ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Окултизъм и Мистика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
Езотерика и магия -общо и различно?
    #2157631 - 23.07.2008 21:12

Тези две понятия смислови омоними ли са ?

„Езотериката е магия и въобще са същите бабини деветини!”-агресивно изложи тезата си един познат ,който упорито се опитва да изгражда своето Curriculum Vitae по модел,който някога да му послужи да стане поне общински съветник.
Моделът му на поведение разкрива същността му( той дори се опитваше да промива мозъците на присъстващите,които за момента успешно използва ,за да се домогне до пари и власт).Въпросът е защо той упорито и гласовито твърди ,че езотериката е магия( което е по презумция лошо нещо,въпреки че той самият е с ясновидски способности и злоупотребява с тях) и защо той се страхуваше даже от евентуалното неформално обсъждане на въпроса?
Езотериката и магията в никакъв случай не са идентични и всеки ,който твърди подобно нещо или е некомпетентен или иска да дискредитира и двете понятия според мен.
Как разбирате вие нещата?
Благодаря

--------------------
Истината е за всички!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
Re: Езотерика и магия -общо и различно?
    #2158057 - 24.07.2008 11:02 [Re: Believer]

А аз познавах един, който твърдеше, че магията е по-широко понятие от езотериката. Струва ми се, че и двамата не са в час. На базата на собствените ми определения на двете понятия
(Езотериката представлява философия на еволюционния процес, включваща науката за енергиите, управляващи този процес - окултизма, и произтичащата от окултнонаучните знания вяра в божественото направляване на еволюцията.
Магията представлява целенасочено енергийно въздействие, при което се използват природни закони, неизвестни все още на официалната наука.)
мисля, че магията е частна окултна наука, техника и изкуство, и като така е само една част от езотериката.

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Nekoi
Нередовен

Регистриран: 01.12.2004
От: Варна
    #2158811 - 25.07.2008 12:17 [Re: Светозар*]

"Езотериката представлява философия на еволюционния процес, включваща науката за енергиите...."

Коя е науката за енергиите и къде се изучава? И каква е философията на еволюционния процес?? Абе голем сте майтап значи. Официална и неофициална наука няма. Има само една наука а останалото просто не е наука. И няма как да бъде.

Езотерика на еволюцията?? Еволюцията е на Дарвин. Край. Стига сте префасонирали понятия в полза на някакво вярване, влечение, и т.н. Там всичко е доказано. Как вие доказвате нещата?? Ми направете един материал за доказателство на невидими сили, феномени... магове... и т.н. Енергийни въздействия .... много се криете зад това понятие значи...браво Ако аз те нарека задник ти въздействам със сила F, а ако ти ми кайеш "ти си задник" ми въздействаш със сила F1 Те са невидими нали и от този момент аз измислих закона за действие и противодействие на невидимите сили F И F1. Бе голяма съм работа. Смешни са ви енергиите нещо май. Ако нещо не е станало обществено масово разпространено то е така защото не е действащо, полезно, и работещо. Така че незнам какви са ви илюзиите. Обикновено хората поемат по кривия път когато не са успели по правия. Вие неуспели нормални ли сте??

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2158864 - 25.07.2008 13:36 [Re: Nekoi]

Не ми харесва езика ви

Ако искате да продължите да пишете тук ,ще се наложи да проявявате уважение!

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2158897 - 25.07.2008 14:05 [Re: Believer]

В общи линии езотериката представлява система от тайни философски възгледи върху природата на явленията. В нея са включени учения, доктрини, практики, методи на познание и др.
Приема се, че всички те са тайни, т.е. достъпни само за тесен кръг посветени. Това е дефиницията на езотериката в тесен смисъл. Тя не е практически единна система от възгледи, а множество отделни групи или движения, понякога дори противоположни.
„Езос“ означава „вътре“,„екзо“ – „вън“.Езотеричен е вътрешният, скритият за външното око смисъл на думата, изречението, символа, жеста.Екзотерично е външното значение на дадена дума, изречение, сравнение, картина, предмет.Дадена история – приказка например – носи преди всичко своя общ и външен смисъл, но тя обикновено има и втори, по-широк и по-дълбок смисъл, за чието разбиране се изисква по-задълбочено познание,вникване или по-висша степен на духовно развитие.
Значението на думата само по себе си ни посочва единствено, че езотерика означава надхвърлящо общоприетото духовно познание. Това е присъщо и на всяка философия, а с до известна степен и на всяка религия.

