ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
Международен ден за борба със СПИН
    #1534494 - 01.12.2006 11:57

Да поговорим, да си припомним... дали сме наясно за какво става дума.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
къв прякор бре?;)
ентусиаст
**

Регистриран: 30.09.2005
Re: Международен ден за борба със СПИН
    #1534497 - 01.12.2006 12:01 [Re: Dr.G]

Супер тема!

Аз се надявам днес в училище пак да имаме семинар, за да не правиме контролно по физика.
Радвам се, че имаме такива семинари в училище, много полезни неща научаваме оттам.
И така... откъде се появява ХИВ-вируса?! Знаете ли някакви хипотези?

LOVEme
Ентусиастка

Регистриран: 12.07.2004
От: София
    #1534499 - 01.12.2006 12:01 [Re: Dr.G]

Малко за днешния ден съм написала тук

И малко за възникването на вируса: Смята се, че за първи път човек се заразил след ухапване от зелена маймуна в Африка. Но никой от учените не дава отговор как толкова бързо се е разпространил и се е превърнал в пандемия и защо за около 26 години болните са няколко милиона, а чрез обикновено ухапване и движение на хората по света днес трябваше да има около 80 хил. болни. Засега не е намерен начин вирусът да бъде изчистен от организма, но са постигнати значителни успехи в забавяне или спиране на прогресията на ХИВ-инфекцията. Съвременните медикаменти позволяват имунната ситема на човека да се възстанови и поддържа в добро състояние, което удължава живота на ХИВ-серопозитивните, предполагаемо до 20 и повече години (първият медикамент е в употреба от 1987 г., а от 1996 г. се прилага комбинация от няколко, което повиши ефективността на лечението). Тези медикаменти позволяват и раждането на незаразени деца, като рискът е сведен до 1%.

Аз лично съм се изследвала в един от кабинетите за безплатно тестване и консултиране и мога да кажа, че изобщо не боли, взима се само една капчица кръв от пръста и след 5 мин. вече има резултат. Докато чакаш, те консултират, можеш да задаваш каквито искаш въпроси, вписват те с номерче, така че оставаш анонимен.
За щастие, аз нямам СПИН

Редактирано от Нати (01.12.2006 12:10)

къв прякор бре?;)
ентусиаст
**

Регистриран: 30.09.2005
    #1534507 - 01.12.2006 12:05 [Re: LOVEme]

Супер инфо, Нати! Мерси!

Koop
разярен и амбициран
**

Регистриран: 07.07.2006
От: гр. София
    #1534670 - 01.12.2006 14:03 [Re: Dr.G]

Human immunodeficiency virus (HIV) е организма който причинява СПИН (синдорм на продобитата имунна недостатъчност) и той се намира у приемника при всички случаи на заболяването. Главната цел на заразява не на HIV вируса са активираните CD4+ T4 хелпър лимфоцити, но може също и така и да заразява още няколко други вида клетки включително и макрофагите.

HIV е лентивирус, подклас на ретровирусната група. Името лентивирус означава бавен вирус, така наречен защото за тези вируси отнема много време за да предизвикат болест. Повечето лентивируси се целят в клетки на имунната система за това тези вируси са охарактеризират с името имунунодефицитни вируси. Има 5 известни серо-групи лентивируси които засягат примати, овце и кози, коне, котки и говеда.

Има две групи HIV вируси: HIV-1 и HIV-2. И двете предизвикват клинично неразличими болести, въпреки че предизвикването на болестта при HIV-2 е по бавно. Световната епидемия от HIV и СПИН се предизвиква от HIV-1 докато HIV-2 е ограничен предимно до Западна Африка.

Лентивирусите се интегрират в клетъчния геном на приемника по същия начин както го правят и другите ретровируси. За разлика от другите ретровируси, които обикновено се размножават чрез инфектираната клетка за дълаг период от време, HIV може да стои латентен в клетката за много години, особено в почиващите ( memory) CD4+ T4 лимфоцити. Когато тези клетки се реактивират, започва продукция на нови вируси отново, и в края на краищата унищожава клетката. Въпреки че HIV може да изчезне от клетките на кръвообращението, размножаването му може да продължи във други тъкани при липсата на химиотерапия. За разлика от много други ретровируси, HIV не се предава по пъпната връв от майката на зародиша.

При инфектиран пациент, HIV може да бъде разпознат по наличието на anti-HIV антитела или чрез наличието на самия вирус използвайки polymerase chain reaction (PCR) метода, който открива директно наличието на вирурсния RNA. PCR е много чувствителен и може да покаже наличие на HIV във случаи когато той дори не е открит имунологически. След 70-те години HIV и СПИН се разпростира из целия свят. Във Африка повече от 25 милиона души живеят с HIV инфекция и всяка 1 година 3 милиона души по целя свят умират от СПИН.

--------------------
Не е лошо да си егоист. Лошо е да мислиш, че другите са егоисти, неосъзнавайки, че ти също си такъв.

Ventor

Регистриран: 01.05.2006
    #1553305 - 14.12.2006 17:32 [Re: LOVEme]

Цитат:

За щастие, аз нямам СПИН

Пожелавам го на всички хора на земята.

