ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Koop
разярен и амбициран
**

Регистриран: 07.07.2006
От: гр. София
Искаме парите!
    #1346407 - 19.07.2006 13:13

Здравейте!

Вчера чух по новините протестиращите лекари и сестри от Пирогов да скандират: Искаме парите! Искаме парите! Искаме парите!

Аз работя професия в която никой не знае заплатата на колегата си. Заплатата ми винаги се е заслужава персонално чрез заслуги и опит а не чрез връзки, уреждане или просто завършено образование. За щастие започва да има все повече такива професии в България. Ако съм недоволен от заплатата напускам и намирам друга работа, разбира се в същата специалност. Смятам че това е правилния начин. Ако медицинската реформа направи така че и за лекарите да бъде така тогава ще бъде по добре и за лекарите и за пациентите. Лекарите ще получават парите които заслужават, пациентите по добра помощ тъй като заплатата на лекарите ще зависи от това какво качество и какво количество помощ получават пациентите не само на организационно а и на личностно ниво.

Що се отнася до конкретния казус: далеч съм от мисълта да подценявам лекарските нужди и онеправданости. Но все пак един лекар да скандира подобно нещо като семантика е абсурдно според мен. Пък и не само лекар. Парите не са домати. Пари се искат по по елегантен начин. Човек като ги слуша направо да го хване страх да иде на лекар. Като знае че докато му шият главата ще си мислят само за пари. Вие как мислите?

--------------------
Не е лошо да си егоист. Лошо е да мислиш, че другите са егоисти, неосъзнавайки, че ти също си такъв.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Искаме парите!
    #1346563 - 19.07.2006 14:34 [Re: Koop]

а аз мисля, че не си чул достатъчно добре за какво иде реч
"реформата" окасакати здравеопазването тотално!! спешната помощ е безплатна, обаче- забележи - пари от здр.каса се плащат САМО ако има болничен престой- всички останали дошли, обработени и изпратени- са за сметка на Пирогов и съответно от парите за ФРЗ - и не само Пирогов - всички центрове за спешна помощ са така
да не говорим, че линейките са в спешното, а от болницата ако се изпише лежащ пациент, трябва да плати/щот друго ЮЛ/ за превоз с линейка и сума подобни ..недоносчета
така че - проблема е доста по-голям и малко по-различен

Koop
разярен и амбициран
**

#1346722 - 19.07.2006 16:00 [Re: Си Ди]

Бих го нарекъл просто държавна безотговорност, каквато я има навсякъде. Това относно финансовата страна на нещата.

Относно моралната не получих отговори. Трябва ли според Вас да се скандира "Искаме парите" ? Че то и аз искам парите, ама не викам като ходя по улиците "Искам парите!" Бих дал резервни варианти: Искаме заплащане за спешната помощ! Не работим безплатно. Или просто "искаме заплащане".

а не искаме парите... хахаха

--------------------
Не е лошо да си егоист. Лошо е да мислиш, че другите са егоисти, неосъзнавайки, че ти също си такъв.

Редактирано от dr. Koop (19.07.2006 17:19)

NINCHETO
асистентка

Регистриран: 08.05.2006
От: трастиката ,пак
    #1346841 - 19.07.2006 16:58 [Re: Koop]

аз само едно ще ти кажа,докато в България управляващи и пациенти не разберат ,че такова нещо като безплатно здравеопазване няма,иначе интелигентните и съвестни (в по-голямата си част )медицински работници ,ще са принудени да се принизяват до там ,че да търсят правата си със стачки и скандиране,защото аман от некадърно управление
ти казваш ,че е добре всеки да получава заплащане според заслуги и заработено ,което аз подкрепям с две ръце ,но тия хора ,които изпълняват един много високо специализирам труд,страшно отговорен, в момента не получават никакво заплащане за това ,което е наи -меко казано смешно
проблемът е огромен ,никой не може да очаква от когото и да било да работи без да получава заплащане за това,иначе се връщаме някъде при робите и робовладелците
лекарската професия е благородна ,но това ,което се случва е подигравка
мисля ,че заяждането ти за думите е непочтено ,най-малко
може би ако изкараш дори една вечер в спешно отделение ,ще си следващия излязъл на протест
аз не съм била там и не искам ,но напълно разбирам хората работещи там
те заслужават заплащане за труда ,образованието и отговорността ,която ежедневно поемат

--------------------
доброто е навсякъде,трябват ти очи и сърце

Koop
разярен и амбициран
**

#1346889 - 19.07.2006 17:20 [Re: NINCHETO]

Правилно !

--------------------

Редактирано от dr. Koop (19.07.2006 17:21)

Нерегистриран

#1346922 - 19.07.2006 17:40 [Re: Koop]

Живея близо до Родилния дом и Окръжна болница във Варна и забелязвам, че из дворовете им само циганки се разхождат.Имам чувството, че лекарите лекуват само цигани.И защо НЕосигурените циганки ще раждат безплатно?

