ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Децата и техните задължения у дома
    #2126125 - 10.06.2008 20:43 [Re: Mde Tonka]

няма значение, права си, но не обвързвам едното с другото като условие и не давам бонуси
просто това е личното ми мнение
всяко си е само за себе си - забавленията са си забавления, работата - работа
просто никога не обвързвам лакомства, или нещо направено за тях, или което много искат - със заслуги
според мен правиш подарък или от сорта, защото искаш да зарадваш човека, в случая детето, това е жест на внимание и обич, и това се опитвам да им предам, не защото са задоволили очаквания - не искам да го свързват с това, грешен модел ми се струва
не знам дали го обясних добре

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
alice
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #2126222 - 10.06.2008 23:43 [Re: :-)-:]

баба ми от малка ме учеше да плета, шия и готвя, когато бях при тях. беше ми много интересно. много обичах да мия чинии, първото, което се научих да готвя беше кекс. много съм доволна, защото сега обожавам да готвя, харесва ми да плета (въпреки че не го правя, ужасно ми е кеф да знам, че ако искам да си изплета шал, например, ще мога). самото подреждане и чистене напоследък ми е мания, но последня месе малко го занемарих, защото съм в сесия. обаче, утре мисля да направя един маратон вкъщи доставя ми удоволствие резултата, кво да се прави, не че толкова ми харесва да чистя. единсвено ме дразни, когато не уважават труда ми и примерно съм прибрала всичко от плотовете, подредила съм чашите и някой дойде, пие вода и я остави в нищото и ми разваля аеродинамичната форма на шкафовете
или съм измила и влезне с обувки - човек убивам с поглед

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2126551 - 11.06.2008 14:08 [Re: :-)-:]

Цитат:

На каква възраст смятате, че детето е хубаво да започне да се ангажира и да помага в домашните задължения и в кои?

От възможно най-ранна
Например двегодишното дете вече може да помага при събирането на играчките в коша или шкафа, където те "спинкат". Тригодишното съвсем спокойно може да подрежда салфетки на масата...
Моите момичета са на 14 и 9. От малки съм ги включвала във всевъзможни домашни задължения, отдавна имат свои собствени. Изхвърляне на боклука, почистване с прахосмукачка, бърсане на прах, подреждане на масата/отсервиране, изпразване на съдомиялната... Да, не винаги им е приятно, но нали идеята е да подготвим децата си за живота, нима той е пълен само с приятни задължения? А и щом живеем в общо домакинство, всеки трябва да има принос в него - според силите си и времето, с което разполага. От няколко месеца съм "освободила" голямата дъщеря от домакинска работа, защото и предстои кандидатстване и е много заета. Само отвреме-навреме се включва с обиране на праха, нищо повече. Тя сама си знае, че след изпитите отново ще помага активно.
Важно според мен е да стимулираме децата си с похвала, признание за добре свършената работа, особено когато инициативата е била тяхна. Полезното в приятно не зная дали съм успяла да превърна, но се старая да възпитам децата си във вкус към чистота и ред, без да се стига до крайности - имам предвид прекалено високи изисквания в това отношение. Все пак това е дом, в който се живее активно, не е операционна, не е аптека. Когато стандартът изглежда постижим, когато резултатът от работата е желан, защото носи уют, удобство и топлина, въпросната работа няма да се приема като тегоба, а като обикновена необходимост. Така поне си мисля.

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #2127201 - 12.06.2008 03:36 [Re: Юнона]

Юнона, твоите мнения винаги много ми харесват и са ми много сходни като подход (и в готвенето, а и в родителството явно ). Моята кресличка е само на 2 години, обаче винаги помага--най-смешното е, че когато започне да се тръшка да я нося нея, само й подавам чанта и тя с гордост започва да ходи сама и да носи чантата. Имаме няколко чанти за такива спешни случаи разпръснати на стратегически места (главно около стълбите) . Мъжът ми супер много се възмущава като я пратя да хвърли нещо в кофата, а тя винаги с такава гордост и самочувствие съобщава, че е готова. Изумително е как всичко иска да върши сама и да помага с невероятно желание. Аз се опитвам да поощрявам такива желания, защото мен майка ми ме носеше на ръце цял живот и още се уча на най-основни навици, като направо ме е срам да ви кажа колко не ми идват отвътре. Не че не ги правя, но просто трябва да се замисля, не ми е втора природа като на повечето домакини.

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2127246 - 12.06.2008 08:52 [Re: Си Ди]

Доста зависи и от самото дете. Нали имам опит с три, та всяко едно от тях реагира различно.
Баткото освен да си чисти собствената стая, с друго не участва. Но пък там той си чисти всичко, даже и прозорците.
Е, помага доста ако трябва нещо да се пренася, тъй като е доста якичък, но това не е ежедневие.
Близнаците обаче са съвсем различни. Единият сам чисти тяхната стая, само да кажа и почва, понякога и само се сеща детето - подрежда играчките перфектно, бърше праха с мокри кърпички, взима прахосмукачката и я мъкне сам до стаята и изчиства идеално. Просто не личи, че дете на 6 г. е свършило всичко това.
Другият обаче се скатава. Карам го и него, врътне се за минута в стаята, колкото уж да се разпише, че е свършил нещо и почва да играе в другите стаи на нещо.Последия път го питах - Не ти ли е неудобно брат ти да върши всичко сам?!
А той съвсем сериозно се обърна, леко присви очи и ми отговори - Удобно ми е! / по думите на майка ми и татко им се бил метнал на мен във всичко, но това все едно не сте го прочели /.
Та мисълта ми е, че дори еднакъв подход да има човек, всяко дете си е различно и различно ще се включва с помощта.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2127536 - 12.06.2008 15:46 [Re: lichinka]

