ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Животни

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
512
член

Регистриран: 15.02.2005
От: Варна
Re: ДОМАШНАТА КОТКА
    #677366 - 07.03.2005 19:35 [Re: X-tended]

Благодаря много

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Дарла
вечно замечтана

Регистриран: 06.12.2004
    #677394 - 07.03.2005 19:48 [Re: off_onn]

Цитат:

Най-миролюбиви са от породата британска синя,но са много скъпи!

А според мене най-миролюбивите са уличните мацурани
Аз навремето обичах да събирам котета от улицата и винаги те така ми са се отблагодарявали,че съм ги приютила....почват да се галят около мен,мъркат непрекъснато...абе душички направо!

--------------------
Шамар да е - аванта да е

Oli*Модератор
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #677442 - 07.03.2005 20:11 [Re: Дарла]

Аз пък продължавам с книгата - още полезно инфо

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА АНАТОМИЯТА И ФИЗИОЛОГИЯТА НА КОТКАТА?

Целта ни не е да подготвим читателя за успешно полагане на изпит по анатомия във ветеринаро-медицинския институт. (бел.ред: макар че имаме потребители във форума, които много си падат по анатомията ) Но въпреки това смятаме, че някои анатомични и физиологични особености на котката трябва да бъдат известни на всеки настоящ или бъдещ стопанин и на развъдчика на котки.

Външният вид на котката е добре познат. По форма, движения и поведение тя спада към най-елегантните и красиви хищници.

Костна система

Формата и външният вид на животното зависят от скелета му – костите, мускулите и гъвкавите връзки между отделните кости и стави. Те заедно със скелетните мускули придават на животното онова очарование на движенията, което прави котката едно интересно творение на природата.

Череп

Котката има най-къс череп от всички домашни бозайници като черепната кутия е относително по-голяма от лицевите кости. Тази овална форма е допринесла много за миловидния вид на животното.

Гръбначен стълб

След главата следва изключително гъвкав гръбначен стълб състоящ се от вратни (7), гръдни (13) и поясни прешлени (7). Трите кръстни прешлена са се сраснали в неподвижна кръстна кост. Към нея са прикрепени като костна основа на опашката 20-23 опашни прешлена.Образуваната от черепа и прешленните дъги кухина, затваря и пази чувствителната централна нерва система, състояща се от главен и гръбначен мозък.

Предни крайници

Предните крайници са много гъвкави заради мусулите, свързващи тялото с раменния пояс. Ключицата представлява тънка пръчковидна кост, обвита с мускули. Тя няма стабилизираща функция. Ако вдигнем котката само за предните крака, както често се случва, тя увисва с цялата си тежест на мускулите и сухожилията, свързващи тялото с предните крайници. В резултат на защитни реакции или при много тежки животни може да се появи разтягане на мускулите и сухожилията, което предизвиква продължително окуцяване.

Задни крайници

Тук връзката с тялото е значително по-стабилна. Тя се осъществява чрез става, оформена от тазовите кости.

Лапи

Особен интерес представляват пръстите-пет на предните и 4 на задните лапи, които имат скриващи се нокти. С помощна на мускули и сухожилия острите и сърповидни нокти се прибират в кожни торбички, така че по време на движение те не влизат в контакт с пода и не се изтъпяват. При ловуване или защитна реакция пръстите се разтварят и ноктите автоматично излизат навън. Така се получава страшното нападателно и отбранително оръжие за всички котки – ужасната остронокта лапа, която липсва само при гепарда.

Опашка

Изключително гъвкавата опашка, която е показател за настроението на котката, макар и в ограничена степен, служи и като кормило при насочване на скока. Разпространеното твърдение, че благодарение на движението и котката се предпазва от увреждане, когато пада от по-голяма височина, не е намерило научно потвърждение. Приема се, че поради движението на опашката котката пада винаги на краката си. Големият брой котки, пациенти във ветеринарните лечебници, с различни травми в следствие на падане, доказват обратното. Можем да допуснем само, че отглеждането на котките в домашни условия води в голям степен до загуба на някои вродени двигателни реакции (вж. Чувство за равновесие).