Буквално преведена ,думата "магия" на староперсииски означава мъдрост и изкуство за предизвикване на промени в съзнанието в съответствие с волята.
Дали и защо е
Цитат:

по презумция лошо нещо

зависи единствено от гледната точка и най-вече от избягването на шарлатанията.....

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2158908 - 25.07.2008 14:15 [Re: Ellia]

Преди около 3.5 год. с този ник пишеше тук един професионален психолог - както се представяше, който парадираше, доколкото си спомням, с международните си награди. Обаче беше много зле с логиката и осведомеността. Ако е същият, сега напълно разкрива и загатнатото си тогава културно равнище.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Nekoi
Нередовен

#2159020 - 25.07.2008 16:12 [Re: Ellia]

Извинявам се за тона прави сте и двамата. Изхождам от идеята че все пак не сме на конференция и е позволено по-емоционални постове, но може и да греша.

Силно впечатление ми прави думата "тайни" и "само за просветени". Ако това което описвате има някакво приложение, ефект, действие защо то толкава време е тайно. И какво означава тайна като повечето кабеларки са пълни с явни шарлатани. Сега знам ще кажете да така е но има и специалисти. Къде учат завършват и доказват че няма да навредят вместо да помогнат тези магове. Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/ съм работил с хора, които са отключили психотизъм след няколко посещения при тези развалящи магии и други такива магове. Невъобразима вреда може да се нанесе на хората. Та значи ние от явната наука учим над 10 години и се явяваме пред всякакви комисии по етика по второ по трето .... т.е. върху нас самите психотерапевтични школи упражняват контрол. При тези развалянки как е гарантирано че въпросния разваляч е лоялен, етичен и т.н. Пред кого отговаря? Как се удостоверява че той е по-различен от шарлатаните /ако приемем че има по-различни от шарлатани/?

И други неща будят страшно много въпроси у мен.
1. Защо няма някаква единна система от термини / всеки врач ползва различни "термини"/ или понятия?
2.Как се измерва предоставената помощ? Как се измерва ефекта от "целебните" ритуали и доколко зависи от тях?
3. Как е регламентирана законово тази дейност? /тъй като трябва да се спазва законодателството/?
4. Как се определя заплащането?
5. Как е регистрирана обучителната организация която подготвя бъдещите маг-ове

Много въпроси има но едва ще ми отговорите.

Nekoi
Нередовен

#2159047 - 25.07.2008 16:38 [Re: Believer]

Като продължение на горните ми постове вижте какво става

Маг Наско

Експерт по: Разваляне на магия, Вуду, Шаманизъм, Восъколеене, Енергийни корекции, Чародейство

Маг Наско е роден в годината на Водното Куче, зодия Козирог и асцендент Скорпион и неговата звездна карта, още от рано предпоставя интереса му към магията и окултното. Обучавал се е при редица световно доказани магове и шамани, като: Юлиус Ека Аунг Сепутра, д-р Монита Върджи , Оли Габриелсен и др. Преминал обучение в Традиционно Рейки , Кундалини Рейки , космическата енергия Мана Ки . Превъзходно владее Висшата магия, Агни магия, Талисмана магия Магия на руните , Магията на Съдбата и Шаманската магия и др. За него не представлява трудност да направи магия за печалба, късмет и благосъстояние, за събиране и разделяне на двойки, като използва автентични африкански вуду и шамански ритуали. Може да управлява събитията и да ги формира по желание на човек, когато е налице чистосърдечно желание и позволението на Духовните водачи и Сили. Маг Наско притежава способността да унищожава и разрушава всяко зло, както и да хармонизира средата и междуличностните отношения. Разваля черната магия чрез концентрирана психична енергия от виолетовия и зеления спектър на Духа. Изработва всякакъв вид амулети и талисмани и защитни мандали. Перфектно се справя с развалянето на живачна магия. Маг Наско се занимава професионално с магьосничество, чародейство и шаманизъм от 12 години, като е разработил собствена методика и техники за въздействие, енергийни и кармични корекции. Перфектно се справя с отстраняване на страх, стрес и урочасване.

Този човек е за затвора, но нямаме закони. А просто пуснах търсене в google. Кой знае колко такива болни хора има. Защото това е болест от където и да се погледне, или или нагло използване на хора в беда за финансово облаготелстване.

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2159131 - 25.07.2008 18:58 [Re: Nekoi]

Цитат:

Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/

Цитат:

Аз съм признат от няколко науки и имам няколко(валидни)международни сертификата.

Nekoi 9.XII.2004. 8h41m

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Legion_666_
Нерегистриран

#2159318 - 25.07.2008 22:23 [Re: Nekoi]

1. Защо няма някаква единна система от термини / всеки врач ползва различни "термини"/ или понятия?

