ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
slawej
почетен член

Регистриран: 09.05.2006
Имате ли злояди деца
    #1483714 - 24.10.2006 11:28

Въпросът ми е към всички родители, които имат злояди деца.Как се справяте с тях?Какво правите, когато детето ви все казва не искам да ям не съм гладен/на.Или това не ми харесва или не обичам.Споделете вашия опит, че не издържам с моето с моето злоядо дете. Все е капризен.Повечето пъти се налага за него да приготвям отделна храна и понякога даже доста често се случва и нея не иска да яде после.Случвало ли ви се е да направите нещо , което много иска и после да каже ами това няма да го ям.Ако имате идея подхвърлете някоя.Ще съм ви благодарна.Пък може и някоя рецепта ако се сещате за злоядковци.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
Re: Имате ли злояди деца
    #1483725 - 24.10.2006 11:37 [Re: slawej]

Ааааа това ми е болна тема

Винаги ама винаги са ме насилвали да се храня - родителите ми и всички около тях непрекъснато ме гонеха с яденето, баща ми даже стоеше в къщи сутрин, за да види дали ще си изям сандвичите.. Е - съответно започнах да хитрувам - и да изхвърлям през прозореца всички, което ме насилваха да ям - или да го мушкам под хладилника (детски акъл - после като го дигнахме беше ужас). Стигало се е до това да връщам храната от преяждане - защото всички в семейството бяха убедени колко съм злояда - и стояха мирно на пост, да ме следят дали всичко е изядено. Да не казвам и че ме проверяваха редовно за глисти

Няма злояди деца за мен - винаги, когато детето е гладно - само ще си каже и ще поиска да яде. Насилването за ядене обаче, според мен си е чист тормоз.

Съседчето също го тормозеха с ядене А сега сам си папка - и е голям мъж - над 190см.

Извинявам се ако съм прозвучала малко по-грубо, но наистина "карането" да ядеш е много затормозяващо. Моят съвет - не насилвай детето. Не го следи, не го карай да яде. Ако считаш, че изобщо не се храни - опитай се да го провокираш. А и не забравяй - детското стомахче е с пъти по-малко от това на възрастния. Понякога (особено бабите) имат лошия навик да забравят това - и буквално да "тъпчат" децата.

Честно казано за мен преяждането е много по-лошо от лекия глад. И съм убедена, че гладно няма да остане Като му пристърже стомахчето - само ще търси папкане.

slawej
почетен член

#1483735 - 24.10.2006 11:47 [Re: MyPa TpuO]

Не се и опитвам да го тъпча,май няма смисъл,само си мисля,че съвсем ще се откаже да яде.И е добре че нямам баби, които да упорстват.Бог да я прости бабата на братовчедками но какво направи с нея сега не може да отслабне.

Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
    #1483741 - 24.10.2006 11:50 [Re: MyPa TpuO]

Ей го т'ва 'злоядото', познато и като "Ламя под прикритие"

Само не разбрах - т'ва дете, не се храни или просто не обича да се храни със случайни неща?
Може би, просто има по-различен усет към храната.

Аз никога не съм бил злояд, ама..откъм капризен е съвсем друга история -> нещата, които оценявам, като поносима храна са доста малко, а тези които наистина харесвам са ептен кЪт. Да не говорим, че манджи..ям само, ако са на скара или са от преобладаващо .. чисто месо.

Предполагам, че е ясно, че и с бой не съм ял нещо, което не съм смятал за поне поносимо.

Гледай да му правиш възможно най-питателна и вкусна храна, пък гладЪ си казва думата.
Вярно е, че фамилната кухня, уж формира вкусЪ, ама ..нека да не се разчита на това, защото може да е:
вредно
и
форма на насилие спрямо личността.

Мхмммм, наближава обяд - менюто е ->> месо с гъби/ 70 към 30/, гарнитура - лимони.

--------------------
Peace V!

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #1483742 - 24.10.2006 11:51 [Re: slawej]

Да - това за бабите за съжаление е много вярно Бабите умират от страх децата да са недохранени И в това си опасение стигат до другата крайност. То че е от обич - от обич е, ама ефектът е отрицателен.

Ами - ти знаеш какво харесва, какво не харесва Приготвяй любомото ядене - ще видиш, че ще има силен ефект Аз например обожавах кремвирши и миш-маш - някаква невероятна комбинация

Само гледай да не прекаляваш със сладките изкушения Щото може ефектът да е отрицателен Опитвай - и виж кои манджи харесва най-много. Просто провокирай апетита Но в никакъв случай принуда

Извинявай наистина - ако съм прозвучала грубо. Ни най-малко не целя да те обидя

Gerganita

Регистриран: 03.02.2006
От: от тук от там
    #1483773 - 24.10.2006 12:19 [Re: slawej]

Имаме
Не казваш на колко години е детеце, но от моите наблюдения са, че вкуса на децата се променя с всяка изминала година, както и това че всяко дете си изгражда някакъв режим на ядене и е голяма грешка да се насилва дете, което не иска да яде То не че и аз не се шашках, най-вече под влияние на бабите "Това дете нищо не яде, ще умре от глад" и други такива бабешки приказки В крайна сметка оставих дъщеря ми на мира - историята не познава случай здраво дете което има достъп до храна да е умряло от глад
Напълно подкрепям това, което са казали Мура-та и Йон особено за сладкишите, които гледам да замествам с плодове, както и е добре да намалите разните зрънчовци и газираните напитки. Ако детето не е прекалено слабо, не се притеснявай, просто го извеждай по-често на чист въздух да тича и беснее няма начин да не огладнее след това и за да му привлечеш вниманието към храната се постарай с украсата й повечко - във форум Кулинария много добри идеи, както за приготвянето, така и за украсата на ястията и особено на сандвичите

slawej
почетен член

#1484445 - 24.10.2006 19:24 [Re: MyPa TpuO]

разбира се не съм се обидила ти да не би това да си помисли

slawej
почетен член

#1484446 - 24.10.2006 19:25 [Re: MyPa TpuO]

разбира се не съм се обидила ти да не би това да си помисли

slawej
почетен член

#1484478 - 24.10.2006 20:09 [Re: Gerganita]

Благодаря ти за идеите
на почти 5 години и е 15 килограма

slawej
почетен член

#1484479 - 24.10.2006 20:10 [Re: Йон]

вечно не е гладен това са му пъривите думи преди да седне на масата

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #1488596 - 26.10.2006 21:57 [Re: slawej]

Той хапва ли си около яденетата неща като сладки, солети, други тестени нещица? Освен това боледува ли, няма ли енергия, има ли защо да се притесняваш че не поема достатъчно?
Аз бих наблягала на здравословните храни, защото някой път количеството изобщо не е важно. Една малко парче пиле или риба е сто пъти по по хубаво от мазни салами или кренвирши. Предполагам че това го правиш, но нека винаги има ябълки, банани, портокали, просто плодове които детето обича. И последно--ядки--орехите са много полезни. И да пие мляко. Ако пък всичките тези неща детето си ги хапва, като нищо да е здраво и слабо (дай Боже всекиму
Аз говоря наизуст, защото моето бебе на 7 месеца и е 11 килограма,като засега яде само кърма, но пък отскоро започнахме и други храни и на нищо не отказва. Но пък аз съм била супер злояда и много добре помня как майка ми ме караше да ям хляб, все едно е кой знае колко здравословно да ядеш бял хляб. Успех и не се отчайвай--за здравето на момченцето го правиш!

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #1488886 - 27.10.2006 08:12 [Re: slawej]

Защо не пробваш да му дадеш витамини или сироп за повишаване на апетита.Половин час преди ядене му дай да изяде една ябълка, киви или краставица.
Единият ми син до 3 години беше страшно злояд.Не искаше да дъвче храната изобщо и все едно имаше ''цедка '' на гърлото.Каквото и да му дадях все на повръщане го избиваше.Но с помощта на витамини и сироп за увеличаване на апетита се справихме.ЗА съжаление не мога да си спомня името на сиропа, че беше доста отдавна.
Сетих се!Сиропа се казва Ципротол.Обаче задължително се консултирай с джипито си.

Редактирано от Креми (27.10.2006 08:17)

тъпанар
мръсник

Регистриран: 28.11.2005
    #1489057 - 27.10.2006 10:12 [Re: slawej]

Не съм родител, но не насилвай детето си да яде! То си яде със сигурност толкова колкото му е нужно
Освен това вкусът на децата наистина е коренно различен от този на възрастните. Те предпочитат повече плодове.
Не нарушавай неговото биологично равновесие като го тъпчеш – то си знае само кога е гладно.

--------------------
аз съм нещастник, тъпак, некадърен мухльо.... и гей!
Моля всички жени да го имат предвид!
Моля и мъжете също да го имат предвид!

тъпанар
мръсник

Регистриран: 28.11.2005
    #1489064 - 27.10.2006 10:18 [Re: slawej]

Цитат:

вечно не е гладен това са му пъривите думи преди да седне на масата

Това са първите думи на почти всяко дете преди да седне на масата – това бяха дълго време и моите първи думи преди да седна на масата Спомням си как в детската градина винаги давах обяда си на Митко, дето пък ядеше като ламя .
Не бих казал, че физическото ми здраве се е повлияло нещо от тогава

--------------------
аз съм нещастник, тъпак, некадърен мухльо.... и гей!
Моля всички жени да го имат предвид!
Моля и мъжете също да го имат предвид!

