ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Животни

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
rudka
наблюдател

Регистриран: 22.04.2005
Re: Евтаназия при животните - За и против
    #773787 - 12.05.2005 09:28 [Re: G_Vlad]

И аз ще се включа, защото съм го изживяла (имам предвид вече съм взимала такова решение миналата година). Много ми е трудно, но ще разкажа, може пък и тези, които са против да разберат (защото до миналата година и аз бях против). Имах бял пудел с името Дзвер - много красив (естествено за мен), който ме обичаше невероятно много. Не беше възрастен - на 12 години. Заминахме на море в Гърция за 10 дена и като се върнахме кучето кашляше и скимтеше. Тръгнахме по лекари - изследвания, лекарства и т.н. - дълго време не се знаеше какво му е, лекарят ни успокояваше, че нищо му няма. Това продължи малко повече от месец. През това време Дзвера видимо отпадаше - вече не можеше да ходи, носехме го до леглото, извеждахме го на ръце и навън го държахме прав, за да може да се изпишка. Накрая стигнаха до заключението рак на белия дроб. Лекарят ни каза, че има страхотно лекарство за хора за рак на белия дроб. Изровихме света, за да го намерим - оказа се, че то се дава на хората само безплатно и не може да се купи. Намерихме го и започнахме да го даваме - през цялото време не сме губили надежда, че ще живее поне още годинка.... Но положението ставаше още по-лошо - кучето скимтеше от болка при всяко вдишване. Хранехме го със спринцовка с детско мляко и така му давахме и вода. Накрая Дзвера не беше ходил до тоалетна сигурно от един ден, а по голяма нужда - може би от седмица. Как се реших на евтаназия - всеки ден на път за вкъщи си казвах "днес ще е" и всеки ден като се приберях не можех да го направя... Последния ден се прибрах - ние го оставяхме на леглото, за да му е мекичко. Той милият беше допълзял да слезе от леглото, за да се изака и като се прибрах го намерих така - лешеже долу и не можеше да мръдне. Но това не беше най-лошото - беше започнал да вие от болка - изобщо не можеше да си поеме дъх. Дори и сега като се сетя ужасно много ме боли. Не издържах - болката му се четеше в очите, цялото му тяло се тресеше в опити да диша.... Ще си призная честно - аз не можах да отида с него - мъжът ми го заведе. Каза ми, че когато починал каточели бил щастлив, а може би просто се опитва да ме успокои. Не знам - това което ми се случи не го пожелавам на никого, но и следващия път ще взема същото решение. Изводът, който си направих е, че повече от месец Дзвера се мъчеше, а аз спокойно можех да му спестя тези мъки и за това съжалявам най-много.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Typanar
неориентиран

Регистриран: 23.04.2005
    #773929 - 12.05.2005 11:06 [Re: rudka]

naistina spokojno e mojelo da mu gi spestish
sys doktor koito znae kakvo pravi?
doakaza li se raka na beliq drob ili e bilo plevmoniq?ili nesto lecimo?

rudka
наблюдател

#774706 - 12.05.2005 18:17 [Re: Typanar]

Дали се доказа? Не знам - имаше снимка на белия дроб, отначало лекаря каза че е супер, после ни прати на ЕКГ - там лекарката каза че е рак, след което лекаря каза, че имало петно на същата снимка... Аз лично мисля, че беше бъбречна недостатъчност - не съм сигурна, но сърцето ми казва това, пък и признаците като чели. Не ми се мисли за това.
Общо взето за някои доктори имам особено мнение, но съм решила - за тях или добро или нищо, защото започна ли да пиша няма да се спра, пък и тук има ветеринарни лекари, може да се обидят.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Typanar
неориентиран

#775756 - 13.05.2005 12:10 [Re: rudka]

Ами това имам предвид. В повечето случаи на смъртоносна диагноза - тя е грешна. Някой не знае за какво става въпрос и е решил да се гаври. Или иска да провери на животното ти как ще му се отрази някакво тестово лечение. просто сменяш доктора и се бориш до последна възможност за живота му. Повечето хора си евтаназират животинките за щяло и нещяло и после се чудят - "абе добре ли направих ..."
Това е ненормално. не можеш да го убиеш защото някой доктор ти е казал някаква глупост гадаейки на чаени листа.
В анимал планет зоополицията прави глупости. Американците се уливат с тая тяхна евтаназия. Просто не е нормално за котка с проблем на зъбите да я убият. Абсолютно здраво коте, хванаха го от някакво място. друго нямаше.
Тия са изваретени. Хубаво - не съм против евтаназията, ако е нещо непоправимо и много жестоко, едно коте ми го прегзи кола. Но не за щяло и нещяло както се практикува навсякъде.
Това че ти си със слаби нерви и не можеш да гледаш как боледува не значи че трябва да го убиеш, а да го лекуваш до последно. И като го водиш ан евтаназия трябва да знаеш че именно защото ТИ не си издържал водиш кучето ти да го убият.
И това е убииство.

