ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Животни

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Oli*Модератор
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
Евтаназия при животните - За и против
    #216913 - 19.02.2004 09:58

Ако един ден разберете, че вашето животинче е неизлечимо болно или вече е достигнало дълбока старост и се мъчи от несгодите на възрастта бихте ли го приспали? Знам, че това е много тежко и вземането на такова решение би било истински героизъм, но ако така помагаме на животното, бихте ли го направили? Смятате ли, че това е убийство или е спасение?
Ще ви дам пример с една моя позната, която имаше кученце пекинез цели 17 години. Но то остаря, зъбите му изпадаха, костите го боляха, едвам се предвижваше и дори избягваше да го прави...Лежеше по цял ден в едно креватче, направено специално за него. Навън почти не излизаха, защото то не можеше да върви от болки в костите. Хранеше се трудно - все пак нямаше вече зъби, а от устата му миришеше. И тя, моята позната предпочете да го преспи, колкото и мъчно да и се струваше...
Понякога си мисля, че ако знаех по-рано, че ракът на Люси, котката ми която умря, след като беше оперирана, е в този напреднал стадий, сигурно щях да я оставя да живее, докато не се появят първите признаци на влошаване...и тогава може би щях да я отърва от мъките. А аз в стремежа си да я спася, защото твърде много я обичах, я подложих на операция, т.е. на една мъка, която я обречи на смърт...

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Snow Beauty
zamislena
**

Регистриран: 07.01.2004
От: BG - po surze i dusha
Re: Евтаназия при животните - За и против
    #217905 - 20.02.2004 06:01 [Re: Oli*]

Ох, толкова ме натьжава тази тема 4е даже не мога да си го представя и да ти отговоря. дано не ми се слу4ва никога такова решение да взимам.
Мойта котка като малка понеже имаше много проблеми и по4ти я бяхме отписали и аз бях тази която настоя да се продьлжи с операциите и ето сега си ми е още живо и здраво животин4ето.
Май по - разумното е да се приспи ако наистина се мь4и, но аз не знам дали ще сьм способна на такова решение

debelio
за малко
*

Регистриран: 10.02.2004
От: София
    #217926 - 20.02.2004 08:31 [Re: Oli*]

Кофти тема. Много кофти.
Кучето ми е болно от рак на костите, вследствие на което единият му заден крак не функционира. Горкото. Ако не са обезболяващите, просто умира от болка. А тая шибания лечение няма. Ма как да го убиеш?
Деба...

Oli*Модератор
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #217937 - 20.02.2004 08:55 [Re: debelio]

Да, знам...И на мен би ми било ужасно тежко да го направя. Както вече казах, да се решиш да преспиш животното е голям героизъм! Способна съм на това само в случай, че съм сигурна, че на животното не му остава много и само така мога да го избавя от мъките му.
Моята котка умря от рак на млечната жлеза. Беше жизнена, игрива, нямаше никакви симптоми на рак, освен очевадната бучка...Когато тя започна да расте я заведохме на ветеринар и той каза, че нямало проблем, щял да я оперира и готово...Все едно със "вълшебния скалпел" да я спаси, но уви! Стана така, че я уби, защото за 10 дни след операцията в мъки тя умря. Трябваше ли да го правим, се питам аз? Трябваше ли да я подложим на тези мъки, след като така и така и е било писано вече да не живее? Мисля, че можехме поне още да я оставим да поживее още малко, а когато се наложи да я преспим. Мисля, че в някои случаи това е по-хуманно отколкото да ги оставим да страдат и да се мъчат.

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

anaely
самата аз!!!!!!

Регистриран: 08.02.2004
От: Пловдив
    #223445 - 25.02.2004 23:38 [Re: Oli*]

Обожавам животните, особено кучетата голяма страст са ми. Имах кокерче, блъсна го кола миналата година, беше на осем години и имаше кученца на 30 дена, цели осем броя. Понякога си мисля дали не стана по-добре така, че се разделих с него по този начин /него видях как е станало, само ни казаха/, а не да остарее и да го гледам как се мъчи от старост или от болест.
Мисля че по-разумния вариант е животното ако е много болно или старо да се преспи. Много по-тежко е да го гледаш как се мъчи месеци наред, отколкото да поплачеш известно време, защото ти и в двата случая ще плачен, но то в единия няма да се мъчи.

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Wanna taste every drop, My love for you
Insatiablе
----------------------

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #771087 - 10.05.2005 15:55 [Re: Oli*]

Мисля, че тази тема е наистина важна за всички, имащи домашни любимци..