Принц Генчо
Проминентен

Регистриран: 26.03.2006
От: Кара дере Паласт
    #1346966 - 19.07.2006 18:07 [Re: Koop]

Не го разбирай като заяждане, изобщо не си прав.
Само до преди 2 седмици, в продължение на месец повечето университетски клиники в Германия бяха отворени само за спешни случаи. Тази в hannover с над 1 200 легла беше затворена. Лекарите протестираха против лошите условия за труд и мнoгoто неплатени извънредни часове (повече от 50 на месец).
Един месец стачкуваха по улиците и викаха, дайте ни парите. Накрая си ги получиха - 500 допълнително.
У нас това е недопустимо, защото ние сме мърди от една страна, от друга сме завистливи.
Нещо друго - В Германия пациентите подкрепиха лекарите и стачкуваха заедно с тях.

--------------------
Мъчно ми е за село

Нерегистриран

#1348904 - 20.07.2006 23:03 [Re: Koop]

Адски си прав! Много добро изказване, браво!

Нерегистриран

#1349554 - 21.07.2006 11:56 [Re: Koop]

Цитат:

Но все пак един лекар да скандира подобно нещо като семантика е абсурдно според мен. Пък и не само лекар. Парите не са домати. Пари се искат по по елегантен начин. Човек като ги слуша направо да го хване страх да иде на лекар. Като знае че докато му шият главата ще си мислят само за пари. Вие как мислите?

Извинявай, Умнико, ама какво семантично неприемливо виждаш в това "искаме си парите"?!
а какво да викат!- искаме си средствата издавани от БНБ чрез които се осъществява индиректна обмяна на стоки и услуги" ли?
и какво абсурдно миждаш в това?- или си мислиш, че лекаря се храни от въздуха и фотосинтезира, и няма нуждите като всички хора?
Видно е че недолюбваш лекарите, а си се кръстил тука с Д-р пред името си, и ръсиш мъдрости по форума...интересна картинка ще се получи в психоаналитичен план защо това е така, защото нищо не е сучайно.
Добре е че не ссички мислят като тебе.Разгледай казаното от
5149mich
Германия пациентите подкрепиха лекарите и стачкуваха заедно с тях.
и NINCHETO

иначе се връщаме някъде при робите и робовладелците
лекарската професия е благородна ,но това ,което се случва е подигравка
мисля ,че заяждането ти за думите е непочтено ,най-малко

Нерегистриран

#1350631 - 22.07.2006 00:10 [Re: Анонимен]

има някаква обърка- в ника на тоя пич това dr не е Д-р, а др.- т.е другар, наш другар, наше момче демек

CBurn
M'Lord, Worm

Регистриран: 27.03.2006
От: София
    #1350696 - 22.07.2006 01:47 [Re: Анонимен]

Цитат:

Живея близо до Родилния дом и Окръжна болница във Варна и забелязвам, че из дворовете им само циганки се разхождат.Имам чувството, че лекарите лекуват само цигани.И защо НЕосигурените циганки ще раждат безплатно?

Аз пък работя до болница в София и наблюдавам същото явление. Но забелязах и друго. Жена в очевидно много тежко състояние ме попита за поликлиника наблизо. Аз й посочих голямата болница, а тя каза, че от там се връща и са й отказали медицинска помощ, защото било събота... интересно, не мислите ли

Ти, Умнико, два поста над мене, защо си анонимен ?

--------------------
"What exactly is
a dream, and what
exactly is a joke?"

Koop
разярен и амбициран
**

#1350889 - 22.07.2006 10:59 [Re: CBurn]

Сега вече в условията на пазарна икономика лекарите не могат да бъдат много по-различни от строителите, секретарките, адвокатите или програмисите. Трябва и за тях да бъде създаден по някакъв начин конкурентен пазар на работната ръка. Но това няма да стане скоро поради факта, че причината да откажат помощ на тази жена очевидно е била бюрократична и е символ на нехайството на държавата. Очевеидно е че държавата няма намерение скоро да направи това.
Но и все пак болните са си болни, и когато случая е спешен не може да се отказва поне елементарна помощ. Лекарите са си избрали тази проесия. Всяка професия си има свои предимства и недостатъци. Това би могло да се тълкува като недостатък на професията "лекар". Всеки си носи кръста. Ако искат в събота да получават заплата за рутинни действия 3 пъти дневно и през останалото време да си пият кафето (извинявам се предварително като засягам болниците където не е така) причината за това не е в лекарите а в болните (защото им позволяват да го правят, защото болните слава богу далеч не са голяма част от населението, и ако са болни си имат достатъчно друга грижа с болестта си, че да се занимават с оправяне на чуждите бакии, в случая бакии на лекарите, дори и тези бакии да ги засягат, не един болен му е по-лесно да потърси помощ другаде, от колкото с болящ го корем или пък със счупен крак да тръгне да прави митинги, да създава партии, или пък да се съберат както бакшишите пред народното събрание, представяте ли си 20 човека на хемодиализа, 10-ма онкоболни и 50-има хипертоници днес протестираха пред народното събрание. Това няма да стане никога. Болните са беззащитни, и обзети от други мисли, мисли относно болестта си, а не като нормалните здрави хора, които със всичка сила се борят за правата си. Е има някои елитни примери които са го правили, но това са изключения). С една дума аз да не се разболявам, пък нека лекарите да си правят каквото си щат, така разсъждават почти всички хора. Е причината е в болните, но не и вината, така е. В такъв случай за да не се получи анархия трябва здравеопазването да бъде управлявано от държавата (здрави хора, които се занимават с това). Другия основен проблем е че здравеопазването като контролирана сфера от държавата, не получава добър контрол както всички контролирани от държавата еденици, тък като държавата е безотговорна. И ако държавата не покаже по правилен начин предимствата и недостатъците на професията лекар на лекарите, те няма никога да се примирят с тях. Касае се за пари, за огранизация, за правилното поличностно стимулиране на лекарите които ги осъзнават и спазват. Докато нещата не могат да бъдат направени на сила, или пък просто от добра воля единствения начин е така.

