ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
Re: Имате ли злояди деца
    #1494499 - 30.10.2006 22:48 [Re: slawej]

Цитат:

Повечето пъти се налага за него да приготвям отделна храна и понякога даже доста често се случва и нея не иска да яде после.

Според мен в това е проблема.
По-добре е да предлагаш това, което се яде от всички. ако не иска, предлагаш само една алтернатива - нещо, което не изисква кой знае какво усилие. Колкото повече труд влагаш в приготвянето на манджи толкова повече ще се дразниш ако някой не ги яде после. Затова по-добре си спести стреса. Не искам да звуча наставнически ни най-малко. просто това ми се е запечатало в съзнанието от дете "аз цял ден готвя, а вие нищо не ядете". Но предполагам че иа з ако готвя цял ден после ще се дразня от идеята да готвя допълнително.

Аз имам 2 деца - на 4 1/2 и на 1 1/2 и много добре разбирам, че има дни, в които и от пиле мляко да им сервирам няма да го пипнат. Също така много добре знам другата позиция, защото съм била злоядо дете. Тъпчеха ме докато не започнех да повръщам, после пак ме тъпчеха. Дори в детската градина веднъж си изсипах супата в джоба, защото нямах друга алтернатива. Явно съм развила някакво хранително разстройство, бях наистина много слаба. Дори и по-късно съм имала периоди в които съм била 43 кг при височина 168. Но тогава това се считаше за лигавщини, а не за сериозен проблем. Според мен, обаче, не е шега. До ден днешен съм напълно отвратена от мусака, сърми и супа топчета и горе долу всичко, което съдържа кайма, има плуващи люспи от домати или слой мазнина. Никога не бих причинила това на децата си.

В къщи готвим почти всеки ден. Почти винаги готвенето ми отнема около 30 мин. Направо лошо ми става като си спомня за тенджерите с манджа за цяла седмица, затова аз готвя по малко, колкото само за 1 ядене. Обикновено предлагам 2 неща. Примерно знам че големия ми син обожава ориз и паста и ако му предложа зеленчукова супа с ориз или ориз със зеленчуци или китайска храна, той няма да откаже. Макарони с малко масълце и настърган пермиджан или романо също са му любими. И двамата обичат салата независимо каква е, а също и задушени зеленчуци. И преди лягане винаги пият мляко. Понякога ако съвсем не ядат им предлагам малък стимул - например сладолед (това не се смята за много правилно, но обикновено дава резултат при големия ми син, с малкия още не мога да преговарям) или игра на нещо, но първо трябва да свършат с вечерята. Ако съвсем не искат да ядат не ги насилвам, давам им млякото и после ги слагам да си лягат.

Не се притеснявай за детето. Важното е да не яде боклуци през деня (чипсове и сладко) и да не замества неяденето в къщи с подобни храни навън. Защото ако е така, детето ти вероятно няма да е гладно като дойде време за вечеря. Може да стимулиш навици за добро хранене като му предлагаш здравословна храна и като не купуваш неща с излишна захар или преработени мазнини. Примерно като седнете да гледате телевизия или да си играете можеш да сложиш една чиниика с измити плодове на масата или изчистени моркови. Моите зайци много обичат такива неща. И ние като Raha, не даваме на децата сладки неща и сега големия не обича шоколад.

--------------------
Only dead fish go with the flow...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
slawej
почетен член

Регистриран: 09.05.2006
    #1497757 - 01.11.2006 21:41 [Re: Night Blooming Jasmine]

Щом децата ви не обичат шоколад хубаво, но при нас не е така обича сладко и винаги търси.дори и да няма все иска нещо сладко.Не му взимам често.Предпочитам плодовете редовно ябълки, банани, дини, круши или каквито има според сезона.

unknown02
n%0

Регистриран: 09.04.2006
    #1502197 - 04.11.2006 23:43 [Re: slawej]

И аз винаги съм била злоядо дете. Майка ми още с ужас разправя историята за моето хранене, когато съм била на 2-3 годинки или..може и по-малка, не помня - искала съм на всяка хапка да ми пее песничка - от началото до края и то за една хапка. После на следващото залче - пак същата песничка и пак от - до
Баба ми се беше притеснила, че много малко ям и няма да порастна - по едно време ме беше наплашила доста, че ще си остана все така мъничка /нали все бях най-ниската и джобен размер в класа, та бая се бях стреснала/, ама тоя проблем като че си отмина от самосебе си Порастнах все пак
А чак ужасяващи спомени с тъпченето нямам, но определено винаги ще го помня като не чак толкова весел период от живота ми

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1517253 - 16.11.2006 01:29 [Re: unknown02]