Аз лично - ако знам, че животинката е неизлечимо болна бих я приспала.. Въпреки че ще ме боли. Просто защото знам, че ако аз бях в подобна ситуация - като на мен не ми остава много и варианта е малко живот - с много болки, и аз бих искала да ми сложат една инжекция.. И да се свърши..:(

зооманиак®
фАнАтик

Регистриран: 28.10.2004
От: София!
    #771164 - 10.05.2005 16:39 [Re: Oli*]

Против.........

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#771245 - 10.05.2005 17:03 [Re: зооманиак®]

Обоснови се.
Ако ти беше с рак на кръвта - знаеш, че няма да оцелееш и ти предстоят само мъки - би ли искал да прекараш така последните 1-2 седмици от живота си?? Просто правя аналогия между хората и животните - поне можем да се поставяме на тяхно място в разсъжденията си...

Винипух
мечешка мама

Регистриран: 10.08.2004
    #771304 - 10.05.2005 17:26 [Re: MyPa TpuO]

Аз не бих "приспала" нито човек, нито животно. Както не бих искала и мен да "приспиват". Винаги вярвам, че има шанс.

--------------------

Дарла
вечно замечтана

Регистриран: 06.12.2004
    #771311 - 10.05.2005 17:30 [Re: Oli*]

И аз бих избрала варианта с преспиването....ще ми е мъчно,естествено,но по-голяма мъка ще изпитам ако гледам животинката ми как се гърчи от болка,а аз да стоя със скръстени ръце,но това само ако е 100% неизбежна смъртта

--------------------
Шамар да е - аванта да е

зооманиак®
фАнАтик

#771315 - 10.05.2005 17:32 [Re: MyPa TpuO]

Цитат:

Обоснови се.
Ако ти беше с рак на кръвта - знаеш, че няма да оцелееш и ти предстоят само мъки - би ли искал да прекараш така последните 1-2 седмици от живота си?? Просто правя аналогия между хората и животните - поне можем да се поставяме на тяхно място в разсъжденията си...

Тая тема беше разисквана преди доста време и стана мазало точно защото се обосновах та накратко:

Не можеш да правиш сравнение между човек и животно. Човека може да ти каже "Спри ми системата - не ми се живее вече" ако е на умиране човека де. Даже в някой страни това е разрешено. Но за жалост не се е родил човек който да разбира езика на животното.

За мен това си е чисто убийство.....това животно е с тебе до края на живота си или на твоя де не можеш изведънж да вземаш решения които то би трябвало да вземе само. Не мога да се правя на господ бог и да решавам кога кой да умира без значение причините довели до момента на взимането на решението.

Това е строго лично решение. Както не мога да убия майка си ако е болна от рак. Така и не мога да убия Джина сетерката си ако и стане нещо. Да ще се мъчи пред очите ми. Да ще ми е мъчно. Да ще рева. Да ще и намаля с лекарства примерно болките - но ще издъхне в ръцете ми. Ще и изкопая гроб в близката борова гора - ще сложа камък. Ще я помня винаги - през целият си живот. Но аз няма да взема решение за нейната смърт. Така както не бих взел и за човека. Така мисля аз - изпускам някой аргументи но те са си твърде лични. За мен съжителството с животно не е шега работа. Та и дори да умира аз не мога да го убия - така му било писано....важно е да го обичам и в мъката му и в болката му. Това е любовта към животните.

Не знам какво да кажа друго.......да не дава Господ да попадам и аз а и вие в такава ситуация но аз така мисля.......

Виждал съм много животни да умират - и приемам смъртта като част от живота. Ако е писано Джина да умре ще умре заобиколена от обич и болка.......

Всеки си знае как ще вземе решението не критикувам никой просто не мога да реша АЗ каква ще е съдбата на кучето ми. Или котка или хамстер.

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#771324 - 10.05.2005 17:37 [Re: зооманиак®]

Повярвай ми - разбирам за какво говориш.
Наскоро котето ми почина. С баща ми се скарахме - искаше да й бием една инжекция - и .. да се приключи. Но знаех, че има шанс - и въпреки цялото напрежение, болката, която усещаше животното - не му позволих да направи нещо такова. С всяко негово измяукване - ми се късаше сърцето.
Но лошото е, че тази болка не помогна и краят не беше Happy end.
Не целя да предизвиквам спорове. За мен евтаназията не е убийство - а милосърдие. Каквото би било за мен ако (не дай си Боже) ми се наложи.
Но тук си прав за 1 - те не могат да кажат - ДА, спри ми системата... Въпросът е много сложен - и все болезнен Независимо дали краят е с болка или инжекция..