Котката разбира се може да живее и без опашка. Това доказват животните, които поради нараняване опашката е ампутирана.Подобна ветеринарна намеса не бива да бъде приемана като изтезание над животните.

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

512
член

Регистриран: 15.02.2005
От: Варна
    #677657 - 07.03.2005 21:44 [Re: Дарла]

И аз съм на това мнение, изглеждат си най-добрички и са ми любимите котенца. Като не търсехме коте сякаш виждах на всеки ъгъл по едно бездомно бебче, а сега...няма.

Oli*Модератор
ангажирана

#677681 - 07.03.2005 21:58 [Re: 512]

Моите и двечките са от улицата
Сами си правете изводите.

--------------------

Дарла
вечно замечтана

Регистриран: 06.12.2004
    #677921 - 08.03.2005 00:27 [Re: Oli*]

И моя Мишо е улично котаче.Всъщност майка му беше взета от улицата.Разбира се аз я приютих(това беше преди 12 години),а той се пръкна в къщи преди 2 години.Но преди известно време майка му беше удушена от едно псе,иначе си беше много жизнена и много умна 12 годишна котка и сигурно щеше да живее още дълго!

--------------------
Шамар да е - аванта да е

NRain
тиха

Регистриран: 24.03.2003
От: София
    #697758 - 21.03.2005 00:47 [Re: Дарла]

Много хубава тема, вече два пъти я преглеждам, за да позапомня информацията.

Какви начини сте намерили да приучвате малко коте да не дере мебели и пердета? Имам нужда от вашите практични и изпитани съвети, защото водя семейна война по въпроса. Благодаря предварително!

Oli*Модератор
ангажирана

#697898 - 21.03.2005 09:09 [Re: NRain]

Съвсем се улисах в работата си и забравих да ви пусна продължението. Ето го и него

Кожа и космена покривка

Видът и цветът на козината играят значителна роля при развъждането на котките. От тях зависи цената на чистопородните животни. Тъй като кожата се приема като белег за красота, често се забравя, че тя и принадлежащите и органи имат голямо значение за правилното функциониране на целия организъм. Кожата изолира тялото от външната среда и му осигурява механична защита. Космената покривка, кръвоносните съдове и потните жлези играят важна роля в процеса на терморегулацията. Намиращите се в кожата нервни окончания сигнализират за постъпващите отвъд дразнения. Ноктите също са кожни образувания.

Осезателни косми

Като кожни образувания особено внимание заслужават осезателните косми – мустаците от двете страни на муцуната, щръкналите надочни косми и синусовите косми (наричани така заради кръвоносния съд, разположен около космената луковица, снабден с рецептори за натиск), намиращи се от вътрешната страна в основата на предния крайник. Те са особено важни за ориентацията на котката в пространството. Чрез тях животното усеща предмети и препятствия в тъмното, преди да се допре до тях. По всичко изглежда, че осезанието е много добре развито по цялата повърхност на тялото.

Млечни жлези

Зърната – по четери от всяка страна над млечните жлези – са също кожни образувания. Те са характерни и за котараците. Стопаните на мъжки котки не бива да забравят това и да правят опити да ги отстраняват с пинцета като нежелани брадавици. Последицата е основателна отривиста защитна реакция. Млечните жлези служат за хранене на малките. В тях се образува майчиното мляко – най-необходимата храна за малките през първите седмици след разждането им. Най-много мляко отделят млечните жлези, разположени между задните крайници. Млечността намалаява постепенно по посока към гърдите, като продуктивността на първия чифт млечни жлези е надостатъчна за изхранването на малкото коте (вж. Хранене на малкото коте).

Възглавнички на пръстите и стъпалото

Важни кожни образувания са типичните за котката възглавнички на пръстите и стъпалото, които са богато снабдени с нервни окончания и осигуряват безшумния вървеж на животното. По тях има и потни жлези, които оставят видими мокри следи по гладкия под, когато животното е силно възбудено.

Мирисни жлези

Към кожните жлези спадат и мирисните жлези, разположени в областта на ануса. Те служат главно за маркиране на територията (вж. Разможаване и откриване на партьора). Те са образувани като комбинация от анална жлеза (със секретираща торбичка) и околосфинктерова жлеза.