Всъщност, защото е пълно с шарлатани. Ако ми даваш безвъздмездно 100 лв да ти гледам на бира с твои материали (ама да не е под 5 бири материалът), обещавам всичко да ти позная. Ще научиш, че имаш страшна черна магия и ще ти поискам 200 лв, за да я разваля. На първия ритуал. Пък тя магията, ще иска за развалянето поне няколко ритуала. И... Сещаш се, че всеки следващ ритуал ще е по-скъп от предходния. Това е логиката на шарлатаните.

2.Как се измерва предоставената помощ? Как се измерва ефекта от "целебните" ритуали и доколко зависи от тях?

Е, как! Ма разбира се- в пари. Е, понякога и в глупост... Или в лудост (за лудостта може да се пита анастасиус, ако пак се мерне из ол-а де).

3. Как е регламентирана законово тази дейност? /тъй като трябва да се спазва законодателството/?

И таз добра. Регламентира се с пари.

4. Как се определя заплащането?

А, зависи колко ти е лоша черната магия, а това зависи от финансовото ти положение. Има я следната закономерност- колкото е по-голяма платежоспособността, толкова е по-зловеща черната магия и толкова е по-скъпа услугата.

5. Как е регистрирана обучителната организация която подготвя бъдещите маг-ове

Тцъ. Не питай. Пъхнаха ми една таквъзинка брошурка: "Училище маг организира лекционен курс по теория и практика на магията". И там даден план на обучението. Най ме впечатли точка под номер 13. Тя гласеше:
13. Вуууудуууу. Куклена магия. Сигурно ги учат как да си играят с кукла Барби-вълшебница, която след развода върви с къщата на Кен, басейна на Кен, колата на Кен и така нататък.
--------------

Цитат:

Защото аз лично/ в пояснения съм същия този психолог и психотерапевт без някога да съм претендирал за някакво международно признание/ съм работил с хора, които са отключили психотизъм след няколко посещения при тези развалящи магии и други такива магове. Невъобразима вреда може да се нанесе на хората.

Така е, колега. Вредата от шарлатаните е огромна и най-лошото е, че тях няма кой да ги спре.

-------------

Цитат:

Как се удостоверява че той е по-различен от шарлатаните /ако приемем че има по-различни от шарлатани/?

Няма регламент. Но по приказките се познава. Почнат ли да се превъзнасят, т.е. да развиват теории, неиздържани от към логическа и реална страна - това са или шарлатани, или заблудени от шарлатани люде, или хора с психически отклонения. Всъщност, аз лично не знам кои са по-опасни... Дали са шарлатаните или са тези, които си мислят, че могат нещо, само дето всъщност нищо не могат, а дали не са такива като бай Ангел Пророка, които си имат взаимоотношения с психиатрите...

http://www.vbox7.com/play:9cc5679d

Аз лично се занимавам с магия. Не с шарлатанската и версия.

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2160488 - 28.07.2008 10:49 [Re: ]

Цитат:

най-лошото е, че тях няма кой да ги спре

Така е. Докато има будали, ще има и мошеници.

Цитат:

Всъщност, аз лично не знам кои са по-опасни...

Или тези, които им вярват?...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Nekoi
Нередовен

#2160492 - 28.07.2008 11:00 [Re: Светозар*]

Незнам защо си постнал това. Това означава, че нещата които съм учил в България са строго регламентирани и по света и обучението е съобразено с международни стандарти. Няма тука никакво международно признание, или изяви,или тинтири-минтири за което ти говореше. Та така.

Nekoi
Нередовен

#2160493 - 28.07.2008 11:01 [Re: Светозар*]

Незнам защо си постнал това. Това означава, че нещата които съм учил в България са строго регламентирани и по света и обучението е съобразено с международни стандарти. Няма тука никакво международно признание, или изяви,или тинтири-минтири за което ти говореше. Та така.

Цецо
ПИЧ

#2160494 - 28.07.2008 11:05 [Re: Ellia]

Цитат:

Буквално преведена ,думата "магия" на староперсииски означава мъдрост ...

То и идеята за думата вещица е подобна. Обаче все по-малко народонаселение си спомня думата вещинА, както и значението и. И все по-голяма част от въпросния електорат свързва тази дума (вещица) с нещо зловещо и опасно.

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2160528 - 28.07.2008 13:00 [Re: Nekoi]

Добрият тон и взаимното уважение са повече от желателни тук.