зооманиак®
фАнАтик

#771337 - 10.05.2005 17:41 [Re: MyPa TpuO]

Уважавам мнението ти - всеки има глава на раменете си и знае какво решение ще вземе. Другото е относителността на съдбата.....
Няма значение кой крив кой прав. След смърта идва раждане....и живота се завърта.!

Дарла
вечно замечтана

Регистриран: 06.12.2004
    #771349 - 10.05.2005 17:47 [Re: зооманиак®]

Да,животното не може да говори и да изрази предпочитанието си,но не вярвам някоя животинка по време на адски мъки да й се живее и да чака бавно и мъчително смъртта си,при положение,че може да стане по по-безболезнен за нея начин,т.е.да й се спестят мъките максимално,защо да се мъчат допълнително,при положение,че им остава малко живот и то болезнен

--------------------
Шамар да е - аванта да е

КокеркатаМодератор
кучкарка

Регистриран: 29.11.2004
    #771477 - 10.05.2005 19:10 [Re: Дарла]

И на хората и на животните диагнозата се поставя от лекар. И ако Лекаря е казал че няма никаква надежда, за животното, а само мъчителна смърт бих го приспала, да.

--------------------
Животните са По-добрите приятели на човека!!!

зооманиак®
фАнАтик

#771504 - 10.05.2005 19:34 [Re: Кокерката]

Хората все измислят разни омекотяващи думи за да прикрият грешките си - приспиване

X-tended
agriolouloudo

Регистриран: 15.10.2004
    #771642 - 10.05.2005 21:41 [Re: зооманиак®]

виж какво. ти моето мнение го знаеш и няма смисъл да спорим на тази тема точно. нямаше и да се обадя, но да говориш за евтаназията като за грешка няма да подмина ей така. това е трудно решение на себеотрицание, и всеки носи болката от това решение в себе сидокато е жив. ти авно се страхуваш от тази болка и не желаеш да я приемеш. предпочиташ да я оставиш животното да я изживее и заедно с него да си отиде и чуството ти на вина. не може така. всеки си взима животно с цел да му осигури най-добрия живот който може. и когато се постави диагноза РАК надежда няма. тогава идва момента в който да кажеш сбогом и да пуснеш животното да си преди адските балки и мъки.
не си позволявай да обиждаш хората за личния им избор, който така или иначе вероятно доста им тежи. нямаш право на това

зооманиак®
фАнАтик

#771653 - 10.05.2005 21:50 [Re: X-tended]

Карай да върви то и аз нямаше да се обаждам но казах просто Против.......казаха ми да се обоснова и станааааааааа.......безмислено е да обсъждаме тая тема....

Ако някой съм наранил да ми прости.
Ако искате да си ефтаназирате или просто убивате животните трепете ги ваши са.....аз си знам кво ще си правя моите ако ги гепса рака........

Само знайте че за мене животните са като хора....ако не можете да вникнете в това изречение неа смисъл да говорите или отваряте такава тема.

Обичате животните - браво евала вие сте богове вие решавате кога едно животно да умре и кога да живее.....ай че се изнервих.......пак а смисъл никаков нема в тези мои нерви....

Виждал съм хора да застрелват животното си щото не е взело 1 място. Виждал съм хора да се грижат за слепи кучета цял живот. Виждал съм човек да си продаде колата за ад излекува животното но не успя и още го гледа сакато и болно виждал съм го как реве но не го убива.....защото е ЧАСТ ОТ СЕМЕЙСТВОТО МУ.

ае писна ми от тея темиииииииииииииииииииииииииииииииииииииии ама на истина повече ако се обадим да пукнем баси

X-tended
agriolouloudo

Регистриран: 15.10.2004
    #771684 - 10.05.2005 22:14 [Re: зооманиак®]

май ти не разбираш. и аз гледам на животните като на хора. и с човек бих постъпил по същия начин. дори днес гледах как умира едно мишле (правихме опит по физиология), убивал съм животно (пак в училище) и знам какво е. не е заради величието ми на човек, а необходимост. и не говорим за сляпо или куцо животно. моето куче е полу сляпо, и куцо, и с припадъци. но си го гледам защото виждам че е щастливо от живота. но когато видя че всяка глътка въздух му причинява болка ще сложа край на това.

