ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Окултизъм и Мистика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
winona
неориентирана

Регистриран: 06.05.2007
Re: Вещици и Вещери
    #1743450 - 07.05.2007 11:52 [Re: Simran]

Ако последователите на witchcraft не се наричат вещици,
как се наричат тогава,а?В превот witch значи вещица,а craft занаят.И нямат нищо общо със Сатаната.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
От: София
    #1743550 - 07.05.2007 13:23 [Re: ]

Цитат:

Според традицията вещиците/вещерите имали знието да се превръщат в котки, кучета, вълци, гарвани, нощни пеперуди и други. Можели да предизвикват болести, глад, засух, градушка, наводнение, изобщо можели да работят със стихиите. Или пазели собственото си село от беди като горе описаните. Според българските поверия вещиците имали власт над небесните тела включително, а не само над стихиите.

Това не е ли близко до Учението на Толтеките - т.е. на старите магьосници, за които говори Дон Хуан...в книгите от Карлос Кастанеда?!

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

Legion_666_
Нерегистриран

#1743957 - 07.05.2007 18:14 [Re: Simran]

Няма висши сили. Няма тати-бог, който да суши сълзите, когато животът нарани и докара болка. Няма тати-бог, който да те пази човек от глупостта му и да пляска през ръцете онези, които експлоатират чуждата глупост.

Няма бог. Никога не е имало бог и никога няма да се появи бог.

Legion_666_
Нерегистриран

#1743958 - 07.05.2007 18:14 [Re: Passager]

Не. Не е близко до толтеките.

Legion_666_
Нерегистриран

#1743972 - 07.05.2007 18:32 [Re: winona]

Цитат:

как се наричат тогава,а?В превот witch значи вещица,а craft занаят.И нямат нищо общо със Сатаната.

Като за начало добре е да се научиш коя след коя година следва. Не е редно да слагаш знак за равенство между уичкрафта, създаден през 1950 година и древното хилядолетия вещерство. Все едно аз да те приравня на 3 годишно дете и да кажа, че то съществува преди теб, понеже е на 3, а ти - на 19. И да твърдя, че детето има същите познания и умения, каквито имаш ти.

И някои работи за преводите, ако научиш - също ще е добре. Някои думи се превеждат с това, което е най-познато на този народ, на чийто език се превежда. В случая от чисто практическа гледна точка witch не е равнозначно на вещица, но е удобно да се преведе като вещица, защото това е аналогът в славянските страни на жена/мъж, запазили езическите си възгледи.

Освен това по темата ти никой не казва, че вещерството е свързано с християнската измишльотина Сатана. Както вече написах - вещерството е част от СЛАВЯНСКАТА ДЕМОНОЛОГИЯ (тъмната страна на славянското езичество), която е всичко друго, само не и християнска, а е още по-малко пък келтска, ирландска или прочие.

А всъщност най-добре е... Когато пораснеш и натрупаш познания, заповядай отново да си зададеш въпроса. Тогава може би някой ще ти обърне внимание.

Simran
Рицарка
**

Регистриран: 12.05.2006
    #1744024 - 07.05.2007 19:50 [Re: ]

Цитат:

Няма висши сили. Няма тати-бог, който да суши сълзите, когато животът нарани и докара болка. Няма тати-бог, който да те пази човек от глупостта му и да пляска през ръцете онези, които експлоатират чуждата глупост.

Няма бог. Никога не е имало бог и никога няма да се появи бог.

А ако наречем тати-бог с името Свърх-Аз

winona
неориентирана

#1744029 - 07.05.2007 19:56 [Re: Simran]

Ако имаше последователи на Witchctaft щяха да пишат,
но явно няма...

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
    #1744045 - 07.05.2007 20:26 [Re: winona]

По-назад има тема за уичкрафт, доколкото си спомням.

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #1744513 - 08.05.2007 09:51 [Re: winona]

Цитат:

Wiccan, означавд Мъдрец, Човек на знанието.Уика и Уичкрафт не са едно и също . Уика е основана от Джерълд Гарднър през 20 век. Тя обхваща западните европейски фолклорни традиции, Източната философия и Кабалистичния мистицизъм. Въпреки, че първоначално Уика била базирана много на магическите занаяти, тя оттам нататък се развила повече като духовна религия. Днес, Уика може да се разглежда като свещенническа система на вяри с основни статични ритуали и етична база.
Уичкрафта също е преди всичко религия ,а не магьосничество.Естествено има и магьосничество ,но то е само част и то не най-основната.
Това е култ, който почита върховната същност под образите на Слънчевия Бог и Лунната Богиня. От друга страна, ритуалите на този култ са толкова дълбоко "магически" по своята същност, че не могат да бъдат отделени от религиозната рамка. Често Уичкрафт се нарича "Старата религия", като се има предвид неговия предхристиянски произход, водещ началото си от древните езически култове.Всъщност това не е съвсем вярно,по-скоро Уичкрафт използва части от тези култове,но е съвременно движение.
Понякога той бива назоваван и Паганизъм, от латинското "Пагани" (езичници,хора живеещи сред природата). Поради това Уичкрафт се нарича също и природна религия.Макар че знака за равенство между Паганизма и Уичкрафт също не е правилен.Е,глобализма и изобщо смесването и разместването на култове ,традиции и понятия е всеобща болест и няма как да не засегне и духовните пътеки

А етимологията на думата вещица и в българския език води произхода от славянския глагол -ведати = по значение на старобългарския веди и двата означават едно-зная.Българската дума вещица и руската-ведьма имат един и същ етимологичен корен .Думата Маг(и респективно Магия) има горе долу същото значение и произлиза от древните култури в Средния Изток ,като самата дума е леко транскриптирана от вездесъщите гърци

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

winona
неориентирана

#1745309 - 08.05.2007 19:00 [Re: Ellia]

Мерси за информацията.
Всичко е толкова оплетено,че просто нямам думи.
Аз имах предвид точно за Witchcraft
те почитат Бога Слънце и Богинята Луна,
както и още много други богове.
Извършват ритуали и магии
и се наричат вещици и вещери.
С Wicca наистина двете религии много се доближават една до друга.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  marinkoff, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 13357

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.