Явно не си прочел този пасаж от поста ми-
Цитат:

Буквално преведена ,думата "магия" на староперсииски означава мъдрост и изкуство за предизвикване на промени в съзнанието в съответствие с волята.
Дали и защо е

Цитат:
по презумция лошо нещо

зависи единствено от гледната точка и най-вече от избягването на шарлатанията.....

Тъй като задаваш въпроси ,засягащи единствено споменатата шарлатания.Относно нея ,мнението ми съвпада с това на Легион,а на въпросите ти ,той е отговорил.Няма смисъл да пиша същите неща и аз.

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2160530 - 28.07.2008 13:01 [Re: Цецо]

Цитат:

Обаче все по-малко народонаселение си спомня думата вещинА, както и значението и. И все по-голяма част от въпросния електорат свързва тази дума (вещица) с нещо зловещо и опасно.

За съжаление

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2160568 - 28.07.2008 14:10 [Re: Ellia]

Добре. Аз съм невежа по тези въпроси и никой не ми отговори каде е разликата между шарлатаните и истинските магове. Някой може ли да ми каже? Ако аз реша да се подложа на нещо такова от къде да знам, че не е шизофреник в ремисия? И ако се оправя как да разбера, че точно той ми е помогнал? А ако искам да ми направи магия за ... любов например и не се влюбя? Какво следва? Ами магия за пари и си умра беден? Ей такива неща ме човъркат някакси. А тези по кабеларките дето палят по една свещ за цвят и общо взето говорят неконтролируемо шарлатани ли са или не? Някой може ли да ми обясни как се прави разликата, кой я прави тази разлика. Единственото което знам е че най-накрая се намеси държавата и им забрани да се изказват за здравето на хората, но другите печеливши ресори като пари, любов, родова магия и други видове магии някак си останаха във въздуха. И затова ми е интересно някой има ли информация, някакъв регистър да дипломирани магове например, на тези които имат право да магуват... та да се знае кой няма да навреди и кой ще навреди. Както разбирате въпроса е етичен, когато се говори за здраве и напразни надежди. На мен ми е се тая за магии и т.н.
Легион нищо не ми е отговорил освен че ме нарече колега /което означава че е психолог/ и малко по-надоло ми каза че той правел по-други магии /което за мен означава че е болен психолог ако под магии разбира... какво беше.."целенасочено влияние към някого с помоща на волята" ... за жалост/.
Та ти като админ. можеш ли да ми дадеш информация за нещата които по-горе описах с въпросителна форма?

З.Г.Тилилейски
заядлив
**

Регистриран: 20.03.2007
От: нашта си маала
    #2160727 - 28.07.2008 18:58 [Re: Цецо]

Цитат:

То и идеята за думата вещица е подобна. Обаче все по-малко народонаселение си спомня думата вещинА, както и значението и. И все по-голяма част от въпросния електорат свързва тази дума (вещица) с нещо зловещо и опасно.

Че да не би да не е? Като имаме пред вид, че народонаселението като цяло тъне в простотия и невежество...А за невежата знаещия е опасен и плашещ! Нали може просто ей-така да му докара болести и ядове? И се страхува от магове и вещици. Поради което ги и недолюбва, някак си.
И това при положение, че разликата между магиите и технологиите които ползуваме ежедневно е главно в степента на осведоменост за действието им: ако знаем поне в общи линии как става - е технология, ако не знаем - магия!
Ама бай Цървул Оборски и стрина Клюка Мотикова, като бъкел не отбират от нищо, освен основните житейски действия, гледат с подозрение на всеки, който даже и малко ги надвишава по ум и знание. Пък ако много... олеле. На кладатаааа!
Пак добре, че простаците нямат истинска власт над знаещите. И, както казва Баба Есмерелда Вихронрав "не е вещица тая, която не може да се погрижи за себе си" .

--------------------
Щом е механизъм - че се стрОши !

Nekoi
Нередовен

#2161155 - 29.07.2008 08:58 [Re: З.Г.Тилилейски]

Което пак не ми отговаря на зададените въпроси ами просто е не дотам майсторско изплъзване от конкретика. Само че въпросите си стоят и след като никой не ми отговаря ... горките вие.

Относно думита вещина - отдавна е загубила смисъла си тази думичка, както думата "пич' /копеле/ вече се използва за други цели.

Цецо
ПИЧ

#2161204 - 29.07.2008 10:53 [Re: З.Г.Тилилейски]

Цитат:

разликата между магиите и технологиите които ползуваме ежедневно е главно в степента на осведоменост за действието им: ако знаем поне в общи линии как става - е технология, ако не знаем - магия!