Milko
почетен член
**

Регистриран: 10.04.2005
От: Шумен
    #2010412 - 21.01.2008 18:32 [Re: Dr.G]

Презервативите не помагат!!! Има проучвания в тази област и се оказва, че в 15 - 17 % вирусът се предава дори и при използване на презерватив! Нека да се знае това!

--------------------
Бъди себе си!

Zapfod
неориентиран

Регистриран: 18.05.2009
    #2413575 - 06.07.2009 20:41 [Re: LOVEme]

Цитат:

Малко за днешния ден съм написала тук

И малко за възникването на вируса: Смята се, че за първи път човек се заразил след ухапване от зелена маймуна в Африка. Но никой от учените не дава отговор как толкова бързо се е разпространил и се е превърнал в пандемия и защо за около 26 години болните са няколко милиона, а чрез обикновено ухапване и движение на хората по света днес трябваше да има около 80 хил. болни. Засега не е намерен начин вирусът да бъде изчистен от организма, но са постигнати значителни успехи в забавяне или спиране на прогресията на ХИВ-инфекцията. Съвременните медикаменти позволяват имунната ситема на човека да се възстанови и поддържа в добро състояние, което удължава живота на ХИВ-серопозитивните, предполагаемо до 20 и повече години (първият медикамент е в употреба от 1987 г., а от 1996 г. се прилага комбинация от няколко, което повиши ефективността на лечението). Тези медикаменти позволяват и раждането на незаразени деца, като рискът е сведен до 1%.

Аз лично съм се изследвала в един от кабинетите за безплатно тестване и консултиране и мога да кажа, че изобщо не боли, взима се само една капчица кръв от пръста и след 5 мин. вече има резултат. Докато чакаш, те консултират, можеш да задаваш каквито искаш въпроси, вписват те с номерче, така че оставаш анонимен.
За щастие, аз нямам СПИН

А дал ие разрешено да се правят по 2-3 теста, за по-сигурно ?

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2413704 - 06.07.2009 22:42 [Re: Zapfod]

Разрешено е.

Nimfadora
неориентиран

Регистриран: 27.01.2008
    #2444228 - 18.08.2009 00:17 [Re: Milko]

Цитат:

Презервативите не помагат!!! Има проучвания в тази област и се оказва, че в 15 - 17 % вирусът се предава дори и при използване на презерватив! Нека да се знае това!

Е ако презервативите не помагат то какво ще ни спаси тогава ?

На темата яз също съм се изследвала за хив и спин само че едва месец след първия ми полов контакт, а до колкото знам прозоречнияг период е 3 месеца, така че ще се наложи да се повтори.
Наскоро слушах, че учените най-накрая "разчели" цялата структура на вируса. Как мислите дали скоро ще има лекарство, което наистина да ЛЕКУВА, а не само да забавя вируса. И колко време ще е необходимо, за да се създаде, тества и т.н.

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2444326 - 18.08.2009 09:23 [Re: Nimfadora]

Проф. Монтание онзи ден коментира, че няма да е много скоро. Просто вирусът е доста изменчив.

Истината е в превенцията. Както винаги - по-добре е да не се разболяваш, отколкото да чакаш дефинитивно лечение. Нали знаете (или не), че преди векове (много) лекарите на китайските императори са били на почит и са получавали "заплати" до момента, в който императорът се разболее. След като вече се е разболял, личният му лекар се е разделял с главата си (например)

Т.е. профилактиката е истината (за всяко едно заболяване).

Nimfadora
неориентиран

Регистриран: 27.01.2008
    #2444756 - 18.08.2009 19:07 [Re: Dr.G]

A kakva e profilaktikata za SPIN ? Prezervativi i izsledvaniq prez nqkolko meseca ?

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2445046 - 19.08.2009 10:05 [Re: Nimfadora]

Презервативи! Изследванията няма да те предпазят от заразяване.

И общо взето избягване на случайни контакти с непознати хора.

Йоско
Тигър
**

Регистриран: 10.03.2008
    #2522731 - 01.12.2009 09:21 [Re: Dr.G]

И тази година Световният анти СПИН ден настъпи и в неговото навечерие, за съжаление броят на регистрираните случаи на заразени с вируса ХИВ се увеличава стремглаво:(

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2608151

Моят призив е-използвайте презервативи, особено когато е с непознати

Отто
Човек

Регистриран: 15.09.2004
    #2546269 - 05.01.2010 04:14 [Re: Dr.G]

Да си припомним дали сме наясно за какво става дума.
2010 ще е година на промени.
Гледайте признанието на Монтание.Има го по всички новини.

--------------------
"Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act" G.Orwell

Лора Градинарова
Доктор
*

Регистриран: 10.02.2004
От: България,София
    #2719571 - 18.11.2010 21:37 [Re: Milko]

Цитат:

Може ли да споделиш източника на информацията, ако обичаш?

--------------------
MY FAVORITE PLACE I'VE EVER BEEN WAS BEHIND YOUR MIRROR, UNDER YOUR SKIN...

Отто
Човек

Регистриран: 15.09.2004
    #2990900 - 19.12.2012 13:12 [Re: Лора Градинарова]

http://www.businesswire.com/news/home/20...Published-Today

Честито!

--------------------
"Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act" G.Orwell

kir400
неориентиран

Регистриран: 06.06.2012
    #3042374 - 24.04.2013 11:34 [Re: Milko]

Супер тема!

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 14 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 15341

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.