ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
anq

Регистриран: 31.03.2006
Re: пак за хашимото
    #1259977 - 13.05.2006 15:13 [Re: kyky]

Случвало ли се е на някой ТСН да е завишено, а Т3 и Т4 да са в нормални граници?
Всъщност истинският ми въпрос е следният: ако е установена завишена стойност на ТСН/в моя случай 13/, това означава ли автоматично лечение с хормони / напр. еутирокс/, без да се правят анализи за стойностите на Т3 и Т4?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Искра
самотна овчица
**

Регистриран: 08.08.2005
От: България
    #1260104 - 13.05.2006 19:11 [Re: anq]

Неможе при завишено ТСХ да са ти нормални ФТ3 и ФТ4, тогава те са "малко", следователно тук говорим за хипотериоидизъм(понижена функция на щитовидната жлеза). И обратното - при намален ТСХ, ФТ3 и ФТ4 се "много", затова тук става дума за хипер(повишена функция на жлезата,т.е. прозивежда много хормони). Как да ти кажа - и трите хормона са свързани някак си Някой ендокринолози правят изследвания само на ТСХ, мислейки си, че другите са или малко или много, взависимост от първия. Но според мен това не е правилно. Затова по-добре да се изследват и трита хормона, за по-сигурно. Ако ТСХ ти е в нормата, тогава и останалите са добре. Препоръчително е да се направи и изследване на ТАТ и МАТ(антитела). Ако те вече са извън релси, значи има наличие за Синдрома на Хашимото. Абе най-добре се посъветвай с лекар ендокринолог Ама бъди сигурна, че и в двата случея ще ти кажат да пиеш някакви хапчета, обикновенно дават Л-Тироксин

--------------------
Който не иска НИЩО, той има ВСИЧКО!
--------------------------------------

Редактирано от uckpa (13.05.2006 19:20)

anq

#1260177 - 13.05.2006 21:09 [Re: Искра]

Искра, благодаря ти за отговора. Аз вече пия еутирокс - в продължение на един месец вземах по 25 мг, а от два дни вече по 50 мг.

Нерегистриран

#1260492 - 14.05.2006 10:11 [Re: anq]

Добре, че не са ти дали Л-тироксин, че от него май се пълнеело.....

anq

#1260513 - 14.05.2006 10:58 [Re: Анонимен]

Еутирокс и Л-тироксин съдържат едно и също активно вещество, различават се по съпътстващите компоненти и се произвеждат от различни германски фирми.
Все се пълнее и с тях и без тях, но какво да се прави.

Optimistkata
почетен член

Регистриран: 14.03.2006
От: Варна
    #1261729 - 15.05.2006 15:27 [Re: anq]

Аня,
аз съм така.Завишено ТСХ , но Т4 е в норма (Т3 така и не го изследвах)В началото преди 1 година ТСХ беше около 11,5 , а напоследък се колебае между 4,5 и 6,6, но Т4 ми е винаги в норма.Аз затова вече година отказвам да пия хормони, защото за мен няма логика в това да пия хормон,който жлезата ми все още произвежда в нормални граници. Четох за едно изследване,което американците са правили и са забелязали,че ТСХ е в права зависимост от теглото на човека.Дори здрави хора , ако са по-дебели имат по-висок ТСХ(все пак в граници,но в горния край на границата)Моите наблюдения го потвърдиха.Като отслабна 7-8 кг след 20дни на плодове имам ТСХ 4,5, а като понапълнея пак става 6,5-6,6. Покрай моето Хашимото изследвах и дъщеря ми.Първия път имаше ТСХ 2,18 , а втория път беше качила няколко кг и ТСХ стана малко над 3.(Т4 в норма)Затова е медиците все още спорят коя е референтната граниза на ТСХ.От 2003 г в Щатите има препоръка тази граница да е до 3, но все още много лекари считат ,че при ТСХ до 5 няма заболяване.В България "нормата" е ТСХ до 5 , значи си здрав. Аз лично не виждам как ще ти помогне завишената доза изкуствен хормон да си решиш здравословния проблем, още повече че Т4 ти е в норма.ТСХ е хормона който произвежда хипофизата за да "каже" на щ.жлеза да произведе повече Т4 .(Т3 се получава по-късно от Т4 като се редуцира единия атом йод за да стане хормона активен)Ако мозъка регистрира някакъв проблем (Хашимото или повечко килограми или може би нещо друго) хипофизата веднага вдига нивата на ТСХ за да "пришпори" щ.жлеза да произведе повече Т4, за да засили обмяната.Когато производството на Т4 се вдигне, мозъка регистрира това и естествено хипофизата намаля нивата на ТСХ (щ.жлеза няма нужда от повече стимулация)Какво правят лекарите:висок ТСХ-дават изкуствен Т4 (Лтироксин или Еутирокс и т.н )Мозъка регистрира повишени нива на Т4 и намаля стимулацията на щ.жлеза с намалени нива на ТСХ.Организма е излъган,хипофизата не си върши работата и не стимулира повече щ.жлеза, всички иследвания са ти в норма и лекаря е спокоен, но ЗДРАВ ЛИ СИ? Ако искуствения хормон вършеше същата работа като естесвено произведения тогава трябваше да си отслабнала, а аз съм сигурна че още си напълняла след като започна с еутирокса.Затова ТСХ се е вдигнал още.Явно твоя организъм не разпознава изкуствения хормон като свой.