G_Vlad

Регистриран: 07.12.2004
    #771973 - 11.05.2005 09:00 [Re: X-tended]

Зоо, не си прав да правиш аналогията "ние можем да кажем - животните не могат...". Вкарвайки животните в домовете си, избора за живота им вече не е техен, а наш. Животното също така не може да ти каже какво му се яде, къде иска да отиде, боли ли го нещо... Преценката по тези въпроси също е наша. Ако живеят на свобода или са диви, животните никога няма да изпаднат до там, че да вегетират в мъки - просто там няма да има кой да ги блъска с химия или да им дроби попарки и да ги разнася на ръце наляво-надясно и те ще починат съвсем естествено - без упойки или ще станат храна за хищниците още веднага щом се влошат. Грамотен човек си и знаеш, че е така.
Пак ще си позволя да направя паралел с "белите" държави, където има много строги закони за защита на животните и при това се спазват. Всички гледате Енимъл планет и виждате колко често казват - за съжаление трябва да се приспи. Според мен е страшно и трудно решение, което аз самата не знам дали ще имам сили да взема защото предстои - бабинка е вече на 16 год. и започна да куца, избягва да става и да ходи, а майка каза, че напоследък даже яде легнала. Това е само началото, но все пак наближава времето за такова решение. Не знам дали ще го направя, но го подкрепям напълно и не смятам, че е убийство в никакъв случай ако човек е направил всичко по силите си и надежда няма. Смятам, че е много по-добре от това да го оставиш на доизживяване ама като му поддържаш насилствено живота по-дълъг като го слагаш на системи, тъпчеш го с лекарства и т.н.

rudka
наблюдател

Регистриран: 22.04.2005
    #773787 - 12.05.2005 09:28 [Re: G_Vlad]

И аз ще се включа, защото съм го изживяла (имам предвид вече съм взимала такова решение миналата година). Много ми е трудно, но ще разкажа, може пък и тези, които са против да разберат (защото до миналата година и аз бях против). Имах бял пудел с името Дзвер - много красив (естествено за мен), който ме обичаше невероятно много. Не беше възрастен - на 12 години. Заминахме на море в Гърция за 10 дена и като се върнахме кучето кашляше и скимтеше. Тръгнахме по лекари - изследвания, лекарства и т.н. - дълго време не се знаеше какво му е, лекарят ни успокояваше, че нищо му няма. Това продължи малко повече от месец. През това време Дзвера видимо отпадаше - вече не можеше да ходи, носехме го до леглото, извеждахме го на ръце и навън го държахме прав, за да може да се изпишка. Накрая стигнаха до заключението рак на белия дроб. Лекарят ни каза, че има страхотно лекарство за хора за рак на белия дроб. Изровихме света, за да го намерим - оказа се, че то се дава на хората само безплатно и не може да се купи. Намерихме го и започнахме да го даваме - през цялото време не сме губили надежда, че ще живее поне още годинка.... Но положението ставаше още по-лошо - кучето скимтеше от болка при всяко вдишване. Хранехме го със спринцовка с детско мляко и така му давахме и вода. Накрая Дзвера не беше ходил до тоалетна сигурно от един ден, а по голяма нужда - може би от седмица. Как се реших на евтаназия - всеки ден на път за вкъщи си казвах "днес ще е" и всеки ден като се приберях не можех да го направя... Последния ден се прибрах - ние го оставяхме на леглото, за да му е мекичко. Той милият беше допълзял да слезе от леглото, за да се изака и като се прибрах го намерих така - лешеже долу и не можеше да мръдне. Но това не беше най-лошото - беше започнал да вие от болка - изобщо не можеше да си поеме дъх. Дори и сега като се сетя ужасно много ме боли. Не издържах - болката му се четеше в очите, цялото му тяло се тресеше в опити да диша.... Ще си призная честно - аз не можах да отида с него - мъжът ми го заведе. Каза ми, че когато починал каточели бил щастлив, а може би просто се опитва да ме успокои. Не знам - това което ми се случи не го пожелавам на никого, но и следващия път ще взема същото решение. Изводът, който си направих е, че повече от месец Дзвера се мъчеше, а аз спокойно можех да му спестя тези мъки и за това съжалявам най-много.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Typanar
неориентиран

Регистриран: 23.04.2005
    #773929 - 12.05.2005 11:06 [Re: rudka]

naistina spokojno e mojelo da mu gi spestish
sys doktor koito znae kakvo pravi?
doakaza li se raka na beliq drob ili e bilo plevmoniq?ili nesto lecimo?

