ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
Децата и техните задължения у дома
    #2125687 - 10.06.2008 10:03

Не знам доколко думата ''задължения'' е най-точната, но...
На каква възраст смятате, че детето е хубаво да започне да се ангажира и да помага в домашните задължения и в кои? Имам предвид не само отговорните задачи, но също и символичната помощ в някакво начинание заедно с възрастен човек - родител и/или с по-голямо братче или сестриче.
Доколко е важно това за възпитанието на детето?
Детето възприема ли това участие като нещо нормално или по-скоро като досадно задължение, което му пречи да си играе?
С вашите деца доколко успявате да превърнете необходимото в приятно?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
zl@tn@

Регистриран: 05.12.2006
От: зона >БГ >Плд>
Re: Децата и техните задължения у дома
    #2125858 - 10.06.2008 14:50 [Re: :-)-:]

Не съм си задавала тези въпроси, ако трябва да съм честна, още повече не съм се замисляла това дали влияе в/у възпитанието на детето.
Толкова сме ангажирани и затрупани в проблеми, че в хода на нещата пропускаме детайлите които са най-важни за нас.

Сега чак се замислих, че може на моето дете да е досадно това вечно чистене на стаята и ,пускане на сушилнята, хвърлянето на боклука и пр дребни нещица които ми спестява. Май не е мн.честно- не зная...

Не бих казала, че съм превърнала необходимото в приятно, просто съм следвала принципа, че нещата и задълженията се разделят по-равно, и по-възможностите на всеки от членовете в семейството.
Май не ти помогнах много, съжалявам

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2125860 - 10.06.2008 14:55 [Re: :-)-:]

Детето само се опитва да помага още преди да се е научило да се храни само. Обикновено, ако му дадеш лъжица, докато го храниш, то също бърка в чинията и се опитва да нахрани теб...Много са трогателни... После копират всичко, което ние правим, с един предан поглед... Искат да са полезни. Искат да ни помагат. Е, отначало е истински кошмар, но ако намериш сили да се примириш с белите, от детето след години ще стане чудесен помощник, който ще гледа на помощта у дома като на привилегия и признание за неговата личност. Поне със сина ми беше така... Нужно е търпение и поощрение, и да забравим фразата:"Остави това, не можеш, аз ще си го направя сам/а". Когато опитва да ни помага за нещо, за което се изискват повече сили и умения, отколкото възрстта му позволява, можем да му кажем засега да остави на нас, но да обещаем, че щом порастне достатъчно, ще му поверим и тази работа...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2125923 - 10.06.2008 15:54 [Re: :-)-:]

Дъщеря ми е на три и половина, от месеци вече я товарим с дребни задачки при подреждането на масата, да речем да донесе прибори или дъсчиците за закуска, да подреди подложките, от сорта. Много е доволна. Отделно я викам да ми помага като опразвам миялната (гледам тя да прибира нечупливите неща, де ), да ми помага да занесем сгънатото сухо пране горе и да го разпределим по гардеробите, ей такива дребни неща. Включва се с ентусиазъм във всичко, освен в подреждането на стаята си - обича всичките й играчки да са й пред очите.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Mde Tonka

**

Регистриран: 28.09.2007
От: in the prairie
    #2125977 - 10.06.2008 16:58 [Re: :-)-:]

Моите се занимават с дребни нещица от три 4 годишни, но щом почнаха училище започнаха да вършат комплексни задачи. Много е важно да не се отлага ако може детето да свърши нещо и да се използват разни предлози-малко е, нека играе и т.н. Важно е и детето да има стимули за работата-разходки, наградки, подаръчета, лакомства, розвлечения и всичко което харесва може е награда.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2126000 - 10.06.2008 17:37 [Re: Mde Tonka]

аз не давам награди за такива неща
похвала - да, благодарност за помощта, когато е помогнала моя част от работата да се свърши - да, но не стимулирам материално, смятам, че не е правилно да се научи да очаква нещо, защото е свършило работата си или е помогнало в къщи
иначе по темата - щом има желание, а те имат, както някой спомена, преди да могат, се включва с каквото ще му е по силите така , че да се чувства значимо и полезно
държи дръжката на легена с прането, "подава", носи и т.н. - важното е да научи, че когато има обща работа, то тя се върши от всички, а не да се скатава - ама аз сега играя, ама аз сега искам да говоря по телефона, да гледам телевизия и т.н.
естествено, като се свърши домакинстването се преминава към другите общи занимания от рода на разходки и т.н., но е като общи дейности на семейството