Редактирано от dr. Koop (22.07.2006 11:28)

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #1350965 - 22.07.2006 12:14 [Re: Koop]

за да разбереш една система, то трябва да си вътре в нея, а ти явно не си, затова говориш наизуст и общи приказки.
Цитат:

трябва здравеопазването да бъде управлявано от държавата

доскоро беше управлявано така.И какво?- един стругар вземаше повече от лекар.много лекари бяха фенове на движението "направи сам" - лепяха си плочките в банята, ремонтираха си сами колите и не ебаваха да четат- от какъв зор?- дори и да си най-великия, заплатата не може да стане по-голяма.Благодарността/рушвета/ беше рядкост и опасно нещо.Термина "докторче" беше в повсеместен оборот от страна на келнери, бармани,магазинери и пр. недоучила сволоч./богати хора тогава/.Е, по-добре ли е така? Здравеопазвенето е бизнес- продават се услуги. А услугата има цена, реална и не бива да е смешна/инвестицията в една лекарска диплома е огромна, като пари, време и най-вече нерви/.Затова има и некоректни хватки. И както четем в пресата че сме яли салам направен от 20 год.престояло месо, така и не навсякъде в здравеопазвенето нещата са перфектни. Цитирането на клетвата, призвание,дълг- всичко това е мит. Трябва мотивация.Знаеш ли колко е основната заплатата на нач.отделение?- това е лекар с прибл.20 год. стаж и няколко специализации.- около 500. Е, това пари ли са? А на едно джи-пи?- дето цял живот е лежал на гръб в здравната служба на някое село, не си е направил труда да специализира и сага е обхванал 3-4 хил.население?
умножи 30-40 по 1.60/потребителска такса/- това са парите които капят всеки ден- върху тях няма данъци- чист гювеч. отделно от здравната каса всеки месец около 3 хил./От получената сума можеш да извадиш 100-150 лв.заплата на фелдшер или сестра-чиста експлоатация!/. Къде е справедливостта?
Затова тези хора които викаха "искаме си парите" бяха прави! И е редно да ги подкрепиш, а не да им се присмиваш.
Именно защото работата им е много специфична. Ако в другите професии резултата от демотивацията се вижда след години/ учители напр./, то евентуалната демотивация на тези от "Пирогов" може да се види много бързо, понякога веднага и за съжаление може да е фатално.

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Си Ди
гаргойл

#1351216 - 22.07.2006 18:27 [Re: anastasius ІІ]

хващам се за теб като последен
за да се създаде една добра медицинска сестра в спешно или хирургия или някое от тежките отделения- са необходими минимум 10 години - а заплатата й е около 200-300 лв чисти и то в добрия случай - за разлика от лекарите те са и в неизгодна позиция за частна заработка встрани от работата си- ако тази жена отиде да стане елементарна продавачка- ще стартира с 300 лв !!
системата е под всякаква критика и не виждам никакви шансове за някаква качествена и съществена промяна

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

anastasius ІІ
папа

#1351321 - 22.07.2006 20:07 [Re: Си Ди]

съвършено права си!това е точно така.
Някои от тях отидоха в Англия и слугуват там за много повече пари, ако това остане така, след няколко години ще внасяме сестри.

--------------------
Ockhams Rasiermesser

CBurn
M'Lord, Worm

Регистриран: 27.03.2006
От: София
    #1351333 - 22.07.2006 20:23 [Re: anastasius ІІ]

Та ние внасяме мартеници...

--------------------
"What exactly is
a dream, and what
exactly is a joke?"

anastasius ІІ
папа

#1351339 - 22.07.2006 20:28 [Re: CBurn]

Цитат:

Та ние внасяме мартеници...

не е толкова страшно.ама като вземете да внасяте лекари и сестри, може да ви дойде нанагорнище...

