ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » България » Национални Светини

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Bridgeburner
Beast

Регистриран: 03.05.2002
От: Soft Spot
Re: Стоте национални обекта
    #1704261 - 09.04.2007 22:58 [Re: FOTO]

Цитат:

ВИЖТЕ КЪДЕ СА НАЙ-МНОГО ПЕЧАТИТЕ

това е така.
само печатите от софия са достатъчни, за да вземеш една бронзова значка. но не мисля, че има някви интереси и т.н.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
valя

Регистриран: 02.12.2003
От: parallel world
    #1835805 - 18.07.2007 22:36 [Re: Bridgeburner]

Еми София е най-големият град, с най-голяма концентрация на хора, столицата на Бг (да не кажа и лицето) и нормално е да има 15 печата.
Аз отскоро се зарибих по идеята "100 обекта" (и печата ), много съм се въодушевила и действам по въпроса. Миналата събота и неделя прескочих до В. Търново - страхотен град! Царевец е невероятно място - и ми стана малко тъжно от доста занемареното му състояние Всички, които бяха с мен, споделиха това ми впечатление. И мисля си - за 4 лв. вход, толкова ли не би могло поне елементарно да се хигиенизира... Понякога си мисля, че не умеем да ценим и пазим това, което имаме.
Отскочих и до Арбанаси - не бях очарована; Съевата дупка ; Асенова крепост - леле, няма такова място ; Бачковски и Рилски манастир...
Мечтата ми е да посетя Белоградчишките скали - това е следващата прицелна точка.

ПП: Все пак се учудвам, че за Пловдив е отделен само един пункт в книжката...

--------------------
... my opinion is just a point of view
and your position is the other side ...

cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2189409 - 05.09.2008 14:22 [Re: valя]

Цитат:

В. Търново - страхотен град! Царевец е невероятно място - и ми стана малко тъжно от доста занемареното му състояние Всички, които бяха с мен, споделиха това ми впечатление. И мисля си - за 4 лв. вход, толкова ли не би могло поне елементарно да се хигиенизира... Понякога си мисля, че не умеем да ценим и пазим това, което имаме.

Жалко, че има само един печат за Търново.
Миналата седмица висях три дни, за да гледам шоуто "Звук и светлина". Едната вечер си търсих място за преспиване, че се отказах от предварителната резервация като видях къде се намила т.н. хотел (не ме устройваше, а от нета не ставаше ясно). После имах други ангажименти и когато най-после се настаних и зачаках да видя единственото по рода си шоу, ... много се изнервих. Първо започна с два фал-старта през половин час. След още половин час най-после започна ! Но ! Оказа се, че няма звук
Попитах едни момчета, за които разбрах, че са от Търново и те ме "светнаха", че от доста време е така - звук няма, а и това, което виждаме не е пълното шоу, защото имало много прожектори счупени и не са поправени от още повече време.

... Бях забравил и колко грозна е Патриаршеската църква отвътре. (Жената не беше влизала никога и като видя ужасяващите драсканици, наречени стенописи, изхвърча обратно навън и дълго време не можа да се успокои, че една църква може да се изпише така, пък било и в края на ХХ век)

В "Свети 40 мъченици" срещнах една месна жена, която ни разказа за предишната уредничка, която дори живеела в църквата отпреди реконструкцията. Също ни разказа и колко много стенописи е имало запазени, въпреки, че е била превърната в джамия дълго време. И накрая ни посочи т.н. "Календар" - един голям, реставриран стенопис с доста повредени места и липсващи доста части. Той бил запазен целия, но навремето Людмила Живкова наредила да се свали и да се занесе в София за реставрация и консервация. Така си мислили и местните, че е сторено, докато след много години не бил открин изоставен в една плевня силно повреден Вече не било възможно да се реставрира целия, а преди цветовете били много свежи ...
Научих, че и колоните са разместени, а за въртящата колона имало спор коя е и дали се е въртяла. Според учтивата жена, колоната наистина се е въртяла някога.