Прав си.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2161206 - 29.07.2008 10:57 [Re: Nekoi]

Цитат:

никой не ми отговори каде е разликата между шарлатаните и истинските магове

Напротив, но не си чел внимателно.
Разликата е много дребна - първите доказано ги има, при това в изобилие, докато вторите просто не съществуват в съвременния общоприет смисъл на думата "маг".

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2161306 - 29.07.2008 14:04 [Re: Цецо]

Съвременния общоприет облик ... сереч досега говорихме за едно и също. Но другите форумци все ме караха да си мисля, че вярват в тяхното съществуване.

Цецо
ПИЧ

#2161347 - 29.07.2008 15:41 [Re: Nekoi]

Има и такива, които вярват.

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2161992 - 30.07.2008 08:15 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

никой не ми отговори каде е разликата между шарлатаните и истинските магове

Напротив, но не си чел внимателно.
Разликата е много дребна - първите доказано ги има, при това в изобилие, докато вторите просто не съществуват в съвременния общоприет смисъл на думата "маг".

А какъв е този съвременен общоприет смисъл на думата "маг"? В него влизат ли хората, владеещи напр. левитацията? За мен тя е един вид магия, защото при нея се използват природни закони, неизвестни все още на официалната наука (и необясними за нея), а именно - преодоляване на гравитацията. Достатъчно е човек да погледа филмче за "летящите", по-точно "подскачащите" в поза лотос йоги, участващи в известната демонстрация на университета "Махариши". В този смисъл това са истински съвременни магове.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Цецо
ПИЧ

#2161997 - 30.07.2008 08:20 [Re: Светозар*]

Той и Мистер Сенко караше оная кака да подхвръква... И после твърдеше, че всичко е илюзия. Така и не каза как го прави.

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2162039 - 30.07.2008 09:16 [Re: Цецо]

Мистер Сенко и подобните му правят триковете си в затворени помещения и на тъмна сцена. А йогите подскачат в поза лотос на открито и много светло, и в присъствието на много хора и камери.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Цецо
ПИЧ

#2162049 - 30.07.2008 09:21 [Re: Светозар*]

Цитат:

Мистер Сенко и подобните му правят триковете си в затворени помещения и на тъмна сцена.

Помня го на времето как караше Кеворк Кеворкян да стиска едни топчета по време на предаването "Всяка неделя". И там беше светло и имаше камери. И бая народ технически и други екипи.
Не съм сигурен, че подскачане и левитация са идентични. Ако почнат да се реят в поза лотус на две педи над земята, ще се замисля.

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2162082 - 30.07.2008 10:06 [Re: Цецо]

Ами Копърфийлд като скри статуята на свободата? За йогите недейте да спекулирате. Те достидат до контрол на безсъзнателните процеси, които регулират организма, напр. пулса на сърцето, метаболизма и т.н. В това няма нищо магическо, просто става с усилени тренировки за дълги години, както монасите от шао-лин правят неща които са непосилни за нормалните хора. Но това не ги прави магове, а просто много много тренирани, до съвършенство нормални и обикновени хора.

Пак ми се губи магията като такава. В какво се състои. Ако приемем че не я отричам как да видя нейното съществуване дефакто а не в ума на някой/и ?

Цецо
ПИЧ

#2162101 - 30.07.2008 10:34 [Re: Nekoi]

За йогите нищо лошо не казвам. Само казах, че не могат да летят.

Цитат:

Ако приемем че не я отричам как да видя нейното съществуване дефакто а не в ума на някой/и ?

Ей тук е проблематиката. Явно няма начин. С Легиона от бая време правим усилени проучвания и търсения в тази насока. За сега без резултат.

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2163002 - 31.07.2008 10:09 [Re: Цецо]

Тогава ми е много чудно как някои с такава увереност вярват в нея, че даже я прилагат уж. Ако те са я приели без доказателства за чиста монета ми е много съмнителна работата. Слабата критичност към нещата обикновено се крия в по-други причини - в психиката на човек.
Има много трудове по този въпрос но тъй като не съм ги чел а са ми ги преразказвали - Магия няма, има сугестивно въздействие върху човека по време на подобни ритуални сеанси. Идеята е че ако човек приеме отсрещния за достоверен се оставя той да го води и вярва безпрекословно /сектите например/ но само ако се чувства безпомощен да разреши нещо. Аз лично съм ходил при няколко врача, ходжи и т.н. магове за да изследвам това явление. Мога да ви споделя нещата които открих.
1. Силна ритуалност на нещата - ритуалите засилват вярата на човек че нещо наистина се случва и ще се случи и те карат да приемеш сериозно нещата.
2. Много добро първоначално тълкуване на невербалното поведение на човек - дрехи, поза, тембър на гласа, с кой идва, от къде идва, къде сяда,как сяда, с какво е облечен и всичко което е носител на достоверна информация. /естествено аз съм изучавал всичко това и тази информация беше изчистена от мен до съвършенство съвсем умишлено - обикновени дрехи без ярки цветове, безизразна и неиздаваща емоция физиономия, без невербални знаци в поведението и т.н./.
3. Анализ на видяното /тва е така нареченото познаване/ и първоначална връзка с жертвата.
4. .....Тук е говоренето за бъдещето, и при направената вече връзка основана на доверие се започват едни страхотии.