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Mde Tonka

**

#2126010 - 10.06.2008 17:52 [Re: Си Ди]

Те наградите не са нищо повече от нещата които всеки родител прави и дава на детето си. затова не бих ги нарекла материални. например днеска децата ми ще искат да гледант кунгфу панда, затова обаче се налага да си изчистят стаите. Аз ги пускам сами в киното, затова не са общи дейности за семейството.

lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
    #2126013 - 10.06.2008 17:58 [Re: :-)-:]

Малкото ми дете е на 21г.
Въпросът ти е изключително важен и същевременно много труден.
Обикновено, тези които не помагат вкъщи, бягат от къщи

Mde Tonka

**

#2126019 - 10.06.2008 18:06 [Re: lichinka]

Не е толкова труден, изисква се да се почне от рано и да се поддържа постоянство.

The mermaid
дете на Пирея

Регистриран: 12.02.2005
От: Морето...
    #2126043 - 10.06.2008 18:36 [Re: :-)-:]

Много интересна тема.
Особено предвид факта, че тези нещица дават отражение едно 10 години след започването на дейността помагане.. Имам предвид, че ако още от малко свикне с идеята, че не може да чака всичко наготово като мама да оправи стаята, тати да ползва прахосмукачката и т.н. един ден ще си се усеща самостоятелно и ще разбира, че и на родителите хич не им е лесно с всичко. Аз съм отгледана само от майка ми и бях научан да чистя на 5-6, да готвя на 10-11, ама това малко беше стечение на житейски обсотятелства.

Дава отражение във възпитанието повече отколкото си мислите. Имам връстници връстници - 18 год.- които пръста си не мръдват вкъщи и като цяло малко по-трудно поемат сериозни ангажименти. Ще ти дам пример- Чиниите просто трябва да се измият. Факт- харесва ти или не ти харесва, те си чакат там в мивката- и това се върши, като безброй други неща. Някак си добиваш идеята от рано, че някои неща са наложителни, пък дали искаме или не да се занимаваме с тях е друга песен.

Надявам се да не прозвуча крайно или нещо такова, ама това с помагането вкъщи си е абсолютно задължително от страна на всеки- не приемам някой да живее у дома на почивка.
И последно, че станах твърде многословна Именно то малки дезата свикват с подобна идея- защото макар и с малък принос, им влиза в красивите главици да са полезни, 1.защото е добер да го правят 2.защото трябва.. не можеш току тъй някой ден един пубер на 13 да го накараш да оправя и чисти, ако не се е первърнало това в част от ежедневието. А като станат на въпросните 13 (нещо си го харесах тва число), повечето родители действително ще имат нуждаот понемалко помощ и спокойствие.

--------------------
"Красивото и нежно име с остър ръб ... " П.П.

Си Ди
гаргойл

#2126125 - 10.06.2008 20:43 [Re: Mde Tonka]

няма значение, права си, но не обвързвам едното с другото като условие и не давам бонуси
просто това е личното ми мнение
всяко си е само за себе си - забавленията са си забавления, работата - работа
просто никога не обвързвам лакомства, или нещо направено за тях, или което много искат - със заслуги
според мен правиш подарък или от сорта, защото искаш да зарадваш човека, в случая детето, това е жест на внимание и обич, и това се опитвам да им предам, не защото са задоволили очаквания - не искам да го свързват с това, грешен модел ми се струва
не знам дали го обясних добре

alice
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #2126222 - 10.06.2008 23:43 [Re: :-)-:]

баба ми от малка ме учеше да плета, шия и готвя, когато бях при тях. беше ми много интересно. много обичах да мия чинии, първото, което се научих да готвя беше кекс. много съм доволна, защото сега обожавам да готвя, харесва ми да плета (въпреки че не го правя, ужасно ми е кеф да знам, че ако искам да си изплета шал, например, ще мога). самото подреждане и чистене напоследък ми е мания, но последня месе малко го занемарих, защото съм в сесия. обаче, утре мисля да направя един маратон вкъщи доставя ми удоволствие резултата, кво да се прави, не че толкова ми харесва да чистя. единсвено ме дразни, когато не уважават труда ми и примерно съм прибрала всичко от плотовете, подредила съм чашите и някой дойде, пие вода и я остави в нищото и ми разваля аеродинамичната форма на шкафовете
или съм измила и влезне с обувки - човек убивам с поглед

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2126551 - 11.06.2008 14:08 [Re: :-)-:]

Цитат:

На каква възраст смятате, че детето е хубаво да започне да се ангажира и да помага в домашните задължения и в кои?