А тия прословути 4 лв. - На всяко кише.
Вече започнах да ги разпознавам от далеч ония куче-касички, дето събират парсата.
В една църква в Арбанаси, така и не разбрах защо ми взеха вход и защо не е към Светия синод, а е към Историческия музей-София.
Когато попитах, онзи куче-касичка, защо иконите на иконостаса не според канона сложени, той недоумяващо смотолеви - "Църквата беше изоставена и през 1970г, когато я реставрирахме, така ги намерихме и така си стоят..."
Исках да разгледам литературата, която се предлагаше на модерния пънгар. Оказа се , че човекът е залепил изложените книги и брошури ??? Ако съм желаел да закупя нещо, щял да ми даде и се наведе да рови под рафта ...
Не го попитах повече нищо.

П.П.
Тази година обиколих доста от местата включени в книжката за печати, но чак към края случайно се сдобих с такава.
Като дете завиждах на притежателите на такива книжки, а сега се чудя къде е далаверата, че пак ги подновиха ...
Наистина трябва да са повече от 100. България има много повече обекти (исторически, природни), които са национална гордост. Жалко, че не се знаят от болшенството българи.
Правителството трябва да отпусне средства са социализацията и популяризация. Когато са социализирани, вече могат да представляват интерес и за туроператорите.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Bridgeburner
Beast

Регистриран: 03.05.2002
От: Soft Spot
    #2197808 - 17.09.2008 23:59 [Re: cherkezs]

Цитат:

България има много повече обекти (исторически, природни), които са национална гордост. Жалко, че не се знаят от болшенството българи.
Правителството трябва да отпусне средства са социализацията и популяризация. Когато са социализирани, вече могат да представляват интерес и за туроператорите.

Много си прав.
Но не само.
Самите хора трябва да се усетят какво съществува само на 50 км от дома им.
Мен ми е тъжно наистина. Защото на повечето от тези места виждам, че хората, които се грижат за тях са застаряващи чичета, на които никой не иска да бъде наследник.
Дано се оправи всичко, има и надежда. През доста от не толкова популярните места започнаха да минават и чужди групи. Мъката не е със стоте обекта, те са сравнително живи, проблемът е с по-малките места, които са далеч от големите градове, на които е трудно да отидеш в съботния следобед.

cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2202869 - 25.09.2008 21:49 [Re: Bridgeburner]

А ти знаеше ли за онзи чудесен водопад, само на няколко километра след Бачково ?

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Antie

Регистриран: 25.04.2006
    #2249695 - 19.11.2008 10:29 [Re: cherkezs]

Цитат:

България има много повече обекти (исторически, природни), които са национална гордост. Жалко, че не се знаят от болшенството българи.

Според мен когато нещо стане масово - то се разваля. Предпочитам да отида на местенце, което е все още непокътнато и "девствено". Пример ще дам за манастир "Седемте престола" - преди години беше райско кътче - планината, шумът от реката, секвоите, спокойствието. Преди около 2 месеца един прекрасен съботен ден реших пак да отида до там... бях "посрещната" от поп-фолк музиката от кръчмата точно пред манастира; миризмата на пържоли(беше към 11 часа); боклуците, изплували отстрани на коритото на реката и автобус с туристи. Влизайки в манастира нещата не станаха по-добри. Въпреки че беше много чисто, в градинката симетрично бяха подредени глинени патки и джуджета По-голям кич няма накъде. Хвана ме яд, че развалих спомените, които имах за това местенце.

Друг пример - Седемте рилски езера. Последният път, когато бях там покрай мен бучаха Ласките, срещнах се със строя кончета, които качват пътниците до езерата. Едното животно беше възседнато от "турист" с пистолет на колана си. В първите езера водата беше зеленясала, а в езерото до старата хижа плуваха какви ли не опаковки от храни.

А сега по темата: идеята за 100-те обекта е страхотна, защото по някакъв начин успява да те амбицира да обиколиш и опознаеш родината. Но има печати, които са абсирдни. Живея в София и въпреки това ми отне 1/2 час, за да намеря къде трябва да си бия печат в НДК Накрая се оказа, че печатът е на самообслужване в една туристическа агенция

По мое мнение, ако човек има желание да обикаля, би могъл да открие много по-красиви и интересни места от 100-те национални обекта, дори и те да не са популярни.