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #1489566 - 27.10.2006 15:56 [Re: slawej]

Не съм родител, но да си кажа от позицията на бившо злоядо дете...
Винаги тогава най- неприятни ми са били думите " Хайде да ядем", " Масата е готова" или в градината и училището яденето. И досега ненавиждам храните, които тогава се даваха в градините- грис, нишесте, попара, едва след 20-тата си година проядох също и пиле с ориз или готвено зеле.
Мурка го е казала- когато детето огладнее само ще си поиска, до една възраст може да върви по- слабичко от другите, но не се притеснявай, децата си наваксват енергията от други неща- не вярвам да не обича сладичко поне
Майка ми се е виждала в чудо и с двете си злояди деца, които искат само кюфтета с пържени картофки, пиле с картофи или мусака.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Viva

Регистриран: 09.05.2002
От: NYC
    #1489692 - 27.10.2006 16:28 [Re: slawej]

Ако си в България потърси витамините Киди ( Kiddi). Те съдържат Lysine, който трябва да увеличава апетита. На повечето деца действа, но на моята дъщеря не. Сега и давам нещо друго, което засега действа. Почва да казва, че е гладна, докато преди никога не го е казвала .

--------------------
"Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present"

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #1489947 - 27.10.2006 18:59 [Re: Дзвер]

Цитат:

Майка ми се е виждала в чудо и с двете си злояди деца, които искат само кюфтета с пържени картофки, пиле с картофи или мусака.

Като изключим мусаката и добавим картофена салата и мекици, прекрасно описание на предпочитаните храни от малкия ми син, който също е в графа "злояди".
Като дойде пубертетът, нещата си идват на мястото.Сега, да им е здраве и на двамата, обаче не мога да им смогна с яденета.

--------------------
Ние сме ора естете.

Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
    #1489958 - 27.10.2006 19:10 [Re: Пипи^]

..е какво им е злоядото в такъв случай?
Просто си искат храната, която ми харесва.
И аз ям главно месо с гъби..от няколко месеца.

--------------------
Peace V!

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1490369 - 27.10.2006 23:50 [Re: slawej]

по твоите критерии и двете ми деца са били злояди
хич и не съм ги гонила - ако искат- ще ядат- баба ми казваше- като огладнее- ще дойде
минават през определени "моди" - единия например няколко месеца не ядеше друго освен мляко с бисквити, ако въобще нещо ядеше
5 години 15 кила не знам колко е висок и какво е като енергия детенце, но това притеснение е за родителите- не за децата напълно излишно..
виж, ако е бледо, отпуснато, без живец - тогава да- определено имате проблем, но ако играе, весело е и пр.
- не се вторачвай и не прави от мухата слон
ще му създадеш комплекси а това е по-лошия вариант

Haya

**

Регистриран: 04.12.2004
    #1490724 - 28.10.2006 01:28 [Re: slawej]

И дъщеря ми е на 5. Към ядене винаги е била изключително капризна и любимото и меню се състои само от няколко неща.

Като беше по-малка правех опити и за други неща, но след като храната постоянно се изхвърляше престанах.

Плюс, имам ужасни спомени как, когато аз бях малка всички наоколо буквално ме тъпчеха и колко неприятно ми беше това. Помня как съм стояла с часове над чиния с месо и чаша прясно мляко. Нито заобичах месото повече, нито пропих прясно мляко.

Затова реших, че никога няма да повторя тази грешка с детето си. Много е капризна, както написах, но пък когато има нещата, които обича, яде с апетит.
Ако и е поднесено нещо, което не обича никога не е гладна

За няколко неща само държа. Сладки неща и давам много рядко. Но тъй като никога не са и давани, тя самата не ги търси.

Държа да пие много мляко и да приема храна с калций, заради растежа. Кашкавалът, който е във формата на пръчки за деца ми е много удобен.

Плодове не иска да яде от малка. Не я насилвам, защото аз също не обичам плодове и се поставям на нейното място. Затова замествам с плодови сокове.

С две думи, водя се по нейните предпочитания и така всички са доволни

Тя е 22 кг, но е доста висока за възрастта си, 123см.

Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
    #1494499 - 30.10.2006 22:48 [Re: slawej]

Цитат:

Повечето пъти се налага за него да приготвям отделна храна и понякога даже доста често се случва и нея не иска да яде после.

Според мен в това е проблема.
По-добре е да предлагаш това, което се яде от всички. ако не иска, предлагаш само една алтернатива - нещо, което не изисква кой знае какво усилие. Колкото повече труд влагаш в приготвянето на манджи толкова повече ще се дразниш ако някой не ги яде после. Затова по-добре си спести стреса. Не искам да звуча наставнически ни най-малко. просто това ми се е запечатало в съзнанието от дете "аз цял ден готвя, а вие нищо не ядете". Но предполагам че иа з ако готвя цял ден после ще се дразня от идеята да готвя допълнително.

Аз имам 2 деца - на 4 1/2 и на 1 1/2 и много добре разбирам, че има дни, в които и от пиле мляко да им сервирам няма да го пипнат. Също така много добре знам другата позиция, защото съм била злоядо дете. Тъпчеха ме докато не започнех да повръщам, после пак ме тъпчеха. Дори в детската градина веднъж си изсипах супата в джоба, защото нямах друга алтернатива. Явно съм развила някакво хранително разстройство, бях наистина много слаба. Дори и по-късно съм имала периоди в които съм била 43 кг при височина 168. Но тогава това се считаше за лигавщини, а не за сериозен проблем. Според мен, обаче, не е шега. До ден днешен съм напълно отвратена от мусака, сърми и супа топчета и горе долу всичко, което съдържа кайма, има плуващи люспи от домати или слой мазнина. Никога не бих причинила това на децата си.

В къщи готвим почти всеки ден. Почти винаги готвенето ми отнема около 30 мин. Направо лошо ми става като си спомня за тенджерите с манджа за цяла седмица, затова аз готвя по малко, колкото само за 1 ядене. Обикновено предлагам 2 неща. Примерно знам че големия ми син обожава ориз и паста и ако му предложа зеленчукова супа с ориз или ориз със зеленчуци или китайска храна, той няма да откаже. Макарони с малко масълце и настърган пермиджан или романо също са му любими. И двамата обичат салата независимо каква е, а също и задушени зеленчуци. И преди лягане винаги пият мляко. Понякога ако съвсем не ядат им предлагам малък стимул - например сладолед (това не се смята за много правилно, но обикновено дава резултат при големия ми син, с малкия още не мога да преговарям) или игра на нещо, но първо трябва да свършат с вечерята. Ако съвсем не искат да ядат не ги насилвам, давам им млякото и после ги слагам да си лягат.

Не се притеснявай за детето. Важното е да не яде боклуци през деня (чипсове и сладко) и да не замества неяденето в къщи с подобни храни навън. Защото ако е така, детето ти вероятно няма да е гладно като дойде време за вечеря. Може да стимулиш навици за добро хранене като му предлагаш здравословна храна и като не купуваш неща с излишна захар или преработени мазнини. Примерно като седнете да гледате телевизия или да си играете можеш да сложиш една чиниика с измити плодове на масата или изчистени моркови. Моите зайци много обичат такива неща. И ние като Raha, не даваме на децата сладки неща и сега големия не обича шоколад.

--------------------
Only dead fish go with the flow...

slawej
почетен член

#1497757 - 01.11.2006 21:41 [Re: Night Blooming Jasmine]

Щом децата ви не обичат шоколад хубаво, но при нас не е така обича сладко и винаги търси.дори и да няма все иска нещо сладко.Не му взимам често.Предпочитам плодовете редовно ябълки, банани, дини, круши или каквито има според сезона.

unknown02
n%0

Регистриран: 09.04.2006
    #1502197 - 04.11.2006 23:43 [Re: slawej]

И аз винаги съм била злоядо дете. Майка ми още с ужас разправя историята за моето хранене, когато съм била на 2-3 годинки или..може и по-малка, не помня - искала съм на всяка хапка да ми пее песничка - от началото до края и то за една хапка. После на следващото залче - пак същата песничка и пак от - до
Баба ми се беше притеснила, че много малко ям и няма да порастна - по едно време ме беше наплашила доста, че ще си остана все така мъничка /нали все бях най-ниската и джобен размер в класа, та бая се бях стреснала/, ама тоя проблем като че си отмина от самосебе си Порастнах все пак
А чак ужасяващи спомени с тъпченето нямам, но определено винаги ще го помня като не чак толкова весел период от живота ми

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1517253 - 16.11.2006 01:29 [Re: unknown02]

Дъщеря ми беше много злоядо дете, ама ние малко насила я направихме такава. Понеже бях млада и неопитна майка, си мислех че ако един ден детето не яде, може и да умре Какви ли не трикове съм използвала за да дам една лъжичка, когато наближаваше храненето направо ме втрисаше. На два пъти опитах следното: приготвям му храна и му я оставям, ама изобщо не го насилвам. Детето по два дни не хапваше нищо, ама след това започваше да яде. Е не както на мен ми се искаше на всяко хранене, ама беше много по-добре от преди. И постепенно, защото живеехме с бабата, пак се започваше "Хайде още една лъжичка" и ефектът се губеше. Като тръгна на ясли на 2 години някак си и аз се успокоих (нали не я виждах как не яде там ) и постепенно апетитът й се урегулира и то далеч преди пубертета. Майките да имат предвид че когато детето е болно, липсата на апетит е нормална и дори положителна реакция. Не знам дали и на вас са ви казвали "Яж че да оздравееш". Мен така са ме гледали и аз бях започнала да си гледам така детето, докато един педиатър не ми каза колко съм била заблудена.