Ако трябва да разкажа за моя опит искам да ви кажа че врачовете доста се затрудняват при липса на неформална информация. "Познаването" започва да куца, те са притеснени, че не могат да "прочетат" нещата които обикновено четат... от там отслабва вярата на жертвата у тях и най-често казват "ти май не вярваш на тия работи" на което винаги връщам "гадаеш или ме питаш?". Даже с някои накрая съм си говорил вече неформално и съм им казвал какъв съм, защо съм отишъл, та даже и някои шмекерии им казвам които ще им помогнат, за да мога пък аз да ги спечеля на моя страна. И чак тогава се случва да се разприказват за себе си, и какво всъщност правят, как действат, от какво се водят...но винаги са уплашени това да не се разчуе че няма да има алъш-вериш. Това си е професия, която се предава обикновено от баба на внучка ... само че не е наблюдавана контролирана от никой това е проблема. Но да се говори за някакви способности, някакви свръхестествени сили, или магии е несериозно. Та така.

zdravena

Регистриран: 04.11.2005
    #2163010 - 31.07.2008 10:36 [Re: Nekoi]

Цитат:

Те достидат до контрол на безсъзнателните процеси, които регулират организма, напр. пулса на сърцето, метаболизма и т.н. В това няма нищо магическо, просто става с усилени тренировки за дълги години, както монасите от шао-лин правят неща които са непосилни за нормалните хора. Но това не ги прави магове, а просто много много тренирани, до съвършенство нормални и обикновени хора.

За Вас може да няма нищо магическо, понеже сте нясно с процесите, които протичат в организмите на тези хора. Просто са регистрирани, записани и систематизирани данните от техните експерименти, ако можем да ги наречем така. Но ако не знаехте и ако с незнанието си бяхте станали свидетел на тези явления, как бихте ги нарекли?

Цитат:

Пак ми се губи магията като такава. В какво се състои. Ако приемем че не я отричам как да видя нейното съществуване дефакто а не в ума на някой/и ?

Магията дава умения за овладяване на силите/силата на природата, с чиято помощ човека, стига да я овладее и да знае как да я направлява, би могъл да преобрази целия свят и да твори "чудеса". Думата чудеса я сложих в кавички, понеже ние казваме чудеса на нещата, за които, за момента нямаме обяснения и не сме изяснили естеството им. В момента, в който схванем механизма на нещата, вече не им казваме чудеса. Така че чудеса няма, има незнание за механизмите на някои явления.

--------------------
Ние сме това, което решително искаме да бъдем.

Nekoi
Нередовен

#2163026 - 31.07.2008 10:53 [Re: zdravena]

Ама коя сила на коя природа? И за кои неща? Виждам само едно бягство от конкретните названия. В природата на земята или на космоса? Физиците са описали всички сили във вселената и че човек не може да управлява нито една от тях за момента. Ако някога се научи то няма да е нищо повече от по-развита технология. Сега като натисна копчето и лампата светва. Това чудо ли е ? Аз незнам как става, някакъв ток тече и тя свети и накрая плащам дето са го произвели и са донесли до нас. Никаква магия няма в това, само наука. Досега в света няма доказано явление което е извън рамките на закономерностите. Има само догатки, шикалкавене. Доколкото знам група учени в щатите преди години са обявили награда от 1 милион долора на всеки който покаже паранормално или свръхестествено явление. От хилядите кандидати никой ама никой не е успял. Нещо като нашите врачки по TV ама не е било телевизионно шоу а научно създадено за да докаже или отрече тези явления.
И пак ви моля да не спекулирате с йогите. Това е многогодишна тренировка на тялото и ума. Както един шахматист може да играе обърнал грън на дъската. В това няма никакво чудо. Само и единствено с много труд се случва.

zdravena

#2163059 - 31.07.2008 11:47 [Re: Nekoi]

Нямам какво да добавя. Обясних на какво е прието да се казва магия. Пък и Вие сте от хората, които отхвърлят всичко с настървено недоверие. Вярвате ли, дори и да срещнете човек, посветен в магическото изкуство, да седне да Ви отговаря на въпросите във вида, в който ги задавате и с това натрапващо се чувство? Аз не вярвам.

