ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Окултизъм и Мистика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
Езотерика и магия -общо и различно?
    #2157631 - 23.07.2008 21:12

Тези две понятия смислови омоними ли са ?

„Езотериката е магия и въобще са същите бабини деветини!”-агресивно изложи тезата си един познат ,който упорито се опитва да изгражда своето Curriculum Vitae по модел,който някога да му послужи да стане поне общински съветник.
Моделът му на поведение разкрива същността му( той дори се опитваше да промива мозъците на присъстващите,които за момента успешно използва ,за да се домогне до пари и власт).Въпросът е защо той упорито и гласовито твърди ,че езотериката е магия( което е по презумция лошо нещо,въпреки че той самият е с ясновидски способности и злоупотребява с тях) и защо той се страхуваше даже от евентуалното неформално обсъждане на въпроса?
Езотериката и магията в никакъв случай не са идентични и всеки ,който твърди подобно нещо или е некомпетентен или иска да дискредитира и двете понятия според мен.
Как разбирате вие нещата?
Благодаря

--------------------
Истината е за всички!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
Re: Езотерика и магия -общо и различно?
    #2158057 - 24.07.2008 11:02 [Re: Believer]

А аз познавах един, който твърдеше, че магията е по-широко понятие от езотериката. Струва ми се, че и двамата не са в час. На базата на собствените ми определения на двете понятия
(Езотериката представлява философия на еволюционния процес, включваща науката за енергиите, управляващи този процес - окултизма, и произтичащата от окултнонаучните знания вяра в божественото направляване на еволюцията.
Магията представлява целенасочено енергийно въздействие, при което се използват природни закони, неизвестни все още на официалната наука.)
мисля, че магията е частна окултна наука, техника и изкуство, и като така е само една част от езотериката.

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Nekoi
Нередовен

Регистриран: 01.12.2004
От: Варна
    #2158811 - 25.07.2008 12:17 [Re: Светозар*]

"Езотериката представлява философия на еволюционния процес, включваща науката за енергиите...."

Коя е науката за енергиите и къде се изучава? И каква е философията на еволюционния процес?? Абе голем сте майтап значи. Официална и неофициална наука няма. Има само една наука а останалото просто не е наука. И няма как да бъде.

Езотерика на еволюцията?? Еволюцията е на Дарвин. Край. Стига сте префасонирали понятия в полза на някакво вярване, влечение, и т.н. Там всичко е доказано. Как вие доказвате нещата?? Ми направете един материал за доказателство на невидими сили, феномени... магове... и т.н. Енергийни въздействия .... много се криете зад това понятие значи...браво Ако аз те нарека задник ти въздействам със сила F, а ако ти ми кайеш "ти си задник" ми въздействаш със сила F1 Те са невидими нали и от този момент аз измислих закона за действие и противодействие на невидимите сили F И F1. Бе голяма съм работа. Смешни са ви енергиите нещо май. Ако нещо не е станало обществено масово разпространено то е така защото не е действащо, полезно, и работещо. Така че незнам какви са ви илюзиите. Обикновено хората поемат по кривия път когато не са успели по правия. Вие неуспели нормални ли сте??

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2158864 - 25.07.2008 13:36 [Re: Nekoi]

Не ми харесва езика ви

Ако искате да продължите да пишете тук ,ще се наложи да проявявате уважение!

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2158897 - 25.07.2008 14:05 [Re: Believer]

В общи линии езотериката представлява система от тайни философски възгледи върху природата на явленията. В нея са включени учения, доктрини, практики, методи на познание и др.
Приема се, че всички те са тайни, т.е. достъпни само за тесен кръг посветени. Това е дефиницията на езотериката в тесен смисъл. Тя не е практически единна система от възгледи, а множество отделни групи или движения, понякога дори противоположни.
„Езос“ означава „вътре“,„екзо“ – „вън“.Езотеричен е вътрешният, скритият за външното око смисъл на думата, изречението, символа, жеста.Екзотерично е външното значение на дадена дума, изречение, сравнение, картина, предмет.Дадена история – приказка например – носи преди всичко своя общ и външен смисъл, но тя обикновено има и втори, по-широк и по-дълбок смисъл, за чието разбиране се изисква по-задълбочено познание,вникване или по-висша степен на духовно развитие.
Значението на думата само по себе си ни посочва единствено, че езотерика означава надхвърлящо общоприетото духовно познание. Това е присъщо и на всяка философия, а с до известна степен и на всяка религия.