От възможно най-ранна
Например двегодишното дете вече може да помага при събирането на играчките в коша или шкафа, където те "спинкат". Тригодишното съвсем спокойно може да подрежда салфетки на масата...
Моите момичета са на 14 и 9. От малки съм ги включвала във всевъзможни домашни задължения, отдавна имат свои собствени. Изхвърляне на боклука, почистване с прахосмукачка, бърсане на прах, подреждане на масата/отсервиране, изпразване на съдомиялната... Да, не винаги им е приятно, но нали идеята е да подготвим децата си за живота, нима той е пълен само с приятни задължения? А и щом живеем в общо домакинство, всеки трябва да има принос в него - според силите си и времето, с което разполага. От няколко месеца съм "освободила" голямата дъщеря от домакинска работа, защото и предстои кандидатстване и е много заета. Само отвреме-навреме се включва с обиране на праха, нищо повече. Тя сама си знае, че след изпитите отново ще помага активно.
Важно според мен е да стимулираме децата си с похвала, признание за добре свършената работа, особено когато инициативата е била тяхна. Полезното в приятно не зная дали съм успяла да превърна, но се старая да възпитам децата си във вкус към чистота и ред, без да се стига до крайности - имам предвид прекалено високи изисквания в това отношение. Все пак това е дом, в който се живее активно, не е операционна, не е аптека. Когато стандартът изглежда постижим, когато резултатът от работата е желан, защото носи уют, удобство и топлина, въпросната работа няма да се приема като тегоба, а като обикновена необходимост. Така поне си мисля.

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #2127201 - 12.06.2008 03:36 [Re: Юнона]

Юнона, твоите мнения винаги много ми харесват и са ми много сходни като подход (и в готвенето, а и в родителството явно ). Моята кресличка е само на 2 години, обаче винаги помага--най-смешното е, че когато започне да се тръшка да я нося нея, само й подавам чанта и тя с гордост започва да ходи сама и да носи чантата. Имаме няколко чанти за такива спешни случаи разпръснати на стратегически места (главно около стълбите) . Мъжът ми супер много се възмущава като я пратя да хвърли нещо в кофата, а тя винаги с такава гордост и самочувствие съобщава, че е готова. Изумително е как всичко иска да върши сама и да помага с невероятно желание. Аз се опитвам да поощрявам такива желания, защото мен майка ми ме носеше на ръце цял живот и още се уча на най-основни навици, като направо ме е срам да ви кажа колко не ми идват отвътре. Не че не ги правя, но просто трябва да се замисля, не ми е втора природа като на повечето домакини.

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #2127246 - 12.06.2008 08:52 [Re: Си Ди]

Доста зависи и от самото дете. Нали имам опит с три, та всяко едно от тях реагира различно.
Баткото освен да си чисти собствената стая, с друго не участва. Но пък там той си чисти всичко, даже и прозорците.
Е, помага доста ако трябва нещо да се пренася, тъй като е доста якичък, но това не е ежедневие.
Близнаците обаче са съвсем различни. Единият сам чисти тяхната стая, само да кажа и почва, понякога и само се сеща детето - подрежда играчките перфектно, бърше праха с мокри кърпички, взима прахосмукачката и я мъкне сам до стаята и изчиства идеално. Просто не личи, че дете на 6 г. е свършило всичко това.
Другият обаче се скатава. Карам го и него, врътне се за минута в стаята, колкото уж да се разпише, че е свършил нещо и почва да играе в другите стаи на нещо.Последия път го питах - Не ти ли е неудобно брат ти да върши всичко сам?!
А той съвсем сериозно се обърна, леко присви очи и ми отговори - Удобно ми е! / по думите на майка ми и татко им се бил метнал на мен във всичко, но това все едно не сте го прочели /.
Та мисълта ми е, че дори еднакъв подход да има човек, всяко дете си е различно и различно ще се включва с помощта.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Duchessa
аферистка

