ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Мъже и жени

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
burberryМодератор
demon hunter

Регистриран: 03.05.2004
От: София
Парите в семейството
    #3002209 - 13.01.2013 20:45

Интересно ми е как си управлявате парите в семейството.
Защо питам: Аз си имам моите сметки, моите пари, той - своите. Разходите сме ги поделили по схемата: за дома - аз, за храната и колата - той. Като тръгнем на почивка примерно - той половината, аз половината. И никой от нас не знае, не пита колко има, спестява, харчи другият. Но това положение си е наследено от периода, преди парите да са станали смейни.
И тези дни се замислих дали това е най-доброто им... управление. Та питам, за да почерпя от вашия опит - вие във вашите семейства - как?

--------------------
Diablo III

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тюли
extremely opinionated

Регистриран: 08.05.2008
От: Тюландия
Re: Парите в семейството
    #3002210 - 13.01.2013 20:47 [Re: burberry]

несемейните може ли да си кажем гледните точки?

--------------------
Sarcasm is always a result of differences in the IQ

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3002216 - 13.01.2013 20:56 [Re: burberry]

Моята схема е подобна на твоята, с тази разлика, че имам по-дълъг семеен стаж от теб
Всеки си има собствени банкови сметки, и собствени кредитни карти, които си обслужва. Никой не се интересува от въпросните сметки и наличното в тях, на другия.
Всички коли ( до сега) всеки си е плащал сам, на детето - заедно. Единият плаща заема за къщата и някоя и друга сметка ( разбирай повечето плащания), другият ( разбирай аз) храната и останалите сметки.
Всички разходи за детето се разделят. Почивките се разделят също
Схемата за нас работи идеално вече години наред.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3002221 - 13.01.2013 21:00 [Re: burberry]

Тази схема работи някъде, и в зависимост от целите и доходите на семейството. Ако се приеме обаче, че единият има значително по-малки доходи от другия схемата няма да проработи. По много причини.
Ако семейството реши да купува жилище, с парите на кого ще го купи?
Ако семейсвото (или двойката) има дете, парите за майчинство няма да стигнат до никъде на жената....
Така че, трябва да има и други начини

Тюли
extremely opinionated

#3002225 - 13.01.2013 21:08 [Re: Nadin]

и аз мисля така да процедирам, разходите по къщата - той /ако сме под наем/, сметките и храната - аз. нещо нямам вяра на мъж в магазин, особено хранителен

парите отпреди стартирането на съжителството обаче, нямам желание да си ги обявявам. по тая логика, нямам права над неговите такива. обаче държа да се спестяват някакви общи пари в отделна сметка, особено ако единия е прахосник

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3002228 - 13.01.2013 21:12 [Re: Dr.G]

Именно - питам за другите начини... Примерно как? Обща банкова сметка? И всичко се плаща от нея? Пари на депозит? - може ли да са депозит и на двамата и приходите от него (депозита) да са общи? Общ кредит - от обща сметка ли се покрива? Ако се получи при майчинство примерно жената да получава по-малък доход, а разходи много - как става преминаването на издръжка от мъжа? Как се одобряват разходите за хоби, което се практикува само от единия...

--------------------
Diablo III

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #3002229 - 13.01.2013 21:12 [Re: burberry]

Имаме обща сметка, с две дебитни карти. Заплатите ни влизат в нея, всеки си тегли колкото му е нужно и на дава отчет за какво ги харчи. За толкова години си знаем нуждите. Сметките се плащат онлайн пак оттам. Преди, когато вземахме заплати на ръка, парите се държаха в едно чекмедже, откъдето всеки си вземаше.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Dr.G
пътешественик по душа

#3002234 - 13.01.2013 21:24 [Re: burberry]

Ами с разговори....

И предварително уточняване на параметрите, ако парите са крайна сума.

Аз не съм критерий и не бих могла да дам себе си за пример, защото е определено неуспешен

burberryМодератор
demon hunter

#3002249 - 13.01.2013 21:51 [Re: Моман]

А какво става, ако единият иска да направи значим разход за себе си - примерно ти за скъпа рокля, козметични процедури и спа почивка, или той - за посещение на футболен мач в Азия... Въображението ми рисува драматични ситуации и развръзки

--------------------
Diablo III

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #3002251 - 13.01.2013 21:57 [Re: burberry]

60% от доходите на двамата за битови разходи по къща, храна, кола и прочие. с останалите 40% всеки прави, каквото и както намери за добре. чисти сметки - добро семейство! и най-вече отделни сметки.

--------------------
Трудна за отвличане.

Тюли
extremely opinionated

#3002254 - 13.01.2013 22:01 [Re: burberry]

те туй ми е болка и на мене, аз, квато съм пестелива
въпреки, че ако ида на мач в Лондон, ще влача и него

но bottom line е, че у моето семейство не трее да има скъпи хобита...

--------------------

Моман

#3002257 - 13.01.2013 22:13 [Re: burberry]

Ако ги имаме парите, какъв е проблема? Винаги той е печелел повече от мен, но аз харча повече за себе си. И аз го зная, и той го вижда, но не сме го обсъждали даже. Разбира се, харча в разумни граници, без да прекалявам. Големите разходи ги правим за двамата.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #3002258 - 13.01.2013 22:15 [Re: burberry]

У нас няма някакво стриктно разпределение. Понеже съпругът ми е на заплата, която варира в малки граници, той плаща сметките и банковия кредит, поддръжката на автомобила.За храна се разбираме в движение, според случая, кой какво ще напазарува. На мен обаче се пада честта за всичко друго: разходи по децата - дрехи, такси за студента, езиковото училище и тренировките, почивките, издръжката на студента и поддръжката на неговия автомобил /който ми излиза златен /, всички мои ходения по конгреси, семинари и т.н. Никога не се е интересувал какви точно са ми доходите и как ги харча. То и това остана...

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Marria-Huanna®
Pinot Noir

Регистриран: 24.12.2002
От: Brighton, UK
    #3002301 - 13.01.2013 23:44 [Re: Моман]

Както има една приказка
Успешен мъж е този който изкарва повече отколкото жена му може да харчи, а успешна жена е тази която успее да намери такъв мъж.

По отношение на темата аз съм изключително против информационното затъмнение относно финансовото състояние на половинката
Всичко трябва да е светло и открито: кой колко прави, харчи и спестява!!

Съответно плащанията се правят на база взаимен финансов баланс, при някои най-добре може да работи 50 на 50
но има и добре работещи семейства при схемата 70/30, 80/20, че дори и 90/10 особено при двойки в който се държи на традиционните мъж/жена роли, а не на модерните унисекс/метросексуални

В заключение мога да добавя, че не е толкова важно жената да уведомява за приходите си.
Обаче една себеуважаваща се дама би се запознала в детайли с финансовата отчетност на мъжа си, поради ред позитивни причини, включително ако мъжът тръгне да изневерява най-лесно се хваща по увеличените неоснователни разходи

--------------------
well-behaved women seldom make history

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3002307 - 13.01.2013 23:53 [Re: Marria-Huanna®]

Цитат:

ако мъжът тръгне да изневерява най-лесно се хваща по увеличените неоснователни разходи

Това от опит ли го знаеш?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Marria-Huanna®
Pinot Noir

#3002308 - 13.01.2013 23:54 [Re: admiral]

от опит, ама от другата страна
женените мъже са ме научили на бая номера

--------------------

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3002445 - 14.01.2013 11:08 [Re: burberry]

В моя дом всеки си има задълженията - съпрyгът ми за да има пари в къщи , аз съм поела управлението им.