petiape
неориентиран

Регистриран: 15.01.2011
    #2739379 - 15.01.2011 14:40 [Re: slawej]

Здравейте...регистрирах се току-що... имам сериозен проблем с храненето на детето си ...
За злоядо дете... не бих казала, хапваше колкото и когато поиска... но от 2 седмици... е ужасно - каквото и да кажа веднага се отговаря НЕ...синът ми е на почти 2 години... тръгна на ясла, отслабна, сигурна съм, че там не яде достатъчно... преди 3 седмици беше на антибиотик, в момента пак пие - но друг вид антибиотик... не говори все още, но казва че го боли коремчето... вероятно е от глад, защото при натиск не реагира... като ме види да нося купичката с храната - бяга, прави истерии, реве, тръшка се, бута, хвърля, казва не... отказва ядене... оставих го да огладнее - 2 дни кара само на вода, компот, прясно изцеден плодов сок... и лекарства...предлагам само любими храни - отказва...вчера взех храна от частната кухня която обичаше... и нея не иска... иначе има енергия да дивее... но това неядене ме тормози... едно време баща му са го биели за хранене - бил е злояд до 6 клас... сега и дребния отнася шамарчета за да яде... и като се успокои след това - яде... не искам да се процедира така при при хранене...едно време помагаха филмчета, реклами, песни, сега нищо.... само шамарчетата... помагайте да променя нещата... моля ви...

сега видях че в темата не е писано от доста време.... дано все пак някой да я чете

Редактирано от petiape (15.01.2011 14:43)

kaprizna
ентусиаст

Регистриран: 15.12.2010
    #2740910 - 19.01.2011 11:02 [Re: petiape]

Най-вероятно в яслата го насилват да се храни, затова е този отказ от храна и вкъщи. Вие от своя страна влошавате нещата с шамарчетата. Така в съзнанието на детето храненето се свързва с нещо много неприятно. Честото боледуване е нормално след тръгване на ясла. Всички са минали по този път. Но ако детето постоянно е на лекарства а отказва да приема храна, то най-вероятно тези лекарства са раздразнили лигавицата на стомаха му.
Моят съвет е: поговори с лелите от яслата да не го насилват да яде. Нека да оставят храната пред него, но да не го насилват. Децата гледат едно от друго. Виждайки, че другите деца се хранят, постепенно и той ще започне да яде. Вкъщи в никакъв случай не го насилвайте (да не говорим за бой, Вие ще искате ли да ядете ако знаете, че през това време ще Ви шамаросват?). Аз правех така: питах моят син иска ли да вечеря, той естесвено казваше "не". След това в една чиния му намазвах филийки (нарязани на по-дребни парчета да не изглеждат големи и невъзможни за изяждане), а в друга му нарязвах няколко вида плодове и/или зеленчуци. Оставях чиниите в близост до него и излизах от стаята. Плодовете задължително бяха изядени в много от случаите и филийките.

--------------------
Искам цвете, едно, но сега...

petiape
неориентиран

Регистриран: 15.01.2011
    #2741007 - 19.01.2011 15:45 [Re: kaprizna]

оххххххх... оказа се че има налепи... по гърлото... но това е подробност която докторката не ни е споделила... едва днес го разбрах... та сега с охота яде кремчета и плодови млекца... а това с 2те чинийки и залчета хляб и плодове... правила съм го... никакво внимание... хубавото е че вече няма да пием антибиотик така че няма да настоявам да яде ако не иска... благодаря за отзива kaprizna

Nicole
пристрастен
**

Регистриран: 16.01.2005
От: Mount Prospect
    #2742124 - 22.01.2011 01:05 [Re: petiape]

преди време имаше едни сиропчета за увеличаване на апетита на билкова основа и подобряване на имунната система- с лек подсладен вкус и приятен аромат - аз съм давала на сина ми, беше около 2г - боледуваше, отказваше да се храни или ядеше малко солетки за по цели дни (като снакс, но по малко) и беше естествено да се разболява- няма как да си набави нужните витамини и енергия , и педиатърката ни посъветва и това помогна.

--------------------
Never argue with a fool. People might not know the difference

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2745821 - 31.01.2011 15:30 [Re: slawej]

Най-добрата рецепта за злоядци е следната:

Каже ли "Не исам", "Няма да ям", "Не ми харесва", казвате :"Ставай от масата и отивай да играеш. Следващото хранене е в ... часа". И най-спокойно му прибирате яденето изпод носа.

Има няколко възможни причини детето да не иска да яде:
1- не е гладно. От време на време децата не искат да ядат. Не защото са болни - може би просто не са изразходвали запасите си от енергия от предишните хранения. Може да не яде цял ден, може и повече. Моят син стигаше до два дни. През това време е весел, играе, скача, тича, пие вода и сокове, но не иска да яде. После му минава и казва "Мамо, гладен съм".

2- Детето е насилвано да яде от някого и реагира на натиска. Пак същото - оставяте го да не яде до следващото хранене. Следващият път го питате гладно ли е и ако каже "не", не му слагате ядене. Може да е казало "не" само защото иска да ви противоречи. Значи време е да научи, че думичките имат смисъл за околните. И че като казва "не", наистина трябва да бъде "не". Възможно е слад като токаже да яде да се разлаче и да си поиска. Тук вече вие с решавате. Моята реакция беше спокойно да му дам чаша вода и да му кажа, че ще се храни когато другите се хранят. Примерно - след два часа. И след два часа наистина му давам ядене.

3- Може да се опитва да ви контролира чрез храненето си. Тогава започват капризите; "Това не иакм, онова не ми е вкусно...". Ако няма някакви органички причини да отбягва някой храни, детето ви се лигави. Може да е видяло от други деца, че това е добър начин да покаже "кой е господарят" в отношенията си с вас. В такава ситуация аз прост казвах: "а-аа, значи не си гладен". И прибирах храната. След ооло един час питах: "Сега гладен ли си?" - ако каже "да", давах същата храна, претоплена. Ако откажеше да я яде, прибирах я обратно с думите "Значи още не си гладен". В този момент обикновено избухва плач, или се тръшва, или опитва дори да посегне да ви набие, за да покаже гнева си... Моята реакция беше спокоен коментар "А-аа, не само че не си гладен, ами имаш сили и да се гневиш". И след около един час отново предлагам същата храна. Най-накрая детето ще разбере, че този инструмент за контрол върху родителите "не работи" и в края на краищата ще прояде.

4- Може вяслата или детската градина да са им дали ядене непосредствено или много скоро преди ние да им предложим да се хранят. Ако е така, изчакваме следващото хранене.

Най-лошото, което можете да направите, е да накарате детето си да мисли, че храната е средство да ви контролира, или че храненето е много неприятно събитие.

Овладяването на детското злоядство хич не е лесно, нито е приятно. Но от личен опит мога да ви кажа - струва си усилието!

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Triss
Moon Patrol
**

Регистриран: 31.01.2011
    #2747841 - 04.02.2011 19:12 [Re: slawej]

Цитат:

Въпросът ми е към всички родители, които имат злояди деца.Как се справяте с тях?Какво правите, когато детето ви все казва не искам да ям не съм гладен/на.Или това не ми харесва или не обичам.Споделете вашия опит, че не издържам с моето с моето злоядо дете. Все е капризен.Повечето пъти се налага за него да приготвям отделна храна и понякога даже доста често се случва и нея не иска да яде после.Случвало ли ви се е да направите нещо , което много иска и после да каже ами това няма да го ям.Ако имате идея подхвърлете някоя.Ще съм ви благодарна.Пък може и някоя рецепта ако се сещате за злоядковци.

Големият ми син беше злояд. След време се усетих, и започнах да не го насилвам, спрях да го гоня с храна из къщи. И така започна, когато огладне сам да търси храна. И като няма в хладилника нещо, което му харесва да похапне, започна да похапва каквото има. Естествено старая се да задоволявам нуждите на всички, храната да е вкусна и здравословна, но не може да се угажда постоянно на един член на семейството за сметка на другите.

Triss
Moon Patrol
**

#2747930 - 04.02.2011 23:06 [Re: petiape]

Според мен, детето ти търси внимание. Чети му повече, говори му, поигравай с него поне час на ден, занимавай се с него без да го правиш фаворит обаче. Ако много се тръшка когато се занимаваш с другото дете, ако имаш такова, трябва да запазиш спокойствие и да не му се връзваш. Трябва твърдо да казваш не. Не означава не независимо какво върши, за да се наложи. Не бива да отстъпваш, когато направил беля, не го прегръщай и целувай. Покажи му, че не си доволна.
Освен това, вари му пелин, малко е горчив, но ако го подсладиш със захар става, по една супена лъжица на ден ще му оправи апетита.