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2163070 - 31.07.2008 11:56 [Re: zdravena]

Едва ли натрапЛивото ми чувство ще е причина да не ми отговори. Магическото изкуство аз го разбирам - фокусник. Не искам да ми обясняват как се правят илюзии, а как се случват действителни неща ако ги има.

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2163086 - 31.07.2008 12:16 [Re: Ellia]

Искам да напомня ,че темата е -Езотерика и магия -общо и различно?

Придържайте се към нея !

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2163090 - 31.07.2008 12:20 [Re: Nekoi]

Цитат:

Едва ли натрапЛивото ми чувство ще е причина да не ми отговори. Магическото изкуство аз го разбирам - фокусник. Не искам да ми обясняват как се правят илюзии, а как се случват действителни неща ако ги има.

Ако не ти харесва или не се отговаря на "учтивите" ти въпроси ,моля....никой не те задържа насила тук,нали така
Конкретно на теб ,обръщам внимание заглавието на темата -Езотерика и магия -общо и различно? Ако имаш нещо да кажеш по темата ,напиши го .
Следващите постове ,които са извън темата ще считам за оффтопик .
Това се отнася за всички !

--------------------

zdravena

#2163104 - 31.07.2008 12:42 [Re: Nekoi]

Цитат:

Магическото изкуство аз го разбирам - фокусник.

Имах предвид не фокусниците, магьосниците, а маговете. Едно е магьосник, друго е маг.
Виждам, че има забележка от модератора, че се отклоняваме от основната насока на темата, затова да не прекалявам..., че темата наистина кривна в някакви подразклонения.

--------------------

Nekoi
Нередовен

#2163119 - 31.07.2008 13:22 [Re: zdravena]

Всъщност уточняваме какво е понятието магия, което не е излизане от темата, както и кой я прилага нали така?

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2163320 - 31.07.2008 18:46 [Re: Цецо]

Мислех, че говорим за левитация, а не за стискане на топчета.
Да, подскачане и левитация не са идентични - първото е елемент от второто, когато след отделянето на човека от земята следва преодоляване на известно разстояние по въздуха и приземяване на място, различно от първоначалното. А левитацията може да се осъществи и без подскачане - чрез вертикално издигане до определена височина, оставане в неподвижност за известно време и приземяване на същото място.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2163325 - 31.07.2008 18:53 [Re: Цецо]

Цитат:

Ей тук е проблематиката. Явно няма начин. С Легиона от бая време правим усилени проучвания и търсения в тази насока. За сега без резултат.

Как така без резултат?! Че той е заявявал тук неведнъж, че магията е наука, и че самият той е потомствен маг. Все нещо трябва да ти е демонстрирал, иначе нали се сещаш на какво намирисва - едно отглаголно съществително, започващо с "голо-".

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Цецо
ПИЧ

#2163640 - 01.08.2008 10:11 [Re: Светозар*]

Стискането на топчетата беше като пример за възможностите на илюзионистите (поне на някои).

Цитат:

Да, подскачане и левитация не са идентични - първото е елемент от второто, когато след отделянето на човека от земята следва преодоляване на известно разстояние по въздуха и приземяване на място, различно от първоначалното.

По тая логика следва, че всички скачачи (спортисти - дълъг скок, скок на височина, троен скок...) левитират в първичен вариант на левитацията. Дори и аз полулевитирам като си подскачам. Остава да уточним тази полулевитация дали е полуезотерика или полумагия.

Цитат:

Че той е заявявал тук неведнъж, че магията е наука, и че самият той е потомствен маг. Все нещо трябва да ти е демонстрирал,

Да, така е и аз също съм такъв. Не ми е демонстрирал, защото това, което го може той, го мога и аз. Изобщо всички членове на тайния орден на Я.И. го можем. Но за друго идеше реч.

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2163741 - 01.08.2008 14:11 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Да, подскачане и левитация не са идентични - първото е елемент от второто, когато след отделянето на човека от земята следва преодоляване на известно разстояние по въздуха и приземяване на място, различно от първоначалното.

По тая логика следва, че всички скачачи (спортисти - дълъг скок, скок на височина, троен скок...) левитират в първичен вариант на левитацията. Дори и аз полулевитирам като си подскачам. Остава да уточним тази полулевитация дали е полуезотерика или полумагия.

