ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
darr
неориентиран

Регистриран: 11.02.2011
Диабет - кръвна захар и инсулин
    #2750717 - 11.02.2011 12:17

Здравейте, гледам болна от диабет баба в Италия и съм малко объркана с измерването на кръвната захар и инсулина. Не съм наясно в какви мерни единици показва тук макинетата, но за нормално се приема около 100, бабата вече е сляпа от диабета и нейните стойности са около 250-300. Постоянно е гладна. Инсулина го правим със спринцовки от 0,5ml и и слагам около 10-15 деления (0,1-0,15 а понякога и 0,2). Приятелката, която замествам тук ми е оставила табличка за ориентиране при каква захар колко инсулин трябва да поставя, но напоследък забелязвам, че бабата си похапва, а показанията на захарта не са много високи и съответно инсулина който и слагам. Започвам да се притеснявам дали не е развалена макинетата, с която измервам кръвната захар.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Re: Диабет - кръвна захар и инсулин
    #2751157 - 12.02.2011 08:07 [Re: darr]

Устройството може да се даде за тестване. На него пише кой е производителят, а би трябвало да може да се установи и кой е дистрибутор за Италия, ако не е италианско. Например ако е запазена книжката, там ще си пише сигурно кой отговаря за поддръжката. А ако не е запазена, може да се провери в Интернет кой е вносител/дистрибутор.

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2751292 - 12.02.2011 12:50 [Re: darr]

Много е дълго и сложно да давам обяснения.
Накратко истината е следната: ако инсулинът на пациента е в повече от необходимото, той предизвиква хипогликемия, която при някои хора се проявява с повишен апетит и персистиращо усещане за глад. Те си хапват повече, кръвната им захар се повишава, слага се повече инсулин и т.н. влизате в един порочен кръг.
Отделно от това, диабетиците имат (лично мнение) някаква промяна в характера и ако не ги ограничиш (или ако не се ограничат те самите, но с времето това става по-трудно) са в състояние да си похапват все повече и по-"забранени" за тях храни. Това е особено валидно за хора с продължило дълго време заболяване, с лош контрол на кръвната захар, настъпили усложнения (за които е очевидно че са настъпили в случая).... това предполага и наличие на атеросклеротични промени... т.е. ти, като болногледачка в случая си отговорна пациентката да спазва определения диетичен режим. В противен случай може да се появят и по-тежки усложнения и влошаване на състоянието й.

Като заключение на тирадата ми: консултирай се с лекар ендокринолог, който лекува бабата и я познава добре като пациентка, защото в случая със захарен диабет, това е важно.
Ако ли пък не можеш, а искаш да си запазиш работата, намери някой който да ти помогне.

darr
неориентиран

#2751733 - 13.02.2011 14:17 [Re: Dr.G]

Благодаря! В интерес на истината, нашата баба си похапва постоянно - не по много, ама постоянно, а инсулина го слагаме 3 пъти на ден. Сляпа е от около 15 години и е стигнала до тук, защото не иска да се ограничава. Близките си и носят бонбони, бисквити, в неделя винаги си има пастичка и си държи всички сладки неща в шкафчето при нея. Оплаках се на брата, който е поел някаква грижа за нея, че се съмнявам в измерването на захарта, ако може да вземе друго устройство или да го види семейния им лекар. Отговорът му беше: ами ще видя ако имам нещо в къщи, добре-добре.
После дойде въпросният лекар, измерихме захарта и с нашия и с неговия уред и въпреки разликата от 20 единици, той каза всичко е наред. Общото мнение за бабата тук е, че е "корава глава" както казваме ние. Винаги си е правила каквото си иска. Лекарят ми каза да не се притеснявам, може от времето да е. Ама хич не ми прозвуча успокоително.
Иначе не забелязвам фрапираща промяна в поведението и. Показва по-малко захар, слагаме по-малко инсулин и на пръв поглед нещата изглеждат наред, ако не виждам, че си хапва и то без ограничения.

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2752244 - 14.02.2011 16:26 [Re: darr]

Виж, моето лично мнение е, че не трябва да се допуска повишаването на кръвната захар над определени граници, в името на доброто на пациента. Корекцията на повишената кръвна захар с по-високи дози инсулин ни вкарва в порочен кръг, както вече споменах. Но... очевидно там не са се притеснили особено много за здравето на бабата, така че...

darr
неориентиран

#2752574 - 15.02.2011 11:32 [Re: Dr.G]

Най-напред благодаря за отговорите. Определено са ми полезни. Говорихме с приятелката, която замествам. И на нея и се стори странно, но ми каза, че преди нея кръвната захар на бабата се измервала само когато дойде лекаря (а той идва веднъж на 2 седмици). Сетих се, че скоро направиха на бабата 2 курса системи заради дихателните проблеми, може пък това да е повлияло, знам ли?
Сега съм намерила друг вариант. След като измеря нейтата кръвна захар, преди да и бия инсулина, измервам и моята, та да се ориентирам.
И... как да го кажа, работата си е работа, ама жив човек си е все пак. Заедно сме 24 часа 7 дни в седмицата, малко или много се привързваме, всички сме хора. Не искаме никой да страда.
Още веднъж благодаря!

soleil d'or
неориентиран

Регистриран: 14.11.2012
    #2979287 - 14.11.2012 14:20 [Re: darr]

Здравейте на всики

От скоро приятеля ми е с дибает тип 1 и се интересувам как стои точно въпроса,ако искаме да имаме деца.
Знам,че шанса детето да наследи болеста е от 5-10%(при здрава майка),но бих искала да знам дали има начин още от раждането да се вземат мерки за предотвратяването на диабет вбъдеще? ...освен намаляването на най-голямия рисков фактор(стреса),което е малко трудно,но не невъзможно..
Дали диабета минава задължително първо през тип 2 и след това се стига до тип 1,когато вече липсват бета-клетките?Или тези клетки могат да изчезнат за много кратък период?
Мерси предварително за отговорите и мненията ви

cveteto70
novata
**

Регистриран: 20.08.2012
От: софия
    #2979541 - 15.11.2012 08:07 [Re: soleil d'or]

мога само да ви кажа че жени с диабет също раждат деца.тоест това не пречи.а доколко детето ще наследи болеста това не знам.и аз съм се родила здрава а сега съм с диабет.просто го развих впоследствие.консултирайте се с добър ендокринолог.за мен това е проф.протич.

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

#2979551 - 15.11.2012 09:13 [Re: soleil d'or]

Не, диабетът не минава от тип 1 към 2, нито обратното. Това на практика са два различни механизма, по които се развива едно заболяване, съответно до известна степен лечението им е различно. Нищо че донякъде проявите са еднакви и все има висока кръвна захар.

Не се притеснявайте за детето, няма проблем да имате деца, вероятността детето да се разболее едва ли може да бъде изчислена. Все пак, ако имате опасения, обърнете се не към проф. Протич (не че не е добър специалист, напротив, но не се занимава с генетични консултации, което за вас е по-важно в случая), а към специалист от Майчин дом, за генетична консултация.

cveteto70
novata
**

Регистриран: 20.08.2012
От: софия
    #2980313 - 17.11.2012 07:19 [Re: Dr.G]

извинявайте но ако не знаете той е един от най добрите ендокринолози в цяла българия.ако го познавахте не бих те говорили така.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8748

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.