PS: Смятам моделът ти за много успешен. Ако и аз работех, щях точно по този начин да го организирам и аз.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Tryin' to find
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #3002822 - 14.01.2013 21:44 [Re: burberry]

Ние сме на семейни начала и може би това обуславя, че всеки си има своите финанси. Аз си имам моите банкови сметки и дебитни карти, той - неговите си. Никой не държи сметка на другия защо си е купил нещо по-скъпичко, ако се поиска съвет и мнение - ок. Но общо взето вижданията ни се припокриват по тия въпроси. Естествено аз, като жена, имам склонност да харча за парцалки, бижута дреболийки или просто за течен шоколад, сьомга или чипс
Купуването на храна и плащането на сметки - стараем се веднъж-два пъти в седмицата да ги изчистваме приблизително, не цепим левчето, разбира се Ситуацията ме устройва отлично, понеже така мога да си планирам финансите и собствените разходи, а ако имам възможност и желание, мога да го изненадам с подарък, както и той мен.
Имам си отделна спестовна сметка и той има съвсем бегла представа колко пари има в нея, понеже аз наскоро му казах, но така или иначе не е точната сума...
При нас няма как парите да са общи, защото аз работя на заплата, докато той има свой бизнес и често може да разполага с повече пари, но границата между фирмени и лични пари никога не е ясна...
Вече, когато се появят деца нещата се усложняват значително.

Tryin' to find
инат

#3002827 - 14.01.2013 21:47 [Re: burberry]

Аз се опитах да предложа варианта за обща банкова сметка с две карти, но нещо не се получи

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #3003369 - 16.01.2013 17:23 [Re: Marria-Huanna®]

Цитат:

Както има една приказка
Успешен мъж е този който изкарва повече отколкото жена му може да харчи, а успешна жена е тази която успее да намери такъв мъж.

Тц , за жената успех е така да харчи парите на мъжо си, че да не му остават излишни за любовница

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Natural
stranger

#3003371 - 16.01.2013 17:26 [Re: Marria-Huanna®]

Цитат:

Обаче една себеуважаваща се дама би се запознала в детайли с финансовата отчетност на мъжа си, поради ред позитивни причини, включително ако мъжът тръгне да изневерява най-лесно се хваща по увеличените неоснователни разходи

Ей така са възникнали офшорните зони и анонимните сметки
Long live Cayman Islands!

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Azalea
Alien

#3003380 - 16.01.2013 17:56 [Re: Natural]

Цитат:

Тц , за жената успех е така да харчи парите на мъжо си, че да не му остават излишни за любовница

Аз си ги спестявам

--------------------

nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #3003392 - 16.01.2013 18:24 [Re: Natural]

Цитат:

Цитат:

Ей така са възникнали офшорните зони и анонимните сметки
Long live Cayman Islands!

Overhate

Регистриран: 09.11.2003
    #3003397 - 16.01.2013 18:37 [Re: Natural]

Tи чете ли дето в щатите си искали вече и кредитен рейтинг на първа среща

nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #3003409 - 16.01.2013 18:58 [Re: Overhate]

Е, то и в Русия са се усетили да внимават за някои неща
Цитат:

Девушки, берегитесь парней на новых авто! Раньше это были деньги и статус, а теперь кредит на 5 лет!

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3003936 - 18.01.2013 12:30 [Re: nita]

Каква интересна и актуална тема.
При нас сметките са общи, всичко влиза там и от там се плащат сметки,заеми, бизнеси и прочие..

Не сме имали проблеми досега.

П.П.
Много ми е странна идеята за отделни сметки, как работи при общи разходи.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3003948 - 18.01.2013 13:13 [Re: venturer]

То общите разходи лесно се покриват от две сметки... Примерно имаме общ монитор - единият го плаща, другият му превежда половината от парите по сметка.
На мен ми е по-странно как работи общата сметка, когато разходите и приходите са индивидуални Ако парите са много - ясно, проблем няма. Но ако аз мисля, че точно тези обувки и лаптоп са ми много важни точно сега, а той - че иска нов обектив, пак точно сега - единият трябва да отстъпи ли? Ако си продам стария лаптоп, който си ми е мой - тези парички сега мои ли са или общи? Колкото пъти се опитам да си представя обща сметка и си визуализирам проблеми...

--------------------
Diablo III

venturer

#3003958 - 18.01.2013 13:52 [Re: burberry]

Ами да, единият отстьпва, или по-точно се преценява кое е по-важно и нужно за семейството.
И да налагат се компромиси. Но то брака си е един танц от компромиси.
Вижда ми се някак странно един да превежда пари на другият, то е все сьщото като една обща сметка. По-малко губене на време, просто се плаща и толкова.
По-тази логика как се измерва кой колко готви, чисти, пазарува, гледа децата и т. н.
Как можеш да измереш труда на всеки в един брак, че да бьде поравно, невьзможно е.
Имам приятели те имаха точно фонд и аз сьм човек. С други думи имат обща сметка, всички приходи влизат там, но отделно си отпускат фонд и "аз сьм човек" определена сума на месец която всеки си харчи за себе си.
В моето семейство, нещата са много либерални, всеки си взима от това което има нужда като не се злоупотребява разбира се, ако е нещо значително скьпо се обсьжда пьрво с другият.

А, вьв вариянта с отделни сметки, какво става ако един остане без работа примерно .....моли другият за издрьжка ли?
Бракьт е точно това, за добро или лошо всичко се споделя и трудностите се поемат поравно. Всичко е общо.
При мен вече 25 години работи добре.
Моят мьж има една приказка, защо и двамата трябва да мислим и да губим време да плащаме едно и сьщо нещо, времето на единият може да се използва за нещо по-ползотворно...и има право.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (18.01.2013 14:05)

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #3004251 - 18.01.2013 23:06 [Re: venturer]

С оглед на това, че у нас моите доходи са много по- малки от тези на мъжа ми, се зачудих какво става, ако при хората всеки със своя сметка и 50/50 единият получава по- малка заплата? Не си купува неща ли? Или трябва да работи повече?
Може странно да прозвучи за доста хора, но при нас мъжът ми плаща наема, консумативите и основна част от храната. Моите приходи са обикновено в сметката ми и пейпал. Като се налага за разни неща вземаме от тях или за покупки от нета, давам си ги всичките, както и той дава без условия, ако аз искам нещо, а в момента съм на червено. За сметка на това пък съм отговорна в доста по- голяма част за домакинството. Израстнала съм в семейство, където родителите ми слагаха парите на куп и всеки си вземаше колкото му трябват, като се отделяха за сметки, а по- големите покупки се съгласуваха по важност и затова малко ми е странно да сме като финансови съдружници и да си делим точно по равно парите.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

deputatkata
влюбена в Дянков!

#3004256 - 18.01.2013 23:17 [Re: Overhate]

Цитат:

Tи чете ли дето в щатите си искали вече и кредитен рейтинг на първа среща

А де, да имаше кой едно време да ми отвори очите!

--------------------

Tryin' to find
инат

#3004616 - 19.01.2013 16:06 [Re: Дзвер]

Аз съм си мислела за този вариант - ако за определен период някой от нас е с по-малки доходи. Ако е той, много ясно, че аз ще плащам и ще купувам, това не ме притеснява, стига да не се проточи много във времето, но това е друга тема. С удоволствие му купувам неща понякога, но предпочитам последната дума за парите, които съм изкарала аз, да е моя. От друга страна, момчето ми е толкова скромно и икономично, че мога спокойно да му дам дебитната си карта.
И все пак - чисти сметки, добри приятели. Нашите също винаги са били с общи пари, но все си мисля, че бих се чувствала гузна, ако няма много пари в общата сметка, а си купя нещо скъпо, докато ако е от личните пари - ще го изгладувам някак и накрая ще съм доволна, че съм си го купила.
А и все някой трябва да е спестовникът - аз, да чукам на дърво, без пари не съм оставала никога досега, дано и занапред да е така

NadinАдминистратор
Charmed

#3004777 - 19.01.2013 19:36 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

Нашите също винаги са били с общи пари, но все си мисля, че бих се чувствала гузна, ако няма много пари в общата сметка, а си купя нещо скъпо, докато ако е от личните пари -

Склонна съм да се съглася. Ако парите са общи, щеще да ми е съвестно да взема за скъпата чанта от оня ден, винаги би имало по-важни неща на дневен ред. А, така хич не си се чувствам гузна, даже си се чувствам много добре- един живот живеем
Трудно ми е да си представя историяята с общата сметка, но това е защото съм свикнала с обратния вариант.
Предполагам, различните модели работят за различните семейства/връзки, въпроса е да се намери най-подходящия вариант.

