ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Меломания

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Methodius_pre_1

Регистриран: 30.08.2002
Richard Wagner
    #111380 - 31.08.2003 18:21

Ако някой се интересува от творчеството на Рихард Вагнер, един чудесен сайт с преведени на руски либрета и още един с възможност за безплатно прослушване (със сравнително лошо качество на звука и след леко преминаваща регистрация и някои прости УКАЗАНИ настройки) на ЦЕЛИТЕ опери, ползва се търсачка и каталог (както и за много други композитори).

'Человек, догадавшийся, что в театре можно потушить свет, изобретатель оркестровой ямы, революционер и друг королей, герой всевозможных скандалов и создатель “Парсифаля”. Он основал уникальный театр и утверждал, что публика должна ходить в театр не ради приятного общения, а для того, чтобы смотреть его драмы. Все это Рихард Вагнер.' (Правдиви думи, въвеждащи в руския сайт.)

Следва списък на заглавията на оперите на Рихард Вагнер, с подреждане по годините на създаване и с посочване годината на премиерата на съотв. опера (музикална драма).-

01)Die Feen (1833-34, premiиre 1888).
02)Das Liebesverbot oder Die Novize von Palermo (1834-36, premiиre 1836).
03)Rienzi, der Letzte der Tribunen (1837-40, premiиre 1842).
04)Der fliegende Hollдnder (1840-41, premiиre 1843).
05)Tannhдuser und der Sдngerkrieg auf Wartburg (1842-45, premiиre 1845).
06)Lohengrin (1845-48, premiиre 1850).
07)Der Ring des Nibelungen (premiиre 1876).
7.1)Vorabend: Das Rheingold (1851-54, premiиre 1869).
7.2)Erster Tag: Die Walkьre (1851-56, premiиre 1870).
7.3)Zweiter Tag: Siegfried (1851-71, premiиre 1876).
7.4)Dritter Tag: Gцtterdдmmerung (1848-1874, premiиre 1876).
08)Tristan und Isolde (1856-59, premiиre 1865).
09)Die Meistersinger von Nьrnberg (1845-67, premiиre 1868).
10)Parsifal (1865-82, premiиre 1882).

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hammill

Регистриран: 20.06.2002
От: Close to the edge
Re: Richard Wagner
    #111388 - 31.08.2003 19:08 [Re: Methodius_pre_1]

Джей-Джей, този сайт е страхотен!
Има го либретото на Валкюрата на немски.
Знаеш ли, тъкмо преди три дена бях на концертно изпълнение на първото действие от "Валкюра" в Бургаската опера. Изпълняваха също и Въведението към "Тристан и Изолда". Диригентът и двамата основни солисти бяха немци. Получи се никак не зле.

За първи път слушам Вагнер на живо, като се изключат някои увертюри. Беше голяма радост. А това специално за пръв път го изпълняваха в България.

--------------------
Hammill

Methodius_pre_1

Разминаването Вагнер-Шопенхауер
    #111432 - 31.08.2003 23:15 [Re: Methodius_pre_1]

Идеологически, Вагнер е черпил (общоизвестно е, но и по собствените признания на композитора) от Шопенхауер. Шопенхауер, обаче, не е отговарял на писмата му, изпъстрени със суперлативи. Това също е що-годе известно. Но защо Шопенхауер, въпреки пословичната си отзивчивост към ласканията, не е приемал Вагнер?- Ето това е по-малко известно. А отговорът е следния.-

Бидейки формалист във възгледите си за изкуството, Шопнехауер се е възхищавал от холандските майстори- живописци на натюрморт, както и от презрението на 'великия Росини' (по квалификацията на самия Ш.) към текста. Бедността на съдържанието, според Шопенхауер, благоприятства за по-пълна формоизява на Волята... Шопенхауер е ненавиждал рицарския кодекс на честта и доблестта, смятайки го за фалшиф и лицемерен по отн. на нравите... Особено е почитал Моцарт. В теорията си отделя музиката от останалите изкуства като изкуството, което непосредствено изразява Волята. Шопенхауер- злъчен и саркастичен, когато стане реч за театър.

А Вагнер?- Вагнер твърди, че поезията е тази, която оплодява музиката; че операта следва да бъде предимно драма. Вагнер е този, който е наредил: по време на тържествата по откриването на театъра (построен по личен негов проект) в Байройт да не се споменава, по никакъв повод, името на Моцарт (понеже музиката на Моцарт, според В., е лековата и безсъдържателна и споменаването на Моцарт би било обида за новото начинание). Подигравал е 'игривия стил' на Доницети... Всичките опери на Вагнер поставят проблема за стълкновението на верността с предателството, за устоите на рицарската чест и доблест и са възхвала на идеалистическата любов... Сам е пишел либретата си; а и: дори отхвърля названието 'либрето' за своите опери (музикални драми); Вагнеровите либрета са стилистично сложна и смислово натоварена поезия, програма за музиката.