rudka
наблюдател

#774706 - 12.05.2005 18:17 [Re: Typanar]

Дали се доказа? Не знам - имаше снимка на белия дроб, отначало лекаря каза че е супер, после ни прати на ЕКГ - там лекарката каза че е рак, след което лекаря каза, че имало петно на същата снимка... Аз лично мисля, че беше бъбречна недостатъчност - не съм сигурна, но сърцето ми казва това, пък и признаците като чели. Не ми се мисли за това.
Общо взето за някои доктори имам особено мнение, но съм решила - за тях или добро или нищо, защото започна ли да пиша няма да се спра, пък и тук има ветеринарни лекари, може да се обидят.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Typanar
неориентиран

#775756 - 13.05.2005 12:10 [Re: rudka]

Ами това имам предвид. В повечето случаи на смъртоносна диагноза - тя е грешна. Някой не знае за какво става въпрос и е решил да се гаври. Или иска да провери на животното ти как ще му се отрази някакво тестово лечение. просто сменяш доктора и се бориш до последна възможност за живота му. Повечето хора си евтаназират животинките за щяло и нещяло и после се чудят - "абе добре ли направих ..."
Това е ненормално. не можеш да го убиеш защото някой доктор ти е казал някаква глупост гадаейки на чаени листа.
В анимал планет зоополицията прави глупости. Американците се уливат с тая тяхна евтаназия. Просто не е нормално за котка с проблем на зъбите да я убият. Абсолютно здраво коте, хванаха го от някакво място. друго нямаше.
Тия са изваретени. Хубаво - не съм против евтаназията, ако е нещо непоправимо и много жестоко, едно коте ми го прегзи кола. Но не за щяло и нещяло както се практикува навсякъде.
Това че ти си със слаби нерви и не можеш да гледаш как боледува не значи че трябва да го убиеш, а да го лекуваш до последно. И като го водиш ан евтаназия трябва да знаеш че именно защото ТИ не си издържал водиш кучето ти да го убият.
И това е убииство.

И не разбирам още едно нещо. От една страна отнетия живот на същество което обичаш. А ти се притесняваш да не нараниш чувствата на някой доктор като си кажеш истинското мнение?
Какво ще се засегне лекар който не е виновен? Не мисля.
Ще се засегне познай кой. ама хората явно повече уважават престъпниците пред жертвите.

ПП:Евтаназирам само ветеринари!!!

Typanar
неориентиран

#775795 - 13.05.2005 12:30 [Re: Typanar]

тук ми дойде на ум още нещо
ще убиете ли животното си ако е болно от опасна за вас болест но до някъде лечима?
попаднах в нета на едно докладче на студент ветеринарна медицина
има много абзаци които са ... но това е за случая

Анамнеза: Кучето е неадекватно от няколко дни, има намален апетит, но повишена жажда.

Сегашно състояние: Касае се за куче, мъжки пол, на 8 години, порода немска овчарка, със кафяв цвя на космената покривка и черен гръб. Телосложение - слабо, охраненост - лоша, темперамент - меланхоличен, общо държане - угнетено. Космената покривка е без блясък. Кожната температура е правилно разпределена. Кожна еластичност - леко намалена. Вътрешна телесна температура 39,4°C. Конюктиви - зачервени, със серозни изтечения.

При външният оглед се вижда силно уголемена скротална торба. Усъмнихме се за бруцелоза, затова взехме 10 ml кръв, в шишенце с предварително налят хепарин. Изпратихме кръвта за изследване в HHИДBMИ със съмнение за бруцелоза. На другия ден получихме положителен за бруцелоза резултат.

Диагноза: Brucellosis.

Лечение: Заболяването е опасно и за човека. След като обяснихме на стопаните риска за тях, нуждата от кастрация и скъпата и несигурна терапия, те се съгласиха кучето да бъде унищожено. Евтаназирахме кучето с Евтаназин - венозно, с дозировка на игла.

----
това член от семейството ли е или подвижна мебел?
Определено от каквото и да са болни близките ми няма да го направя това с тях. Под близки имам предвид и хора и животни.

rudka
наблюдател

#776251 - 13.05.2005 15:58 [Re: Typanar]

Цитат:

Диагноза: Brucellosis.
Лечение: Заболяването е опасно и за човека. След като обяснихме на стопаните риска за тях, нуждата от кастрация и скъпата и несигурна терапия, те се съгласиха кучето да бъде унищожено. Евтаназирахме кучето с Евтаназин - венозно, с дозировка на игла.