--------------------

Dr.G
пътешественик по душа

#3005011 - 20.01.2013 08:28 [Re: Tryin' to find]

Ами ако няма много пари в семейната сметка, значи просто няма и спокойно може това скъпо нещо да не се купи или ако е важно и необходимо, съвместно се решава какво правим по-нататък

Щото, ако партньорът няма пари (по някаква причина), а другият си купува разни глезотии, онзи без средствата няма ли да се почувства по някакъв начин пренебрегнат?

Питам си

Marria-Huanna®
Pinot Noir

#3005048 - 20.01.2013 11:26 [Re: Dr.G]

Идеята на семейството е - ние, нас и наше.

Определено отказвам да разбирам двойки които живеят на типа съквартиранти: които непрестанно се делят на моето и твоето,
жалко за децата им сигурно ги делят процентно в зависимост от това кой колко е платил и плащал.

--------------------

admiral
на андорския флот

#3005057 - 20.01.2013 11:48 [Re: Marria-Huanna®]

Цитат:

Определено отказвам да разбирам двойки които живеят на типа съквартиранти: които непрестанно се делят на моето и твоето...

Има ред държави, където данъчните служби правят точно това, дори при законно сключен граждански брак.

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3005058 - 20.01.2013 11:54 [Re: Marria-Huanna®]

Ами някак ми е странно да са наши тампоните, преждите, гоблените, диабло, кактусите, обеците, високите обувки, епилацията, дамските ми чанти и съдържанието им... Или да е общо ходенето му на палатки из планините с приятели? Или пък фотографските му такъми и компютърни чаркалаци...
Хубаво, лошо - у дома всичко е разделено, но не на мое-твое, а на мое, твое и наше. Ей на' - прахосмукачката, пастата за зъби, кофата за боклук - са наши. За децата, не знам, но докато имахме котка - беше в категория наша.

--------------------
Diablo III

admiral
на андорския флот

#3005069 - 20.01.2013 12:29 [Re: burberry]

Цитат:

За децата, не знам

Е, ти ако не знаеш, кой тогава?

--------------------

Tryin' to find
инат

#3005076 - 20.01.2013 12:55 [Re: Dr.G]

Аз лично вече казах, че се старая той да не се чувства пренебрегнат и винаги съм готова да си споделя паричките и вещите с него. И го правя. Той също. Просто няма как да разполагаме с едни и същи средства. Не знам, с времето може нещата да се променят.

venturer

#3005077 - 20.01.2013 12:55 [Re: Дзвер]

Аз даже се замислих по тази тема.
Добре де, тези двойки с отделени сметки как пестят и по колко.
Честно ли е този с по-големите доходи да пести повече, всьщност има ли такова изискване след като печели повече.
Това с отделните сметки ми се вижда доста анти- спетовност.
всеки ще гледа да си изхарчи доходите, защо да пести като няма да е честно да пести повече от другия (като сума)
и друго ме притеснява, след като всичко толкова се материализира, плаща си се наполовина на този които готви, чисти, пазарува..не само за материалите, но и за самото време? Което е пари...!

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (20.01.2013 12:58)

Tryin' to find
инат

#3005080 - 20.01.2013 12:57 [Re: burberry]

Децата са ясни - като слушат са "мои", като не слушат "погледни дъщеря ти/сина ти какво прави". Шегувам се, разбира се

Azalea
Alien

#3005165 - 20.01.2013 16:26 [Re: venturer]

Цитат:

Добре де, тези двойки с отделени сметки как пестят и по колко.
Честно ли е този с по-големите доходи да пести повече, всьщност има ли такова изискване след като печели повече.
Това с отделните сметки ми се вижда доста анти- спетовност.

Това не го разбрах.

Защо всеки да гледа да си изxарчи спестяванията ?

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3005189 - 20.01.2013 16:55 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

За децата, не знам

Е, ти ако не знаеш, кой тогава?

Ми някой с деца, или някой теоретик без деца.

@Maggie, никой на никого не плаща - разделят се разходи за някои неща, за други - не, това е. Спестявания - както дойде - всеки сам си преценява кога за какво ще спестявя и харчи.

--------------------
Diablo III

Дзвер
wavedancer

#3005218 - 20.01.2013 18:40 [Re: venturer]

И аз това се чудя- струва ми се малко са семействата, които имат съвсем едни и същи доходи и двамата. В повечето случаи мъжът печели повече. Но няма значение- дори да предположим, че е жената. Тогава какво би станало? Ето ти половината за сметките, половината за ваканции и после аз ще му мисля. Ок, всеки е добре да си има пари за собствени си неща, за да не се чувства задължен. Но не си представям някак всеки месец да си оставяме половината наем на масата или да си превеждаме пари. Може би този модел действа, може би не е лош, но лично аз не бих се чувствала добре да обсъждаме тези неща или да си казваме " дължиш ми сега едиколко си" ако излезем на вечеря или на екскурзия. Всъщност всеки си е както му е добре или удобно- докато парите и харченето не са проблем, както и никой да не се чувства ощетен всички варианти явно са ок, въпрос на възприятия.
Но в случаите, когато заплатите са с голяма разлика какво става? А при майчинство, когато жената не получава пълна заплата или при безработица?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3005231 - 20.01.2013 19:02 [Re: burberry]

Аз пък винаги съм си мислела, че схема като вашата, не работи

Получаваме заплати на различни сметки/банки, но всички сметки са свързани и прехвърляне на средства от една в друга е лесно. Всеки има достъп до кредитните карти и сметките на другия. Той се занимава с покриването на кредитните карти. Аз имам една, която само аз ползвам и следя. Може би, защото я присъединихме в последствие и той отказа да я включи в списъка на задълженията си

Всичко е общо в семейството. Не мога да си представя, аз да плащам половината и той да плаща половината за каквото и да било...

И когато някой иска нещо по-скъпо, просто го споделя с другия и преценяваме, дали можем да си го позволим.
В случая не става въпрос за по-луксозна чанта, обици, парфюм или СПА, а за по-скъпи вещи като професионален фотоапартат, автомобил и т.н.

Иначе, всеки си купува, каквото си иска и каквото му трябва. Нито му правя сметка за дневните разходи, нито той пита, колко съм похарчила за козметика, примерно. Знаем си приходите много добре и много добре можем да си преценим разходите.

Marria-Huanna®
Pinot Noir

#3005253 - 20.01.2013 19:26 [Re: admiral]

Нашата схема: неговото е наше, а моето мое.
Работи чудесно и се чувстваме прекрасно
Винаги съм съдействала на мъжа ми да печели повече от мен

--------------------

Mimski

#3005266 - 20.01.2013 19:55 [Re: burberry]

И аз, също като Дзвера, ми е интересно, какво става, ако единият в семейството е с много по-различен доход от другия? Пропорционално ли се поделят разходите и съответно придобивките или какво

Моето съзнание рисува много по-апокалиптични картини в този вариант. Тоя с голямата заплата получава 2/3 почивка, а ония се задоволява с 1/3, щото за толкова е заработил

В САЩ е съвсем нормално, мъжът да работи, а жената да се грижи за семейството и да харчи, колкото пари й трябват.

