ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » България » Национални Светини

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Godiva
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
Re: Манастирите в България
    #946558 - 06.09.2005 11:04 [Re: Godiva]

И Соколския манастир - над Габрово....това е църквата към него...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #947568 - 07.09.2005 10:56 [Re: Godiva]

на Соколския манастир пък да знаеш каква кръчма има...

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #948308 - 08.09.2005 01:02 [Re: pagane]

Едно време бях започнал такава тема в "История" .
Нека тук да продължим това !

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Рупите, Роженския манастир
    #948930 - 08.09.2005 13:08 [Re: tender™] Прикрепен файл (135 тегления)

ето и снимки от Роженския манастир:

Aли

Регистриран: 21.10.2004
    #949421 - 08.09.2005 18:47 [Re: cherkezs]

Цитат:

Едно време бях започнал такава тема в "История" .
Нека тук да продължим това !

Разгледах линка. Благодаря ти за което!
Можеш ли да обясниш по-подробно за Басарабовският манастир?
Къде се намира? Как се стига до там?

Godiva
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
    #952715 - 11.09.2005 11:23 [Re: pagane]

Може ли да напиша един мнение, малко различаващо се от целия патриотично-приповдигнат тон, който звучи в този форум - е, не става въпрос за малките манастири, а за музея към Рилския манастир, който посетих вчера - разочарована съм от мърлявщината, която се е настанила и там.... експонатите са изложени в мръсни, набързо направени стъклени витрини, крушките на много места бяха изгорели и нищо не се виждаше, известния дървен кръст тънеше в тъмнина - на въпроса ми, защо не сменят изгорелите крушки, служителката от музея ми отговори, че чакали да изгорят всичките, за да ги сменяли... - нямаше никъде обяснения на английски, единственото обяснение на английски беше на самия вход - обяснение за цените - във форум фотография споменах и за другата мърлявщина, която ме потресе - за църквата на Соколския манастир, реставрирана от чужди помощи, а отзад един стар, отпреди векове каменен параклис, изграден в скалата, тънеше в мръсотия и разруха, и останки от керемиди и вар...жалка картина....
Тая наша мръсотия ще ни съсипе ....

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #955282 - 13.09.2005 15:11 [Re: Godiva]

Цитат:

Може ли да напиша един мнение, малко различаващо се от целия патриотично-приповдигнат тон, който звучи в този форум ...

Разбира се, че може.
Такива мнения също за този форум. И докато тонът е нужен, за да се приповдигне и духа, критиката не трябва да се отрича. Тя би трябвало да обърне внимание върху неща, останали незабелязани или съзнателно избутвани на заден план. Неща, които също са национални (светини).

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #962261 - 18.09.2005 20:01 [Re: Aли]

Цитат:

с. Басарабово, община Русе.
XIII век, действащ, мъжки, храмов празник 27 октоври, Русенска духовна околия

Една малка река, събрала води от Сланник и Лудогорието си проправя път към Дунав. Прорязвайки жълтия льос, мекия и твърд варовик, реката е измоделирала през вековете вълнуващи с живописност и очертание каньоновидни проломи. Чудният свят на Поломието съчетава природен чар и исторически забележителности. Между тях най-характерни са скалните манастири по съставните реки на Русенски Лом - Бели, Черни, Малки, Баниски.
В каменната обител на Поломието се съхранили българската писменост, дух, християнска писменост и съзнание. Монасите - отшелници преписвали божиите книги, рисували икони. Изписаните скални църквици въздействали на християните с чудодейна сила. Селяните от близките села носели дарове от сърце на бедните монаси.
Внимателното око днес открива в монашеските килии издълбани думи , лаконични изповеди, вълнуващи послания.
Под тях четем имената на Детко, Радослав, Гостил, Русен, Добрин, Кирил, Герман, Калиник, Герасим, Воислав, Дунав, Драгой, Захе, Тето ... Отдавна те не са между живите. Скалните общежития са пусти. Твърде малко е останало от направеното с даренията на царете Иван Асен II, Иван Алек-сандър, Георги Тертер II, от царица Теодора ... Иманяри безбожници, родени от времето на атеизма, разбиват стените на скалните църкви, чоплят под стенописите, оскверняват гробовете на монасите в търсене на скрити съкровища.
Преди около 40 години бе засипана най-близката до Дунава и Русе скална църква "Света Петка" при строежа на моста над Русенски Лом. Добре, че е запазено нещичко от забележителните стенописи на църквите в местността "Писмата" край Иваново.
Сега единствен е останал скалният манастир, свързан със свети Димитър Басарбовски.

Достъпност: Асфалтов път
Изходен пункт за обекта: Село Басарабово - 1 км по асфалтов път (0.30 часа пеша). Селото отстои на 15 км от град Русе, с който има автобусна връзка.
Битово водоснабдяване: Мрежа за студена вода
Санитарни възли - бани: Общи извън сградата
Електроснабдяване: Въздушно от градската мрежа
Отопление: Електрически печки
Обектът разполага с: туристическа кухня и столова.
Спорт: Районът предлага добри условия за алпинизъм и скално катерене.
Маршрути: Ивановските скални църкви - 15 км,
Басарабовски манастир - 2 км,
х. "Приста" - 6 км.
Стопанисващо ТД: Туристическо дружество "Приста" - град Русе, ул. "Княжевска" 1
Описание: Хижата представлява каменна сграда на един етаж и таванско опмещение с капацитет 14 места на нари. В района на хижата има 6 бунгала с общ капацитет 36 места, разположени в стаи с по 2, 3 и 4 легла. Бунгалата се ползват само през летния сезон

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Нерегистриран

Re: Рупите, Роженския манастир
    #1144275 - 01.02.2006 21:22 [Re: tender™]

това, което описваш съм го посетила и там е вълшебно, омайно, там... там е като раят; не умирайте преди да го видите и да му се насладите; и ще споделя тъгата си именно заради тази красота- местата, които описваш посетих като част от маршрута на една екскурзионно в Пирин, усещанията просто не се поддават на описание, но сега госпожата, която го организира ще заминава в САЩ и няма кой, а аз знам какво губя и направо ще се депресирам и травмирам от скърб;
влезе ли в залата с онази дълга, като от Средновековието черна маса? помня, че вятъра хипнотизиращо свистеше в тесните прозорчета, през които се виждаха силуетите на уникалните пясъчни пирамиди, там ти се чувсташ като нищожно късче от историята и се докосваш до неизразимото;
но сега се чувствам гузна задето се размотавах из манастира по съвсем къси панталонки и накрая попитах монаха от къде мога да получа печатче, просто контрастта беше очебиен
ПОЖЕЛАВАМ ВИ ДА ОТИДЕТЕ ТАМ, на всяка цена!

Абрамелин Мага
Космолог
**

Регистриран: 19.01.2006
От: Oколо Витоша
    #1148362 - 04.02.2006 23:04 [Re: pagane]

Гложенския манастир е адски красив а околноста също.

--------------------
TRADIZIONE DISTINZIONE!!!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6398

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.