Methodius_pre_1

#111435 - 31.08.2003 23:19 [Re: Hammill]

Какво да кажа... Завиждам ти, че си от Бургас и че пребиваваш в столицата... Инак се радвам! Радвам се, че си в досег.

Methodius съм
Нерегистриран

Walkure
    #112324 - 03.09.2003 11:27 [Re: Hammill]

Hammill,

И ако прелюдът към 'Валкюра' (бурята) не е метъл, здраве му кажи! Вагнер е родоначалник както на киното, така и пръв вестител на метъла!

Methodius съм
Нерегистриран

#112378 - 03.09.2003 14:42 [Re: Hammill]

Още един сайт за Вагнер: с паралелен превод на либретата на английски (вляво: оригиналът, вдясно: преводът). Също и партитури на лайтмотивите и мн. др.

Lilith
beast

Регистриран: 25.04.2002
Re: Walkure
    #112595 - 03.09.2003 23:03 [Re: Methodius съм]

защо " ВалкЮра"? като ходих в зала България на въпросното произведение също беше именовано така, а според мен не е с Ю и така дори ме изнервя. иначе това си е истински, 100 процентов метъл, няма спор, нещо много повече е- красота

--------------------
A fatal disguise is what you call holy
Where is god? I want you to show me

Анонимен
Нерегистриран

#112599 - 03.09.2003 23:11 [Re: Lilith]

При Вагнер (немскоезично) е Walkure (оригиналното название); и оттам се 'побългарява' на Валкюра (по изписването, а не толкова по изговора).

На английски е Valkyrie, и оттам: Валкирия.

За мен е без значение как ще се побългари.

Радвам се, че възприемаш метъла като красота.

Анонимен
Нерегистриран

#112601 - 03.09.2003 23:14 [Re: Анонимен]

Сега, как е попаднала думата в единия и другия език, не зная.

Methodius съм
Нерегистриран

#112622 - 03.09.2003 23:55 [Re: Lilith]

Красотата не е отвлеченост, а присъствие (абстрактното не е красиво, а правилно); дистанцираният не е естет... Тогава излиза, че естет, тук на земята, е плътоядът, кръволокът... Парадоксално...

Да създаваш красота с материала на ежедневието е да модулираш, да отвличаш, абстрахираш, изглаждаш, поправяш. Но изкуството не е занаят (отчуждаващ творението-стока от твореца), нито е наука (усмъртяваща в познанието)... Красотата е присъствие, единствено когато тя краси оня свят, света на Валкириите, не този.

Methodius съм
Нерегистриран

#112626 - 04.09.2003 00:04 [Re: Methodius съм]

Движението към прекрасното неизменно е съпровод към онтично движение. Невъзможно е да сме стъпили здраво на земята и същевременно да пребиваваме в красота. Т.е.: бира и мечтателство са несъвместими; както и: съпружеска вярност и любов; както и: приятелство и величие.

Methodius_pre_2

Регистриран: 06.09.2003
    #113545 - 06.09.2003 10:50 [Re: Methodius_pre_1]

Здрасти, брат'чед! Сега ти си под леда на Мъртвите блата... А нима Мъртвите блата замръзват зиме?

Bridgeburner
Beast

Регистриран: 03.05.2002
От: Soft Spot
    #113915 - 07.09.2003 23:05 [Re: Methodius_pre_1]

Цитат:

04)Der fliegende Hollдnder (1840-41, premiиre 1843).

Само нея съм слушал, но не съм особено впечатлен

Methodius_pre_2

#113918 - 07.09.2003 23:18 [Re: Bridgeburner]

Тя е първата неподражателна опера на Вагнер; и все още спада към жанра на т.нар. романтическа опера, а не на музикалната драма (след 'Лоенгрин'). Впечатляваща обаче е УВЕРТЮРАТА (бурното море), повлияна от Менделсон (Шотландската симфония).

Methodius_pre_2

#114139 - 08.09.2003 16:02 [Re: Bridgeburner]

Установих!!! Рифът от песента Blood of My Enemies на Manowar е заимстван от доминиращия във форшпила към Siegfried мотив (който мотив се среща и по-рано в Тетралогията, още в Rheingold).