Предполагам, двамата сте със сходни доходи и затова при вас работи този вариант.

За хобитата: какъв е проблемът заниманията да са индивидуални, но да се покриват от семейния бюджет?

Нещо в тези делби ми се губи представата за семейство.

deputatkata
влюбена в Дянков!

#3005276 - 20.01.2013 20:12 [Re: Mimski]

Като чета какви делби стават, почвам да се чудя дали живея в семейство.

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3005313 - 20.01.2013 21:02 [Re: Mimski]

Цитат:

Предполагам, двамата сте със сходни доходи и затова при вас работи този вариант.

За хобитата: какъв е проблемът заниманията да са индивидуални, но да се покриват от семейния бюджет?

Нещо в тези делби ми се губи представата за семейство.

Идея нямам колко пари получава, нито той е наясно какви са моите доходи. Както казах в началото - разделили сме разходите. Като аз плащам повече, но и получавам повече. За период като майчинство - ще съм на минус, в смисъл, че разходите ми ще са по-големи от приходите ми (мерсим сме за това на @№$$%$*% национална осигурителна система, която има таван за тези плащания). Той е наясно с това и от сега си знае, че тогава ще му се налага да поема по-големи разходи. И като нормални хора се подготвяме за този период, без да се врем в сметките на другия.
Малко странно очакване някой да получава 2/3 почивка, а другият - 1/3. Почивките също се планират. Решаваме колко искаме/можем да похарчим за почивка пролетта, лятото, есента и зимата и така - знаем си, заделяме си. Ако се случи парите да потрябват за друго - отменяме или отлагаме почивката. Ако единият иска вместо да почива есента, да спести парите за нещо друго - ок, оставаме в София или отскачаме за уикенда някъде.

Цитат:

Не знам Никога не съм разполагала с общ бюджет, от който да си вземам.

Аз и с това започнах темата - че нашата система си е такава, каквато е била преди парите ни да станат семейни. До момента не сме имали никакви проблеми по този въпрос - нещата си работят добре. Но се зачудих наскоро дали могат да са и по-добре и какви са опитите на другите. Предполагам, че всяка една система си има добри и лоши страни, при едно домакинство една система работи, при друго - не.
В никакъв случай не искам да ставам адвокат на системата при нас, но чак да се поставя равенство между общ бюджет и семейство... Почти винаги като причина номер 1 за семейни скандали се нарочват парите. Та така - замислих се превантивно

--------------------
Diablo III

Тюли
extremely opinionated

#3005328 - 20.01.2013 21:22 [Re: burberry]

Цитат:

За период като майчинство - ще съм на минус, в смисъл, че разходите ми ще са по-големи от приходите ми (мерсим сме за това на @№$$%$*% национална осигурителна система, която има таван за тези плащания)

стига, не ме плаши, ако 80% от тавана няма да ти стигат, ний, по-скромните, кво да кажем

аз държа да знам финансовата ситуация, засега главно в частта кой колко изкарва. добрият финансов мениджмънт предполага добра информираност

--------------------

Mimski

#3005373 - 20.01.2013 22:34 [Re: burberry]

Хич не го мисли Щом при вас работи, значи няма нужда от промяна. Системата е добра спрямо семейството.

А това, че на мен ми е трудно да си го представя в моето семейство, си е мой проблем. Вие сте друго семейство, с други навици.

Но ме накара да се замисля, какво се случва, ако единият не може да догони другия в стандарта. Щом делите разходите наполовина и всеки има достатъчно за лични потребности (да предположим, че са на едно ниво), значи сте с подобен стандарт.

Обаче, си представи двойка, която дели всичко наполовина, но на единия не му остава нищо след като покрие своята част от разходите. Това, което беше писала Ума по-нагоре за процентно делене от дохода, е решение на подобен проблем. За мен, не би било проблем да работя по подобна схема.

Проблемът ми е чисто психологически. Някакси, ми се иска всичко да ни е общо, наше, и т.н. Да съм част от цялото, а не от две половинки

Tryin' to find
инат

#3005495 - 21.01.2013 12:19 [Re: Mimski]

Мимски, сутринта се присетих за темата и веднага наум ми дойде един пример за двойка, която живее на семейни начала и всичко им е общо. Тази на собствената ми сестра. Гаджето й не си дава много много зор да работи, но пък виж тя е взела нещата много присърце и си дава всяка стотинка. Резултатът - купи му на човекът телефон и то доста скъп, плаща му ремонтите на колата (които са неоправдано скъпи, ама той защо да я продава като парите не са негова грижа), също така и горивото за същата кола, която гори хиляди на сто и заради което не са излизали от София сигурно две години вече. Цигарки със стекове за момчето...Страшно семейство са, всичко общо, само дето единия тегли товара, другия си почива.
Нея не мога да я позная - отслабна, кожата й посивя, от глезеното момиче, което си купуваше роклички, за рокличките гривнички, обечки, пръстенчета, всичко в една тоналност, молове, дискотеки, приятели, пътувания в чужбина, въобще свободна душа, тя се превърна в една невзрачна сянка, която се е занемарила и си купува една дрешка на 5 месеца. Даже компютър и интернет нямат у тях, само на телефона на глезльото...
Жалко...Адски ми е жал за нея...

admiral
на андорския флот

#3005503 - 21.01.2013 12:30 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

Жалко...Адски ми е жал за нея...

Поне пепелниците изхвърля ли си човекът?

--------------------

Дзвер
wavedancer

#3005519 - 21.01.2013 13:39 [Re: Tryin' to find]

Alice, ти говориш за крайности, в които момъкът не се съобразява изобщо.
Аз имах предвид семейства/ двойки, в които жената е медицинска сестра или учителка или някаква такава професия, които не вземат кой знае колко пари, но пък работят и то не лесна работа, а мъжът например е с доходна професия. В такива случаи не се сещам някои да има съвсем отделен бюджет и да се дели наполовина. Деленето съм го виждала при познати, които изкарват сравнително добри пари и двамата са с почти еднакви заплати.
И както каза и Мимски- всяко семейство/двойка си е различно- това при които едно работи и се чувстват ок и двамата, не е задължително да е това, което при други е ок. Важното е и двамата да се чувстват добре в определените от тях правила. А в случаят, който даваш, не е така.

--------------------

Tryin' to find
инат

#3005545 - 21.01.2013 14:48 [Re: Дзвер]

Дзверче, да, давам за пример крайност. Просто искам да кажа, че разпределението на приходи и разходи ми е последният критерий дали това "е семейство", както някои по-горе се изказаха.
Аз няколко пъти повторих какво бих направила ако някой получава повече, ама не се четем затова пак ще кажа - делим разходите и оттам нататък преценяваме какъв стандарт можем да си позволим с допълнителни пари от моите и на колко съм склонна. Или обратното, съответно. Повярвай ми, човек ако е скръндза, и при общи пари само ще мрънка на другия защо си е взел пари. Съответно, при отделени пари човек пак може да намери начин да подпомогне другия или общото състояние. Желание да има само
А, сестра ми като гледам я устройва това положение щом две години вече доброволно го търпи - нито са женени, нито имат деца още - може да си тръгне когато поиска, но явно не желае.

Редактирано от alice (21.01.2013 14:53)

NadinАдминистратор
Charmed

#3005546 - 21.01.2013 14:49 [Re: Дзвер]

Цитат:

всяко семейство/двойка си е различно- това при които едно работи и се чувстват ок и двамата, не е задължително да е това, което при други е ок. Важното е и двамата да се чувстват добре в определените от тях правила. А в случаят, който даваш, не е така.

Това се опитах да кажа и аз на предната страница. Важно е модела на финансиране да работи и за двамата в семейството/ връзката и те да са доволни. Няма значение, дали този модел, изглежда странен или остава неразбран от околните.

