, ако успея да имам добри доходи един ден, бих си поръчал такива Слънчеви Очила с цилиндър и диоптри.

--------------------

veni83
неориентиран

Регистриран: 10.05.2009
    #2371590 - 10.05.2009 10:42 [Re: Анонимен]

iskam da popitam ot dva dena sam s o4ila za postoqnno dioptrite sa mi +1.5 +0.75 30gradusa i +1.5 +1 125gradusa no kato hodq s tqh i se 4ustvam kato dgudge vsqka6 se smalqvam kolkoto po na dale4e hodq vse po niska stavam dali e normalno nqkoi imal li e takav problem

tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #2372050 - 10.05.2009 21:53 [Re: veni83]

Спокойно, ще свикнеш - от астегматизма е. Като сложих за пръв път очила с корекция на астегматизъм, не можех да слизам и да се качвам по стълби, дори тротоарите ми бяха проблем - все се спъвах, нямах адекватна преценка за височината на стъпалото. Но се свиква, трябва малко време за адаптация на мозъка към коригираното зрение, после всичко е наред - и при теб също

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Алиса
лъвица

Регистриран: 15.02.2006
    #2372061 - 10.05.2009 22:11 [Re: tender™]

аз също отначало много трудно свикнах с астигматичните стъкла. все ми се струваше, че повече ми пречат, отколкото помагат. след време се свиква.

--------------------
Догони ме в тази нощ на лудост,
остави ме, за да се изгубя
Остави ме в тази нощ на лудост,
намери ме, ако се изгубя.

milmol
неориентиран

Регистриран: 05.06.2009
    #2392369 - 05.06.2009 19:17 [Re: Анонимен]

Извинявам се но тук мога ли да попитам.Има ли разлика м/у 180 и 0 градуса.Знам че е смешно но така ми каза лекарката че нямало разлика.Имам астигматизъм но очилата не понасям просто виждам стента или пода да се отклоняват в страни
отидох да направят замервание и ми казаха че едното стъкло имало леко изместване а 2-рото вече е малко повечко от 7 градуса.Според лекарката ми дали ще е 180 или 0 нямало никакво значение ? На едното око имам иследване че е 180 градуса а другото 0 ? И аз немога да разбера как така няма разлика ? някой би ли ми казал с една дума разлика има ли или няма ? Според мен има но??

nerimus
неориентиран

Регистриран: 19.11.2016
    #3377024 - 19.11.2016 18:03 [Re: femina]

Здравейте! Преди една седмица бях на очен лекар и ми откриха хиперметропичен астигматизъм. Изписаха ми +0,50 Cyl и за двете очи. Преди три дни си взех очилата, но не виждам добре с тях на далече. Без очилата си виждам много ясно и на далече и на близко, но когато ги сложа, образа ми се размазва надалече, а на близо е по-добре. Може ли да ми обесните дали това е нормално и дали ще свикна скоро време.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 23807

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.035 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.