Bridgeburner
Beast

Регистриран: 03.05.2002
От: Soft Spot
    #114658 - 09.09.2003 17:38 [Re: Methodius_pre_2]

Ами те Manowar постоянно тръбят за влиянието, което Вагнер им е оказал

Methodius_pre_2

#115372 - 11.09.2003 13:23 [Re: Methodius_pre_1]

Балансираната и откровена мъдрост на La Bruyere опровергава вкуса ми към бомбастичното; ето напр. един афоризъм (Caracteres, I.8, превод от френски: Михаил Арнаудов): 'Някои драматични автори имат слабост към дълги нанизи от помпозни стихове, които изглеждат силни, възвишени и изпълнени с велики чувства. Хората слушат жадно, с отворени очи и уста, мислят, че им харесва, и колкото по-малко разбират, толкова повече се възхищават: дъх не могат да си поемат, само току се провикват и аплодират. На младини смятах, че тези тиради са ясни и разбираеми единствено за актьорите, за зрителите от партера и балкона и за самите автори; а аз, въпреки че напрягах цялото си внимание, не сващах нищо: но съм се лъгал.' В същата посока е и критиката на Ницше към Вагнер, както и критиките на сп. 'Про-рок' към Luca Turilli.

После (I.11) La Bruyere продължава: 'Сред хората се среща повече порив, отколкото вкус; или, по-точно казано, малко са онези, чийто ум върви ведно със сигурен вкус и вярно чувство за критичност.' Тези са и упреците на Ницше (най-проникновения критик на Вагнер) към тълпата вагнерианци.

Спрямо Вагнер бихме могли да отнесем и I.13: 'Много епитети- лошо хвалене: истинската възхвала е във фактите и в начина на тяхното представяне.' А музиковедските факти говорят, че Вагнеровият цикъл за Пръстена е в голямата си част механично събран набор от лайтмотиви. 'Действието е статично, претрупано с много, задържащи живото сценично развитие разкази, философски разсъждения и спорове. Интригата е излишно усложнена и не винаги мотивирана. Оттук идва и претрупаността в музиката и извънредно разширената и усложнена система на лайтмотивите. Вагнер извънредно много увеличава броя на лайтмотивите, което вместо да улесни, затруднява възприемането на музиката и свързването и с образите и сценичните положения. Същевременно в използването на лайтмотивите Вагнер идва до схематизъм. Освен лайтмотива героите нямат друга характеристика и тя по този начин става едностранчива и условна.' ('Лекции по история на музикалната култура', част втора, XIXв.- Романтизъм, Дора Георгиева-Маринска, ДИ ' Наука и изкуство', София-1961.)

Hammill

Регистриран: 20.06.2002
От: Close to the edge
    #116625 - 14.09.2003 11:39 [Re: Methodius съм]

Джей-Джей, не откривам нищо общо между Вагнер и метъла, освен на места някаква фалшива помпозност.

Музиката на Вагнер е постъпателна, развива се, трудно се следи, докато на метъла е еднообразна, опростена, бедна на преходи, омръзва още след първо слушане.

--------------------
Hammill

Methodius_pre_2

#116718 - 14.09.2003 15:58 [Re: Hammill]

Философ си, пък не вникваш, подхождаш твърде жанрово и първосигнално, ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ. Поспри се. Метълът е преди всичко ДУХ. Съветвам те да прегледаш изследването ми за метъла (http://methodius.wronger.com/MyWord.htm): The Concept of Metal, The Concept of Metal II (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14), The Concept of Metal II appl.1, 2, 3.

Но за жанра.- Пускам си напр. новия на Racer X; казвам си: хм, семпла хармония, монотонен ритъм в средно темпо в размер 4/4, прошества някакъв квинтов тътнеж от фа на 6-та... И изведнъж: 3-4-секундно брейково обаждане на Gilbert, низходящ гамовиден пасаж от високите тонове в 64-инки, стакато... И тогава възклицанието вече е на устните ми: Ей, Богу, няколко години упорити упражнения няма да са ми достатъчни да съумея да изпълня този 3-4-секунден пасаж! Това е класният метъл (като жанр): Van Halen, Malmsteen, Gilbert, Friedman; групи като Symphony X, Shadow Gallery, Annihilator... Ел.китарен виртуозитет, технически блясък (вкл. и клавирен: Sherinian, Johansson и пр.). Метъл-жанрът не претендира за композиционна сложност, за тематично развитие... Но изстъпва с ел.китарните си виртуози. Преди Blackmore такова нещо не е наблюдавано. И нека не ми се изтъкват Hendrix, Clapton, мърлявите блус-епигони. Блусът си е блус: със своите пентатонични китарни величия, връх при които е покойният Stevie Ray Vaughan. Както и джазът си е джаз (Joe Pass напр.); но нима DiMeola не е метален интервент?... Както и фламенкото си е фламенко и класическата китара- класическа китара. Хайде, дълга история... Не възнамерявам да споря за жанровите достойнства на метъла- все едно относно себе си да споря и относно кърмата, която съм сукал встрани от майчината.