--------------------

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #3005866 - 21.01.2013 22:44 [Re: Nadin]

Цитат:

Цитат:

всяко семейство/двойка си е различно- това при които едно работи и се чувстват ок и двамата, не е задължително да е това, което при други е ок. Важното е и двамата да се чувстват добре в определените от тях правила. А в случаят, който даваш, не е така.

Това се опитах да кажа и аз на предната страница. Важно е модела на финансиране да работи и за двамата в семейството/ връзката и те да са доволни. Няма значение, дали този модел, изглежда странен или остава неразбран от околните.

+1

Искам само да добавя, че всеки, който се противопоставя на другата схема взима за примери изключения и частни случаи и цепи косъма на две. А е явно, че щом модела работи има и съответен механизъм, който явно е задоволителен. Хората са различни, семействата са различни, ситуациите са различни. Обикновено нещата се напасват с времето. При нас най-напред точно по емоционални причини най-вече беше общото чекмедже с по-голяма отговорност на мъжа ми, че уж за мен страната беше нова. Обаче човека няма талант и така сега сме на модела посочен от Надин, тоест всеки е поел съответни задължения, а парите за децата са наполовина. За изключенията винаги се намира решение

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Mimski

#3005952 - 22.01.2013 03:20 [Re: Tryin' to find]

Алис, направо ме хвана бяс четейки за сестра ти

При тях определено има нужда от строго разделение на средствата. Дано да успееш да я вразумиш.

Tryin' to find
инат

#3006312 - 22.01.2013 20:44 [Re: Mimski]

Мимски, и мен ме хваща бяс и като цяло се чудя какво прави с този...при положение, че може да има много по-добър мъж до себе си, но коя съм аз да се бъркам? Държах се изключително коректно известно време и с надеждата нещата да се променят, обаче последния път не издържах и направих няколко забележки,, които бяха тежки, но в крайна сметка отговаряха на истината.

Natural
stranger

#3006654 - 23.01.2013 12:08 [Re: Mimski]

Цитат:

Алис, направо ме хвана бяс четейки за сестра ти
При тях определено има нужда от строго разделение на средствата. Дано да успееш да я вразумиш.

Мимски, моите уважения, ама кои сме ние, че да определяме как да живее някой и какво го прави щастлив?
Айде, Алис поне й е сестра, една кръв са и сигурно е по-наясно с положението....

Всеки сам се разпорежда с живота си.
Ми може пък тоя човек да й дава нещо, което не може да й даде друг, който например печели много и е богат ...

--------------------
Епикур

Mimski

#3006690 - 23.01.2013 13:40 [Re: Natural]

Ти пък не даваш на човек да изпита и една емоция във виртуалния свят

Всичко е възможно и няма да спекулираме. Аз си представих ситуация, която често се случва в забързания ни свят: нямаш време да намериш наистина подходящия човек и се съобразяваш с многото недостатъци на този до теб. В един момент се оказва, че от компромиси, си загубил себе си. Алтернативата е да бъдеш сам. Поне за известно време. Понякога и за дълго.

И понеже имам доста приятелки и познати, които са 30+ и са сами, знам, че понякога се правят големи компромиси в избора на партньор. Говоря от женска гледна точка. Не знам, как е при вас мъжете.
Мисълта ми е, че този младеж може и нищо специално да не й дава. Може е и да не съм права.

В случая изобщо не става въпрос за търсене на богат партньор и т.н. бла-бла става въпрос за коректност.

Natural
stranger

#3006699 - 23.01.2013 14:15 [Re: Mimski]

--------------------
Епикур

Моман

#3006823 - 23.01.2013 18:47 [Re: Tryin' to find]

Алис, според мен проблемът при сестра ти не е в общата сметка. И да си седяха парите по нейната сметка, тя пак щеше да си му дава. Доколкото разбрах, не той, а тя се разпорежда с тях и то доброволно. Може би това е нейния начин да покаже обичта си.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#3009017 - 27.01.2013 20:20 [Re: Tryin' to find]

Алис, наистина е доста неприятно човек да чете за такива случаи, хайде да личи че поне е особено щастлива благодарение на компромиса както и да е, но от твоите думи не лъха щастие. Обаче това не е начинът, или поне първоначално.
Цитат:

последния път не издържах и направих няколко забележки,, които бяха тежки, но в крайна сметка отговаряха на истината.

Мисля, че първо трябва да поговорите много спокойно и с разбиране и обич като сестри вие двете, като я предизивикаш към откровеност, за да си съставиш по-добро мнение за ситуацията. И после да я посъветваш добронамерено и с такт.

--------------------

admiral
на андорския флот

#3009675 - 29.01.2013 15:27 [Re: Shogoun]

Цитат:

Мисля, че първо трябва да поговорите много спокойно и с разбиране и обич като сестри вие двете, като я предизивикаш към откровеност, за да си съставиш по-добро мнение за ситуацията. И после да я посъветваш добронамерено и с такт.

Това са три различни неща.
Да я изслуша винаги може и трябва.
Да вземе становище вече е по-деликатно нещо. Пита се дали сестрата въобще иска да го знае.
А това за съвета е най-трудното, почти невъзможно.
Ти самата какъв съвет би дала?

--------------------

Azalea
Alien

#3009678 - 29.01.2013 15:33 [Re: admiral]

Цитат:

Ти самата какъв съвет би дала?

Какъвто и съвет да даде, когато един човек сам не разбира, че трябва да промени една ситуация , не става нищо.

Човек може да си каже мнението, aко не друго поне да наведе някого на мисълта, че има и други гледни точки и това да го наведе на мисълта да се замисли върху ситуацията.

--------------------

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #3009774 - 29.01.2013 19:34 [Re: Azalea]

Не съм убедена, че човек трябва да си дава мнението за чужда връзка дори да става въпрос за най-близките ни и обичани хора. В крайна сметка нещата отстрани винаги изглеждат различно. Сигурно има нещо, заради което момичето продължава тази връзка - получава нещо, което не се вижда от околните.
От баба си знам, че акъл на влюбен не се дава - той сам трябва да си го намерия.

Моман

#3009835 - 29.01.2013 22:37 [Re: Хуанита]

Това, че си дал мнение, не означава, че другият е длъжен да се съобрази с него. Дори да не си прав, но си позволиш да коментираш това, което те тревожи, поне ще имаш възможност да си изясниш картинката. Наистина може да има нещо, което не знаеш. Не мога да си представя да видя сестра си или детето си да се топи пред очите ми, а аз да си трая, защото не е моя работа.

--------------------

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #3009854 - 29.01.2013 23:30 [Re: Моман]

Непоисканото мнение може да причини повече вреда, отколкото полза, смятам аз. Коментирам единствено, когато ми поискат мнението и самата аз оценям съвети, ако съм ги поискала.
Нормално е да проявиш интерес към живота на топящата ти се сестра, но тези въпроси обикновено са "как си, всичко наред ли е, мога ли да помогна", а не "ти ли плащаш всички сметки, откъде накъде" и т.н. Има въпроси и въпроси.
Не харесвам приятеля на сестра си, но не задавам въпроси и не се ровя в отношенията им - ако тя иска да сподели, ще съм там да я изслушам и да помогна с цената на всичко. Но никога няма да й кажа "Тоя мъж е такъв и такъв, не е за теб. Търси си друг." В крайна сметка сестра ми получава нещо от него, от което явно има нужда, независимо от факта какво мисля аз за него и за поведението му.

Моман

#3009939 - 30.01.2013 09:09 [Re: Хуанита]

Цитат:

Нормално е да проявиш интерес към живота на топящата ти се сестра, но тези въпроси обикновено са "как си, всичко наред ли е, мога ли да помогна", а не "ти ли плащаш всички сметки, откъде накъде" и т.н. Има въпроси и въпроси.

