ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Triss
Moon Patrol
**

Регистриран: 31.01.2011
Re: Имате ли злояди деца
    #2747930 - 04.02.2011 23:06 [Re: petiape]

Според мен, детето ти търси внимание. Чети му повече, говори му, поигравай с него поне час на ден, занимавай се с него без да го правиш фаворит обаче. Ако много се тръшка когато се занимаваш с другото дете, ако имаш такова, трябва да запазиш спокойствие и да не му се връзваш. Трябва твърдо да казваш не. Не означава не независимо какво върши, за да се наложи. Не бива да отстъпваш, когато направил беля, не го прегръщай и целувай. Покажи му, че не си доволна.
Освен това, вари му пелин, малко е горчив, но ако го подсладиш със захар става, по една супена лъжица на ден ще му оправи апетита.

И още нещо - шамарчетата не вършат работа, ако след това го гушкаш. Или го набий веднъж завинаги, обаче да разбере защо, важно е да знае какво е направил лошо, за да си отнесе боя, или просто така да го попляскваш няма смисъл. И ако си го набила, дано като те загложди съвестта да не го прегърнеш после, плачейки, че то ефектът ще е обратен.

Не казвам, че трябва да се бие детето. Просто само безсмислени шамарчета не вършат работа. Ако така и така го пляскаш, трябва си веднъж радикален бой и това е. Ако си привърженик да не се бие детето, тогава трябва да си твърда в казването на НЕ!

Това горното са само съвети. Не е необходимо да ги следваш, ако не ги намираш за правилни.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2747998 - 05.02.2011 01:21 [Re: Triss]

Аз бях злоядо дете. Баща ми ме е замерял с яйце, а майка ми с японско мини-радио. Би'ли са ме! Наказвали са ме! Изпитвах ужас от крем карамел и банани. Не можех изобщо да вкуся месо. Злоядите деца имат (имаме и на 55 години) много силно обняние. Научете кои миризми силно им влияят и може да сполучите с храненето...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Triss
Moon Patrol
**

#2748013 - 05.02.2011 02:19 [Re: Signor d'Oro]

Щом помниш, значи са изпуснали момента, когато е трябвало да те набият. До 2 години върши работа. После - не.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2748100 - 05.02.2011 10:26 [Re: Triss]

Всъщност по-скоро исках да наблегна на причината за злоядството. Наистина при силно обоняние ставаш придирчив към храната. Все нещо ти мирише...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2748102 - 05.02.2011 10:30 [Re: Triss]

Цитат:

Щом помниш, значи са изпуснали момента, когато е трябвало да те набият. До 2 години върши работа. После - не.

Ти така ли си научи децата да ядат - с бой?

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
    #2748103 - 05.02.2011 10:36 [Re: deputatkata]

закач*

една хубава за мен статия, ако на някой му се чете тук

Как не трябва да храним детето

Първо, НЕ принуждавайте
Трябва да разберем и да запомним: хранителното насилие е едно от най-страшните насилия над организма и личността, то нанася както физически, така и психически вреди. Ако детето не иска да яде - значи в даден момент то не се нуждае от храна! Ако не иска да яде само нещо определено - значи точно от това няма нужда! Никакво принуждаване при хранене! Никакво "угояване"! Детето ви не е селскостопанско животно. Уточнение: храна, равнозначна на лекарство (морков, лимон, ябълка, лук, мляко и подобни - по лекарско предписание) може да бъде предлагана по-настойчиво, обаче само така, че да не предизвика неприятни емоции. Измислете предлог вид игра, покажете пример, подтикнете ярко и весело. А ако има активно нежелание, протест - не настоявайте и не предлагайте повторно. Отсъствието на апетит по време на болест е знак, че организмът се нуждае от вътрешно пречистване, сам иска да погладува, и в този случай гласът на инстинкта е по-верен от всякакво лекарско предписание.

Второ, НЕ подтиквайте
Насилие в мека форма: подтикване, склоняване, настойчиви повторни предложения... Спрете - и никога повече не правете това!

Трето, НЕ поощрявайте
Нищо повече от необходимото. Разнообразие - да, колкото е възможно, но без излишества. Никакви възнаграждения във вид на храна, никакви сладоледи, бонбони и шоколади за примерно поведение или научено домашно, още повече за изядена против желание закуска или просто така! Храната не е средство за постигане на послушно поведение, не е средство за наслада, храната е средство за Живеене. Естествено трябва да има здравословното удоволствие от ядене, но то трябва да произтича само от естествен апетит. С вашите бонбони ще постигнете само разлигавеността и извратен вкус, а също и нарушен обмен на веществата.

Четвърто, НЕ ръчкайте
"Яж по-бързо! Защо се бавиш? Айде, кой пръв ще изяде всичко?!" Яденето не е гасене на пожар. Темпото на хранене е индивидуално. Бързане при хранене винаги е вредно, а почивки между дъвченето са необходими даже на кравите. Ако се налага да бързате за училище или още за някъде, по-добре детето да не успее на дояде всичко, отколкото в суматоха и паника да погълне още едно несдъвкано парче.

