ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
Re: Имате ли злояди деца
    #2753265 - 16.02.2011 17:09 [Re: Sol y Sombra]

Солче, абсолютно така е. Моите деца и двете обичат да ядат още от малки. Невероятен апетит имат, но разбира се предизвикателството всеки ден е да ядат здравословно. Месо и риба обожават, мляко също. Зеленчуците ги обичат избирателно--не сядаме на масата без авокадо, домати, краставици, моркови, марули. Друго обаче не ядат--готвени зеленчуци не ядям нито ние, ние те. Бих искала да ядат по-разнообразни зеленчуци, но и така е доста добре, защото те наистина обичат изброените и сами си ги търсят.

Аз не деля манджите на детски и наши--достатъчно съм заета и една манджа стига . Аз ги кърмих без никакви добавки 12 месеца, така че като започнаха да ядат , можеха да ядат каквото и ние с баща им. На няколко пъти като не искат да ядат друго не им давам. В началото мъжът ми мислеше, че едва ли не издевателствам над децата, но нищо няма да им стане, ако една вечер легнат гладни. Сега и той се кефи как ядат неща, които повечето деца на тяхна възраст не поглеждат. Една стратегия върви много добре вкъщи--ако е нещо ново за тях, трябва да опитат една лъжичка. Ако не им хареса, давам каквото искат (здравословно, разбира се). Няколко пъти като опитат нещо и започва да им харесва. Като всички хора обичат и пица, сладки неща, които им давам без гузна съвест, защото знам, че цялостната им диета е здравословна. Шунка, хотдог никога не са яли, млени меса много рядко.
Но често се замислям, че деца с моя апетит досега 100% да са с наднормено тегло, ако ги оставях да ядат каквото си искат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2753282 - 16.02.2011 17:28 [Re: TramposaBG]

Откъм апетит и аз никога не съм имала проблеми Претенциозна съм била от малка, куп неща не ям, други ги проядох наскоро и то пак с уговорки относно начина на приготвяне Но ти правиш много правилно, че ги храниш здравословно и държиш на това. У нас, когато бяхме малки със сестра ми, абсолютно никога в нищо не са ни ограничавали, а напротив, непрекъснато вкъщи се правеха сладкиши, целогодишно се ядяха сладка и компоти (имахме градина с малини и вишни ), пържена храна се ядеше също доста често. И сега, като се замислям, аз за правила за здравословно хранене започнах да чувам чак в гимназията или дали не беше в университета, а тогава вече отдавна си имах свръхкилограми. И тези правила не дойдоха от вкъщи, а от книги, телевизията и т.н. (да не говорим, че мине, не мине време, и се появява по нещо различно като информация). С две думи, много е важно да се подбира здравословно храната за цялото семейство и да се внимава какво ядат децата от малки, за да се избегнат проблемите, които идват с наднорменото тегло Аз сега на дърти години се боря да свалям килограми, а е можело всичко това поне в известна степен да бъде избегнато (на практика в никой момент през живота си не съм била с нормално тегло, само няколко месеца бях на горната граница на нормалното ). Така че да, децата не трябва в никакъв случай да се насилват (според мен), но е важно да им се осигурява избор от полезни храни - все нещо от полезните ще обичат и ще искат да ядат. Всякакви изкушения на съвременната цивилизация като пици, вафли, чипсове и т.н. не трябва да са ежедневие, а изключение Въпреки че не си представям и напълно да ги елиминираш - все пак в контактите с други деца неминуемо ще стане въпрос, а и когато с нещо не се прекалява, то не е вредно.

Едва ли само това е достатъчно, за да създадеш здравословни хранителни навици у детето си, но е много важно да се обръща внимание на тези неща отрано. И то под формата на игра, на забавление, без да се драматизират нещата

А твоите кукли са прекрасни деца

TramposaBG

#2753312 - 16.02.2011 18:05 [Re: Sol y Sombra]

Да, трудно е, когато години наред си надвишавал нормалните килограми. Родителите ни просто не са знаели. Един ден кой знае какво ще се окаже, че ние се пропуснали
В детската градина на децата всеки ден имат уроци за здравословен начин на живот. 4-годишната ми щерка дели всички храни на anytime food и sometime food --тоест храни, които може да яде когато реши и храни, които са изключения. Знае повечето храни за какво са полезни--мляко за костите и т.н. Много ме радва

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2753319 - 16.02.2011 18:13 [Re: TramposaBG]

аз пък в предишния си живот съм била заек
обаче това не ми пречеше да съм изключително злояда, по съвместни спомени на близки, макар според мойто скромно мнение и спомени, това да няма нищо общо с действителността , мхм