Не става дума да й държа сметка как си харчи парите, но все пак, ако смятам, че допуска някаква грешка, и й го кажа, какво ще стане?

Преди няколко години моята най-добра приятелка ме попита за мнението ми за един човек, станал й много близък. Казах й го - тя не го хареса и с приятелството ни (20-годишно) беше дотам. После осъзнах, че тя всъщност не е искала мнението ми, а одобрението ми. След време се оказа, че съм преценила човека правилно, но това не върна приятелството ни. Както и да е, не съжалявам, че стана така, н ето, че дори поискано мнение може да не бъде прието. Мисля, че всеки човек и всяка ситуация изискват персонален подход, а не принципно отношение.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#3010161 - 30.01.2013 23:02 [Re: admiral]

Цитат:

Да вземе становище вече е по-деликатно нещо. Пита се дали сестрата въобще иска да го знае.

Нещо напоследък не съм много по дългите постове, не ми се пишат подробности. А тази ситуация е много деликатна и може да се говори доста пространно. Ключовата част на мнението ми беше
Цитат:

да си съставиш по-добро мнение за ситуацията

Тоест акцента ми е на такта и изясняването. От там ще зависи дали и какъв съвет ще дам. Аз имам такива отношения с моя брат, че дори и от далече всичко си споделяме и знам как да говоря с него и как да го посъветвам, но това няма да е от особена полза за Алис защото хората са много различни. но най-общо трябва много внимание и дискретност, за да не засегнем другия, което пък би довело до инат, затваряне в себе си и още какво ли не.

--------------------

Тюли
extremely opinionated

#3010165 - 30.01.2013 23:12 [Re: Shogoun]

хич не съм внимателна аз, напрао с големата секира. такт, как ли па не, то ко разбира от такт, самО ще види. а ако пък се разсърдят- прав им път. на мен ще се сърдят, че им казвам истината, а на някъв льольо, дето им се качва на главата - не

--------------------

admiral
на андорския флот

#3010182 - 31.01.2013 00:21 [Re: Тюли]

Бог блажен е оня, който
редом с теб седи и говори с тебе,
твоя сладък глас и смеха ти кръшен
слуша отблизо.

--------------------

Дзвер
wavedancer

#3010185 - 31.01.2013 00:34 [Re: Хуанита]

Цитат:

Непоисканото мнение може да причини повече вреда, отколкото полза, смятам аз

+1

--------------------

Mimski

#3010211 - 31.01.2013 04:39 [Re: Хуанита]

Като цяло съм съгласна, че непоисканото мнение може да навреди. И то доста. Получавала съм такова, което не само че не е било търсено, но е било и от източник, който не уважавам. Досадата ми беше голяма.

Но съм съгласна и с Шогун, че всичко е до човек и ситуация. И най-важното е, доколко добре познаваш човека и си запознат с детайлите на ситуацията.

И аз поддържам много близки взаимоотношения с моята сестра. Мога да й кажа каквото и да е в прав текст и тя на мен и това е съвсем нормално за двете ни. Познаваме се от много близо и си имаме пълно доверие.

По отношение на връзките: едва ли има някой, който да е намерил най-подходящия партньор. Компромисите са неизбежни. Всичко, обаче, е наред, когато двамата се приспособяват добре, компромисите не им тежат и не се налага да се променят коренно, заради другия човек.

Описаната ситуация не е такава. И ако това беше моята сестра, отдавна да съм преложила съвет и помощ.

Тюли
extremely opinionated

#3010244 - 31.01.2013 07:28 [Re: admiral]

айде, изби те на поезия

--------------------

admiral
на андорския флот

#3010318 - 31.01.2013 13:39 [Re: Тюли]

Инспириращи са ти становищата, затва.

--------------------

Тюли
extremely opinionated

#3010330 - 31.01.2013 14:31 [Re: admiral]

тва принципно касае само най-близките ми хора. за останалите не си правя труда да давам мнение, не ми пречи да си седя и да гледам как ги правят на глупаци. за сеира или от мързел, you name it

--------------------

admiral
на андорския флот

#3010366 - 31.01.2013 15:46 [Re: Тюли]

Цитат:

тва принципно касае само най-близките ми хора. за останалите не си правя труда да давам мнение

Да тълкувам ли форумните ти откровения като доказателство, че ние имаме честта да се числим към близките ти хора?

--------------------

Тюли
extremely opinionated

#3010370 - 31.01.2013 15:52 [Re: admiral]

не, нямате. не помня да съм си давала мнението за личния живот на някой от присъстващите тук

--------------------

djasra

Регистриран: 04.09.2005
    #3011004 - 02.02.2013 19:29 [Re: burberry]

Женени с деца сме от няколко години. Кинтите са общи- заплати, други доходи,колкото толкова. Иначе кой колко, кой по-по-най.... тц. Първо се покриват разходите,храна,сметки и т.н., и оттам нататък се разпределя по приоритети. Всяка двойка си знае най-добре. Аз не мога да си представя да си къткам отделен фонд "за благотворителност", както казва Карлсон, който живее на покрива. Всеки си знае,ама не мога да си представя с половинката да си водим счетоводни баланси един на друг, странно ми е. да не сме търговско дружество, е.ати.

Mimski

#3011112 - 03.02.2013 05:25 [Re: djasra]

Може да сте partnership

Tryin' to find
инат

#3011151 - 03.02.2013 10:52 [Re: djasra]

Не е търговско дружество, но сте подписали брачен договор, а?

Моман

#3011154 - 03.02.2013 11:16 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

Не е търговско дружество, но сте подписали брачен договор, а?

Не, брачният договор е друго. Той си е отделно от сключването на граждански брак и е сравнително отскоро.

--------------------

Tryin' to find
инат

#3011155 - 03.02.2013 11:32 [Re: Моман]

Моман, май имаш предвид "предбрачен договор", а аз визирам, че бракът, както и да го погледнеш, си е вид договор. Съвместното съжителство също, впрочем.

Моман

#3011157 - 03.02.2013 11:41 [Re: Tryin' to find]

За мен по-скоро е декларация, че доброволно (и законно) искам да живея в брачен съюз с някого. В договора има права, задължения, неустойки, а аз не помня да съм се подписвала под нещо такова.

пп Брачният договор може да се сключи и по време на брака.

--------------------

Azalea
Alien

#3011158 - 03.02.2013 11:49 [Re: Моман]

Ми че то в брачния съюз да не би да няма задължения и права?

Ти се съюзяваш с някои доброволно за да спазваш дадени договорености , т..е приетости относно това как бракът е прието да изглежда или как вие го разбирате. Все си е договореност - кои гледа децата, кои работи, как се разпpедепят правата и задълженията в този съюз.

--------------------

Моман

#3011163 - 03.02.2013 12:06 [Re: Azalea]

Хората си живеят на семейни начала - с поемането на отговорностите и т.н., без да са подписали граждански брак. Не подписването те задължава да миеш чинии всеки ден и да водиш децата на градина. Толкова ли е сложно да се разбере?

--------------------

Azalea
Alien

#3011167 - 03.02.2013 12:26 [Re: Моман]

Точно тaka - поемане на отговорности , които се основават на договаряне между двете страни.

djasra

#3011171 - 03.02.2013 12:39 [Re: Tryin' to find]

Да, жертвахме се основно за радост и спокойствие на родителите, да са сигурни,че са се отървали от мен най-накрая. И добре, че го направихме,щото и година не можаха да се порадват, ама това няма нищо общо с темата.

djasra

#3011172 - 03.02.2013 12:43 [Re: Моман]

Абсолютно вярно. Зависи си от партньорите, подписът не променя нищо.Ако е свестен човекът и се обичате нещата вървят и без подпис. Ако е катил, автографът в гражданското няма да го сспре да тормози домочадието.