Methodius_pre_2

#116810 - 14.09.2003 22:13 [Re: Hammill]

Междупрочем, МОНОТОННАТА Blood of My Enemies съм слушал няколко хиляди пъти и продължавам да си я прослушвам, без патосът ми да секва. И обърни внимание на критичния ми (по-горе) постинг за Вагнер. Много негови съвременници (между които Клара Шуман) упрекват Вагнер тъкмо в монотонност, повторения, дисхармоничност, а други (Брамс)- направо в произвеждане на шум. Развитието, за което говориш, е едва в 'Тристан и Изолда' (т.нар. безкрайна мелодия, Вагнеровото интерпретиране на Баховите фуги; известно е реабилитирането на Бах у романтиците: Менделсон, Шуман...). Но Пръстенът!- За Пръстена много музиковеди отсъждат: 'Звучи определеният лайтмотив, появява се съответният герой и това е.' (Специално за Accept, Manowar, Helloween, метъл колоси, Вагнер е основен вдъхновител: музикално и идеологически; както по-рано Бах вдъхновяваше Deep Purple.) Но изискването, за да усетиш, е: да си металист! А ти не си. Твърде широко си скроен.

Анонимен
Нерегистриран

#122118 - 27.09.2003 12:53 [Re: Methodius_pre_2]

a kakvo shte kajesh za poslednia album na grave digger - rheingold ? slushal li si go

Калиостро
Нерегистриран

#126858 - 08.10.2003 04:03 [Re: Methodius_pre_1]

"На музиканта на декадентството - ето вярната дума!
От този миг започвам да бъда сериозен. Не мога повече да стоя добродушно и да набюдавам как този декадент ни руши здравето. А също и музиката. Вагнер изобщо човек ли е? Не е ли по-скоро болест? Разболява всичко, до което се докосне, разболява и музиката.
Типичен декадент, който се чувства задължен със своя извратен вкус да задушава друг по-възвишен вкус, да съумее да придаде силата на закон, на сбъдновение, на напредък. И човек не му оказва съпротива. Изкусителната му сила расте неимоверно, недоразумението относно него се нарича Евангелие, облаци от тамянов дим са надвиснали над главите ни..."

"Вагнер е страшна гибел за музиката. В нея е открил средство за възбуждане на уморените нерви..."

"В театъра (на Вагнер), човек се превръща в народ, в стадо, в добиче, в жена, в покровител, във фарисей, във вагнерианец!..."

"Той действа върху онези, върху които един истински творец никога не би трябвало да въздейства - върху болнавите, незрелите, високомерните, идиотите. Върху вагнерианците!"

По-горните цитати са взети с голямо внимание от следните две книги:
"Рихард Вагнер. Проблемът на един музикант"
"Ницше CONTRA Вагнер. Документите на един психолог"

Изпитвам голяма слабост към Вагнер. Навярно затова съм приложил само най-черногледите прозрения. Не зная защо е така. Истински дилетант съм по отношение на музиката - не разбирам нищо от нея и въпреки това Вагнер ме привлича. Изкуството му тегне над мен със 100 атмосфери. Разбира се, вината за това е изцяло на моят скъп приятел Фр.Ницше, когото обожавам. Заради него, изкупих всички дискове на Вагнер от един Унисон и със сладостни благоговения си ги слушам от време на време. Тъжна история. Но това си е мой проблем.
Няма как да не благодаря в този момент на истинския латинец Методиус, за труда, който е положил, относно Рихард Вагнер и аз съвсем случайно, с помоща на една търсачка стигнах тук . Невероятно! Вагнер е станал благочестив!...

Methodius_pre_2

#126872 - 08.10.2003 07:56 [Re: Калиостро]

Драматичният обрат на отношенията Ницше-Вагнер ни е известен в подробности (на теб и мен). И аз съм дилетант. И никога не съм се изживявал за латинец... Да съм полагал труд във вр. с Вагнер!?... С теб: познаваме ли се? И в какъв контекст ме иронизираш?

'Невероятно! Вагнер е станал благочестив!...'- Пропуснал си кавичките.

Да разбирам ли, че си се сдобил с всички опери на Вагнер? От 'Унисон'?! Или просто сборни дискове и откъси? (Това живо ме интересува.) А посещавал ли си постановки на Вагнерови опери? Кой си ти?