Редактирано от tonsata (19.11.2008 11:09)

BrBa
99

Регистриран: 18.03.2006
От: София
    #2323132 - 05.03.2009 21:13 [Re: tender™]

Аз, без да целя да те контрирам, ще се оплача, че миналото лято като се прибирах от морето, минах през Пловдив специално, за да събирам печати и естествено отидох в амфитеатъра - портиерът или пазачът беше много неотзивчив и невъзпитан, не ни пусна, каза че и печат няма, бил не знам си къде си, щял утре да го донесе, да сме отишли сутринта, а аз му казах, че просто минаваме през Пловдив, няма да нощуваме там, а той се сопна и дори не се извини за неудобството, а не можел да ни пусне, защото по-късно щяло да има сватба в театъра, какъв идиот трябва да си, за да се жениш в театъра, е все пак се отбихме до църквата и там си взех печата, но се подразних, още повече, че сега уча специалност Туризъм и знам, че борбата за туристи е жестока, а конкуренцията не е ценова, така че, единственото, на което могат да разчитат е качеството на обслужването, а то на повечето места е под всякаква критика. Та в крайна сметка не видях театъра, но тъкмо когато излизахме от града, се изля пороен дъжд, който не спря по целия път към София, представям си как е минала сватбата. Аз имам към 15 печата, но не съм взела нито един от София, а те са към 10, но като си презаверя студ. книжка и си взема карта с намаление, ще обиколя музеите. Другите печати са от Габрово - Етъра, за съжаление аз ходих зимно време и повечето атракциони не работеха, после съм го виждала и през лятото, но само отвън, без да влизам, град Шипка - Църквата, само че не влезнах, защото не предполагах, че ще минаваме от там и бях неподходящо облечена за църква, връх Шипка, Созопол ( музеят, който е в центъра на града, този с южната крепост е частен, но също кандидаства да влезе в стоте обекта.) Имам от Рилския манастир, Рупите, Роженския манастир е много красив, заслужава си. От Казанлък имам от Тракийската гробница, но не съм я разглеждала, не ме пуснаха. Нямам, но съм ходила в Ловеч, покрития мост, и Къкрина, което е до Ловеч, Къкринското ханче е много хубаво, а домакинът е мнооооого учтива жена и обяснява всичко най-подробно. Имам от Калофер от музея на Ботев и къщата му - хубави са, аз бях хванала тъкмо някаква временна изложба. За други не се сещам. Ходих до Велико Търново наскоро, но нямах време нито да обикалям, нито печати да събирам, за следващия път съм си ги набелязала заедно с с. Боженци и Съева дупка.

--------------------

tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #2323673 - 06.03.2009 14:45 [Re: BrBa]

Малко се задъхах от първото ти изречение , но предвид пристрастието ми към града на тепетата, го прочетох цялото. И предлагам да пишеш на общината в Пловдив, с препоръка да намери начин да мотивира тоя портиер или пазач и той да си върши работата (ако му влиза в работата да удря печати на туристките), за да не се разочароват уважаемите туристки.
А може би на пазача просто му се е искало да останеш с преспиване

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

BrBa
99

Регистриран: 18.03.2006
От: София
    #2323921 - 06.03.2009 22:35 [Re: tender™]

Съмнявам се, че това му се е искало, защото си водих компания, при вида на която никой досега не се е осмелил да желае разни работи, но тогава не ми беше ден въобще, още като влезнах в града ме зацепи главата, едва се добрахме до една аптека... А аз също обичам да си събирам сувенирни магнитчета за хладилника, половината ми хладилник е в магнити, скоро ще трябва да си купувам по-голям, та си счупих магнитчето от Пловдив.

--------------------

~^Miss Kapriz^~
почетен член
**

Регистриран: 02.03.2009
    #2330229 - 15.03.2009 18:57 [Re: tender™]

Едно от Стоте национални обекта трябва да е и ''Шипка''.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 22197

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.142 seconds in which 0.134 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.