Tryin' to find
инат

#3011180 - 03.02.2013 13:50 [Re: Моман]

Моман, съжителството на семейни начала също е по споразумение - договор.

Dr.G
пътешественик по душа

#3011201 - 03.02.2013 15:48 [Re: Tryin' to find]

Всичко е добре, когато свършва (или продължава) добре. Но при съвместното съжителство все още (май) не са уредени разни имуществени проблеми и въпроси, които семейният кодекс урежда за хората сключили брак. Както и за децата им.

Вярно, че всичко е въпрос на отговорност и доброволност, но ... да не продължавам, че ще тръгне дискусията в друга посока, а не ми се иска.

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #3011805 - 05.02.2013 00:11 [Re: burberry]

Аз съм като теб, Надин и Алис. Моят приятел печели повече от мен, но аз си харча отделно заплатата и като го закъсам, той ми помага. Сметките делим наполовина. Той плаща излизанията. Е, понякога и аз се включвам, даже мога и да почерпя. Понякога имам нужда да си купя нещо готино и скъпо. Не бих посегнала от общия бюджет за такава покупка - ще ми е гузно някак. А така нямам проблем. Ще го изгладувам ако трябва, но ще си е мое. По-лесно ми е да му купя подарък, защото ще заделя от моите пари и няма да изпадам в конфузната ситуация да взимам от общи кинти, чиято точна липса той най-вероятно ще забележи - все едно му поднасям касовата бележка. При нас тази схема работи чудесно. И двамата сме отговорни към парите, но обичаме и да се глезим.

Аз пък не мога да разбера двойките с общ бюджет, но не се и старая особено. Това си е тяхна работа

--------------------
I am just a vision.

Моман

#3011825 - 05.02.2013 08:23 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

Моман, съжителството на семейни начала също е по споразумение - договор.

В смисъл? Подписват някакъв документ ли?

--------------------

Tryin' to find
инат

#3011848 - 05.02.2013 11:02 [Re: Моман]

Не, Моманска, разбира се, че не подписват. Но се съгласяват взаимно на определени неща. Не знам защо ти е трудно да погледнеш нещата по този начин, но на практика си е така.

Моман

#3011964 - 05.02.2013 18:40 [Re: Tryin' to find]

Не, напротив, и аз мисля така. Не само съжителството на семейни начала, а и всеки друг вид съжителство изискват и установяват някакви правила, права, задължения, отговорности и т.н. Не подписа, а отношенията между хората ги определя.

Но да върнем фокуса към темата.

В семейството на моите родители имаше трети модел на управление на финансите, който досега не беше споменаван. Може би е твърде архаичен. Баща ми даваше цялата си заплата на майка ми, а тя му даваше джобни за месеца. Той нямаше грижи за сметки, пазаруване, такси и прочие. Не зная дали идеята е била на майка ми и дали на него му е допадала, но не съм ги чула да се разправят за пари.

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3011983 - 05.02.2013 19:53 [Re: Моман]

Цитат:

Може би е твърде архаичен.

А Още се среща. Цитирам един познат: "Откакто започнах да давам всички пари на жена ми - вече ни стигат за всичко". Но не съм го питала каква точно е организацията... От една страна го съжалих, но от друга веднага си казах, че не дава всичко на жена си, та ми мина

--------------------
Diablo III

Tryin' to find
инат

#3012028 - 05.02.2013 21:11 [Re: Моман]

Третият вариант не е нещо нечувано, само не знам кой мъж в днешно време ще се навие да си дава парите на жената, а тя да му отделя джобни Но пък явно за някои е ок

nepoznatiqt80
неориентиран

Регистриран: 04.04.2013
    #3033830 - 04.04.2013 12:20 [Re: Uma Rojo]

При нас няма мой , твой ... Парите са общи.

Eses
Ентусиаст

Регистриран: 08.03.2005
    #3041689 - 22.04.2013 16:06 [Re: nepoznatiqt80]

Пффф при нас пък никой не се натиска да държи парите от заплати в него,защото излиза ,че той харчи повече.Макар и да плащам сметки и текущи разходи,накрая все има - "кво правиш с тея пари" и сега като си изтегля заплатата я оставям на едно място и си взимам за лична употреба колкото ми трябват, а когато нещо ще се плаща го казвам на висок глас та така вече не изглеждам като разсипница.Гледам,че от половин година някъде и той така прави,явно работи .А и това си е начин да харчиш по малко за глупости,щото като имаш в теб повече пари,все забравяш,че трябва да се плащат някви неща и купуваш неща който не са нужни.

--------------------
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.

Редактирано от Eses (22.04.2013 16:07)

kaprizna
ентусиаст

Регистриран: 15.12.2010
    #3041964 - 23.04.2013 11:07 [Re: Eses]

Всеки си държи парите и половинката му никога не знае, с колко пари разполага партньора. Аз плащам сметките (в противен случай всеки месец ще ни спират тока ) и пазарувам - хем ми харесва, хем знам какво трябва да се купи. Когато привърша парите ми дава съпругът ми. Естесвено в двоен и троен размер от тези, които съм похарчила за сметки и други семейни разходи . И аз доволна и той доволен . За по-големи разходи - ремонти, крупни покупки и почивки - той е насреща.

--------------------
Искам цвете, едно, но сега...

bratpitbul
член
**

Регистриран: 18.05.2011
    #3063049 - 15.06.2013 00:52 [Re: burberry]

Парите се женят за пари. Тогава въпросът какво правим с парите се обезслисля. Те парите сами се удвояват, дори и да ги харчи човек. Друг е въпросът ако болшевик се събере с пеещ марсилезата. Тогава една такава тема става съвсем актуална.

burberryМодератор
demon hunter

#3063158 - 15.06.2013 13:34 [Re: bratpitbul]

А по-конктретно може ли?
И въпросът не е какво правим с парите

--------------------
Diablo III

tradersmoll
член
*

Регистриран: 15.07.2013
    #3076350 - 29.07.2013 13:49 [Re: burberry]

ВИНАГИ - МЪЖЪТ трябва да държи финнсиите! Иначе губи лоста за управление, уважението на жената и самоуважението.!!!
Това е много гадно усещане за мъжа, но е гарант за успешен и щастлив брак

--------------------
Тъпотата е съзнателен избор и следователно - наказуема!
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

Моман

#3076379 - 29.07.2013 15:49 [Re: tradersmoll]

Не разбрах кое е гадното усещане за мъжа - да държи "финнсиите" ли?

А ти женен ли си?

--------------------

tradersmoll
член
*

#3076396 - 29.07.2013 16:53 [Re: Моман]

Цитат:

Не разбрах кое е гадното усещане за мъжа - да държи "финнсиите" ли?

А ти женен ли си?

]astliwo разведен,
след като дадох равни права на бившата
А сега всичко си е наред....
но е гадно да се държи така един мъж

--------------------
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

Моман

#3076431 - 29.07.2013 17:26 [Re: tradersmoll]

Цитат:

но е гадно да се държи така един мъж

Гадно е, ако го налага, въпреки волята на жена си. И въобще не е вярно, че това е единствения работещ модел.
Не може да правиш генерални изводи само на база личния си опит.

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3076538 - 29.07.2013 19:36 [Re: tradersmoll]

Цитат:

...след като дадох равни права на бившата

Ти си дал права на жена си
браво...

--------------------
Diablo III

Petrovа_
Myryam-Channah

Регистриран: 21.04.2006
От: сънищата
    #3076588 - 29.07.2013 21:33 [Re: burberry]

При нас всеки е наясно с месечните доходи на другия. Парите са общи. Всяка покупка за дома и колата, дори и дребна, се съгласува с другия. Никой от нас не държи сметка на другия за средства, похарчени за лични вещи, дрехи, обувки. Във всеки един момент и двамата знаем с какви средства - в банка и кеш разполагаме. Мъжът ми се грижи за кредита и лизинга, както и за битовите сметки, тъй като банкира онлайн. Аз само напомням, за да не се пропуснат срокове.