Пето, НЕ разсейвайте
Изключете телевизор, докато се храни детето, скрийте новата играчка. Но ако детето само се разсейва, отвлича вниманието си от храната, не протестирайте и не упреквайте, значи то просто не е гладно. Не поощрявайте, а разберете.
Всяко дете е различно. Има деца със своеобразни хранителни прищявки. Повечето от тези прищявки са безобидни, и могат да бъдат удовлетворени; обаче се случва някои малки познавачи с изтънчен вкус искат да похапнат и кибрит, или още нещо. Като правило, подобни изцепки свързани с някакво нарушение на обмяна на веществата или някакъв временен химически недостиг (когато ядат тебешир - организмът търси калций). Консултирайте се с лекар, опитайте да разберете причините.
Разбира се, че не може да се позволява на детето да яде каквото му падне и в каквито и да е количества (например неограничени количества сладко или сладолед). Не трябва да има хранителни принуждавания, но трябва да съществуват хранителни забрани, особено при наличие на алергии. Съблюдаване на всички останали "НЕ"-та ще ви отърве от голямо количество допълнителни проблеми.

Шесто, НЕ се тревожете и НЕ тревожете
Никаква тревога, никакво безпокойство относно това, дали детето е яло навреме и колко. Контролирайте само качеството на храна. Не досаждайте, не питайте: "Ял ли си? Искаш ли да ядеш?" Нека детето само помоли, потърси храна, когато поиска, така ще бъде правилно, така, само така!
"...А как тогава да го храня?" Много лесно. Определено време храната трябва да се намира пред очите на детето, така, че да може да я стигне. Ако е кърмаче - предлагате гърда при проява на безпокойство. Ако е малко дете - безнасилственно го откарвате на масата, но не го удържайте, ако то не иска. Ако е по-голямо дете - просто му съобщавате, че закуската, обеда или вечерята са готови, предлагате му да яде - и край, нищо повече. Храната е пред тебе: яж, ако искаш.

И седмо, последното
Разбира се, трябва да давате добър пример. Желателно във всичко. Въпроса за храненето на чедото ви може да ви се стори елементарен, но той се отнася не само до физическото здраве на детето, а и до начина на държане и на мислене.

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2748104 - 05.02.2011 10:40 [Re: :-)-:]

От "скромния" ми опит на майка на три деца, едното от които хич не искаше да яде, мога да кажа това - не иска ли, не го карам насила. Като огладнее, само си иска.
Сега не мога да им насмогна на храна.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Triss
Moon Patrol
**

#2748218 - 05.02.2011 17:50 [Re: deputatkata]

Цитат:

Цитат:

Ти така ли си научи децата да ядат - с бой?

Децата си не бия, аз наказвам. Има хора, които обаче си "попляскват" децата. Независимо дали го наричат шамарче или пляскане, шамарчето си е бой, независимо какво си мислят родителите. А боя върши работа само докато детето е малко. Колкото до това как съм си научила злоядия син да яде - казала съм как в по-предно мнение по темата.

И едно лично мнение. За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи. Ако това бъде позволено, такова дете може спокойно да се качи на главите на родителите, нещо, което не е добре нито за детето, нито за тях самите. Затова трябва да се взимат мерки, докато детето е още малко и не се е усетило да ползва злоядството си за манипулация.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2748385 - 05.02.2011 23:45 [Re: Triss]

Цитат:

...За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи. Ако това бъде позволено, такова дете може спокойно да се качи на главите на родителите, нещо, което не е добре нито за детето, нито за тях самите. Затова трябва да се взимат мерки, докато детето е още малко и не се е усетило да ползва злоядството си за манипулация.

Доста крайно мнение...

--------------------

нане Вуте

:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
    #2748480 - 06.02.2011 09:40 [Re: Triss]

Цитат:

.За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи.

Не искам да оспорвам твоя опит, само си казвам и аз
Мисля, че просто децата са различни - още от бебета някои имат потребност от повече храна, други - от по-малко, като тази потребност може да не е винаги една и съща във времето. Но за много родители (да не говорим за баби ) обилното ядене = здраво дете и се притесняват, ако не се изяжда определена еднаква норма. Мисълта ми е, че едно дете няма да му мине през ум да манипулира възрастните, ако те самите не са го научили преди това да го награждават/наказват заради храна, да му пускат филмчета за да пробутат незабележимо лъжицата, да играят представление с кукли и играчки, за да го склонят да хапне и т.н.
Другото, което може би ще се стори крайно на някого, е, че прекалено ранното и настъпателно захранване на бебетата също може да е причина за проблеми и нежелание за хранене на по-късен етап.

Това ми е принципното мнение, иначе petiape май вече е открила причината при тях.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12843

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.