И още нещо - шамарчетата не вършат работа, ако след това го гушкаш. Или го набий веднъж завинаги, обаче да разбере защо, важно е да знае какво е направил лошо, за да си отнесе боя, или просто така да го попляскваш няма смисъл. И ако си го набила, дано като те загложди съвестта да не го прегърнеш после, плачейки, че то ефектът ще е обратен.

Не казвам, че трябва да се бие детето. Просто само безсмислени шамарчета не вършат работа. Ако така и така го пляскаш, трябва си веднъж радикален бой и това е. Ако си привърженик да не се бие детето, тогава трябва да си твърда в казването на НЕ!

Това горното са само съвети. Не е необходимо да ги следваш, ако не ги намираш за правилни.

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2747998 - 05.02.2011 01:21 [Re: Triss]

Аз бях злоядо дете. Баща ми ме е замерял с яйце, а майка ми с японско мини-радио. Би'ли са ме! Наказвали са ме! Изпитвах ужас от крем карамел и банани. Не можех изобщо да вкуся месо. Злоядите деца имат (имаме и на 55 години) много силно обняние. Научете кои миризми силно им влияят и може да сполучите с храненето...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Triss
Moon Patrol
**

#2748013 - 05.02.2011 02:19 [Re: Signor d'Oro]

Щом помниш, значи са изпуснали момента, когато е трябвало да те набият. До 2 години върши работа. После - не.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2748100 - 05.02.2011 10:26 [Re: Triss]

Всъщност по-скоро исках да наблегна на причината за злоядството. Наистина при силно обоняние ставаш придирчив към храната. Все нещо ти мирише...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2748102 - 05.02.2011 10:30 [Re: Triss]

Цитат:

Щом помниш, значи са изпуснали момента, когато е трябвало да те набият. До 2 години върши работа. После - не.

Ти така ли си научи децата да ядат - с бой?

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
    #2748103 - 05.02.2011 10:36 [Re: deputatkata]

закач*

една хубава за мен статия, ако на някой му се чете тук

Как не трябва да храним детето

Първо, НЕ принуждавайте
Трябва да разберем и да запомним: хранителното насилие е едно от най-страшните насилия над организма и личността, то нанася както физически, така и психически вреди. Ако детето не иска да яде - значи в даден момент то не се нуждае от храна! Ако не иска да яде само нещо определено - значи точно от това няма нужда! Никакво принуждаване при хранене! Никакво "угояване"! Детето ви не е селскостопанско животно. Уточнение: храна, равнозначна на лекарство (морков, лимон, ябълка, лук, мляко и подобни - по лекарско предписание) може да бъде предлагана по-настойчиво, обаче само така, че да не предизвика неприятни емоции. Измислете предлог вид игра, покажете пример, подтикнете ярко и весело. А ако има активно нежелание, протест - не настоявайте и не предлагайте повторно. Отсъствието на апетит по време на болест е знак, че организмът се нуждае от вътрешно пречистване, сам иска да погладува, и в този случай гласът на инстинкта е по-верен от всякакво лекарско предписание.

Второ, НЕ подтиквайте
Насилие в мека форма: подтикване, склоняване, настойчиви повторни предложения... Спрете - и никога повече не правете това!

Трето, НЕ поощрявайте
Нищо повече от необходимото. Разнообразие - да, колкото е възможно, но без излишества. Никакви възнаграждения във вид на храна, никакви сладоледи, бонбони и шоколади за примерно поведение или научено домашно, още повече за изядена против желание закуска или просто така! Храната не е средство за постигане на послушно поведение, не е средство за наслада, храната е средство за Живеене. Естествено трябва да има здравословното удоволствие от ядене, но то трябва да произтича само от естествен апетит. С вашите бонбони ще постигнете само разлигавеността и извратен вкус, а също и нарушен обмен на веществата.

Четвърто, НЕ ръчкайте
"Яж по-бързо! Защо се бавиш? Айде, кой пръв ще изяде всичко?!" Яденето не е гасене на пожар. Темпото на хранене е индивидуално. Бързане при хранене винаги е вредно, а почивки между дъвченето са необходими даже на кравите. Ако се налага да бързате за училище или още за някъде, по-добре детето да не успее на дояде всичко, отколкото в суматоха и паника да погълне още едно несдъвкано парче.

Пето, НЕ разсейвайте
Изключете телевизор, докато се храни детето, скрийте новата играчка. Но ако детето само се разсейва, отвлича вниманието си от храната, не протестирайте и не упреквайте, значи то просто не е гладно. Не поощрявайте, а разберете.
Всяко дете е различно. Има деца със своеобразни хранителни прищявки. Повечето от тези прищявки са безобидни, и могат да бъдат удовлетворени; обаче се случва някои малки познавачи с изтънчен вкус искат да похапнат и кибрит, или още нещо. Като правило, подобни изцепки свързани с някакво нарушение на обмяна на веществата или някакъв временен химически недостиг (когато ядат тебешир - организмът търси калций). Консултирайте се с лекар, опитайте да разберете причините.
Разбира се, че не може да се позволява на детето да яде каквото му падне и в каквито и да е количества (например неограничени количества сладко или сладолед). Не трябва да има хранителни принуждавания, но трябва да съществуват хранителни забрани, особено при наличие на алергии. Съблюдаване на всички останали "НЕ"-та ще ви отърве от голямо количество допълнителни проблеми.

Шесто, НЕ се тревожете и НЕ тревожете
Никаква тревога, никакво безпокойство относно това, дали детето е яло навреме и колко. Контролирайте само качеството на храна. Не досаждайте, не питайте: "Ял ли си? Искаш ли да ядеш?" Нека детето само помоли, потърси храна, когато поиска, така ще бъде правилно, така, само така!
"...А как тогава да го храня?" Много лесно. Определено време храната трябва да се намира пред очите на детето, така, че да може да я стигне. Ако е кърмаче - предлагате гърда при проява на безпокойство. Ако е малко дете - безнасилственно го откарвате на масата, но не го удържайте, ако то не иска. Ако е по-голямо дете - просто му съобщавате, че закуската, обеда или вечерята са готови, предлагате му да яде - и край, нищо повече. Храната е пред тебе: яж, ако искаш.

И седмо, последното
Разбира се, трябва да давате добър пример. Желателно във всичко. Въпроса за храненето на чедото ви може да ви се стори елементарен, но той се отнася не само до физическото здраве на детето, а и до начина на държане и на мислене.

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2748104 - 05.02.2011 10:40 [Re: :-)-:]

От "скромния" ми опит на майка на три деца, едното от които хич не искаше да яде, мога да кажа това - не иска ли, не го карам насила. Като огладнее, само си иска.
Сега не мога да им насмогна на храна.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Triss
Moon Patrol
**

#2748218 - 05.02.2011 17:50 [Re: deputatkata]

Цитат:

Цитат:

Ти така ли си научи децата да ядат - с бой?

Децата си не бия, аз наказвам. Има хора, които обаче си "попляскват" децата. Независимо дали го наричат шамарче или пляскане, шамарчето си е бой, независимо какво си мислят родителите. А боя върши работа само докато детето е малко. Колкото до това как съм си научила злоядия син да яде - казала съм как в по-предно мнение по темата.

И едно лично мнение. За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи. Ако това бъде позволено, такова дете може спокойно да се качи на главите на родителите, нещо, което не е добре нито за детето, нито за тях самите. Затова трябва да се взимат мерки, докато детето е още малко и не се е усетило да ползва злоядството си за манипулация.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2748385 - 05.02.2011 23:45 [Re: Triss]

Цитат:

...За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи. Ако това бъде позволено, такова дете може спокойно да се качи на главите на родителите, нещо, което не е добре нито за детето, нито за тях самите. Затова трябва да се взимат мерки, докато детето е още малко и не се е усетило да ползва злоядството си за манипулация.

Доста крайно мнение...

--------------------

нане Вуте

#2748480 - 06.02.2011 09:40 [Re: Triss]

Цитат:

.За мен злоядите деца са по-чувствителни и чрез демостриране на злоядство се опитват да привлекат вниманието на околните върху себе си. И да се налагат, като видят, че метода работи.

Не искам да оспорвам твоя опит, само си казвам и аз
Мисля, че просто децата са различни - още от бебета някои имат потребност от повече храна, други - от по-малко, като тази потребност може да не е винаги една и съща във времето. Но за много родители (да не говорим за баби ) обилното ядене = здраво дете и се притесняват, ако не се изяжда определена еднаква норма. Мисълта ми е, че едно дете няма да му мине през ум да манипулира възрастните, ако те самите не са го научили преди това да го награждават/наказват заради храна, да му пускат филмчета за да пробутат незабележимо лъжицата, да играят представление с кукли и играчки, за да го склонят да хапне и т.н.
Другото, което може би ще се стори крайно на някого, е, че прекалено ранното и настъпателно захранване на бебетата също може да е причина за проблеми и нежелание за хранене на по-късен етап.

Това ми е принципното мнение, иначе petiape май вече е открила причината при тях.

Крумка
с палто от норки

Регистриран: 06.07.2004
От: Опицвет
    #2748493 - 06.02.2011 11:19 [Re: Signor d'Oro]

Като бивше злоядо дете казвам същото за обонянието.