Самоволното напускане на дома около 18-25 годишна възраст също е форма на помощ. В смисъл, че детето вече иска да докаже на родителите, че може да се справя изцяло само с живота. В това няма нищо лошо. И според мен не е свързано с нежеланието да помага у дома. В тая възраст приличат на недооперени орлета, които, в стремежа си да литнат сами, скачат от гнездото в бездната... Стане ли това, можем само да летим след тях и да им помагаме да не пропаднат в бездната... Но каквото и да направим за тях - те никога овече няма да се върнат. Защото вече са поели по своя път... Ама нали точно за това сме ги учили и възпитавали?

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2127572 - 12.06.2008 17:10 [Re: TramposaBG]

Симпатията е взаимна, Tramposa

Дима е абсолютно доказателство, че децата с готовност помагат, това е начин да се учат на нови неща, да се развиват и (в крайна сметка) да порастват
Често обаче свръхпротективни родители (особено баби и дядовци) пресичат този толкова естествен стремеж на децата "да правят като големите"...на детето не му се дава да прави нищо от страх да не се нарани....и после същите тези родители се оплакват, че детето не желае да помага, че не умее много неща, понякога дори не е в състояние да се грижи само за личната си хигиена. Имам пред очите си два особено фрапиращи случая в това отношение.

Цитат:

Мъжът ми супер много се възмущава като я пратя да хвърли нещо в кофата

Еее, как така ще хвърля боклука, та това е неговата принцеса А твоето си е буквално безскрупулна експлоатация на детския труд
Романи могат да се напишат за невероятната обич между татковци и дъщери, имам богата база за подобно начинание, живот и здраве и ти си на път да изградиш своя собствена

Много съм съгласна с Депутатката, че децата са различни -едно се втурва с желание да помага, другото гледа да "мине метър". И у нас е така - малката все гледа да се скатае, но не и минават номерцата...

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2127583 - 12.06.2008 17:22 [Re: deputatkata]

Абсолютно права си Деп,всяко дете е различно ,голямата ми дъщеря упорито отказваше да помага докъм 14-15 годишна възраст,обаче след това ела да видиш каква метаморфоза настъпи в нея ,може да прави всичко и то сама се сеща .
Със ситната(след два дена навършва 11)нещата са сложни и...интересни-прави само това което иска и когато иска(на кого ли се е метнала ).А и обикновено "играе някаква роля" докато помага-например докато си прибира дрехите-танцува и пее"Пепеляшка",докато чисти с прахосмукачката е...Мери Попинз,докато готвим е...Бел от"Красавицата и звярът" .Абе много специално момиче .

--------------------
But she did ask...and well she is special

Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
    #2127716 - 12.06.2008 20:01 [Re: :-)-:]

Моите момченца много обичат да помагат. Само малкия напоследък взе да се ослушва като стане време за разтребване на играчки, но обещание за звездичка в календара на хладилника засега върши работа. Големият чисти с прахосмукачка понякога. Не му е задължение, но му е забавно, бърше и прах. Помагат ми също с носенето на по-леките торбички с продукти от колата до кухнята, а понякога със сгъване на хавлии. Обичат да помагат и с градинарска работа.
Най-доволна съм, че ги научих да си носят чиниите и приборите до мивката веднага след ядене и това вече им е станало навик. Е, има и жертви, но за мен е по-важно, че помагат.
И сега треперя при мисълта, че майка ми като дойде на гости пак ще ги разглези, защото тя не им дава да пипат нещо. Нейните стандарти са по-високи от моите и помитане под масата с малките четки и лопатки, които купих специално за децата, за нея не е ефективно чистене.
Бях на едно парти скоро и стана дума точно за помощтта и задълженията в къщи. Една от гостенките беше педиатърка, която води подобни курсове след работа в нейната клиника. Имало специален урок за приобщаването на бащите, т.к. явно в Америка те не са тези, които учат децата на навици. По този повод ми стана интересно, че само жени/майки са писали в темата. Ще е полезно да чуем и мнението на някой татко.

--------------------
Only dead fish go with the flow...

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2127857 - 12.06.2008 21:40 [Re: deputatkata]

Цитат:

Та мисълта ми е, че дори еднакъв подход да има човек, всяко дете си е различно и различно ще се включва с помощта

съгласна съм напълно, но то е защото имаме повече от едно
по принцип ги оставям сами да си разпределят задачите според сферите си на предпочитания или ги разпределям според това
въпроса е да си свърши своята част, а като се скатава..кофти е, но са на възраст в която ги оставям да се саморегулират все пак
ако прекали - ми какво пък, мога и аз да играя нечестно
като "забравя" да свърша нещо важно за човечето, следващия път поне се замисля дали да мине със същия номер
но като цяло не мога да се оплача силно

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6347

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.