----
това член от семейството ли е или подвижна мебел?
Определено от каквото и да са болни близките ми няма да го направя това с тях. Под близки имам предвид и хора и животни.

E тук не си прав - поради тази причина не бих евтаназирала животното си, независимо колко заразна може да бъде болестта за мен. За лекарите - естествено че ги смених, пък и ходихме на консултации при няколко специалиста - вече знаеш че ходихме при специалист по ЕГК, освен това ходихме при специалист по незнам какви си болести, който го гледа на ехограф, освен това и на някакъв, който му прави пълна кръвна картина. Консултирах се дори и с човешки лекари. Бихме му антибиотик и му давахме лекарства за кашлицата. Лекувахме му и черния дроб - от кръвната картина излезе. Какво ли не опитах... Просто всичко се разви ужасно бързо. Накрая толкова много го болеше - не знам дали си виждал такова нещо и не знам, дали можеш да си го представиш - болеше го въпреки обезболяващите. Освен това смених и основния лекуващ лекар. Повече не посмях, защото мислех, че този поне знае за какво става дума - все казваше, че нямало страшно, ще се оправи. Моето оправдание е, че нищо не разбирах и се доверявах на хората - сега вече питам за всичко и, въпреки това, не винаги получавам отговори - като не получа обаче, си хващам багажа и търся съвет от друг. Затова имам лошо мнение за някои от лекарите и смятам, че не направиха всичко, което зависеше от тях. Ако се интересуваш, бих могла и други случки с ветеринарни лекари да ти разкажа. Хм като се замисля, мога да ти разкажа още повече случки с човешки лекари, но този форум не е за това.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

rudka
наблюдател

#776260 - 13.05.2005 16:00 [Re: rudka]

Ей, а може би, ако другите нямат нищо против можем да отворим тема - добри и лоши лекари и да обменяме мнение там, така поне ще сме информирани - всеки се е сблъскал с едните и другите и малко повече информация няма да му навреди - аз бих препоръчала поне три лечебници, където да не се ходи

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Typanar
неориентиран

#776358 - 13.05.2005 16:36 [Re: rudka]

Ако намеря добър лекар за който съм сигурна за 100% ще е страхотно. Лошото е че и те си имат лоши дни. Между другото човешките наистина са по зле.
Лошото е че най смъртоносната грешка я направи човек който е спасявал много други животни. Оперирал ни е коте на по малко от месец от херния. Много време ходехме само при него. Но .. предполагам е сбъркал дозировката на инжекцията.
но темата за добри и лоши лекари е важна. Но е хубаво да има пълна информация какво е станало и защо и как. С предисловието. Защото иначе може да е само реклама/антирекалма на някоя клиника.

ПП: Не съм те обвинила за заразните неща. Просто попаднах на това търсейки информация за друга болест днес и ми стана гадно. Не знам каква е болестта. Но с удоволствие бих се разменила с котката ми.

ППП: Ако не е имало никакъв шанс те разбирам. Съжалявам че разръчках болката.

rudka
наблюдател

#779330 - 16.05.2005 10:24 [Re: Typanar]

Цитат:

Ако намеря добър лекар за който съм сигурна за 100% ще е страхотно. Лошото е че и те си имат лоши дни. Между другото човешките наистина са по зле.
Лошото е че най смъртоносната грешка я направи човек който е спасявал много други животни. Оперирал ни е коте на по малко от месец от херния. Много време ходехме само при него. Но .. предполагам е сбъркал дозировката на инжекцията.
но темата за добри и лоши лекари е важна. Но е хубаво да има пълна информация какво е станало и защо и как. С предисловието. Защото иначе може да е само реклама/антирекалма на някоя клиника.

ПП: Не съм те обвинила за заразните неща. Просто попаднах на това търсейки информация за друга болест днес и ми стана гадно. Не знам каква е болестта. Но с удоволствие бих се разменила с котката ми.

ППП: Ако не е имало никакъв шанс те разбирам. Съжалявам че разръчках болката.