Толкова много неща не ядях, че нямам спомен какво ядях. Помня, че ми даваха някакъв сироп за апетит, който изобщо не ме накара да ям. Веднъж в детската градина ме наказаха да не играя навън с децата, защото не изядох следобедната закуска, която беше УЖАСНА- един бял крем, който мирише на инжекции.
Баща ми ме наказа да не гледам детско филмче (а те бяха кът навремето), защото бях изхвърлила рибата, оставена ми за обяд, и така няколко пъти.
Сестра ми понякога ме спасяваше от мърморене като изяждаше нейното и част от моето ядене, оставено ни за деня.
По-късно баща ми като видеше, че човъркам из чинията, ми казваше "ако не си гладна, ставай от масата" с надежда, че ще огладнея и ще си поискам. А аз само това и чаках- да стана от масата и чувствах такова облекчение! И не си поисквах.
Мразех картофи всякак приготвени, месо и още куп неща.
Това, което харесвах, бяха препечени филийки, намазани с масло, липов чай, череши и малини. Но това не означава, че мнооого ядях, просто хапвах.
Ако щете вярвайте, но изкарвах цял ден само с една единствена бисквита "Руен".
Е, оцелях, нищо ми няма, макар все под нормата като малко дете (както казва майка ми) пораснах и сега съм в добра норма

Дъщеря ми по същия начин не яде. Обича препечени филийки с масло. Това може да яде цял ден- една на закуска, една за обяд, една на вечеря. И краставици, които в момента имат вкус на кратуни. Хапва и други неща, органичено и в малки количества. Едва я убеждавам да пие прясно изцеден сок от ябълка, особено когато има хрема. Понякога успявам да я накарам да яде и други неща- но с говорене, не с наказания.

Знам, че като й кажа да "става от масата" също като мен чувства облекчение. И също знам, че към девет преди лягане ще си поиска да яде, но пак филия с масло.
На мен ми се свива сърцето да не се разболее от неядене, но няма да я тровя със сиропи за апетит (достатъчни са другите отрови...), убедена съм, че с времето постепенно ще прояде всичко, както и аз сега, все пак яде малко повече от мен като дете.

Та моят опит показва- не става с наказания, нито с покана да напуснеш масата. Оставям детето си да яде каквото иска. И я убеждавам с говорене. Гледам да не прекалявам, обаче. Не мърморя, разбира се не мърморя, защото тя не яде пакетирани купешки неща- много рядко бейк ролс, обикновени бисквити или шоколад. Добре, че не иска бонбони, чипсове и др.такива, иначе съвсем нямаше да съм спокойна.

И така, потвърждавам, че ароматите са важни- предизвикват апетит. И сега едни от най-любимите ми аромати са на череша, малини, препечен хляб и липов чай. А на дъщеря ми все още само на филийка с масло.

п.п.Получило се е дълго писание, но дълго мога да пиша на тази тема .
Благодяра за търпението.

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2748509 - 06.02.2011 13:46 [Re: Крумка]

И аз съм бившо ужасно злоядо и на практика....мразех да ям (по принцип). Бях развила невероятна креативност, за да отърва всяко ядене! То не бяха филии зад гардероба (разкриха ме бързо ), то не бе следене с лелките в детската градина, за да изхвърля яденето в тоалетната, то не бе да лъжа наште в първи клас, че ходя на стол (те ми купуваха купони, аз не ходех), но така дядо не ме "тормозеше" да обядвам...
Като поотраснах (вече ученичка) мааалко от малко почвах да ям, ама...с големи капризи.
И изобщо не съм търсела внимание , бях едничката принцеса на мама и тате, а по отношение на яденето...бягах от внимание, хич не исках никой да ме забелязва, когато стане време да се яде. И друго: майка ми е казвала, че съм била злояда от БЕБЕ (по-малко от една годинка). Въртяла съм глава, пълнила съм бузите с храна, която не преглъщам и в един момент просто плюя и някакъв ад за наште.
Това докъм пубертета. После просто станах капризна на храна, сега също съм, но ям почти всичко, без някои неща, които и до момента считам за гадни. Ама апетит не ми липсва!

Единственият резултат от моята злоядост беше, че бях доста кльощавичка като дете, но си имах енергия за петима и диващина за десетина.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2748597 - 06.02.2011 18:26 [Re: Hard Rock fan]

Присъединявам се към написаното от теб. И аз съм била злояда и такава си останах. Е, има си и положителни страни - не се тревожа, че ще напълнея
Не мисля, че някога съм търсила внимание на тази база, по-скоро, като теб се опитвах да избягвам такова, идеше ли реч за ядене, само дето не ми се отдаваше

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Hard Rock fanМодератор

#2748602 - 06.02.2011 18:32 [Re: Nadin]

Цитат:

и такава си останах

Мдам, ти затова и сега си 40 кила с мокри дрехи, а аз, благородно ти завиждам , че такава си си останала, щото на мене апетитът ми дойде с ... яденето.

Аз много добре помня, понеже до бая късничко бях злояда, че...какво ти внимание, аз просто МРАЗЕХ да ям. Мисълта за закуска, обяд, вечеря...ми беше кошмарна! Все едно ...наказанието за деня.

Triss
Moon Patrol
**

#2748685 - 06.02.2011 22:01 [Re: Hard Rock fan]

Естествено е, че няма да си признаете за вниманието. "Търсенето на внимание" е на подсъзнателно ниво. Предполагам и сега, ако не сте център на внимание, ви е кофти. Но няма да си кажете, разбира се. Капризите са точно за това, търсене на някой, който да им угажда...ако сте сами, не си капризничите сами на себе си, нали? Предполагам, че и на децата си не капризничите, само на тези, пред които минава.

Hard Rock fanМодератор

#2748688 - 06.02.2011 22:03 [Re: Triss]

Оки, колко да платим за анализа?

Triss
Moon Patrol
**

#2748690 - 06.02.2011 22:05 [Re: Hard Rock fan]

Няма нужда да ми плащате. Аз така, за собствено удоволствие го правя. То иначе всеки да си възпитава децата както намери за добре. Ако му се угажда на капризи, да угажда. Аз съм твърде заета, много работа имам на главата, за да го правя.

Си Ди
гаргойл

#2749057 - 07.02.2011 22:42 [Re: Triss]

Цитат:

Естествено е, че няма да си признаете за вниманието. "Търсенето на внимание" е на подсъзнателно ниво. Предполагам и сега, ако не сте център на внимание, ви е кофти. Но няма да си кажете, разбира се. Капризите са точно за това, търсене на някой, който да им угажда...ако сте сами, не си капризничите сами на себе си, нали?

Добре, че ни "светна".
Разликата е, че когато си дете, има едни големи / и прекалено силни за теб/ хора, които се опитват да ти натикат нещо, обикновено гадост, в устата, с идеята, че трябва, че е полезно, или че е много вкусно! А хора разни, вкусове разни! Кога си възрастен, никой не се опитва да ти навре морков в устата, да речем!
Това за вниманието е малко ..изтъркано.

Който е бил злояд и си спомня нежеланието си да яде, ще го свърже с миризмата, неприятната на вкус и вид храна и загубеното време. Не с търсене на внимание. Както искаш го приемай.

Изказването ти, че боя на до двегодишно дете Е полезен по каквато и да било причина, ме втрещи, меко казано.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Triss
Moon Patrol
**

#2749066 - 07.02.2011 22:56 [Re: Си Ди]

И къде по-точно съм казала, че боят по принцип, не само на двегодишно дете, е полезен?

Си Ди
гаргойл

#2749069 - 07.02.2011 22:58 [Re: Triss]

Прочети си мненията.

Triss
Moon Patrol
**

#2749083 - 07.02.2011 23:28 [Re: Си Ди]

Аз много добре зная какво съм казала. И това, че боят е полезен, не съм го казвала, защото не го мисля. Моля те да ми посочиш къде видя да съм казала, че боят на двегодишно дете е полезен?

Предполагам, че не нещо не си доразбрала?

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2749386 - 08.02.2011 18:00 [Re: slawej]

Всичките деца в семейството ми са били злояди. Не мисля, че е от липса на внимание, дори ми се струва, че е обратното.Сега актуален е тригодишения ми племенник, който по време на основните хранения рядко изяжда повече от 2-3 лъжички. Затова пък непрекъснато дъвче по някой бонбон, шоколад, чипсове и др. подобни. Предполагам, че това му убива апетита, ама няма кой да чуе..
Един трик, с който постигам успех отвреме-навреме - меря му мускулите след всяка хапка и изпадам в бурен възторг , ама не е работа...

Triss
Moon Patrol
**

#2749408 - 08.02.2011 19:03 [Re: kratuna]

Децата от много малки трябва да се научат на хранителни навици. Ако този момент е пропуснат, след това последствията са ясни на всички - разтревожени майки, тичащи с лъжици да ги хранят и правещи се на маймуни (както в случая ти с мускулите) за да се преборят за всяка една хапка.
Хранителните навици, редовно хранене в часовете за хранене с разнообразна и питателна храна, се изграждат докато детето е бебе и до две годишна възраст. После е късно и става много трудно. А и децата поумняват и започват да се възползват от капризите си, за съжаление.