Дъщеря ми беше много злоядо дете, ама ние малко насила я направихме такава. Понеже бях млада и неопитна майка, си мислех че ако един ден детето не яде, може и да умре Какви ли не трикове съм използвала за да дам една лъжичка, когато наближаваше храненето направо ме втрисаше. На два пъти опитах следното: приготвям му храна и му я оставям, ама изобщо не го насилвам. Детето по два дни не хапваше нищо, ама след това започваше да яде. Е не както на мен ми се искаше на всяко хранене, ама беше много по-добре от преди. И постепенно, защото живеехме с бабата, пак се започваше "Хайде още една лъжичка" и ефектът се губеше. Като тръгна на ясли на 2 години някак си и аз се успокоих (нали не я виждах как не яде там ) и постепенно апетитът й се урегулира и то далеч преди пубертета. Майките да имат предвид че когато детето е болно, липсата на апетит е нормална и дори положителна реакция. Не знам дали и на вас са ви казвали "Яж че да оздравееш". Мен така са ме гледали и аз бях започнала да си гледам така детето, докато един педиатър не ми каза колко съм била заблудена.

petiape
неориентиран

Регистриран: 15.01.2011
    #2739379 - 15.01.2011 14:40 [Re: slawej]

Здравейте...регистрирах се току-що... имам сериозен проблем с храненето на детето си ...
За злоядо дете... не бих казала, хапваше колкото и когато поиска... но от 2 седмици... е ужасно - каквото и да кажа веднага се отговаря НЕ...синът ми е на почти 2 години... тръгна на ясла, отслабна, сигурна съм, че там не яде достатъчно... преди 3 седмици беше на антибиотик, в момента пак пие - но друг вид антибиотик... не говори все още, но казва че го боли коремчето... вероятно е от глад, защото при натиск не реагира... като ме види да нося купичката с храната - бяга, прави истерии, реве, тръшка се, бута, хвърля, казва не... отказва ядене... оставих го да огладнее - 2 дни кара само на вода, компот, прясно изцеден плодов сок... и лекарства...предлагам само любими храни - отказва...вчера взех храна от частната кухня която обичаше... и нея не иска... иначе има енергия да дивее... но това неядене ме тормози... едно време баща му са го биели за хранене - бил е злояд до 6 клас... сега и дребния отнася шамарчета за да яде... и като се успокои след това - яде... не искам да се процедира така при при хранене...едно време помагаха филмчета, реклами, песни, сега нищо.... само шамарчетата... помагайте да променя нещата... моля ви...

сега видях че в темата не е писано от доста време.... дано все пак някой да я чете

Редактирано от petiape (15.01.2011 14:43)

kaprizna
ентусиаст

Регистриран: 15.12.2010
    #2740910 - 19.01.2011 11:02 [Re: petiape]

Най-вероятно в яслата го насилват да се храни, затова е този отказ от храна и вкъщи. Вие от своя страна влошавате нещата с шамарчетата. Така в съзнанието на детето храненето се свързва с нещо много неприятно. Честото боледуване е нормално след тръгване на ясла. Всички са минали по този път. Но ако детето постоянно е на лекарства а отказва да приема храна, то най-вероятно тези лекарства са раздразнили лигавицата на стомаха му.
Моят съвет е: поговори с лелите от яслата да не го насилват да яде. Нека да оставят храната пред него, но да не го насилват. Децата гледат едно от друго. Виждайки, че другите деца се хранят, постепенно и той ще започне да яде. Вкъщи в никакъв случай не го насилвайте (да не говорим за бой, Вие ще искате ли да ядете ако знаете, че през това време ще Ви шамаросват?). Аз правех така: питах моят син иска ли да вечеря, той естесвено казваше "не". След това в една чиния му намазвах филийки (нарязани на по-дребни парчета да не изглеждат големи и невъзможни за изяждане), а в друга му нарязвах няколко вида плодове и/или зеленчуци. Оставях чиниите в близост до него и излизах от стаята. Плодовете задължително бяха изядени в много от случаите и филийките.

--------------------
Искам цвете, едно, но сега...

petiape
неориентиран

Регистриран: 15.01.2011
    #2741007 - 19.01.2011 15:45 [Re: kaprizna]

оххххххх... оказа се че има налепи... по гърлото... но това е подробност която докторката не ни е споделила... едва днес го разбрах... та сега с охота яде кремчета и плодови млекца... а това с 2те чинийки и залчета хляб и плодове... правила съм го... никакво внимание... хубавото е че вече няма да пием антибиотик така че няма да настоявам да яде ако не иска... благодаря за отзива kaprizna

Nicole
пристрастен
**

Регистриран: 16.01.2005
От: Mount Prospect
    #2742124 - 22.01.2011 01:05 [Re: petiape]

преди време имаше едни сиропчета за увеличаване на апетита на билкова основа и подобряване на имунната система- с лек подсладен вкус и приятен аромат - аз съм давала на сина ми, беше около 2г - боледуваше, отказваше да се храни или ядеше малко солетки за по цели дни (като снакс, но по малко) и беше естествено да се разболява- няма как да си набави нужните витамини и енергия , и педиатърката ни посъветва и това помогна.