И не разбирам още едно нещо. От една страна отнетия живот на същество което обичаш. А ти се притесняваш да не нараниш чувствата на някой доктор като си кажеш истинското мнение?
Какво ще се засегне лекар който не е виновен? Не мисля.
Ще се засегне познай кой. ама хората явно повече уважават престъпниците пред жертвите.

ПП:Евтаназирам само ветеринари!!!

Typanar
неориентиран

#775795 - 13.05.2005 12:30 [Re: Typanar]

тук ми дойде на ум още нещо
ще убиете ли животното си ако е болно от опасна за вас болест но до някъде лечима?
попаднах в нета на едно докладче на студент ветеринарна медицина
има много абзаци които са ... но това е за случая

Анамнеза: Кучето е неадекватно от няколко дни, има намален апетит, но повишена жажда.

Сегашно състояние: Касае се за куче, мъжки пол, на 8 години, порода немска овчарка, със кафяв цвя на космената покривка и черен гръб. Телосложение - слабо, охраненост - лоша, темперамент - меланхоличен, общо държане - угнетено. Космената покривка е без блясък. Кожната температура е правилно разпределена. Кожна еластичност - леко намалена. Вътрешна телесна температура 39,4°C. Конюктиви - зачервени, със серозни изтечения.

При външният оглед се вижда силно уголемена скротална торба. Усъмнихме се за бруцелоза, затова взехме 10 ml кръв, в шишенце с предварително налят хепарин. Изпратихме кръвта за изследване в HHИДBMИ със съмнение за бруцелоза. На другия ден получихме положителен за бруцелоза резултат.

Диагноза: Brucellosis.

Лечение: Заболяването е опасно и за човека. След като обяснихме на стопаните риска за тях, нуждата от кастрация и скъпата и несигурна терапия, те се съгласиха кучето да бъде унищожено. Евтаназирахме кучето с Евтаназин - венозно, с дозировка на игла.

----
това член от семейството ли е или подвижна мебел?
Определено от каквото и да са болни близките ми няма да го направя това с тях. Под близки имам предвид и хора и животни.

rudka
наблюдател

#776251 - 13.05.2005 15:58 [Re: Typanar]

Цитат:

Диагноза: Brucellosis.
Лечение: Заболяването е опасно и за човека. След като обяснихме на стопаните риска за тях, нуждата от кастрация и скъпата и несигурна терапия, те се съгласиха кучето да бъде унищожено. Евтаназирахме кучето с Евтаназин - венозно, с дозировка на игла.

----
това член от семейството ли е или подвижна мебел?
Определено от каквото и да са болни близките ми няма да го направя това с тях. Под близки имам предвид и хора и животни.

E тук не си прав - поради тази причина не бих евтаназирала животното си, независимо колко заразна може да бъде болестта за мен. За лекарите - естествено че ги смених, пък и ходихме на консултации при няколко специалиста - вече знаеш че ходихме при специалист по ЕГК, освен това ходихме при специалист по незнам какви си болести, който го гледа на ехограф, освен това и на някакъв, който му прави пълна кръвна картина. Консултирах се дори и с човешки лекари. Бихме му антибиотик и му давахме лекарства за кашлицата. Лекувахме му и черния дроб - от кръвната картина излезе. Какво ли не опитах... Просто всичко се разви ужасно бързо. Накрая толкова много го болеше - не знам дали си виждал такова нещо и не знам, дали можеш да си го представиш - болеше го въпреки обезболяващите. Освен това смених и основния лекуващ лекар. Повече не посмях, защото мислех, че този поне знае за какво става дума - все казваше, че нямало страшно, ще се оправи. Моето оправдание е, че нищо не разбирах и се доверявах на хората - сега вече питам за всичко и, въпреки това, не винаги получавам отговори - като не получа обаче, си хващам багажа и търся съвет от друг. Затова имам лошо мнение за някои от лекарите и смятам, че не направиха всичко, което зависеше от тях. Ако се интересуваш, бих могла и други случки с ветеринарни лекари да ти разкажа. Хм като се замисля, мога да ти разкажа още повече случки с човешки лекари, но този форум не е за това.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

rudka
наблюдател

#776260 - 13.05.2005 16:00 [Re: rudka]