щастливка
неориентиран

Регистриран: 05.01.2011
От: София,България
    #2749445 - 08.02.2011 20:46 [Re: Triss]

Като бебета почасовото хранене-да.Но не мога да се съглася,че това е предпоставка за бъдещият режим на детето.Те се променят скоростно,а и навиците им също.Според мен децата не бива да се насилват,защото тогава започват да проявяват инат.Имам лични наблюдения.Детето трябва да изяде толкова,колкото иска.Ако е гладно то ще си поиска само без принуда.Не би трябвало амбицията на родителя непремено да се изяде всичко да се превръща в омраза към храната.Децата обичат правилата,но поднесени внимателно.

--------------------
Не можеш да откриваш нови светове,ако нямаш куража да напуснеш брега.

Triss
Moon Patrol
**

#2749576 - 09.02.2011 01:21 [Re: щастливка]

Съгласна съм. Количеството на храната зависи от самото дете. Не бива да преяжда и да се насилва, ако се е нахранило. Но е важно да му се дава от малко да привиква с различна храна и е важно да се храни в определените от семейството за това часове. Затова е важно майката да си е вкъщи, а не на работа или насам-натам, за да успее тя да изгради тези навици у детето си.

kaprizna
ентусиаст

Регистриран: 15.12.2010
    #2749705 - 09.02.2011 11:52 [Re: Triss]

Мисля си, на фона на новоизнесените данни за големият процент затлъстели сред подрастващите, не е голяма болка това, че децата били злояди. Няма да умрат от глад (и аз така съм си мислела за моят син, но оцеля, напук на страховете ми). Според мен по-важно е да не се стига до гореспоменатото положение, когато децата ядат само бонбони, бисквити и тем подобни вредни храни. По-добре една изядена ябълка за деня, отколкото огромно количество "буклуци".

--------------------
Искам цвете, едно, но сега...

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2749737 - 09.02.2011 13:20 [Re: kaprizna]

Включвам се и се хващам за теб, защото не знам на кого конкретно да отговоря. На мен ми се струва (то беше споменато и по-горе), че едно дете няма да се остави вечно гладно - когато му се яде, ще яде. В такъв случай предполагам, че е въпрос на организация от страна на родителите на разположение да има полезна храна (каквато би яло, а не нещата, които категорично отказва да яде), а не боклуци. И съм съгласна със Си Ди, моят личен опит е същият - ако един човек не обича определена храна, няма да го накараш да я яде, освен ако не упражниш някаква форма на насилие върху него Може да е нещо много полезно, но не го ли обича, смятам, че войната е загубена. Така аз не обичам праз лук и никой не може да ме накара да го ям. От дете е така, опитвала съм го (защото пък например пача и шкембе дори не съм опитвала, но и не бих), така че знам какъв му е вкусът и не ми харесва - точка по въпроса Така е и с други храни или пък форми на приготвяне на определени продукти. Не вярвам да зависи от методите на възпитание на родителите какво ще яде и какво няма да яде детето (от гледна точка на вкусови предпочитания). Вярно, казват, че детето е бяла дъска - каквото напишеш върху нея, това ще е, но в това отношение си мисля, че нещата не стоят точно така. Да, ако успееш да му пречупиш характера, може да го научиш да не мрънка, като яде нещо, което не обича, или пък да го накараш да яде, когато не му се яде. Но на каква цена?

Разбира се, аз не съм гледала деца, но смятам, че злоядството едва ли е чак такъв проблем

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2749780 - 09.02.2011 15:20 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

На мен ми се струва (то беше споменато и по-горе), че едно дете няма да се остави вечно гладно - когато му се яде, ще яде.

Това съм го запомнила от една книжка за отглеждане на деца/вече не помня коя, че аз ги четях наред /. Цитирам по памет: "Не насилвайте детето да яде, ако не иска. Помнете - вашето дете няма да се остави да умре от глад" Тва ме успокои и престанах да притичвам с паницата след тях.

--------------------
Ние сме ора естете.

Triss
Moon Patrol
**

#2750042 - 09.02.2011 22:54 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Разбира се, аз не съм гледала деца, но смятам, че злоядството едва ли е чак такъв проблем

Ами честно казано, голям проблем си е. Особено ако детето е и инатливо. Но като станеш майка ще разбереш.

Hard Rock fanМодератор

#2750147 - 10.02.2011 08:02 [Re: Triss]

Бе аз като те чета какви изобилия от глупости наспорваш в темата, ако и вярно ги мислиш, не бих ти поверила дете да го гледаш и за два часа.
Искрено се надявам само да си ги пишеш...

Triss
Moon Patrol
**

#2750283 - 10.02.2011 15:59 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Бе аз като те чета какви изобилия от глупости наспорваш в темата, ако и вярно ги мислиш, не бих ти поверила дете да го гледаш и за два часа

Можеш ли да бъдеш по конкретна? Интересно ми е кое от казаното от мен намираш за глупости, та да си взема бележка как да си гледам децата (те вече са доста големи, но току виж на някоя умност си ме научила)?

Да не си била и ти злоядо дете, та да търсиш сега малко форумно внимание?

Hard Rock fanМодератор

#2750284 - 10.02.2011 16:02 [Re: Triss]

Цитат:

Интересно ми е кое от казаното от мен намираш за глупости

Не се сещам кое не намирам.

Triss
Moon Patrol
**

#2750287 - 10.02.2011 16:04 [Re: Hard Rock fan]

Ами тогава проблемът си е само твой. Аз лично не смятам, че съм казала някоя глупост, още повече, че имам добри деца. Та смятам, че мога да споделя малко опит с по-млади майки.

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #2750710 - 11.02.2011 11:26 [Re: Triss]

Цитат:

Затова е важно майката да си е вкъщи, а не на работа или насам-натам, за да успее тя да изгради тези навици у детето си.

Не съм съгласна с това мнение

kratuna
старо куче

#2752610 - 15.02.2011 13:23 [Re: slawej]

http://www.dnes.bg/health/2011/02/15/vyznagrajdavaite-decata-za-da-iadat-zelenchuci.111264

Sol y Sombra
under construction

#2752612 - 15.02.2011 13:27 [Re: kratuna]

А аз пък чух наскоро, че децата ядат повече зеленчуци, ако им се позволява да избират предпочитаните от тях, а не ги карат да ядат всичко наред

kratuna
старо куче

#2752642 - 15.02.2011 14:50 [Re: Sol y Sombra]

Абе не е хубаво да се насилват, ама човек понякога изперква. Няма да забравя навремето като се бях заинатила за една морковена супа, специално приготвена по рецепта от една книжка за деца - аз й пълня устата, тя плюе.. Вече почти изпадах в ярост, когато мъжът ми си взе една лъжичка и ме пита: ти тая супа опитвала ли си я? Еми то туй, морковената супа, голяма гадост било , направо ми се доплака. Та понякога не е зле и да си опитваме "детските" манджи.

Има го обаче и другото - много деца просто отказват да опитват непознати плодове и зеленчуци и си карат само на основните. Но пък не е болка за умиране.

Hard Rock fanМодератор

#2752728 - 15.02.2011 17:33 [Re: kratuna]

Ми аз, така, напр. винаги съм се чудела как децата ядат онея гадни пюренца - манджи с шекер (от сорта на тиква с телешко и подобни). Понеже опитвах. И реших, че подобна гадост не е за предлагане на детенце.
Съответно - не съм и предлагала.

Цитат:

се бях заинатила за една морковена супа

Такова, и пистолет да ми опреш на тила, не хапвам. Бляяяк.

Бе, няма дете, останало гладно. Тва сочи моят опит. Пък че не ядели едно, или друго, дето се брои за полезно...все има начин да се навакса.

*Snow White*
crisp white

Регистриран: 30.07.2005
    #2753124 - 16.02.2011 12:26 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

манджи с шекер

отврат са тези пюрета не знам кой ги измисля
аз вече съм се спряла на определена марка, там шекерените са много малко и не че няма да дам на детенце да пробва, ама ако не ги иска - са аут още на първия отказ
почнахме сокчета на малкия юнак, малко по малко и както очаквах - ябълката е много добре приета, но на морковения се сърдим и го плюем
и аз не го харесах тоя морков и не го насилвам детенцето

--------------------
blind love is true

Hard Rock fanМодератор

#2753144 - 16.02.2011 13:17 [Re: *Snow White*]

Смесвай ябълка и морков. Общ сок. Много е вкусно. Знам го от баба. Така може да го хареса.

TramposaBG

#2753265 - 16.02.2011 17:09 [Re: Sol y Sombra]

Солче, абсолютно така е. Моите деца и двете обичат да ядат още от малки. Невероятен апетит имат, но разбира се предизвикателството всеки ден е да ядат здравословно. Месо и риба обожават, мляко също. Зеленчуците ги обичат избирателно--не сядаме на масата без авокадо, домати, краставици, моркови, марули. Друго обаче не ядат--готвени зеленчуци не ядям нито ние, ние те. Бих искала да ядат по-разнообразни зеленчуци, но и така е доста добре, защото те наистина обичат изброените и сами си ги търсят.