Няма проблем, написах го, защото се надявам да помогна на някой, когато стигне до подобен проблем. А болката - тя си стои винаги там, независимо колко дълбоко си я покрил.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

Diyana Char
по женски суетна

Регистриран: 28.05.2005
От: София, България
    #857026 - 05.07.2005 11:16 [Re: rudka]

Лекарят на моето кученце ми отказа евтаназия. Каза ми, че черният му дроб вече абсолютно не функционира от дву-годишно лечение с какви ли не антибиотици за каква ли не поредна диагноза. (Толкова лекари смених. Първо хулеха предишния лекар. После започваха да хулят мен, че явно не се грижа и аз си грабвах кученцето и хуквах да търся нови лекари.) Все повтаряше "Нека изчакаме, да видим" Какво искаше да види не разбрах. Първите му думи, когато го видя последния път бяха "А, той си отива вече!" Кученцето ми беше полужив труп от два дни. Казах, че не искам да страда, не искам да го боли - той агонизираше. А докторът ми каза "Нека да видим..." И ни отпрати. По късно през нощта детенцето ми умря в жестоки мъки. Дано никой никога не изпита такъв ужас и безсилие. Беше нощта след коледа. Звънях по телефоните на какви ли не лекари. Всички ми отказваха да дойдат, защото празнуват и са извън града.
Кученцето ми си отиде по най жестокият възможен начин. Мислех, че след това ще искам вендета за всички лекари, през които бях минала и които го доразболяха. А всъшност ме обгърна такава пустота и студенина. Нищо вече нямаше значение. Този студ не ме е напуснал вече втора година. Така и не разбрах, защо доктора не го приспа.

--------------------
БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН КЛУБ ЛАБРАДОР РЕТИВЪР
CHARMING CORA

nsirakov
Quo curre est

Регистриран: 24.10.2004
От: Plovdiv
    #858446 - 05.07.2005 23:31 [Re: Diyana Char]

Рудка - чета ти постингите и се чудя що за човек си...живеий си щастливо в черупката ти... нямам нерви да ти посочвам що за "човек" си.... дано са по-малко хората като теб

--------------------
QUO CURRE EST

NEW_100
mimi

Регистриран: 09.08.2004
    #858650 - 06.07.2005 06:39 [Re: nsirakov]

Ако се разболея от рак ,предпочитам евтаназията пред морфина и бавната и мъчителна смърт.Естественно не говора за ранната фаза ,а за последната ,най-мъчителната,всеки преживял го с близък знае за какво говоря- лекарите отказват повече операции,ти лежиш надрусам с морфин,не можеш да ядеш ,на сиситема си ,с катетър ,най-много 1-2 часа на ден си с акъла си и то не баш,в тези кратки проблясъци не си наясно къде се намираш и защо + зловещата болка. Каква надежда ? Няма начин да се излекуваш,в такъв момент няма смисъл повече да живееш .Защо да се мъчиш.
За животните се отнася същото като за хората и те изпитват болка,а за тях дори морфин няма.

rudka
наблюдател

#858745 - 06.07.2005 09:04 [Re: nsirakov]

Цитат:

Рудка - чета ти постингите и се чудя що за човек си...живеий си щастливо в черупката ти... нямам нерви да ти посочвам що за "човек" си.... дано са по-малко хората като теб

Е, благодаря ти за оценката - все пак си прочел, въпреки, че не си съгласен. Едно нещо ще ти кажа - дано никога не ти се случи такова нещо. Не го написах, за да ме съжали някой, а само да се опитам да обясня, та някой като теб да разбере... колко труден е избора и как по някога трябва да го направим, за да спестим ужасната болка... но явно няма смисъл да ти обяснявам - ти вече имаш теза. Единственото, което мога да ти кажа е - живота не е черно-бял.

--------------------
Ако някой срещне някой
в цъфналата ръж
и целуне този някой
някого веднъж,

то нима ще знае всякой
де, кога веднъж
някога целувал някой
в цъфналата ръж?

nsirakov
Quo curre est

#858990 - 06.07.2005 10:45 [Re: rudka]

Цитат:

Е, благодаря ти за оценката - все пак си прочел, въпреки, че не си съгласен. Едно нещо ще ти кажа - дано никога не ти се случи такова нещо. Не го написах, за да ме съжали някой, а само да се опитам да обясня, та някой като теб да разбере... колко труден е избора и как по някога трябва да го направим, за да спестим ужасната болка... но явно няма смисъл да ти обяснявам - ти вече имаш теза. Единственото, което мога да ти кажа е - живота не е черно-бял.

НА МЕН МИ МИ ГО КАЗВАШ... дето гледам майка ми на 48 години 30 дена между живота и смъртта... ай стига генерални изводи... а ако си КРЪВНА ГРУПА АБ можеш и да ми помогнеш....

ГОВОРИШ ЗА УЖАСНА БОЛКА, ЗА ТРУДЕН ИЗБОР.... стига - това е куче по дяволите... не е човек.....