#2127536 - 12.06.2008 15:46 [Re: lichinka]

Самоволното напускане на дома около 18-25 годишна възраст също е форма на помощ. В смисъл, че детето вече иска да докаже на родителите, че може да се справя изцяло само с живота. В това няма нищо лошо. И според мен не е свързано с нежеланието да помага у дома. В тая възраст приличат на недооперени орлета, които, в стремежа си да литнат сами, скачат от гнездото в бездната... Стане ли това, можем само да летим след тях и да им помагаме да не пропаднат в бездната... Но каквото и да направим за тях - те никога овече няма да се върнат. Защото вече са поели по своя път... Ама нали точно за това сме ги учили и възпитавали?

--------------------

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2127572 - 12.06.2008 17:10 [Re: TramposaBG]

Симпатията е взаимна, Tramposa

Дима е абсолютно доказателство, че децата с готовност помагат, това е начин да се учат на нови неща, да се развиват и (в крайна сметка) да порастват
Често обаче свръхпротективни родители (особено баби и дядовци) пресичат този толкова естествен стремеж на децата "да правят като големите"...на детето не му се дава да прави нищо от страх да не се нарани....и после същите тези родители се оплакват, че детето не желае да помага, че не умее много неща, понякога дори не е в състояние да се грижи само за личната си хигиена. Имам пред очите си два особено фрапиращи случая в това отношение.

Цитат:

Мъжът ми супер много се възмущава като я пратя да хвърли нещо в кофата

Еее, как така ще хвърля боклука, та това е неговата принцеса А твоето си е буквално безскрупулна експлоатация на детския труд
Романи могат да се напишат за невероятната обич между татковци и дъщери, имам богата база за подобно начинание, живот и здраве и ти си на път да изградиш своя собствена

Много съм съгласна с Депутатката, че децата са различни -едно се втурва с желание да помага, другото гледа да "мине метър". И у нас е така - малката все гледа да се скатае, но не и минават номерцата...

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2127583 - 12.06.2008 17:22 [Re: deputatkata]

Абсолютно права си Деп,всяко дете е различно ,голямата ми дъщеря упорито отказваше да помага докъм 14-15 годишна възраст,обаче след това ела да видиш каква метаморфоза настъпи в нея ,може да прави всичко и то сама се сеща .
Със ситната(след два дена навършва 11)нещата са сложни и...интересни-прави само това което иска и когато иска(на кого ли се е метнала ).А и обикновено "играе някаква роля" докато помага-например докато си прибира дрехите-танцува и пее"Пепеляшка",докато чисти с прахосмукачката е...Мери Попинз,докато готвим е...Бел от"Красавицата и звярът" .Абе много специално момиче .

--------------------
But she did ask...and well she is special

Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
    #2127716 - 12.06.2008 20:01 [Re: :-)-:]

Моите момченца много обичат да помагат. Само малкия напоследък взе да се ослушва като стане време за разтребване на играчки, но обещание за звездичка в календара на хладилника засега върши работа. Големият чисти с прахосмукачка понякога. Не му е задължение, но му е забавно, бърше и прах. Помагат ми също с носенето на по-леките торбички с продукти от колата до кухнята, а понякога със сгъване на хавлии. Обичат да помагат и с градинарска работа.
Най-доволна съм, че ги научих да си носят чиниите и приборите до мивката веднага след ядене и това вече им е станало навик. Е, има и жертви, но за мен е по-важно, че помагат.
И сега треперя при мисълта, че майка ми като дойде на гости пак ще ги разглези, защото тя не им дава да пипат нещо. Нейните стандарти са по-високи от моите и помитане под масата с малките четки и лопатки, които купих специално за децата, за нея не е ефективно чистене.
Бях на едно парти скоро и стана дума точно за помощтта и задълженията в къщи. Една от гостенките беше педиатърка, която води подобни курсове след работа в нейната клиника. Имало специален урок за приобщаването на бащите, т.к. явно в Америка те не са тези, които учат децата на навици. По този повод ми стана интересно, че само жени/майки са писали в темата. Ще е полезно да чуем и мнението на някой татко.

--------------------
Only dead fish go with the flow...