Обаче най-"мразим", когато някой ми каже, че нещото си е "здравословно" . Ми навремето едно се приемаше за здравословно, сега друго, и ако не ми вярвате, мога да дам пример с греяното вино/ракия, да речем, издълбаната целина с ферментирала захар, овчето кисело мляко, или пък соденото мляко със сладко от смокини

най-странното от всичко е, че мойто мамче мрази, ама мрази ви казвам, моркови, а аз ги обожавам, за разлика от пипера, който пък тя обича, а аз - ненавиждам и в червата
не може да се отрече, че беше забавно у нас навремето, добре, че беше бабет, макар че тя пък ме научи да изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/, с губерката - щот нали бях малко нещо хърбавичка .. но истината е, че гладна не съм била /че как, то ако не си "откраднеш" храна или не си я "набереш", какво удоволствие е ?/

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2753328 - 16.02.2011 18:23 [Re: TramposaBG]

Трампоса, много добре ги учат в детската градина А действително сигурно в нашето детство за родителите други неща са били приоритет, а и наистина разбиранията за здравословно може би са били различни. То аз не казвам, че е лесно да си родител

(аз не мога да обвинявам родителите си, разбира се, действали са така, както са смятали за правилно, а и аз самата до много късен момент така и не направих нищо съществено, за да си реша проблема, така че никой не ми е виновен, но ролята на родителите е важна, доколкото е да създадат добри навици у децата си - така всичко е много по-лесно нататък)

Редактирано от Sol y Sombra (16.02.2011 18:31)

TramposaBG

#2753349 - 16.02.2011 18:45 [Re: Си Ди]

Си Ди, права си, че се променят някои неща. Но аз съм ужасно критична и нищо не приемам на доверие. Трябва да разбера защо е здравословно и както вече казах, не се вманиачавам--децата ми обичат и пица, и шоколад. Съмнявам се, че някой ден някой ще реши, че хубаво месце, риба и зеленчуци са вредни за здравето.
Много родители използват факта, че мненията на учените се променят, за да се освободят от отговорност за храненето на децата. Според мен това е много грешно. Особено сега, когато има толкова много информация и всеки може да се замисли.

Редактирано от TramposaBG (16.02.2011 18:47)

TramposaBG

#2753351 - 16.02.2011 18:49 [Re: Sol y Sombra]

Разбира се, че да си добър родител не е лесно
Като добавим и почти постоянното чувство, че може и по-добре да бъде, става голяма каша.

lurker

Регистриран: 14.03.2009
    #2753368 - 16.02.2011 19:57 [Re: Си Ди]

Цитат:

изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/

не те ли е страх, че от суровите яйца можеш да пипнеш салмонела?

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2753846 - 17.02.2011 17:54 [Re: lurker]

Цитат:

Цитат:

изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/

не те ли е страх, че от суровите яйца можеш да пипнеш салмонела?

а - не, навремето такива неща нямаше - отиваш си директно в курника, набираш си яйцето от полога, като внимаваш да не те сгащи петела и кокошките да гледат в друга посока, както и да не взимаш последното, щот иначе ще отиде на друго място и върви я търси, търчиш при баба си да ти го продупчи с губерката, която й стои забучена на елека, лягаш си под някоя сенчица, ама не и на смокинята!?!, може и на миндера, ако е студено, и докат не му видиш дънцето, нямаш право да напускаш градината
да`н споменавам, че един глас ти отварят - качваш се на бадема и ревеш с пълно гърло .. каквото там ти се пее в момента

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

*Snow White*
crisp white

Регистриран: 30.07.2005
    #2753900 - 17.02.2011 19:23 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Смесвай ябълка и морков. Общ сок. Много е вкусно. Знам го от баба. Така може да го хареса.

Работи! Благодаря много

@Солка, у дома пък какво ограничаване са ми налагали точно в детските години, не е истина Апетит съм си имала винаги, не съм била нито прекалено слабо, нито пълно дете (и сега съм в норма, но и по-добре може винаги ) обаче мога да преброя на пръстите на ръцете си, кога сме хапвали пържено и тестено Добре, че едната ми баба ме охранваше с баници, мекици и пържолки
Другата ми баба беше от "голЕмото доброУтро" и не можеше/не искаше да готви, пък майка ми е поклонничка на Лидия Ковачева така че както в лафа - цял живот съм на диети и все не мога да отслабна
От сладко не са ме лишавали обаче, просто манталитета на хората относно храната и хапването преди 15-20 години, беше малко по-друг май прекаляваше се много със захарта.
А информация за здравословното хранене мисля, че също се намираше - не така масово както днес, но в дома на родителите ми има около десетина книжки по темата, издадени през 80-те някъде

--------------------
blind love is true

Редактирано от cream~ (17.02.2011 19:26)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13539

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.