ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
pepi
Нерегистриран

Re: Как се лекува псориазис?
    #108971 - 25.08.2003 15:19 [Re: Анонимен]

Zdravejte az sy6to imam psoriazis daje s moj priqtel im vikame psorita:) no kato 4eta tova mi nastruhva kosata za6toto az gi zabelqzah na ediniq si lakyt nqkude predi 3-4g.No sled vreme se poqvi i na drugiq lakyt re6ihme da otidem na doktor i toj mi dade nqkakvo mazilo koeto ima6e miris na naftalin i az zapo4nah da se maja s nadejdata 4e 6te se izlekuvam da ama ne...sled 1-2 sedmici vidqh 4e sa mi izlezli po cqloto tqlo napravo ujas.mazah gi s kakvi li ne mazila.mehlemi 4e i hap4eta no sum sigurna 4e iz4eznaha ot moreto ,slunceto.morskata voda i sega imam samo na dvata lakytq e vse e ne6to za men si e napreduk.Na vsi4ki koito imat takiva psorita pojelavam uspeh v le4enieto.A i naj vajnoto ne trqbva da se qdosvate trqbva da ste spokojni.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
CoOLiNG!
user
**

Регистриран: 06.08.2003
От: BG,VN
Re: Как се лекува псориазис?
    #109026 - 25.08.2003 17:07 [Re: pepi]

Абослютно съгласен съм с мението за морската вода и слънцето.Успех в излекуването на "псоритата"

Oli*
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
БОЛЕСТТА НЕ Е ЗАРАЗНА
    #109362 - 26.08.2003 14:35 [Re: CoOLiNG!]

Вестник Доктор, бр.34, 25.08.2003 - 01.09.2003
------------------------------------------------

Другото название на псориазиса е люспест лишей.В нормално здраво състояние, мъртвият слой на епитела се отделя от кожата незабелижимо.При псориазиса в огнищата на поражението клетките започват да се размножават с повишена скорост, почти десет пъти по-бързо от нормата. Такава стремителност води до това, че старият слой не успява да се отдели и се натрупва, превръщайки се в люспи(пластинки) със сребристо-бял цвят.
Опитвайки се да се освободи от люспите, организмът включва защитни механизми:повредените участъци на кожата започват усилено да се лющят, понякога предизвиква сърбежи. Най-любимите места на люспите са лактите и коленете.Доста често псориазисът избира местата на кожните сгъвки, крие се под косите на главата, появява се на лицето.От поразените участъци падат много големи люспи.
Най-активните прояви на болестта стават по кожата.В по-тежки случаи се въвличат и ноктите-появяват се надлъжни или напречни браздички, насеченост на пръстите, по нокътя се появяват жълто-сиви петна.В 5-8% от случаите се повреждат ставите. Ако са поразени коленните стави или меките ставни повърхности на стъпалата, ходенето става трудно и болезнено. При поражение на лакътните стави и фалангите на пръстите движението също се затруднява.Псориатичният артрит, външно напомнящ ревматоиден артрит, е тежка форма на заболяването и не винаги се съпровожда с кожни промени.
Към тежките форми се отнася и дланно-ходилните поражения.Поради това, че тези повърхности постоянно се докосват с обувките, предмети, вода, тяхното лечение продължава дълго. Съвсем рядко се среща псориазис, съпроводен с треска, тръпки и слабост.

НАСЛЕДСТВЕНИЯТ ФАКТОР ПОВИШАВА ВЕРОЯТНОСТТА ОТ ЗАРАЗА

По активност се различават три стадия на псориазиса-прогресиращ, стационарен и регресиращ.
При прогресиращия стадий се появяват свежи елементи, при това всяка дребна причина може да провокира обостряне.Люспите се появяват на местата, където има натиск и триене: на главата-от фуражки,шапки;на китката-от верижката на часовника,от дрехите.Стига се до там, че елементите възникват на мястото на инжектиране, където иглата е пробила кожата. Люспите по лактите може да се появят при лекари, учители, журналисти-изобщо при тези, на които се налага особено често да си протриват лактите,когато пишат.Разбира се, заболяването възниква не при всеки пишещ,а само при този който е предразположен към него.
Учените от различни страни са провели множество изследвания, но нито една хипотеза не стана универсално обяснение за възникването на люспестия лишей. Днес е известно,че в значителна степен тук участва наследствения фактор.Ако от псориазис страда единият от родителите рискът за проява на болестта при детето е 4%,ако и двамата родители страдат-рискът е 41%.Разбира се предразположеността към заболяването не винаги преминава към болест.Пусков механизъм за него се явяват стрептококовите инфекции (ангини),стрес и др. фактори. Но именно психично-нервните сътресения са главни виновници за това, че в последно време количеството на заболелите от псориазис расте бавно,но сигурно. Провокиращ момент може да бъде и диабетът, затлъстяването, понижението на имунитета, нарушения в работата на черния дроб.
Има два възрастови пика, при които става активизиране на псориазиса: 13-25 и 50-60 години. Мъжете боледуват по-често. Независимо, че наричат псориазиса лишей, той е съвършено безопасен за обкръжаващите. С него е невъзможно да се заразиш нито по въздушно-капков път,нито по полов път, нито чрез чаши и ръкостискане.