Си Ди
гаргойл

#2127857 - 12.06.2008 21:40 [Re: deputatkata]

Цитат:

Та мисълта ми е, че дори еднакъв подход да има човек, всяко дете си е различно и различно ще се включва с помощта

съгласна съм напълно, но то е защото имаме повече от едно
по принцип ги оставям сами да си разпределят задачите според сферите си на предпочитания или ги разпределям според това
въпроса е да си свърши своята част, а като се скатава..кофти е, но са на възраст в която ги оставям да се саморегулират все пак
ако прекали - ми какво пък, мога и аз да играя нечестно
като "забравя" да свърша нещо важно за човечето, следващия път поне се замисля дали да мине със същия номер
но като цяло не мога да се оплача силно

Duchessa
аферистка

#2128379 - 13.06.2008 13:31 [Re: Night Blooming Jasmine]

Цитат:

И сега треперя при мисълта, че майка ми като дойде на гости пак ще ги разглези, защото тя не им дава да пипат нещо.

... И аз имах подобни моменти, но със свекърва ми (майка ми почина много рано). Още първият път, когато синът ми (5 годишен по това време) грдо прибра масата след хранене, тя го спря и му каза:"Друг път да не правиш така! Това не е мъжка работа!". Детето много се обърка и ни погледна зарамено и виновно. Тогава се обади баща му. Той направо каза на майка си, че детето ще работи заедно с цялото семейство за доброто на домакинството. И каза на сина си да си продължи работата. След което баба и баща излязоха от помещението и имаха 30 минутен разговор. И досега съм благодарна на мъжа си за реакцията му в онзи ден. Синът ни израстна с чувство за ред и чистота, както и с изградени навици да поддържа уют около себе си. В рамикте на нормалното, разбира се... Сега живее отделно от нас и ни е благодарен за това, което е научил, докато сме били заедно...

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2128395 - 13.06.2008 13:37 [Re: Duchessa]

Цитат:

След което баба и баща излязоха от помещението и имаха 30 минутен разговор. И досега съм благодарна на мъжа си за реакцията му в онзи ден.

Ми кво няма да си благодарна? Да го целунеш от мен и да му сипеш квтототампие.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2130203 - 16.06.2008 11:26 [Re: :-)-:]

"Задължения" си е точно на мястото, мен ако питаш
Много ясно, че ги ангажирам/щото ако не ги, те не се сещат /
Подреждане на стаята, изхвърляне на боклука, а много често и отскачане до магазина за това-онова.
Понякога роптаят, понякога се впускат да помагат -но както вее отбелязах, само ако ги накарам или помоля.
Малкия е голяма скатавка обаче хич не го оставям на мира, докато не свърши задачите
Според ме е важно, щото утре кат' се оженят снахите има да ме псуват, ако пък на нищо не съм ги научила

--------------------
Ние сме ора естете.

zdravena

Регистриран: 04.11.2005
    #2130210 - 16.06.2008 11:38 [Re: :-)-:]

О, децата трябва да свикват от съвсем малки на труд. Така ще им помогнем да се впишат по-лесно в живота и да бъдат самостоятелни. Аз имам голям син. Учила съм го, че трябва да може да се оправя съвсем сам в живота и да се грижи сам за себе си, вместо да разчита някой друг да му свърши работата. Така, ако и когато след време създаде свое семейство, ще му бъде много по-лесно и няма да има дразги за задачите, които семейството трябва да решава. Разбира се, така трябва да разбира нещата и партньора му - иначе съжителството се превръща в бреме. И изобщо не е от значение, дали детето е момче или момиче - всеки трябва да може да се грижи за себе си, защото не се знае живота какви изненади ще поднесе.

--------------------
Ние сме това, което решително искаме да бъдем.

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2130293 - 16.06.2008 13:56 [Re: :-)-:]

Мойта пък е глезанка не й връчвам задължения...понеже основното й "задължение" (т.е. натоварване) е да учи.
Има време да шета, а може и да не й се налага

Моята майка си ме глезеше също (докато съм при мама, да си гледам кефа) и навярно и досега затова мразя домакинската работа, но пък това се учи...като му дойде на човек до главата.

Но стаята й не чистя: ако реши и когато реши - си я оправя.
Най-често е като бойно поле, но не се бъркам - тя си живее в нея: нейна грижа си е.

Duchessa
аферистка

#2131141 - 17.06.2008 15:34 [Re: Fleur interdite]

Одма! веднага му сипвам квототампие! Ти плащаш, обаче...