--------------------
Ockhams Rasiermesser

Koop
разярен и амбициран
**

#1351489 - 22.07.2006 22:59 [Re: anastasius ІІ]

Цитат:

за да разбереш една система, то трябва да си вътре в нея, а ти явно не си

Сори ама не прочетох някъде да съм твърдял, че разбирам системата на лекарите или че съм в нея. А Вие прочетохте ли?
Имам, но слаби познания за здравната системата, и не я коментирам как е в момента (би било добре да имам по-солидни познания наистина, но уви нямам, и мисля че това не пречи да говоря). Коментирам как трябва да е системата (според мен), а не как е в момента.
Повече бих приел коментари за това дали е възможно, дали е правилно или не, и още по-добре - как точно може да стане, от колкото да повтаряте всъщност моите думи, но във вид на оспорване, оспорване подбудено от факта, че сте ядосан, че не съм съгласен с начина по който си искат парите лекарите от Пирогов.

Цитат:

Затова говориш наизуст и общи приказки.

Добре владеете трика с причината и последствието, само че тези двете горните бяха несвързани. Желанието ражда общите приказки, те раждат подробните приказки, които раждат действието. Така бих го определил и все пак по-точно. Подробни приказки без умение за обобщаване говорят за слаби мениджърски способности, което разбира се не е нищо лошо;)

Цитат:

трябва здравеопазването да бъде управлявано от държавата доскоро беше управлявано така.И какво?- един стругар вземаше повече от лекар.много лекари бяха фенове на движението "направи сам" - лепяха си плочките в банята, ремонтираха си сами колите и не ебаваха да четат- от какъв зор?- дори и да си най-великия, заплатата не може да стане по-голяма.
Благодарността/рушвета/ беше рядкост и опасно нещо.Термина "докторче" беше в повсеместен оборот от страна на келнери, бармани,магазинери и пр. недоучила сволоч./богати хора тогава/.Е, по-добре ли е така?

Благодаря Ви за представянето на "системата на лекарите", която публикувахте.

Цитат:

Здравеопазвенето е бизнес- продават се услуги. А услугата има цена, реална и не бива да е смешна/инвестицията в една лекарска диплома е огромна, като пари, време и най-вече нерви/.

Никой не твърди че цената на здравеопазването трябва да е смешна, абсолютно пък в никакъв случай, че не е бизнес. Дори точно обратното твърдя. Относно дипломата, аз това бих го нарекъл пък общи приказки. Лекар без практика е се едно адвокат без практика. Се тая. Трябва мотивация за професионално развитие и то не е свързано с полученото образование. Това че лекарите учат 6 или 7 години, не е нещо кой знае какво. Аз познавам много хора които са учили толкова че и повече - но други специалности. Аз лично съм със 4 годишно МЕИ - стопански факултет.

Цитат:

Затова има и некоректни хватки. И както четем в пресата че сме яли салам направен от 20 год.престояло месо, така и не навсякъде в здравеопазвенето нещата са перфектни.

Не са перфектни нещата защото са държавни. Аз споменах в предишното си съобщение, че "държавата се отнася безотговорно, както и към всички останали държавни сфери"

Цитат:

Цитирането на клетвата, призвание,дълг- всичко това е мит. Трябва мотивация.Знаеш ли колко е основната заплатата на нач.отделение?- това е лекар с прибл.20 год. стаж и няколко специализации.- около 500. Е, това пари ли са? А на едно джи-пи?- дето цял живот е лежал на гръб в здравната служба на някое село, не си е направил труда да специализира и сага е обхванал 3-4 хил.население?
умножи 30-40 по 1.60/потребителска такса/- това са парите които капят всеки ден- върху тях няма данъци- чист гювеч. отделно от здравната каса всеки месец около 3 хил./От получената сума можеш да извадиш 100-150 лв.заплата на фелдшер или сестра-чиста експлоатация!/. Къде е справедливостта?

Никой нищо не говои за клетвата. Това според мен е отживелица. Справедливост не съществува. Това е доказн факт. Знам колко е заплатата на нач. отделение и на сестра в няколко болници. Има големи разлики между тях и между служителите които разботят в тях. И тези болници не са задлъжняли. Далеч не навсякъде е така обаче (за съжаление). Мотивацията я няма. Аз за това говорех. Парите ги има. Но мотивацията липсва. Липсва от страна служители, на администрациите на болниците и на министерство. Да се направи по правилния начин. А той според мен е: от долу нагоре, защото ако има генерална субсидия, тя пак ще отива в джобовете на корумпираните, поне аз така мисля, а Вие как смятате?
Но има и друго нещо освен мотивацията, то също си идва на мястото ако системата бъде построена правилно. Става въпрос за интереса. Помните ли детското стихче "пенчо бре учи, пенчо - пак не ще". Това изразява липсата на интерес у децата, липсата на интерес към нещо, както ние възрастните го наричаме "смислено". Тази лиспа на интерес у децата е нормална. Но всъщност и при възрастните я има - много. Ако човек ходи на работа с нежелание и със абсолютна лиспа на интерес, нищо друго не може да му помогне освен да я смени с друга, може дори и друга професия и да освободи място на нов човек, който е завършил и не може да си намери работа. Това също е ефективно регулирано от правилно построена йерархична управленческа структура в болниците. Така добре трябва да бъде построена тя, както е построена в много частни фирми.