Буквално преведена ,думата "магия" на староперсииски означава мъдрост и изкуство за предизвикване на промени в съзнанието в съответствие с волята.
Дали и защо е
Цитат:

по презумция лошо нещо

зависи единствено от гледната точка и най-вече от избягването на шарлатанията.....

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2158908 - 25.07.2008 14:15 [Re: Ellia]

Преди около 3.5 год. с този ник пишеше тук един професионален психолог - както се представяше, който парадираше, доколкото си спомням, с международните си награди. Обаче беше много зле с логиката и осведомеността. Ако е същият, сега напълно разкрива и загатнатото си тогава културно равнище.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Nekoi
Нередовен

#2159020 - 25.07.2008 16:12 [Re: Ellia]

Извинявам се за тона прави сте и двамата. Изхождам от идеята че все пак не сме на конференция и е позволено по-емоционални постове, но може и да греша.

Силно впечатление ми прави думата "тайни" и "само за просветени". Ако това което описвате има някакво приложение, ефект, действие защо то толкава време е тайно. И какво означава тайна като повечето кабеларки са пълни с явни шарлатани. Сега знам ще кажете да така е но има и специалисти. Къде учат завършват и доказват че няма да навредят вместо да помогнат тези магове. Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/ съм работил с хора, които са отключили психотизъм след няколко посещения при тези развалящи магии и други такива магове. Невъобразима вреда може да се нанесе на хората. Та значи ние от явната наука учим над 10 години и се явяваме пред всякакви комисии по етика по второ по трето .... т.е. върху нас самите психотерапевтични школи упражняват контрол. При тези развалянки как е гарантирано че въпросния разваляч е лоялен, етичен и т.н. Пред кого отговаря? Как се удостоверява че той е по-различен от шарлатаните /ако приемем че има по-различни от шарлатани/?

И други неща будят страшно много въпроси у мен.
1. Защо няма някаква единна система от термини / всеки врач ползва различни "термини"/ или понятия?
2.Как се измерва предоставената помощ? Как се измерва ефекта от "целебните" ритуали и доколко зависи от тях?
3. Как е регламентирана законово тази дейност? /тъй като трябва да се спазва законодателството/?
4. Как се определя заплащането?
5. Как е регистрирана обучителната организация която подготвя бъдещите маг-ове

Много въпроси има но едва ще ми отговорите.

Nekoi
Нередовен

#2159047 - 25.07.2008 16:38 [Re: Believer]

Като продължение на горните ми постове вижте какво става

Маг Наско

Експерт по: Разваляне на магия, Вуду, Шаманизъм, Восъколеене, Енергийни корекции, Чародейство

Маг Наско е роден в годината на Водното Куче, зодия Козирог и асцендент Скорпион и неговата звездна карта, още от рано предпоставя интереса му към магията и окултното. Обучавал се е при редица световно доказани магове и шамани, като: Юлиус Ека Аунг Сепутра, д-р Монита Върджи , Оли Габриелсен и др. Преминал обучение в Традиционно Рейки , Кундалини Рейки , космическата енергия Мана Ки . Превъзходно владее Висшата магия, Агни магия, Талисмана магия Магия на руните , Магията на Съдбата и Шаманската магия и др. За него не представлява трудност да направи магия за печалба, късмет и благосъстояние, за събиране и разделяне на двойки, като използва автентични африкански вуду и шамански ритуали. Може да управлява събитията и да ги формира по желание на човек, когато е налице чистосърдечно желание и позволението на Духовните водачи и Сили. Маг Наско притежава способността да унищожава и разрушава всяко зло, както и да хармонизира средата и междуличностните отношения. Разваля черната магия чрез концентрирана психична енергия от виолетовия и зеления спектър на Духа. Изработва всякакъв вид амулети и талисмани и защитни мандали. Перфектно се справя с развалянето на живачна магия. Маг Наско се занимава професионално с магьосничество, чародейство и шаманизъм от 12 години, като е разработил собствена методика и техники за въздействие, енергийни и кармични корекции. Перфектно се справя с отстраняване на страх, стрес и урочасване.