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1261785 - 15.05.2006 16:02 [Re: Optimistkata]

Оптимистката, много ясно си го обяснила, дори и аз го разбрах Ако може някой да ми обясни следното. Нали преди 2 месеца си намалих за първи път изкуствения хормон с една четвърт. Тогава за два дни (по скоро за втория от тия два дни) бях качила 2-3 килограма, бях се панирала напълмо, но след това си възстанових килограмите. Сега от 4 дни намалих с още една четвърт от предишната ми най-висока доза, всъщност това е една трета от дозата, която до преди няколко дни пиех. Теглото ми не мръдна! При това вкъщи пак ме съблазняват успешно със сладолед тия дни, и го ям в такива количества, че ум да ти зайде. Защо се получи така?
Освен това - аз имах много добър метаболизъм, можех да ям неограничено калорични храни без да напълнявам. Когато ми откриха хипотиреодизма не бях напълняла, въпреки че жлезата ми вече не работеше добре. Започнах веднага да пия хормони. И след наколко месеца, когато вече си пиех хормоните, напълнях с няколко килограма. След това на теста се оказа че резултатите ми са се влошили и ми изписаха още по-висока доза хормони. Ама се чудя защо когато не пиех хормони жлезата ми се беше справила и метаболизмът ми е бил достатъчно добър за да не ми проличи, о кагато започнах да ги пия, метаболизмът ми се забави

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1273150 - 24.05.2006 00:33 [Re: kyky]

ето и последните ми резултати:

протромбиново време в сек. - 8.55 сек (9.7 - 12.3)
INR - 0.81 (0.90 - 1.15)
аРТТ (ККВ) - 24.9 сек. (24-33)
антитромбин ІІІ - 101% (80% - 120%)
протеин С - 71% (70% - 140%)
протеин S - 106% (60 - 130%)
лупусен антикоагулант - weakly positive

някой знае ли какво означава това. аз само виждам че повечето от нещата са под норма или в долна граница

Валката
БАННАТ
**

Регистриран: 21.05.2006
От: Бургас
    #1273858 - 24.05.2006 18:52 [Re: kyky]

Аз пък виждам, че са в норма..... Ти как мислиш ?

--------------------
Здравей обич моя,
ето аз съм тук,
теб все обичам,
както никой друг!!!

Нерегистриран

#1275242 - 25.05.2006 22:12 [Re: kyky]

Здрасти, Куку
преди да си се побъркала съвсем:
Всички ние сме сложни организми от ВЗАИМОСТВЪРЗАНИ системи. Аз имам Хашимото, като диагнозата не е напълно потвърдена (!) защото имам периоди на абсолютна "нормалност" на всичко, вкл. на антителата... Въпреки това трябва да знаеш, че да се вглеждаш в себе си е важно, защото никой друг не те познава по-добре, а и защото на докторите не може да се има пълно доверие... Казвам това от собствен опит и защото в момента пак имам проблем, за който мисля, че е свързан с Хашимото, но никой доктор не ще да коментира такава връзка... както и да е - за твое успокоение с моето Хашимото съм родила две превъзходни деца - на 11 и на 4 години. Сега съм на 37, проблемите ми започнаха малко след първото дете и бях наясно с тях при втората си бременност. Преди години имах сериозни проблеми, за които пак докторите някаха обяснение. Отидох при д-р Михайлов - той е интернист, но сега лекува с фитотерапия и хомеопатия. Отидох отчаяня, бях стигнала до ритмонорм и други гадни лекарства. За 2 седмици се почствах по-добре, за 2 месеца се стабилизирах и номрализирах напълно. Пробвай да се видиш с него, преди да се разориш от изследвания и да те направят луда от "компетентност", тел. му е 0888 496 203. Успех! И се вслушвай първо в себе си...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 8437

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.