Аз не деля манджите на детски и наши--достатъчно съм заета и една манджа стига . Аз ги кърмих без никакви добавки 12 месеца, така че като започнаха да ядат , можеха да ядат каквото и ние с баща им. На няколко пъти като не искат да ядат друго не им давам. В началото мъжът ми мислеше, че едва ли не издевателствам над децата, но нищо няма да им стане, ако една вечер легнат гладни. Сега и той се кефи как ядат неща, които повечето деца на тяхна възраст не поглеждат. Една стратегия върви много добре вкъщи--ако е нещо ново за тях, трябва да опитат една лъжичка. Ако не им хареса, давам каквото искат (здравословно, разбира се). Няколко пъти като опитат нещо и започва да им харесва. Като всички хора обичат и пица, сладки неща, които им давам без гузна съвест, защото знам, че цялостната им диета е здравословна. Шунка, хотдог никога не са яли, млени меса много рядко.
Но често се замислям, че деца с моя апетит досега 100% да са с наднормено тегло, ако ги оставях да ядат каквото си искат.

Sol y Sombra
under construction

#2753282 - 16.02.2011 17:28 [Re: TramposaBG]

Откъм апетит и аз никога не съм имала проблеми Претенциозна съм била от малка, куп неща не ям, други ги проядох наскоро и то пак с уговорки относно начина на приготвяне Но ти правиш много правилно, че ги храниш здравословно и държиш на това. У нас, когато бяхме малки със сестра ми, абсолютно никога в нищо не са ни ограничавали, а напротив, непрекъснато вкъщи се правеха сладкиши, целогодишно се ядяха сладка и компоти (имахме градина с малини и вишни ), пържена храна се ядеше също доста често. И сега, като се замислям, аз за правила за здравословно хранене започнах да чувам чак в гимназията или дали не беше в университета, а тогава вече отдавна си имах свръхкилограми. И тези правила не дойдоха от вкъщи, а от книги, телевизията и т.н. (да не говорим, че мине, не мине време, и се появява по нещо различно като информация). С две думи, много е важно да се подбира здравословно храната за цялото семейство и да се внимава какво ядат децата от малки, за да се избегнат проблемите, които идват с наднорменото тегло Аз сега на дърти години се боря да свалям килограми, а е можело всичко това поне в известна степен да бъде избегнато (на практика в никой момент през живота си не съм била с нормално тегло, само няколко месеца бях на горната граница на нормалното ). Така че да, децата не трябва в никакъв случай да се насилват (според мен), но е важно да им се осигурява избор от полезни храни - все нещо от полезните ще обичат и ще искат да ядат. Всякакви изкушения на съвременната цивилизация като пици, вафли, чипсове и т.н. не трябва да са ежедневие, а изключение Въпреки че не си представям и напълно да ги елиминираш - все пак в контактите с други деца неминуемо ще стане въпрос, а и когато с нещо не се прекалява, то не е вредно.

Едва ли само това е достатъчно, за да създадеш здравословни хранителни навици у детето си, но е много важно да се обръща внимание на тези неща отрано. И то под формата на игра, на забавление, без да се драматизират нещата

А твоите кукли са прекрасни деца

TramposaBG

#2753312 - 16.02.2011 18:05 [Re: Sol y Sombra]

Да, трудно е, когато години наред си надвишавал нормалните килограми. Родителите ни просто не са знаели. Един ден кой знае какво ще се окаже, че ние се пропуснали
В детската градина на децата всеки ден имат уроци за здравословен начин на живот. 4-годишната ми щерка дели всички храни на anytime food и sometime food --тоест храни, които може да яде когато реши и храни, които са изключения. Знае повечето храни за какво са полезни--мляко за костите и т.н. Много ме радва

Си Ди
гаргойл

#2753319 - 16.02.2011 18:13 [Re: TramposaBG]

аз пък в предишния си живот съм била заек
обаче това не ми пречеше да съм изключително злояда, по съвместни спомени на близки, макар според мойто скромно мнение и спомени, това да няма нищо общо с действителността , мхм

Обаче най-"мразим", когато някой ми каже, че нещото си е "здравословно" . Ми навремето едно се приемаше за здравословно, сега друго, и ако не ми вярвате, мога да дам пример с греяното вино/ракия, да речем, издълбаната целина с ферментирала захар, овчето кисело мляко, или пък соденото мляко със сладко от смокини

най-странното от всичко е, че мойто мамче мрази, ама мрази ви казвам, моркови, а аз ги обожавам, за разлика от пипера, който пък тя обича, а аз - ненавиждам и в червата
не може да се отрече, че беше забавно у нас навремето, добре, че беше бабет, макар че тя пък ме научи да изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/, с губерката - щот нали бях малко нещо хърбавичка .. но истината е, че гладна не съм била /че как, то ако не си "откраднеш" храна или не си я "набереш", какво удоволствие е ?/

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Sol y Sombra
under construction

#2753328 - 16.02.2011 18:23 [Re: TramposaBG]

Трампоса, много добре ги учат в детската градина А действително сигурно в нашето детство за родителите други неща са били приоритет, а и наистина разбиранията за здравословно може би са били различни. То аз не казвам, че е лесно да си родител

(аз не мога да обвинявам родителите си, разбира се, действали са така, както са смятали за правилно, а и аз самата до много късен момент така и не направих нищо съществено, за да си реша проблема, така че никой не ми е виновен, но ролята на родителите е важна, доколкото е да създадат добри навици у децата си - така всичко е много по-лесно нататък)

Редактирано от Sol y Sombra (16.02.2011 18:31)

TramposaBG

#2753349 - 16.02.2011 18:45 [Re: Си Ди]

Си Ди, права си, че се променят някои неща. Но аз съм ужасно критична и нищо не приемам на доверие. Трябва да разбера защо е здравословно и както вече казах, не се вманиачавам--децата ми обичат и пица, и шоколад. Съмнявам се, че някой ден някой ще реши, че хубаво месце, риба и зеленчуци са вредни за здравето.
Много родители използват факта, че мненията на учените се променят, за да се освободят от отговорност за храненето на децата. Според мен това е много грешно. Особено сега, когато има толкова много информация и всеки може да се замисли.

Редактирано от TramposaBG (16.02.2011 18:47)

TramposaBG

#2753351 - 16.02.2011 18:49 [Re: Sol y Sombra]

Разбира се, че да си добър родител не е лесно
Като добавим и почти постоянното чувство, че може и по-добре да бъде, става голяма каша.

lurker

Регистриран: 14.03.2009
    #2753368 - 16.02.2011 19:57 [Re: Си Ди]

Цитат:

изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/

не те ли е страх, че от суровите яйца можеш да пипнеш салмонела?

Си Ди
гаргойл

#2753846 - 17.02.2011 17:54 [Re: lurker]

Цитат:

Цитат:

изцоцвам задължително за закуската по ено яйце / сурово, да не помисли някой нещо друго/

не те ли е страх, че от суровите яйца можеш да пипнеш салмонела?

а - не, навремето такива неща нямаше - отиваш си директно в курника, набираш си яйцето от полога, като внимаваш да не те сгащи петела и кокошките да гледат в друга посока, както и да не взимаш последното, щот иначе ще отиде на друго място и върви я търси, търчиш при баба си да ти го продупчи с губерката, която й стои забучена на елека, лягаш си под някоя сенчица, ама не и на смокинята!?!, може и на миндера, ако е студено, и докат не му видиш дънцето, нямаш право да напускаш градината
да`н споменавам, че един глас ти отварят - качваш се на бадема и ревеш с пълно гърло .. каквото там ти се пее в момента

--------------------

*Snow White*
crisp white

#2753900 - 17.02.2011 19:23 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Смесвай ябълка и морков. Общ сок. Много е вкусно. Знам го от баба. Така може да го хареса.

Работи! Благодаря много

@Солка, у дома пък какво ограничаване са ми налагали точно в детските години, не е истина Апетит съм си имала винаги, не съм била нито прекалено слабо, нито пълно дете (и сега съм в норма, но и по-добре може винаги ) обаче мога да преброя на пръстите на ръцете си, кога сме хапвали пържено и тестено Добре, че едната ми баба ме охранваше с баници, мекици и пържолки
Другата ми баба беше от "голЕмото доброУтро" и не можеше/не искаше да готви, пък майка ми е поклонничка на Лидия Ковачева така че както в лафа - цял живот съм на диети и все не мога да отслабна
От сладко не са ме лишавали обаче, просто манталитета на хората относно храната и хапването преди 15-20 години, беше малко по-друг май прекаляваше се много със захарта.
А информация за здравословното хранене мисля, че също се намираше - не така масово както днес, но в дома на родителите ми има около десетина книжки по темата, издадени през 80-те някъде

--------------------
blind love is true

Редактирано от cream~ (17.02.2011 19:26)

Hard Rock fanМодератор

#2753927 - 17.02.2011 20:05 [Re: *Snow White*]

Радвам се, че е проработило, бях сигурна. Аз като съм правила навремето, правих и на мене си

Triss
Moon Patrol
**

#2756556 - 23.02.2011 08:07 [Re: Hard Rock fan]

