ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Медии » Вестници

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
Как се прави вестник?
    #2057546 - 13.03.2008 14:55

Купувам си днес вестник " Български новини", щото ми се прелистваше нещо за четене, докато пия кафе. Поразлиствам го и странно защо придобивам чувството, че всички статии / с изключение на 3 местни новини/ съм ги чела. Ама дословно същите Поглеждам под тях и съответните им снимки- ни откъде са взети, ни кои ги е писал, ни кой ги е снимал- нищо. Като се прибрах вкъщи пуснах в търсачката заглавията и що да видя, ами те си излизат статиите дума по дума преписани Една от тях от дневник.бг, друга откривам в булфакс.ком, трета се чудя откъде точно са я преписали, но я има в е-вестник.бг за тези, дето отишли да берат домати в Холандия, а спали на гарата. Най- ме изуми, че това не са някакви каренца- това са писАния по цяла вестникарска страница- и нито дума чия е оригиналната статия или снимка!!!
Вестника струва 1.5 евро и потърсих да видя в какъв тираж излиза, но не пише. Обаче- самия факт, че се разпространява в Кипър, Гърция и Италия, значи че съвсем не в малко тиражче, имайки предвид, че само в Атина българите са десетки хиляди. Печат " Арт принт", което май значи, че се печата в Бг.
Значи какво излиза- един вестник, в който 19 от 20 страници са с преписана ДОСЛОВНО информация струва 3 лв. От останалите 19, 4 са реклама на уестърн юниън, българия еър, превози на хора и товари, адвокати.
Обръщам най- последната страница и виждам в малко черно редче" Информацията е писана от репортерите на вестника" Бре!!! Сичката ли, малеее, значи са ви я открали- викам си. Обаче после редчето продължава без никаква логика с предното изречение " Български новини се позовава на Агенция Фокус, Експрес, Днес Бг, Медиапул, Топспорт, Дарик и Пронто- София".
Позовава се, за да състави цяла страница статия или се е позовал за малките спортни вести от по 2 реда и разни мини карета с европейски новини".

Така ли е практика да се пишат всички вестници

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Grim

Регистриран: 13.04.2007
Re: Как се прави вестник?
    #2057754 - 13.03.2008 17:01 [Re: Дзвер]

кажи ми чесно, ти ако почнеш да издаваш весник, откъде ше земеш новини да го напълниш? Ми от интернет точно, отдругаде не се сещам

Cremina Bourrana
просто симпатична

Регистриран: 02.11.2005
От: тук оттам
    #2057760 - 13.03.2008 17:03 [Re: Дзвер]

Явно така правят "Български новини"
Събират новините от по-големите вестници и те ти - българските новини

--------------------
Don't take life too seriously. You'll never get out alive...

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2057988 - 13.03.2008 19:40 [Re: Grim]

Тц, сигурността преди сичко Гриме . Аз запаметявам новостите и статиЙ от интернета и другите медиЙ, и после някой като ма попита нещо и аз бам! " Дай сега леФче и ш'ти кажа новините!". Хем подбрано ги рецитирам . Така е много хитро- даже не ма разбират, че им крада матрЯлите. Малко трудно със снимките, ама като не ма фащат, преснимам си от монитора с апаратчето и стават лично мои

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Bubachko
тя

Регистриран: 10.06.2005
От: на тръстиката
    #2058696 - 14.03.2008 11:28 [Re: Дзвер]

Грим е прав, пък тези сайтове са това, да се предлага безплатна информация. Не е само при вестници, това е и по новините и сутрешните блокове на телевизиите. Да не говорим, че голяма част от хората който си купуват вестници, не четат електроните издания и за тях новината е нова и "яка"

--------------------
http://www.sosbg.org

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #2077796 - 06.04.2008 05:46 [Re: Дзвер]

Цитат:

Така ли е практика да се пишат всички вестници

Естествено, че не

Аз съм работила в един от големите български всекидневници -информацията се събираше от репортерите на вестника, и от агенциите, за които бяхме абонирани (АП, Ройтерс, АФП, ДПА, и т.н.)

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

rvb
адекватен
**

Регистриран: 09.02.2008
От: обратната страна на луната
    #2077811 - 06.04.2008 09:12 [Re: Дзвер]

Aз правя телевизионни новини, регионални. Ето сега, като видях думата "адвокат" в твоето менение се сетих, че може да се направи репортаж за пробацията, информативен. Оня ден, на ключово кръстовище три свободни коня. Мила родна картинка - следователно репортаж. Зрителски сигнал за дупка в тротоара - репортаж. Черено знаме на сградата на общината - репортаж. За утре съм приготвила да снимам и репортаж повлия ли застудяването на овощните дървета. Журналистиката е не само да пресъздаваш, нмо и сам да можеш да виждаш с очите на зрителите, да допускаш, кое ще им бъде интересно и полезно. Копи-пейст от интернет е елементарно, но сичтам, че все пак е допустимо. Малките редакции (и вестникарски и телевизионни) нямат ресур да изпращат екипи на всички събития. Но копи-пейст не е журналистика)

Colonel
Soldier

Регистриран: 06.07.2010
    #2658322 - 06.07.2010 12:04 [Re: Дзвер]

От собствен опит знам, че вестник се прави много трудно, особено ако нямаш вуйчо владика.

--------------------
Fighting the good cause!

Bubachko
тя

Регистриран: 10.06.2005
От: на тръстиката
    #2704128 - 09.10.2010 21:57 [Re: Colonel]

и с торба пари за харчене

--------------------
http://www.sosbg.org

crass
16.9090...91

Регистриран: 09.12.2008
    #2704206 - 10.10.2010 13:01 [Re: Bubachko]

Цитат:

и с торба пари за харчене

С торба пари не се прави вестник, а се купува влияние и средство за натиск...

Вестник не се прави и в мазе, на два изтърбушени стола и със стара пишеща машина, справка - господин Бехар.

:-)

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12053

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.057 seconds in which 0.041 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.