Да, ама не! Летящите (подскачащите) йоги, както отбелязах, седят в поза лотос и не се оттласкват от земята нито с ръце, нито с крака, а само с мисъл.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Believer
рекордьор

#2164079 - 01.08.2008 21:28 [Re: Nekoi]

Цитат:

Никаква магия няма в това, само наука.

Има много произведения ,в които науката обяснява магията

Цитат:

Това е многогодишна тренировка на тялото и ума.

Така е и с магията.

Цитат:

И пак ви моля да не спекулирате с йогите

За момент преодолей предразсъдъците си и повярвай в магията или поне в това нейно направление ,което би ти било интересно
Цитат:

Доколкото знам група учени в щатите преди години са обявили награда от 1 милион долора на всеки който покаже паранормално или свръхестествено явление. От хилядите кандидати никой ама никой не е успял.

Може би за магьосниците сумата да не е била достатъчно голяма.
А вярваш ли и как обяснявате езотеричното християнство?

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2164082 - 01.08.2008 21:30 [Re: Цецо]

Цитат:

Не ми е демонстрирал, защото това, което го може той, го мога и аз. Изобщо всички членове на тайния орден на Я.И. го можем.

Какво например можете(имам предвид като потомствени магове)?

--------------------
Истината е за всички!

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2164316 - 02.08.2008 07:56 [Re: Believer]

Цитат:

Цитат:

Не ми е демонстрирал, защото това, което го може той, го мога и аз. Изобщо всички членове на тайния орден на Я.И. го можем.

Какво например можете(имам предвид като потомствени магове)?

Едно от уменията им е явно - да спамят.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Светозар*
звездоброец-езотерик

#2164321 - 02.08.2008 08:11 [Re: Believer]

Цитат:

Цитат:

Доколкото знам група учени в щатите преди години са обявили награда от 1 милион долора на всеки който покаже паранормално или свръхестествено явление. От хилядите кандидати никой ама никой не е успял.

Може би за магьосниците сумата да не е била достатъчно голяма.

За подобни "тестове с награди" вече е ставало дума тук. Както и за това, че истинските бели магове не биха се полакомили за пари. Те са напълно наясно, че белият езотерик трябва да бъде образец на скромност. А черните магове, явявали се на такива шоута, изглежда не са били особено кадърни. Да не говорим, че "учените"-екзаминатори ще кажат и на бялото черно, само и само да не признаят нещо, което не могат да схванат и обяснят - както много добре го е формулирал Ури Гелер в своя статия, която съм прилагал в този форум.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Believer
рекордьор

#2164344 - 02.08.2008 09:28 [Re: Светозар*]

Цитат:

Да не говорим, че "учените"-екзаминатори ще кажат и на бялото черно, само и само да не признаят нещо, което не могат да схванат и обяснят - както много добре го е формулирал Ури Гелер в своя статия, която съм прилагал в този форум.

Имах възможността да присъсствам на представянето на книга на Гелер в Манчестер преди няколко години.Наблюдавах го внимателно.Биополето му сякаш обхващаше километър около нещо.Дори в един момент се почуствах като в паяжина.Тогава много сеиозно се замислих за това -какво е Юри Гелер.
Между другото той беше с охрана.

--------------------
Истината е за всички!

Цецо
ПИЧ

#2165274 - 04.08.2008 10:44 [Re: Believer]

Много неща можем. Можем да накараме каменна статуя да шепне. Можем дори да я накараме да плаче (получава се и с икони). Можем да накараме вратите на храма да се отворят сами при запалване на свещения (или жертвения - според случая) огън. И други разни такива черни магийки.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2165277 - 04.08.2008 10:45 [Re: Believer]

Цитат:

Дори в един момент се почуствах като в паяжина.Тогава много сеиозно се замислих за това -какво е Юри Гелер.
Между другото той беше с охрана.

Интересно, защо ли е бил с охрана при такова биополе?

--------------------

Believer
рекордьор

#2165551 - 04.08.2008 16:40 [Re: Цецо]

Цитат:

Интересно, защо ли е бил с охрана при такова биополе?

Ти нали не вярвяш в енергийните вампири?

Не си въобразявам за енергийното му поле,ако това имаш предвид,защото по време на пребиваването му там той даде доста интервюта, в които се потвърди усещането ми за него.Особено интересна беше срещата
между такива като него и той самия,къдeто
Гелер се опита да се изяви kato
най-добър и най-компетентен.
Англичаните не допуснаха това да се случи!

--------------------
Истината е за всички!

Ормазд
почетен член

Регистриран: 09.04.2016
    #3361216 - 19.07.2016 00:43 [Re: Ellia]

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  marinkoff, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9180

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.