Хващам се за последния. Радвам се, че това, което съм казала по-горе напълно се припокрива с научните изследвания. Ето едно интересно четиво за злоядите деца и за децата, които преяждат. За който не може да чете английски, есенцията е, че е проведено изследване за деца с вредни хранителни навици на възраст между 7-9 г. В него не се отхвърля напълно становището, че децата проявяват инат по отношение на храненето, за да установят определен контрол върху родителите. Но новото изследване показва, че реакцията на родителите е породена от поведението на детето, а не обратното. Т.е. отношението на детето към храната е унаследено и майките не бива да се самообвиняват, че са виновни за него. Ето някои съвети, породени от изследването:
1. Да се изгради контрол върху хранителните навици на детето. Да се настоява да се яде здравословно, а не майката да се предаде и да изпълнява желанието на детето.
2. Да се избягва драмата. Ако не му се яде, да не яде. Но храна да се сервира само в определените за това часове.
3. Да се храни детето, когато е гладно. В смисъл, да се избягва да се храни във време, което не е определено за храна, за да е гладно в часовете на хранене. Течностите, които съдържат калории, също трябва да се избягват или лимитират помежду храненията, защото засищат.
4. Да се планират занимания след хранене. Това се отнася за децата, които се хранят повече от нормалното, не за злоядите.
5. Да се направи така, че часовете за хранене да са семейно занимание. Децата да помагат при планирането и приготвянето на храната. Самото сядане на масата трябва да е съпроводено с добро настроение и да не се натяква на детето колко изяжда.
уеб страница

Както казах и по-горе, захранването на новороденото е от изключително значение. В момента се говори дори за промяна в концепциите и започване на още по-ранно захранване с твърда храна, не такава за дъвчене, но във вид на пюре от месо и зеленчуци, наместо хлебни изделия, във възрастта между 4-6 месеца на бебето, за да може детето от много малко да привикне към различни вкусове.
уеб страница

*Snow White*
crisp white

#2757055 - 24.02.2011 08:27 [Re: Triss]

Цитат:

Както казах и по-горе, захранването на новороденото е от изключително значение. В момента се говори дори за промяна в концепциите и започване на още по-ранно захранване с твърда храна, не такава за дъвчене, но във вид на пюре от месо и зеленчуци, наместо хлебни изделия, във възрастта между 4-6 месеца на бебето, за да може детето от много малко да привикне към различни вкусове.

Абсолютно!
бебенце ми е на 4 месеца в момента, но малко преди да ги навърши, почнехме сокчета, а в момента бавно и постепенно - по 2-3 лъжички на ден, давам и пюренце от банан.
Децата се развиват много по-бързо от нас на времето, моето просто вече не искаше да яде само мляко, огладняваше много по-бързо и след консултация с педиатъра, почнах захранването. Много му харесват на малкия и сокчета, и банана

--------------------
blind love is true

#2757068 - 24.02.2011 09:21 [Re: Triss]

Цитат:

В момента се говори дори за промяна в концепциите и започване на още по-ранно захранване с твърда храна, не такава за дъвчене, но във вид на пюре от месо и зеленчуци, наместо хлебни изделия, във възрастта между 4-6 месеца на бебето, за да може детето от много малко да привикне към различни вкусове.

Странно
Аз имах доста трудно начало с кърменето и се свързах с консултанти от Ла Лече Лига (да са живи и здрави, много ми помогнаха ), които ми обясниха много неща и ми дадоха материали за четене.. та с две думи поне допреди десетина месеца становището на Световната Здравна организация беше в подкрепа на изключителното кърмене и късното захранване (нещо, което педиатрите у нас масово отричат и си настояват за захарната водичка и прочее).
Това за ранното захранване не е нова концепция, напротив - от доста време е, и нас като бебета са ни гледали по същата схема, всички от поколението на майка ми са на мнение, че захранване на 3-4 месеца не е ранно, а нормално. А някои почват и от 2рия.

Не искам на никого да се меся, само отбелязвам мои наблюдения и опит.

*Snow White*
crisp white

#2757115 - 24.02.2011 11:25 [Re: :-)-:]

и аз за това захарна вода не давах, но каквото и да пия, ям или вземам като хомеопатия, няма и няма мляко
исках да ми е само на кърма бебето, но няма и това си е, кърмя го рано сутрин все още и до там.
За ранно се счита захранването преди 13-тата седмица, това е което ми каза бебшкия гастро-специалист, мен са ме захранили чак на 6 месеца, според майка ми така се е правело тогава

--------------------
blind love is true

#2757125 - 24.02.2011 11:47 [Re: *Snow White*]

cream~, чудесно е, че опитваш и не си се отказала. Според мен и само сутрин да е, пак си заслужава и е полезно.
Моля да ме извиниш, че ти давам непоискан съвет, знам колко е досадно , но нали знаеш че кърмата се увеличава най-вече от честотата на кърменето - колкото повече се кърми бебето, толкова повече млечните жлези се стимулират да произвеждат кърма и обратното. Разбира се, има случаи всякакви, при мен билките също нямаха особен ефект.

Това, че си била захранена на 6 месеца, намирам за много разумно но честно казано не съм чувала за много други такива случаи. Мен са ме захранили на 40тия ден с кисело мляко с натрошена бисквитка и доколкото са ми разказвали, било е честа практика. Ама те не са виновни де, така са ги съветвали, така са смятали, че е правилно. Кой знае и ние какво не знаем.

ПП. Чак сега прочетох линка на Triss. Това, че бебета, неопитвали различни храни и различни консистенции до 9тия си месец, са склонни и занапред да предпочитат по-еднообразни храни, вероятно е така. Само че за мен захранване преди 9тия месец и около 6тия не е ранно. Преди всичко готовността на всяко бебе е индивидуална, някои могат да почнат на 7, други на 4.

Редактирано от Acuarela (24.02.2011 12:34)

Hard Rock fanМодератор

#2757144 - 24.02.2011 12:58 [Re: :-)-:]

Цитат:

Това за ранното захранване не е нова концепция, напротив - от доста време е, и нас като бебета са ни гледали по същата схема, всички от поколението на майка ми са на мнение, че захранване на 3-4 месеца не е ранно, а нормално. А някои почват и от 2рия.

Точно така и мен са ме учили преди около 20 години (!) и то ... една бая старичка пред пенсия педиатърка, демек, доста.....отдавна е концепцията за ранно захранване (ставаше въпрос за захранване с пюрета от 3 месечна възраст!!!), а по-новата концепция е точно обратната: да се отложи захранването и колкото е възможно по-дълго да е на кърма, си мисля.

Креми
най-миличка

#2757177 - 24.02.2011 14:07 [Re: Hard Rock fan]

Аз захраних бебо на 5 месеца и малко.Категорично отказах да му давам сок на 2 месеца-лощ спомен от батковците със соковете имам.Мисля че се справихме успешно.Към днешна дата яде почти всичко с малки изключения-разбира се без кебапчета и кюфтета и пържоли. Много е любопитен и винаги си иска от нашата храна.Опитах се скоро да му дам сок от ябълка, но не го хареса.Предпочита чиста неподсладена вода.Той само такава е пил.Това че не иска сок изобщо не ме притеснява дори ме радва.

Креми
най-миличка

#2757178 - 24.02.2011 14:11 [Re: deputatkata]

И аз така.Тоз дето не искаше да дъвче и да яде сега трябва да му сложа кошница на устата с катинарче, за да се спре.

*Snow White*
crisp white

#2757213 - 24.02.2011 15:15 [Re: :-)-:]

Акварелка
всичките идеи и съвети са ми добре дошли и билки, и едни топчета за смукане пробвах, няма и няма

--------------------
blind love is true

#2757313 - 24.02.2011 18:04 [Re: *Snow White*]

Това, което на мен са ми обяснявали е, че ако бебето суче рядко, това за организма на майката е сигнал да намали производството на кърма, за да не произвежда в излишък. За майки, чиято кърма недостига, доколкото помня се препоръчваше първо да дават на бебетата да сучат преди даването на добавката (и от двете гърди на едно ядене) и чак после да му дадат известно количество адаптирано мляко, ако не се е заситило. Дори да не усещаш гърдите си пълни и да е минимално количеството кърма, кърменето за млечните жлези е сигнал, че има нужда от повече мляко и те засилват секрецията си.
На мен лично това ми помогна и имаше подобрение

Другото, което ми обясниха (и вероятно и ти го знаеш) е, че бебетата много лесно и бързо усвояват кърмата - между 90 и 120 минути, затова често се случва да огладнеят преди 3 часовия интервал. За едно бебе на адаптирано мляко 6 хранения за денонощие са оптимални, примерно, но за кърмените обикновено са нужни 7-8 и това е напълно нормално, не е признак, че кърмата не е достатъчна.

Инфото тук на мен ми беше полезно, макар че знам, че в такъв момент човек няма кой знае колко време да чете.

И накрая - ако не ти се увеличи кърмата, не се самообвинявай и не се насилвай. Важното е да сте спокойни и бебчо да наддава добре, пък другото здраве да е Според мен си се справяш много добре дотук, предвид всичките трудности

ПП. Извинявам се, ако всичко това си го знаеш и си го пробвала, казвам го за всеки случай

*Snow White*
crisp white

#2757325 - 24.02.2011 18:24 [Re: :-)-:]

Полезно ми беше, мерси

--------------------
blind love is true

76735ken
неориентиран

Регистриран: 15.10.2017
    #3415782 - 15.10.2017 12:38 [Re: Night Blooming Jasmine]

Щом децата ви не обичат шоколад хубаво, но при нас не е така обича сладко и винаги търси.дори и да няма все иска нещо сладко.Не му взимам често.Предпочитам плодовете редовно ябълки, банани, дини, круши или каквито има според сезона.

--------------------
Chuyen dat nen long an so hong rieng vi tri dep, nhieu san pham dat long an gia re chiet khau cao de mua dau tu.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13535

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.082 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.