Цитат:

Затова тези хора които викаха "искаме си парите" бяха прави!

Не помня да съм твърдял че не са прави да си искат парите. Аз твърдях че не са прави за начина по който го правят. Защото този начин може да предизвика масови протести на всички, възможно е дори не само на лекари, а и на други масово държавно-дялови отрасли. Тези протести ще прерастнат в изпразване на бюджета (това сме ние) или в остри политически спорове, които не винаги са добри, да печелят изборите хора, които обещават много пари за лекарите, учителите и пенсионерите без да са способни друго нищо да направят. И освен това генералните субсидии водят до още много много наши пари до големите лами със белите дворци. И вече да не говорим че изречението "Искаме парите" прави много лош PR на лекарите.

Цитат:

И е редно да ги подкрепиш, а не да им се присмиваш.
Именно защото работата им е много специфична.

Присмивам им се малко, наистина, но мъъъъничко. Смешно е да казват "Искаме парите";) Да не са го казвали;)
А какво значи специфична работа?

Цитат:

Ако в другите професии резултата от демотивацията се вижда след години/ учители напр./, то евентуалната демотивация на тези от "Пирогов" може да се види много бързо, понякога веднага и за съжаление може да е фатално.

Защо демотивацията при лекарите да идва по-бързо от например при учителите? Това пропуснахте да обясните...не че има значение;)

Е какво стана с мойте "общи прказки" Те май покриха Вашите подробни. То няма и за какво да спорим всъщност.

--------------------

Koop
разярен и амбициран
**

#1351506 - 22.07.2006 23:12 [Re: CBurn]

Хахаха ))
Неспасяем случай сме, киселото млеко остава да започнем да внасяме и ще я вапцаме.

--------------------

anastasius ІІ
папа

#1351796 - 23.07.2006 13:00 [Re: Koop]

Май се чешеме езиците, ама днеска съм на кеф и ще ти отговоря

Цитат:

Желанието ражда общите приказки, те раждат подробните приказки, които раждат действието.

А тук в празнословието далеч ме задмина.можеше да станеш адвокат…

Цитат:

Благодаря Ви за представянето на "системата на лекарите", която публикувахте.

Мога да ти представя и”системата на тези завършили МЕИ”, касаеща битието им по живково време- още по-смешна е.Наемаш ли се да преброиш колко от тях работят сега като инженери и колко продават чушки на женския пазар/ е има и такива с големи джипове…/

Цитат:

Аз лично съм със 4 годишно МЕИ - стопански факултет.

Усилията за 4 годишното ти следване и количеството информация която е трябвало да “смелиш”се равняват максимум на два от сериозните изпити по време на следването на медицина- патоанатомия и вътрешни болести напр.Това исках да кажа относно специфичността на професията и инвестициите в нея.

Цитат:

То няма и за какво да спорим всъщност.

май си прав, безпредметно е.някои неща не си ги разбрал, защото си вероятно си млад и здрав.Един ден когато ти притрябват болници /нека този ден бъде далеч в безкрайността/ ще разбереш “системата” отвътре.
И ако нещата тогава са още такива каквито са сега,то ще ти предам съвета на едина магистратка
/ от окръжно ниво/, оперирала наскоро баща си- плати си предварително.
И когато я попитах “ всъщност хирурга разбра ли че ти си съдия?”, кротко ми каза- “ не, не беше необходимо, щеше да се уплаши.Предпочетох баща ми да оживее, вместо после да го съдя”
Такава е реалността, тъжна……

--------------------
Ockhams Rasiermesser

NINCHETO
асистентка

#1352517 - 24.07.2006 10:20 [Re: Koop]

ти се оказа дървен философ dr. Koop .поста ти ,моля за извинение,е пълен с празни,а не с общи приказки,които не мисля да обсъждам.Може би е добре първо да получиш повече информация по коментираните от тебе теми и после да спориш с хора ,които очевидно са по- подготвени от теб
само една вметка от мен ,ако смяташ ,че е толкова лесно да завършиш медицина (някакви си 5-6 години не били кой знае какво ,ами ако си представяш,че следването преминава като това в МЕИ,какво са наистина още една -две години ,отгоре на твоите 4 ,далеч съм от мисълта да те подценявам,не го приемай лично),можеш да се пробваш,гарантирам ти бели коси още на втората година
пожелавам ти здраве
хубав и успешен ден

--------------------

Нерегистриран

Хората със сочещите пръсти са на изживяване
    #1352617 - 24.07.2006 11:15 [Re: Koop]

Реших да се намеся още веднъж, виждам че спора стана интересен.
Много хора у нас , особенно когато става въпрос за здравеопазване, дават за пример запада. Ако тези хора отидат на запад на лекар и имат същите разбирания, каквито тук споделят, ще се застрелят още на входа на кабинета.
1. Когато пациента влезе в кабинета, първото нещо което се иска от него, преди да е видял още лекаря е да си плати. Ако не си плати, дори и червата да мu излизат нема да види лекаря.
2. Всеки пациент има на разположение между 3 и 5 минути време за преглед. За един час, лекарите преглеждат минимум 12 човека.
3. за да получите час при лекар трябва да чаката една седмица.