ЛЕЧЕНИЕТО Е ПРОДЪЛЖИТЕЛНО И ДОСАДНО

В острите случаи лечението е най-добре да се проведе в стационар. Това е доста продължителен (от половин до 2 месеца) процес, който включва цял комплекс от мероприятия-вътрешни и външни лекарства,физиотерапия.За съжаление не във всички случаи се постигат желани резултати, поради това много пациенти са принудени да се обръщат към знахари.
В днешни дни най-ефективният начин за лечение е облъчването с дълговълнови лъчи.Изобретено в средата на седмдесетте години на миналия век, то и до ден днешен си остава одещ метод,който дава 90% оздравяване. Този метод понякога се нарича и фотохимиотерапия, но няма нищо общо с химиотерапията назначавана на онкоболните.Този метод е особено показан при разпространените изражения на болестта,а също и в случаите, когато са поразени дланите и стъпалата.Неговият плюс е в това, че организмът не привиква към него-даже и след 20-30 необходими процедури.А и освен това той позволва да се удължи времето на ремисията (възвръщането) и може да се прилага повторно. Дълговълновите лъчи не се препоръчват при диабет, при злокачествени и доброкачествени тумори. Не се ползва и при язва и болести на черния дроб.
в лечебните центрове се употребява и друг способ-селективна фототерапия-ултравиолетови лъчи със средна дължина. нейните лечебни свойства са няколко пъти по-ограничени,затова по често се използва при децата,при прогресиращ и локален псориазис.
Медикаментозното лечение е много разнообразно, но не бива да се прилага самостоятелно.То винаги се прилага комбинирано с дълговълновото лечение. Тук задължително е необходима консултация с лекар,който освен противопоказанията знае,че не във всеки случай е необходимо незабавно лечение. Това се отнася за т.нар. "дежурни люспи" на лактите и коленете. Не бива да се лекувате по съвет на приятели и познати, защото това, което е полезно за един, е вредно за друг.дерматолозите не забраняват на пациента да ползва народни рецепти,мази от катран,растителен мед. Тези методи са полезни.

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

CoOLiNG!
user
**

Re: БОЛЕСТТА НЕ Е ЗАРАЗНА
    #109366 - 26.08.2003 14:46 [Re: Oli*]

Благодаря ти за ценната информация Олинка

Oli*
ангажирана

заболяването винаги се възвръща!
    #109367 - 26.08.2003 14:47 [Re: Oli*]

За съжаление, след известно време, независимо от начина на лечение,псориазисът се възвръща.При това кога ще стане това, никой не може да ви каже.Забелязано е, че ред условия позволяват максимално да се удължи периодът между рецидивите.
ПЪРВО: много голяма роля играе нервно-психическото състояние.В 40% от случаите псориазисът се възвръща след емоционално претоварване. Нерядко при нервно състояние в мозъка се оформя огнище на възбуда,работещо за псориазиса и влиза в сила фактът, че пациентът е постоянно зациклен в своята болест и организмът не може да се освободи от нея.
ВТОРО: необходимо е абсолютно отказване от алкохола.Той не само провокира рецедиви и обостря протичането на болестта,но и пречи на лечението.Ако ще говорим за пълна диета, освен спиртните напитки следва да се изключат продуктите,съдържащи животински мазнини.
ТРЕТО: от псориазис по-често боледуват жителите на студените страни,така че ако има възможност,болните поне веднъж в годината трябва да ходят на море, но не бива да се пекат с часове на плажа.

Вестник "Доктор", бр.34

--------------------

Oli*
ангажирана

#109369 - 26.08.2003 14:49 [Re: CoOLiNG!]

You are always welcome, CyM@N

--------------------

CoOLiNG!
user
**

Re: заболяването винаги се възвръща!
    #109396 - 26.08.2003 15:11 [Re: Oli*]

Аз затова всяка година по това време съм черничък.Всъщност часовете на плажа ми се отразяват много добре.А и ще ви издам една малка тайна: Обожавам да плувам в солените води на нашето Черно Море.

DOKTORRA
ОНЯ С ГОЛЯМАТА СПРИНЦОВКА
**

Регистриран: 22.09.2003
От: От Лясвегас
    #269360 - 13.04.2004 22:08 [Re: CoOLiNG!]

Спазвам условието да се дават само вече изпитани начини за ограничаване/лечение на псориазис!Препоръчвам на всички да изпробвате мазилото Diprosalic.За цената му вече не се сещам, но не е повече от 10 лв.Лечебни свойства няма,просто защото си мисля че е нелечим, но със сигурност ограничава и намалява псориазиса,като ефекта от мазилото може да се забележи дори и още след първото намазване.

Анонимен
Нерегистриран

#269471 - 13.04.2004 23:53 [Re: DOKTORRA]

Ако наистина имате псориазис дори не докосваите лекарства съдържащи КОРТИКОСТЕРОИДИ Тези лекарства са като "наркотик"
действат бързо, имат приятен ефект и...действат до следващото мазане , а то е скоро! И така до живот ,отказването от мазане е много трудно

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #269614 - 14.04.2004 08:31 [Re: Oli*]

Някой може ли да каже нещо повече за псориатичния артрит? Майка ми страда от около 20 години от влошаващ се артрит, но през последните години се появи и псориазис и тогава и казаха, че всъщност страда от псориатичен артрит. Това, от което тя се чувства по-добре, е да не яде месо и да се пече на слънце, както и да се къпе в морето. Но тази година за море май няма да има възможност. Иначе и тя използва "Дайвонекс". Но има ли още нещо, което да препоръчате именно за псориатичен артрит, т.е. не изобщо за псориазис?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 71978

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.