--------------------
Never argue with a fool. People might not know the difference

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2745821 - 31.01.2011 15:30 [Re: slawej]

Най-добрата рецепта за злоядци е следната:

Каже ли "Не исам", "Няма да ям", "Не ми харесва", казвате :"Ставай от масата и отивай да играеш. Следващото хранене е в ... часа". И най-спокойно му прибирате яденето изпод носа.

Има няколко възможни причини детето да не иска да яде:
1- не е гладно. От време на време децата не искат да ядат. Не защото са болни - може би просто не са изразходвали запасите си от енергия от предишните хранения. Може да не яде цял ден, може и повече. Моят син стигаше до два дни. През това време е весел, играе, скача, тича, пие вода и сокове, но не иска да яде. После му минава и казва "Мамо, гладен съм".

2- Детето е насилвано да яде от някого и реагира на натиска. Пак същото - оставяте го да не яде до следващото хранене. Следващият път го питате гладно ли е и ако каже "не", не му слагате ядене. Може да е казало "не" само защото иска да ви противоречи. Значи време е да научи, че думичките имат смисъл за околните. И че като казва "не", наистина трябва да бъде "не". Възможно е слад като токаже да яде да се разлаче и да си поиска. Тук вече вие с решавате. Моята реакция беше спокойно да му дам чаша вода и да му кажа, че ще се храни когато другите се хранят. Примерно - след два часа. И след два часа наистина му давам ядене.

3- Може да се опитва да ви контролира чрез храненето си. Тогава започват капризите; "Това не иакм, онова не ми е вкусно...". Ако няма някакви органички причини да отбягва някой храни, детето ви се лигави. Може да е видяло от други деца, че това е добър начин да покаже "кой е господарят" в отношенията си с вас. В такава ситуация аз прост казвах: "а-аа, значи не си гладен". И прибирах храната. След ооло един час питах: "Сега гладен ли си?" - ако каже "да", давах същата храна, претоплена. Ако откажеше да я яде, прибирах я обратно с думите "Значи още не си гладен". В този момент обикновено избухва плач, или се тръшва, или опитва дори да посегне да ви набие, за да покаже гнева си... Моята реакция беше спокоен коментар "А-аа, не само че не си гладен, ами имаш сили и да се гневиш". И след около един час отново предлагам същата храна. Най-накрая детето ще разбере, че този инструмент за контрол върху родителите "не работи" и в края на краищата ще прояде.

4- Може вяслата или детската градина да са им дали ядене непосредствено или много скоро преди ние да им предложим да се хранят. Ако е така, изчакваме следващото хранене.

Най-лошото, което можете да направите, е да накарате детето си да мисли, че храната е средство да ви контролира, или че храненето е много неприятно събитие.

Овладяването на детското злоядство хич не е лесно, нито е приятно. Но от личен опит мога да ви кажа - струва си усилието!

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Triss
Moon Patrol
**

Регистриран: 31.01.2011
    #2747841 - 04.02.2011 19:12 [Re: slawej]

Цитат:

Въпросът ми е към всички родители, които имат злояди деца.Как се справяте с тях?Какво правите, когато детето ви все казва не искам да ям не съм гладен/на.Или това не ми харесва или не обичам.Споделете вашия опит, че не издържам с моето с моето злоядо дете. Все е капризен.Повечето пъти се налага за него да приготвям отделна храна и понякога даже доста често се случва и нея не иска да яде после.Случвало ли ви се е да направите нещо , което много иска и после да каже ами това няма да го ям.Ако имате идея подхвърлете някоя.Ще съм ви благодарна.Пък може и някоя рецепта ако се сещате за злоядковци.

Големият ми син беше злояд. След време се усетих, и започнах да не го насилвам, спрях да го гоня с храна из къщи. И така започна, когато огладне сам да търси храна. И като няма в хладилника нещо, което му харесва да похапне, започна да похапва каквото има. Естествено старая се да задоволявам нуждите на всички, храната да е вкусна и здравословна, но не може да се угажда постоянно на един член на семейството за сметка на другите.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12843

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.