ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
Re: Децата и техните задължения у дома
    #2128379 - 13.06.2008 13:31 [Re: Night Blooming Jasmine]

Цитат:

И сега треперя при мисълта, че майка ми като дойде на гости пак ще ги разглези, защото тя не им дава да пипат нещо.

... И аз имах подобни моменти, но със свекърва ми (майка ми почина много рано). Още първият път, когато синът ми (5 годишен по това време) грдо прибра масата след хранене, тя го спря и му каза:"Друг път да не правиш така! Това не е мъжка работа!". Детето много се обърка и ни погледна зарамено и виновно. Тогава се обади баща му. Той направо каза на майка си, че детето ще работи заедно с цялото семейство за доброто на домакинството. И каза на сина си да си продължи работата. След което баба и баща излязоха от помещението и имаха 30 минутен разговор. И досега съм благодарна на мъжа си за реакцията му в онзи ден. Синът ни израстна с чувство за ред и чистота, както и с изградени навици да поддържа уют около себе си. В рамикте на нормалното, разбира се... Сега живее отделно от нас и ни е благодарен за това, което е научил, докато сме били заедно...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2128395 - 13.06.2008 13:37 [Re: Duchessa]

Цитат:

След което баба и баща излязоха от помещението и имаха 30 минутен разговор. И досега съм благодарна на мъжа си за реакцията му в онзи ден.

Ми кво няма да си благодарна? Да го целунеш от мен и да му сипеш квтототампие.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2130203 - 16.06.2008 11:26 [Re: :-)-:]

"Задължения" си е точно на мястото, мен ако питаш
Много ясно, че ги ангажирам/щото ако не ги, те не се сещат /
Подреждане на стаята, изхвърляне на боклука, а много често и отскачане до магазина за това-онова.
Понякога роптаят, понякога се впускат да помагат -но както вее отбелязах, само ако ги накарам или помоля.
Малкия е голяма скатавка обаче хич не го оставям на мира, докато не свърши задачите
Според ме е важно, щото утре кат' се оженят снахите има да ме псуват, ако пък на нищо не съм ги научила

--------------------
Ние сме ора естете.

zdravena

Регистриран: 04.11.2005
    #2130210 - 16.06.2008 11:38 [Re: :-)-:]

О, децата трябва да свикват от съвсем малки на труд. Така ще им помогнем да се впишат по-лесно в живота и да бъдат самостоятелни. Аз имам голям син. Учила съм го, че трябва да може да се оправя съвсем сам в живота и да се грижи сам за себе си, вместо да разчита някой друг да му свърши работата. Така, ако и когато след време създаде свое семейство, ще му бъде много по-лесно и няма да има дразги за задачите, които семейството трябва да решава. Разбира се, така трябва да разбира нещата и партньора му - иначе съжителството се превръща в бреме. И изобщо не е от значение, дали детето е момче или момиче - всеки трябва да може да се грижи за себе си, защото не се знае живота какви изненади ще поднесе.

--------------------
Ние сме това, което решително искаме да бъдем.

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2130293 - 16.06.2008 13:56 [Re: :-)-:]

Мойта пък е глезанка не й връчвам задължения...понеже основното й "задължение" (т.е. натоварване) е да учи.
Има време да шета, а може и да не й се налага

Моята майка си ме глезеше също (докато съм при мама, да си гледам кефа) и навярно и досега затова мразя домакинската работа, но пък това се учи...като му дойде на човек до главата.

Но стаята й не чистя: ако реши и когато реши - си я оправя.
Най-често е като бойно поле, но не се бъркам - тя си живее в нея: нейна грижа си е.

Duchessa
аферистка

#2131141 - 17.06.2008 15:34 [Re: Fleur interdite]

Одма! веднага му сипвам квототампие! Ти плащаш, обаче...

--------------------

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #2132734 - 19.06.2008 17:25 [Re: Duchessa]

Моите помагат от малки. Но... не винаги и не както АЗ очаквам от тях.Често ми се е случвало да пооправям пропуснато, или направо да повтарям действието. Има и мрънкане, и скатавки, ама като са каже, че трябва - значи трябва. И се прави.

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

Duchessa
аферистка

#2133394 - 20.06.2008 13:15 [Re: VINN]

Еми отначало всичко изглежда ужасно, така е... Ама аз упорито се възхищавах и не поправях първите два-три пъти... след това взех да казвам, че съм възхитена и ще бъда още по-възхитена, когато порастне още малко и започне... и тук казвам за нещо дребно, което би подобрило ефекта от помощта... И човечецът следващя път се опитва да си подобри качеството на работа... Веднаж-дваж се чу: "Ама по-рано беше доволна и на по-малко..." На което тоговорих: "Да, ама и ти беше по-малък..." ... И така...

--------------------

Signiorita
добро момиче

Регистриран: 28.01.2005
От: от мечтите
    #2133540 - 20.06.2008 14:47 [Re: :-)-:]

Цитат:

Детето възприема ли това участие като нещо нормално или по-скоро като досадно задължение, което му пречи да си играе?

От малки са включени в рутинните домашни ангажименти.
Моите младежи са големички и помощ, аз не я наричам така, защото както не очаквам да ми помагат да се храня, така от тях очаквам да направят салата, за да ядат и те. За това се включват в приготвянето на вечерята, хвърлянето на боклука е тяхно задължение пътьом, подредбата на антрето е по споразумение и график.....

Нямам обяснение защо оправянето на леглото им е по-противно от решаване на задачи, но правилата в нашия дом го включват и се налага да се съобразяват.
Все още са в една стая, когато приключи ремонта ще е друго, и подреждането и явно не им е от най-приятните занимания. Там чистене и оправяне също си го разпределят сами, но потърпевшия го смята като наказнаие равно на тъмничен затвор. Много се надявам да отмине това отношение с годините.
Понякога простират, плащат Интернета, гладенето е работа за всеки от тях, който иска да бъде с изгладена риза примерно, много рядко моли мен или баба си за помощ, когато е нещо по-специфично.
Пазаруването като цяло е мое задължение, но когато се налага да се отскочи до магазина за нещо пропуснато, задължително е детенце - тук също е на посочване и споразумение между тях, рядко се налага аз да избирам кой от двамата.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.

uuna
мълчалива

Регистриран: 26.08.2006
    #2145356 - 08.07.2008 12:47 [Re: Signiorita]

Закачам се за теб. Дъщеря ми /13 г./ не проявява самоинициатива в домакинстването - шета, простира и прибира прането само когато я помоля и ако не забрави. Мръсни чинии не пипва да мие - гнус я е, на магазин сама не ходи - казва, че мрази. Иначе като се разшета го прави добре. Синът ми често проявява самоинициатива в подреждането на стаята си, обича да мие чинии и да пържи яйца /на 8 години е/, докато каката не може нищо да си сготви освен сандвич. Надявам се да се подобряват нещата, но сега се замислям и осъзнавам, че аз съм виновна, защото все гледам сама да си свърша работата, а това не е добре за децата /а и за мен, де/!

--------------------
"ЗАГОВОРИ, ЧЕ ДА ТЕ ВИДЯ!"СОКРАТ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6348

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.