Този човек е за затвора, но нямаме закони. А просто пуснах търсене в google. Кой знае колко такива болни хора има. Защото това е болест от където и да се погледне, или или нагло използване на хора в беда за финансово облаготелстване.

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2159131 - 25.07.2008 18:58 [Re: Nekoi]

Цитат:

Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/

Цитат:

Аз съм признат от няколко науки и имам няколко(валидни)международни сертификата.

Nekoi 9.XII.2004. 8h41m

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Legion_666_
Нерегистриран

#2159318 - 25.07.2008 22:23 [Re: Nekoi]

1. Защо няма някаква единна система от термини / всеки врач ползва различни "термини"/ или понятия?

Всъщност, защото е пълно с шарлатани. Ако ми даваш безвъздмездно 100 лв да ти гледам на бира с твои материали (ама да не е под 5 бири материалът), обещавам всичко да ти позная. Ще научиш, че имаш страшна черна магия и ще ти поискам 200 лв, за да я разваля. На първия ритуал. Пък тя магията, ще иска за развалянето поне няколко ритуала. И... Сещаш се, че всеки следващ ритуал ще е по-скъп от предходния. Това е логиката на шарлатаните.

2.Как се измерва предоставената помощ? Как се измерва ефекта от "целебните" ритуали и доколко зависи от тях?

Е, как! Ма разбира се- в пари. Е, понякога и в глупост... Или в лудост (за лудостта може да се пита анастасиус, ако пак се мерне из ол-а де).

3. Как е регламентирана законово тази дейност? /тъй като трябва да се спазва законодателството/?

И таз добра. Регламентира се с пари.

4. Как се определя заплащането?

А, зависи колко ти е лоша черната магия, а това зависи от финансовото ти положение. Има я следната закономерност- колкото е по-голяма платежоспособността, толкова е по-зловеща черната магия и толкова е по-скъпа услугата.

5. Как е регистрирана обучителната организация която подготвя бъдещите маг-ове

Тцъ. Не питай. Пъхнаха ми една таквъзинка брошурка: "Училище маг организира лекционен курс по теория и практика на магията". И там даден план на обучението. Най ме впечатли точка под номер 13. Тя гласеше:
13. Вуууудуууу. Куклена магия. Сигурно ги учат как да си играят с кукла Барби-вълшебница, която след развода върви с къщата на Кен, басейна на Кен, колата на Кен и така нататък.
--------------

Цитат:

Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/ съм работил с хора, които са отключили психотизъм след няколко посещения при тези развалящи магии и други такива магове. Невъобразима вреда може да се нанесе на хората.

Така е, колега. Вредата от шарлатаните е огромна и най-лошото е, че тях няма кой да ги спре.

-------------

Цитат:

Как се удостоверява че той е по-различен от шарлатаните /ако приемем че има по-различни от шарлатани/?

Няма регламент. Но по приказките се познава. Почнат ли да се превъзнасят, т.е. да развиват теории, неиздържани от към логическа и реална страна - това са или шарлатани, или заблудени от шарлатани люде, или хора с психически отклонения. Всъщност, аз лично не знам кои са по-опасни... Дали са шарлатаните или са тези, които си мислят, че могат нещо, само дето всъщност нищо не могат, а дали не са такива като бай Ангел Пророка, които си имат взаимоотношения с психиатрите...

http://www.vbox7.com/play:9cc5679d

Аз лично се занимавам с магия. Не с шарлатанската и версия.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  marinkoff, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9180

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.