Относно стачките на лекари и нелекари. На запад хората излизат на улицата и получават винаги това което искат, защото са солидарни и защото не са така завистливи. У нас се смята зе ерес да поискаш пари и тези които го правят ги сочат с пръст. Хората със сочещите пръсти са на изживяване, принадлежат в миналото. Те разбират сега това и затова са толкова агресивни в момента.

Принц Генчо
Проминентен

Re: Хората със сочещите пръсти са на изживяване
    #1352622 - 24.07.2006 11:18 [Re: Анонимен]

Това от горе съм аз, забравих да се регистрирам.

Реших да се намеся още веднъж, виждам че спора стана интересен.
Много хора у нас , особенно когато става въпрос за здравеопазване, дават за пример запада. Ако тези хора отидат на запад на лекар и имат същите разбирания, каквито тук споделят, ще се застрелят още на входа на кабинета.
1. Когато пациента влезе в кабинета, първото нещо което се иска от него, преди да е видял още лекаря е да си плати. Ако не си плати, дори и червата да мu излизат нема да види лекаря.
2. Всеки пациент има на разположение между 3 и 5 минути време за преглед. За един час, лекарите преглеждат минимум 12 човека.
3. за да получите час при лекар трябва да чаката една седмица.

Относно стачките на лекари и нелекари. На запад хората излизат на улицата и получават винаги това което искат, защото са солидарни и защото не са така завистливи. У нас се смята зе ерес да поискаш пари и тези които го правят ги сочат с пръст. Хората със сочещите пръсти са на изживяване, принадлежат в миналото. Те разбират сега това и затова са толкова агресивни в момента.

--------------------
Мъчно ми е за село

anastasius ІІ
папа

#1352681 - 24.07.2006 11:47 [Re: NINCHETO]

Ей, ама ти го разстреля този др.Кооп, бе!
по-нежно, така с фиинес, нали си все усмихната

--------------------
Ockhams Rasiermesser

Редактирано от anastas (24.07.2006 11:49)

NINCHETO
асистентка

#1352710 - 24.07.2006 12:05 [Re: anastasius ІІ]

ау,моля да ме извините аз пак съм си усмихната ,ама понякога през зъбки
просто подобни позиции и дискусии страшно ме разочароват ,не съм искала нищо от написаното да прозвучи остро или обвинително,защитавам си позицията ,ако някой иска да ме опровергае (не претендирам за абсолютна правота)нека заповяда
аз няма да се засегна и от по-остър тон стига позицията да е защитена

--------------------

Си Ди
гаргойл

#1352716 - 24.07.2006 12:07 [Re: anastasius ІІ]

стига де щях да си залея клавиатурата с чай

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

NINCHETO
асистентка

#1352725 - 24.07.2006 12:15 [Re: Принц Генчо]

много вярно ,аз лично съм го изпитвала на гърба си
сестрите ме разпитваха по дълго за социалната ми осигуровка и точно кой как ще плати отколкото доктора ме преглежда.Да не говорим ,че бях в спешно и изкарах в чакане повече от половин час,при положение ,че ме докара линейка.А а за спешната помощ там-да повикаш линейка струва 500 долара на пациента или застрахователя

--------------------

Принц Генчо
Проминентен

#1352775 - 24.07.2006 12:57 [Re: NINCHETO]

Абсолютно! Тук линейката струва 550 евро. И СЕ ПЛАЩА ВСЕКИ ПЪТ!!! А в спешно се чака с часове. Бърза помощ идавa по домовете до 3 часа.
Един леглоден в болница, само спане и храна е 500 евро. Най-важното е че хората разбира, че това толкова струва и не протестират и не завиждат за парите на другите.
Най-голямата лъжа, която се разпространява у нас, е че там никoй на никого не знае заплатата. Заплатите се заплащат по централна тарифа, като за всяка професия си има тарифа и всеки знае колко получава всеки. Но не това е важно.
У нас има проблем между лекар и пациент и той е общ. Шибано правителство и министерство, което оставя пациенти и лекари един друг да се избият за пари. Като изкличим лощото отношение на някои лекари и мизерната база, нашето здравеопазване в сравнение с европа изобщо не е лошо. Имаме мед. образование което е класи над средното такова в Европа, имаме добри специалисти и всичкото време на света за един пациент.

--------------------
Мъчно ми е за село

Си Ди
гаргойл

#1352826 - 24.07.2006 13:15 [Re: Принц Генчо]

имахме ..
това е едно от най-големите престъпления на "демокрацията" - разби създадена и действаща структура за лекарска и профилактична помощ ..
и разказа играта на образованието..
все още имаме "запас", а когато той свърши след още десет или петнайсет години? ..