на подобни теми съм се карал в този форум.. няма да го правя повече.... но ми омръзна да чета такива подсмърчания...

сори ако съм по-рязък рудке... не е на лична основа

--------------------
QUO CURRE EST

Glaurung
разкъсван между себе си

Регистриран: 13.05.2005
От: някъде там
    #860235 - 06.07.2005 20:47 [Re: nsirakov]

nsirakov разбирам те, но дали ще е човек или животно, разликата не е толкова голяма, все пак ние също сме животни. Съчувствам ти за проблема, но не си единствения който го е изживявал.
Избора за евтаназия е една тънка граница, колкото е тънка границата между живота и смъртта, не можеш да върнеш отиващ си дух. Не можеш да го върнеш колкото и да ти се иска. Можеш обаче, когато всички други средства са изчерпани, да му помогнеш да тръгне по леко по този път. Всички ще минем по него, аз за себе си бих избрал да няма болка. Не че не я понасям, но умиротворението и спокойствието на един отиващ си леко дух, това е един последен подарък който можеш да поднесеш и да ти бъде поднесен. Всеки избор е труден, но веднъж направен, всеки си носи последствията, аз бих избрал евтаназия ако съм напълно уверен че няма друг изход. И борил съм се за живота на своите питомци, и то не веднъж. Всеки го е правил, затова хайде да се върнем на темата

--------------------
Окъпах се в бездните на хаоса, летях до началото на времето и сега търся края ! Играх си с огньовете на боговете, подигравах им се, мамех ги и живеех волно. Какво друго мога да поискам аз сега ?

nsirakov
Quo curre est

#860488 - 07.07.2005 00:16 [Re: Glaurung]

бе аз съм лекар... и малко по-различно гледам на нещата .... относно ефтаназията... поне за хора в БЪЛГАРИЯ по ЗАКОН е ЗАБРАНЕНА!

--------------------
QUO CURRE EST

kristiya
почетен член

Регистриран: 28.01.2014
    #3130932 - 30.01.2014 15:08 [Re: nsirakov]

Е тук говорим за животни нали?Моето куче беше много боллно и ни предложиха еьтаназия,но просто не можах,как да го умъртвя,моето другарче от 13 години

IvanDK77
неориентиран

Регистриран: 10.07.2017
    #3407594 - 10.07.2017 23:30 [Re: Oli*]

Здравейте,
Моят другар беше кралски пудел и цели 18 години ми беше като брат и син едновременно. На около 16 години започнаха проблемите му с ходенето, отделно имаше и тумор в черния дроб, но без разсейки, така че успявах с помощта на лекарите от Св. Антим да го поддържам в адекватно за възрастта му състояние. Постепенно започнаха да му се парализират предните крайници, така че отначало трудно ходеше, след това можеше само да се изправя, докато накрая последните няколко месеца съвсем му стана трудно да си стои на краката. Помагах му всеки ден като го държах на ръце и така го носих по улици и градинки за да получи малко разнообразие. Накрая от залежаване получи ужасна некроза на кожата и престана да се храни. Знаех, че това е краят и че той ми казва, че е време да си ходи. Винаги съм се боял от този момент, защото ми изглеждаше ужасно да го заведа сам при смърта и се молих на Господ, да го прибере той, преди да се наложи да го приспивам. Минаха няколко дни, раните ставаха все по големи, а кучето ми продължаваше да не яде. Накрая се примирих, че ще трябва да го заведа за последен път на ветеринар, за приспивателна инжекция, на сутринта на следващия ден. Уви, той си отиде от този свят през нощта и си дадох сметка, че така Господ ми показа милостта и силата си. След това в продължение на два месеца всеки ден плаках за него и се питах, дали не трябваше да му спестя мъките накрая като го приспя по-рано. Убеден съм обаче, че Господ беше с нас в този тежък момент, защото си го прибра, точно така, както го молих. За първи път срещнах кучето си на 5 април и 18 години по-късно на 6ти април за последен път бяхме заедно. Това просто беше съдбата ни, да се случи точно така и сега съм уверен, че е било правилно да се боря за живота му докрай. Съветът ми към всички, които имат стари кучета е много да ги обичат, много да се грижат за тях и да вярват, че тази любов няма да остане незабелязана от Господ и че накрая той ще се погрижи всичко да стане по най-правилния начин. Правите ли нещо добро и с любов, Бог ще е с вас!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Oli*, Кокерката 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5743

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.041 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.