--------------------

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #2132734 - 19.06.2008 17:25 [Re: Duchessa]

Моите помагат от малки. Но... не винаги и не както АЗ очаквам от тях.Често ми се е случвало да пооправям пропуснато, или направо да повтарям действието. Има и мрънкане, и скатавки, ама като са каже, че трябва - значи трябва. И се прави.

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

Duchessa
аферистка

#2133394 - 20.06.2008 13:15 [Re: VINN]

Еми отначало всичко изглежда ужасно, така е... Ама аз упорито се възхищавах и не поправях първите два-три пъти... след това взех да казвам, че съм възхитена и ще бъда още по-възхитена, когато порастне още малко и започне... и тук казвам за нещо дребно, което би подобрило ефекта от помощта... И човечецът следващя път се опитва да си подобри качеството на работа... Веднаж-дваж се чу: "Ама по-рано беше доволна и на по-малко..." На което тоговорих: "Да, ама и ти беше по-малък..." ... И така...

--------------------

Signiorita
добро момиче

Регистриран: 28.01.2005
От: от мечтите
    #2133540 - 20.06.2008 14:47 [Re: :-)-:]

Цитат:

Детето възприема ли това участие като нещо нормално или по-скоро като досадно задължение, което му пречи да си играе?

От малки са включени в рутинните домашни ангажименти.
Моите младежи са големички и помощ, аз не я наричам така, защото както не очаквам да ми помагат да се храня, така от тях очаквам да направят салата, за да ядат и те. За това се включват в приготвянето на вечерята, хвърлянето на боклука е тяхно задължение пътьом, подредбата на антрето е по споразумение и график.....

Нямам обяснение защо оправянето на леглото им е по-противно от решаване на задачи, но правилата в нашия дом го включват и се налага да се съобразяват.
Все още са в една стая, когато приключи ремонта ще е друго, и подреждането и явно не им е от най-приятните занимания. Там чистене и оправяне също си го разпределят сами, но потърпевшия го смята като наказнаие равно на тъмничен затвор. Много се надявам да отмине това отношение с годините.
Понякога простират, плащат Интернета, гладенето е работа за всеки от тях, който иска да бъде с изгладена риза примерно, много рядко моли мен или баба си за помощ, когато е нещо по-специфично.
Пазаруването като цяло е мое задължение, но когато се налага да се отскочи до магазина за нещо пропуснато, задължително е детенце - тук също е на посочване и споразумение между тях, рядко се налага аз да избирам кой от двамата.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.

uuna
мълчалива

Регистриран: 26.08.2006
    #2145356 - 08.07.2008 12:47 [Re: Signiorita]

Закачам се за теб. Дъщеря ми /13 г./ не проявява самоинициатива в домакинстването - шета, простира и прибира прането само когато я помоля и ако не забрави. Мръсни чинии не пипва да мие - гнус я е, на магазин сама не ходи - казва, че мрази. Иначе като се разшета го прави добре. Синът ми често проявява самоинициатива в подреждането на стаята си, обича да мие чинии и да пържи яйца /на 8 години е/, докато каката не може нищо да си сготви освен сандвич. Надявам се да се подобряват нещата, но сега се замислям и осъзнавам, че аз съм виновна, защото все гледам сама да си свърша работата, а това не е добре за децата /а и за мен, де/!

--------------------
"ЗАГОВОРИ, ЧЕ ДА ТЕ ВИДЯ!"СОКРАТ

блага
новак

Регистриран: 12.07.2008
От: София
    #2148572 - 12.07.2008 14:39 [Re: uuna]

Моят син хвърля боклука и си оправя леглото. Е, често с доста уговорки....

Gwendolin
wacky

Регистриран: 08.01.2005
От: Не от София.
    #2149878 - 14.07.2008 14:02 [Re: :-)-:]

Синът е на 6 год.и половина.На тази възраст прави следното-пазарува от магазина,оправя си леглото,прави си и закуска /ако е сам обаче!/,при необходимост /разбирай ако пак няма кой/ се справя някак и с гладенето.Общо взето нямам проблем да го накарам да направи нещо,но ще го призная ако сам се сеща...
Уви...не съм доживяла самоинициатива...
Ооо...забравих-оня ден си изми доброволно чинията!

--------------------
Когато се затвори врата,се отваря прозорец.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6350

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.044 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.