Koop
разярен и амбициран
**

#1353032 - 24.07.2006 15:08 [Re: NINCHETO]

Какво общо има колко дълго и трудно се учи медицина с казуса? Ако мойте философски приказки са ненужни то Вашите приказки по какъв начин точно ги определяте като по-полезни? Дори не разбрах каква позиция защитавате, ако е само за "евтината пуцаница" така няма а се опраим скоро. "Ако аз съм зле нека и вуте да е зле и осмян" ще сме винаги ей тъй, и нема а се опраим. Искам нещо градивно, или нещо конкретно оборващо моите "празни твърдения", а не просто словоизлияния. Аз мога веднага да предложа какви точни закони и министерски постановления биха могли да се напишат за да се оправи дереджето на МБАЛ-овете. А Вие ?

"Искаме парите" е пълна безмислица. Родена от глупав служител в синдикат или глупава мед. сестра. ТОЧКА.

--------------------

Редактирано от dr. Koop (24.07.2006 15:20)

NINCHETO
асистентка

#1353104 - 24.07.2006 15:40 [Re: Koop]

оле,оле,целия тоя спор е без смисъл
аз не желая да споря с вас ,защото тук не се ражда никаква истина ,но ще съм първата,която ще ви стисне ръката ,ако действително имате идеи как да се подобрят нещата в това наше нещастно здравеопазване и успеете да си извоювате поле за реализацията им .Дерзайте ,моля ви
аз ще продължавам да работя

--------------------

Принц Генчо
Проминентен

#1353264 - 24.07.2006 17:21 [Re: Koop]

[image]http://www.monitor.bg/media/mget1?sid=&mid=79926[/image]
Лекарите излязоха в безкрайна стачка
“Тагесцайтунг” - Лекарите в университетските болници в Германия решиха да продължат стачката си, след като преговорите с представителите на правителството се провалиха. Около 70 000 медицински служители в 700 клиники, от различни райони на страната, стачкуват вече трета седмица с искания за повишаване на заплатите с 17% и по добри условия на труд. Всеки ден в протестите участват между 10 и 15 хил. лекари.
Според лекарските профсъюзи, стачните действия не пречат на работата на Бърза помощ и другите служби, от които зависи спасяването на човешкия живот. [image]http://www.monitor.bg/media/mget1?sid=&mid=79926[/image]

--------------------
Мъчно ми е за село

Редактирано от 5149mich (24.07.2006 17:25)

Koop
разярен и амбициран
**

#1366183 - 03.08.2006 01:43 [Re: Принц Генчо]

Само дето не аз, а ти сочиш с пръст. Атакувай темата а не мен ако си човек на място. Аз не атакувам теб, дори и сега, а само отговарям на безсмисления удар. Аман от комплексари бих казал последно. Е, ти атакува и темата, така е.
------
У нас има проблем между лекар и пациент и той е общ. Шибано правителство и министерство, което оставя пациенти и лекари един друг да се избият за пари
------
За туй дето го написа е много вярно. Евала с две ръце.
Сега, аз знам как е в германия, там съм бил. Има по-малко лекари на глава от населението, което погледнато от друг аспект има своите ползи (по-малък бюджет, по-лесен контрол, по-качествени кадри), не е вярно това за 5-те минути въобще. Отнасят се с теб и проблема ти сериозно и внимателно като с човек а не като с бройка, както (слава богу не всички) лекари в БГ правят. По малко лекари щом има, следователно времето от записването до записания ти час е по-голямо. А тук в БГ обичаме да висим по коиридорите и да чакаме. Аз лично бях в (една болница в София) скоро и трябваше да чакам един лекар с който имах уговорка в 9:30 по телефона. Чаках го с още една група заблудени хора, на които им е казано че "все някога ще дойде". Трябваше да се оплача на сестрата че не съм ял от оня ден и искам да хапна, защото среащата ми с него в 9:30 беше за сигмоидоскопия. Тука става малко гнусничко. Телефона му не отговаряше. Чаках го до 11 там, сестрата ми каза да ида до клиниката видях го там пича супер зает. Чаках го до 12:30. Писна ми да чакам защото някакви хора уж само да питат нещо само се предреждаха. А той само излизаше влизаше и говореше с разни други хора. Отидох при него казах му: искам да ми дадете точен час в който да доида, защото хем да не ви вися на главата, хем да ида някаде на по-споко. И той наиш кфо ми вика: хм..ми то не е задължително да си правиш изследване;))) Ако искаш;)) хах. Аз съм с температура и болки в корема, не било задължително да си правя изследване??? че да не съм си го аз измислил тва изследване, лекар ми го изписал... както и да е. Отивам аз в часа взе ме към 14ч. Не си изми ръцете, преди това се разкарва и пипа каквото и да е. И най-ижасното беше, че не си изми ръцете дори и след изследването, само се избърса с една салфетка, написа ми рецептата, и си излезе да се разкостиска и да пише някакви документи пак. Хаос пълен и това с "искаме парите" го затвърждава. Повтарям това не е правилния начин трбва да се наблегне на поощряването на качеството на мениджмънта на средно ниво. Пари ще има и ще са съразмерни на извършената работа. Знам много добре че и в германия 98% от болниците са държавни, и навсякъде е почти така, но там няма такъв хаос! ТОЧКА! В случая не аз съм на изживяване, защото говоря реални неща които могат да бъдат евентуално решение. А ти само дефинираш положението и се заяде. Персоналните атаки демонстрират деградивност. За съжаление същото правя и аз в момента щото съм човек и аз, НЯМА ЛИ ПОНЕ НЯКОЙ ДА ЗАСТАНЕ НА МОЯ СТРАНА ПО ДЯВОЛИТЕ???, аман от мисленето на старото поколение!