--------------------
"... а beautiful nightmare ..."

deputatkata
влюбена в Дянков!

#3076609 - 29.07.2013 22:07 [Re: tradersmoll]

Цитат:

ВИНАГИ - МЪЖЪТ трябва да държи финнсиите! Иначе губи лоста за управление, уважението на жената и самоуважението.!!!
Това е много гадно усещане за мъжа, но е гарант за успешен и щастлив брак

Не можах да се сдържа

--------------------

tradersmoll
член
*

#3076721 - 30.07.2013 10:19 [Re: deputatkata]

да приемем, че не съм прав.
=> какво ви е мнението за мъже, които не получават повече пари от съпругите си?
как ще гледате на мъж, които взима пари от вас?
ad absurdum
и аз не се здържах!!. но меркантилизмът и мазохизмът е присъщ на жените, колкото двете им гърди - и това е цитат

--------------------
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

Azalea
Alien

#3076723 - 30.07.2013 10:22 [Re: tradersmoll]

Цитат:

Важното е да ги има, после кои колкото иска да си взима ...

--------------------

tradersmoll
член
*

#3076725 - 30.07.2013 10:25 [Re: Azalea]

Цитат:

Цитат:

Важното е да ги има, после кои колкото иска да си взима ...

hihiiihihi ми ето и отговора ми ;-)
=> мъжът носи, жената - харчи ;-)))
Благодаря за искрения отговор

--------------------
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

Azalea
Alien

#3076727 - 30.07.2013 10:27 [Re: tradersmoll]

Цитат:

hihiiihihi ми ето и отговора ми ;-)
=> мъжът носи, жената - харчи ;-)))
Благодаря за искрения отговор

Моля...

--------------------

tradersmoll
член
*

#3076874 - 30.07.2013 13:59 [Re: Azalea]

аз наистина съм доволен от искрения ви отговор.
Не го харесвам, но го приемам..

--------------------
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

deputatkata
влюбена в Дянков!

#3077145 - 30.07.2013 21:22 [Re: tradersmoll]

Честно казано у нас, въпреки че съпругът ми работи на две места, има по-малко финансови приходи от мен и сега се чудя как гледам на него... но пък готви прекрасно!

--------------------

tradersmoll
член
*

#3078667 - 05.08.2013 15:28 [Re: deputatkata]

q, нов вид мъж - събеседник- готвач.. честито!

--------------------
;-) Morituri te salutant
Сбогом на самовлюбените

Azalea
Alien

#3078683 - 05.08.2013 16:26 [Re: deputatkata]

Цитат:

но пък готви прекрасно!

Кога пък му остава и време да готви ?

--------------------

ravekitty
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #3079967 - 09.08.2013 13:14 [Re: Azalea]

Тя депутатката като се е женила не е спала.

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

!НА-КОЙ-МУ-ПУКА
Nevermore

Регистриран: 26.02.2004
    #3081276 - 14.08.2013 16:13 [Re: deputatkata]

Работи на две места, че и готви? Аууу, а кой почиства? Той.
А ти за слугиня ли си се омъжила?
Ето затова е вредно, както бе казано от някой по-горе, мъжът да печели по-малко....просто психиката на българката е такава, че.... става мазало, а в световен мащаб нещата стоят различно.

--------------------
Аз съм човекът, когото тормозеше като малък...
Не бъди безразличен,
Бъди различен!

deputatkata
влюбена в Дянков!

#3081609 - 15.08.2013 21:54 [Re: !НА-КОЙ-МУ-ПУКА]

А ти слугиня ли си търсиш? Успех!
Няма какво да обяснявам, говорим на различни езици.

P.S. Само ще ви подскажа, че ако един мъж не желае сам да върши нещо, никоя жена, нито парите й, могат да го накарат насила.

--------------------

ana
нормален

Регистриран: 17.07.2013
    #3087283 - 09.09.2013 09:39 [Re: !НА-КОЙ-МУ-ПУКА]

Аз пък мога да кажа, че всички които съм видял да имат такъв "живот" в който толкова се обръща внимание на парите и се делят на мои- твои, докарва точно до 18 годишнината на децата и съвсем случайно се оказва, че парите се деляли щот всеки си събира за любовника си.

Azalea
Alien

#3087285 - 09.09.2013 09:54 [Re: ana]

В какъв смисъл събира за любовника си ? Нещо не разбирам какво искаш да кажеш.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#3087336 - 09.09.2013 13:37 [Re: ana]

Ауу, колко си категорична. От собствен опит ли говориш?

--------------------

burberryМодератор
demon hunter

#3087474 - 09.09.2013 21:08 [Re: ana]

Цитат:

... докарва точно до 18 годишнината на децата и съвсем случайно се оказва, че парите се деляли щот всеки си събира за любовника си.

EEee аз ако тогава мога да се похваля с любовник Ама защо трябва да събирам пари за него? Иначе лошо няма в такъв план - аз ще се уредя с нов мъж, мъжът ми с нова жена. НО събирането на пари не го разбирам все още...

--------------------
Diablo III

Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
    #3087502 - 09.09.2013 22:01 [Re: burberry]

За абитуретнтския му бал

--------------------
Peace V!

!НА-КОЙ-МУ-ПУКА
Nevermore

#3087590 - 10.09.2013 11:34 [Re: deputatkata]

Де пу татка, де пу мамка, дет се вика-баш на различни еизици си говорим, така е да.
Пък второто ти изречение - ей тъй, ни в клин, ни в ръкав.

--------------------
Не бъди безразличен,
Бъди различен!

!НА-КОЙ-МУ-ПУКА
Nevermore

#3087592 - 10.09.2013 11:34 [Re: ana]

тъй, тъй, тъй е то, най-вероятно. След има - нема 17-18 г. пак ще споделя

--------------------
Не бъди безразличен,
Бъди различен!

Siska_Y

Регистриран: 17.07.2011
От: The Sunshine State
    #3110037 - 16.11.2013 03:00 [Re: !НА-КОЙ-МУ-ПУКА]

Много интересна тема, която напоследък доста ме вълнува До сега с никой не съм имала обща сметка, но след Нова Година с мъжо решихме, че ще имаме само една обща сметка за всичко - за заплати и за всякакви разходи. Вярвам, че така е правилно, но в същото време имам някои притеснения. Той прави повече от мен, но и разходите му са много повече от моите. И се получава така, че аз с моята по-ниска заплата пестя и сметката ми расте със всеки месец, а той едва ли не живее от пейчек до пейчек. Аз нямам дългове към никой за нищо, а той има, и то не само един, а и общата сумата никак не е малка. Та ще видим как ще се получат нещата, но и не виждам друг вариант за семейните финанси. Планираме да купим къща, да имаме дете някой ден ... и става сложно!

angeldevotion
орач

Регистриран: 12.11.2010
От: на селу
    #3114791 - 01.12.2013 20:29 [Re: Petrovа_]

супер. и при нас е така. и ме радва че има и други семейства които не делят парите на мои и твои.

на мен редовно ми се напомняше, за това сложих всички пеймънти на автоматични.

kristiya
почетен член

Регистриран: 28.01.2014
    #3139488 - 27.02.2014 15:35 [Re: angeldevotion]

Ние с приятеля ми имаме общо взето еднакви заплати, под наем сме и всеки си плаща дела. На моя приятелка пък приятелят и плаща наема, тя плаща сметките, но там финансите са разпределени различно, той има повече възможности. Не знам в моя случай мисля, че това е оптималното решение.Надявам се да дойдати по-добри времена

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, burberry 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5257

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.108 seconds in which 0.016 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.