Калиостро
Нерегистриран

#127221 - 08.10.2003 22:38 [Re: Methodius_pre_2]

Привет Methodius_JJ,

Съжалявам, ако се е получило недоразумение във връзка с това, което съм написал и във връзка с теб. За да избегнем неприятните последствия искам от сега да се извиня, ако така съм прозвучал - "ироничен" - защото ни най-малко не е било така, тъй-като най-напред съм се възхитил и от после съм писал...
Определено нямам познания по латински, но мога да се закълна, че никът с който си се регнал в трансклипция на бг. звучи като Методий, а се изписва по начина, по който си написал и затова си помислих че имаш инфинитет към латинския, затова и "латинец" беше в този смисъл.
Труда за Вагнер - е това, че ти си отворил темата и ти си оповестил най-много данни и факти за живота и творчеството за Р.Вагнер, сравнение с останалите.
С теб не се познаваме и мисля, че никога не сме се познавали.
Разбирай, че съм се сдобил с два диска от различни арии и опери, двата от които са дерижирани от Херберт Фон Караян и Мюнхенската филхармония - в тях има само музика и една касетка в изпълнение на Берлинската такава - тя е опера.
Говоря за събитие от преди четери, пет години. Това са компилации. Никога не съм посещавал Вагнерови опери.
Аз съм случаен непознат.

Мисля, че успях да отговоря на всичките ти запитвания

С уважение: Калиостро

olsonufvaorsagi
priest from hell
**

Регистриран: 18.08.2003
От: grave Hell of Supernals,Triple...
    #127245 - 08.10.2003 23:55 [Re: Калиостро]

Mnogo dobre si go napisal Kaliostro,Nadali niakoi e slu666al pove4e Vagner ot tia dve cd-Great Ouvertures i Soul of Germany,koito i az razbirase imam!!!/izklu4vam pomiata deto ia davaha po televiziata predi vreme s nekvi Techno elementi/.Tuka v Bg pove4e se e 4elo otkolkoto Slu666alo za Vagner!!!!A kakvo da kajem za Carl Orff samo 1cd Carmina Burana i s tova priklu4va infoto v bg!!! A za Novia Vagner -BILL BROWN sigorno nikoi i ne e 4uval-no ima vreme kato umre 666te se 4ue !!!Osven da svaliame mp3ki ni6to drugo ne ni ostava ! Ama s taia netvruzka - samo mojem da Psuvame !!!!Tragediata -Dekadenstvoto-Vagner-i mizeriata v BG!!!!

--------------------
SATORAREPOTENETOPERAROTAS

Калиостро
Нерегистриран

#127648 - 09.10.2003 22:19 [Re: olsonufvaorsagi]

Йоо Olsonufvaorsagi

Хах, ей на това, ако не му се вика съвпадение, здраве му кажи!
"Great Ouverturеs" - Тристан! А и не само, но като, че ли въздействието му е най-силно, наистина."...Когато чух за първи път само един клавирен откъс от Тристан - моите почитания г-н фон Бюлов - аз вече бях вагнерианец! По-старите трудове на Вагнер оставих на страна, все още твърде "немски", твърде жестоки. И до днес търся подобно заслепяващо произведение като Тристан, напразвно го диря из всички изкуства, което да притежава едновременно тъй-сладка и безкрайна протяжност. Всички чудеса на Леонардо губят магията си първите звуци на Тристан. Там Вагнер е par excellence той и единствено той!..."

Ами какво да кажа приятелю? Със сигурност познанията ти за музика са повече от моите. Ама нищо не пречи да сваляме mp3-ки , след няколко години като се подобри нета...

Methodius_pre_2

#133171 - 22.10.2003 21:13 [Re: Калиостро]

Всички Вагнерови опери в пълен обем, фрагментирани на качествени mp3-ки, безплатно теглене. Но първо разучете сайта!

Споделям впечатленията ви за 'Тристан и Изолда'.

ALLARICH
неориентиран

Регистриран: 10.05.2005
От: София
    #2721674 - 25.11.2010 14:07 [Re: Lilith]

Защото правилното е именно "ВалкЮра"!
В немския език буквата У-умлаут(латинско U с две точки над него) се произнася най-близко до нашето Ю, макар да не е точно същото.
А мен ме изнервя липсата ти на грамотност.

--------------------
"Краят на времето ще е преди моя край!"

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2721678 - 25.11.2010 14:25 [Re: ALLARICH]

Цитат:

А мен ме изнервя липсата ти на грамотност.

Мен па ме кефи тва, че не си погледнал датите на разговора, който коментираш

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  radi 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 4954

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.