Ей, а може би, ако другите нямат нищо против можем да отворим тема - добри и лоши лекари и да обменяме мнение там, така поне ще сме информирани - всеки се е сблъскал с едните и другите и малко повече информация няма да му навреди - аз бих препоръчала поне три лечебници, където да не се ходи

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Typanar
неориентиран

#776358 - 13.05.2005 16:36 [Re: rudka]

Ако намеря добър лекар за който съм сигурна за 100% ще е страхотно. Лошото е че и те си имат лоши дни. Между другото човешките наистина са по зле.
Лошото е че най смъртоносната грешка я направи човек който е спасявал много други животни. Оперирал ни е коте на по малко от месец от херния. Много време ходехме само при него. Но .. предполагам е сбъркал дозировката на инжекцията.
но темата за добри и лоши лекари е важна. Но е хубаво да има пълна информация какво е станало и защо и как. С предисловието. Защото иначе може да е само реклама/антирекалма на някоя клиника.

ПП: Не съм те обвинила за заразните неща. Просто попаднах на това търсейки информация за друга болест днес и ми стана гадно. Не знам каква е болестта. Но с удоволствие бих се разменила с котката ми.

ППП: Ако не е имало никакъв шанс те разбирам. Съжалявам че разръчках болката.

rudka
наблюдател

#779330 - 16.05.2005 10:24 [Re: Typanar]

Цитат:

Ако намеря добър лекар за който съм сигурна за 100% ще е страхотно. Лошото е че и те си имат лоши дни. Между другото човешките наистина са по зле.
Лошото е че най смъртоносната грешка я направи човек който е спасявал много други животни. Оперирал ни е коте на по малко от месец от херния. Много време ходехме само при него. Но .. предполагам е сбъркал дозировката на инжекцията.
но темата за добри и лоши лекари е важна. Но е хубаво да има пълна информация какво е станало и защо и как. С предисловието. Защото иначе може да е само реклама/антирекалма на някоя клиника.

ПП: Не съм те обвинила за заразните неща. Просто попаднах на това търсейки информация за друга болест днес и ми стана гадно. Не знам каква е болестта. Но с удоволствие бих се разменила с котката ми.

ППП: Ако не е имало никакъв шанс те разбирам. Съжалявам че разръчках болката.

Няма проблем, написах го, защото се надявам да помогна на някой, когато стигне до подобен проблем. А болката - тя си стои винаги там, независимо колко дълбоко си я покрил.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Diyana Char
по женски суетна

Регистриран: 28.05.2005
От: София, България
    #857026 - 05.07.2005 11:16 [Re: rudka]

Лекарят на моето кученце ми отказа евтаназия. Каза ми, че черният му дроб вече абсолютно не функционира от дву-годишно лечение с какви ли не антибиотици за каква ли не поредна диагноза. (Толкова лекари смених. Първо хулеха предишния лекар. После започваха да хулят мен, че явно не се грижа и аз си грабвах кученцето и хуквах да търся нови лекари.) Все повтаряше "Нека изчакаме, да видим" Какво искаше да види не разбрах. Първите му думи, когато го видя последния път бяха "А, той си отива вече!" Кученцето ми беше полужив труп от два дни. Казах, че не искам да страда, не искам да го боли - той агонизираше. А докторът ми каза "Нека да видим..." И ни отпрати. По късно през нощта детенцето ми умря в жестоки мъки. Дано никой никога не изпита такъв ужас и безсилие. Беше нощта след коледа. Звънях по телефоните на какви ли не лекари. Всички ми отказваха да дойдат, защото празнуват и са извън града.
Кученцето ми си отиде по най жестокият възможен начин. Мислех, че след това ще искам вендета за всички лекари, през които бях минала и които го доразболяха. А всъшност ме обгърна такава пустота и студенина. Нищо вече нямаше значение. Този студ не ме е напуснал вече втора година. Така и не разбрах, защо доктора не го приспа.

--------------------
БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН КЛУБ ЛАБРАДОР РЕТИВЪР
CHARMING CORA

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Oli*, Кокерката 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5743

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.