--------------------

samata tia
почетен член
**

Регистриран: 15.07.2006
Отказаха ми направление
    #1366369 - 03.08.2006 09:55 [Re: NINCHETO]

Личният ми лекар ми отказа направление за ендокринолог защото не си нося заключението от предното си направление преди 6 месеца което беше пак за ендокринолг. Обяснението му беше че трябва да се убеди че аз не сам диспансеризирана. Това правилно ли е?
Всъщност, освен да пишат направления, аз лично не знам, какво друго правят те.

anastasius ІІ
папа

Re: Отказаха ми направление
    #1366465 - 03.08.2006 10:44 [Re: samata tia]

Правилно е естествено.След всеки преглед при специалист, тряба да занесеш амбулаторния лист от прегледа при джипито си.Той го слага в отделна папка и така се оформя твое медицинско досие.то е много полезно в последствие, за да меже всеки лекар който после като го разглежда да види какви проблеми със здравето си имала.Това е в твой интерес, затова ти трябва да се грижиш за тези неща, защото здравето и грижите около него са си твоя лична работа.
Има и много сърцати джитипа, които добре си гледат пациентите.Но има и такива които са го отсвирили, особено в селата, където хората нямат друг избор и търпят джипито си.

--------------------
Ockhams Rasiermesser

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #1366480 - 03.08.2006 10:51 [Re: samata tia]

Цитат:

Всъщност, освен да пишат направления, аз лично не знам, какво друго правят те.

Във всеки случай,не си мисли,че им е много розово!
А Анастас е прав за досиетата!Освен това ги проверявят от Здравната каса/институция която ненавиждам/.И глобяват яко личните лекари ако има нереднокти с досиетата!

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

NINCHETO
асистентка

#1366540 - 03.08.2006 11:27 [Re: samata tia]

не съм личен лекар,но ще кажа,че е правилно,защото така изисква здравната каса,а ако нещо не е по техните изисквания веднага какво:глобаааа
пациентите също трябва да са дисциплинирани и да спазват правилата.Не ви е отказал спешна помощ, нали.А обещанието: после ще го донеса, ти сега само ми свърши работата ,че да не се връщам,в повечето случаи никога не се случва.Пациентите просто забравят или откровено нехаят и лекаря какво:глобяват го за неспазен протокол
не всички лекари са маскари мили хора
това с най- добри чувства от позицията на медицински работник естествено

--------------------

anastasius ІІ
папа

#1366558 - 03.08.2006 11:35 [Re: deputatkata]

Цитат:

Здравната каса/институция която ненавиждам/

тука сме съмишленици на 200 %
- това е една сбирщина от кукли, кикимори, некадърни докторки/експерти уж..., в голямата си част изкукали стари моми/ които им работят за по 300 лв. и алчни и корумпирани началничета назначени по политически съображения

--------------------
Ockhams Rasiermesser

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #1366584 - 03.08.2006 11:49 [Re: anastasius ІІ]

Цитат:

Цитат:

Здравната каса/институция която ненавиждам/

тука сме съмишленици на 200 %
- това е една сбирщина от кукли, кикимори, некадърни докторки/експерти уж..., в голямата си част изкукали стари моми/ които им работят за по 300 лв. и алчни и корумпирани началничета назначени по политически съображения

По-точно едва ли може да се опише!

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Си Ди
гаргойл

#1366643 - 03.08.2006 12:35 [Re: anastasius ІІ]

прибави и телка- и ще стане спи градът

--------------------

samata tia
почетен член
**

Регистриран: 15.07.2006
    #1367330 - 03.08.2006 22:17 [Re: Си Ди]

OK, съгласна съм, разбирам го, ама сега като не мога да го намеря, какво следва. После, какво става с тези компютри, каква информация съхраняват там .Ами той гледа единственно за да види дали съм здравно осигурена.Аз това мога също да си го видя в къщи. Т.е. не може една хартийка да е определяща, след което той да няма никакви други ангажименти към мен. Не го упреквам, симпатичен ми е, не смятам че е некомпетентен, но аз отивам при него само за регистрация на намеренията си, да ми даде направление за да си направя годишни мед. прегледи или ендокринолог и никаква друга консултация. Никога нищо друго, много е зает и има много пациенти които му висят на вратата.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3419

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.048 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.