Космена покривка

При различните породи котки космената покривка е различна – дълговлакнеста, нормална (окачествявана все още като късокосметста) или подобна на плюш, състояща се само от подклас, както е при рекса , който все още се причислява към късокосместите породи (вж. Породи котки).

--------------------

Oli*Модератор
ангажирана

#719656 - 04.04.2005 20:11 [Re: Oli*]

Храносмилателна система

Храносмилателната система осигурява поемането, раздробяването, химичното смилане и резорбцията (всмукването) на храната, както и отделянето на несмлените остатъци.

Зъби

Котката поема и раздробява храната със здрави челюсти, на които има 26 млечни зъба по формулата:

И 30 зъба в зряла възраст по формулата:

където:
I - резци (инцизивни);
C - кучешки зъби (канини);
Р - предкътници (премолари);
М - кътници (молари).

Смяната на зъбите започва в 6 месец след раждането. Сравнително малките резци служат главно за оглозгване на костите и захапване на дребни късове храна.

Кучешки зъби

Най-важният инструмент за улавяне на жива плячка и за отбрана са кучешките зъби. Те не бива да бъдат смесвани със зъбите за разкъсване, каквито са предкътниците, които служат за откъсване на малки парченца от големите късове месо или плячка. Храната се поема странично в устната кухина, като се отхапва или откъсва. Всеки може да наблюдава този процес при своята котка или при големите котки в зоологическата градина, когато раздробяват едри късове месо. Когато дъвчат, котките нарязват на сравнително малки части поеманата храна, докато кучетата гълтат направо, без много да дъвчат.

Език

Снабденият с рогови бодлички език играе съществена роля както за поемането на течности и храна, така и като здрава четка за поддържане чистотата на козината. Доколко интензивно котката използва езика си по време на хранене, доказва натрупания клиничен опит.

Във ветеринарната лечебница сравнително често водят котки, които внезапно са се отказали да се хранят, отделят много слюнка и езикът им е подут. При огледа на устната кухина се установява, че части от храна - тръбести органи (хранопровод, трахея, кръвоносни съдове), обикновено от птици, са се нахлузили пръстенообразно около езика. Затова се препоръчва перди да се нарежат, тези органи да се срежат надлъжно, за да се спести на котката подобна неприятност.

Хранопровод

Мускулестия хранопровод свързва устната кухина с еднокамерния стомах. Той има способността да се разширява и чрез пръстеновидно свиване на мускулатурата да препраща поетата храна към стомаха, а при повръщане обратно, към устната кухина.

Стомах

Стомахът е също кух мускулест орган, където се събира поетата храна. Тук продължават започналите в устната кухина под въздействието на слюнката храносмилателни процеси. В стомаха от богатата на стомашни жлези лигавица се отделя стомашен сок. Чрез перисталтични свивания на стомаха (при котката през 3-4 минути) разводненото под влияние на стомашния сок съдържание се предвижва към червата. Времето за което стомахът се изпразва, зависи от вида на поетата храна. При котката нормално това става между две хранения.

Повръщане

Бързото изпразване на стомаха при повръщане е много характерно за месоядните животни. Повръщането може да е свързано с предпазен рефлекс, но може да бъде и симптом на определена болест (вж. Болести по котката). Животното повръща обикновено несмлени частици от храната, като кости, сухожилия и косми, примесени с малко стомашен сок. Самият акт на повръщане може да изплаши наблюдателя, тъй като в този момент котката придобива плачевен вид. Много скоро обаче животното възвръща нормалното си състояние.

Чревен канал

След напускане на стомаха храната попада в чревния канал, който при котката има дължина 1-1,8 м., т.е. той е много по-къс в сравнение примерно с червата на овцата или козата - типични представители на тревопасните животни, който е 23-43 м.

Тънки черва

Към хранителната каша, постъпваща от стомаха, допълнително се изливат в тънките черва важни за смилането секрети, отделени от задстомашната жлеза. Те разграждат белтъците, мазнините и въглехидратите. В тънките черва постъпва и произвежданият от черния дроб и съхраняван в жлъчния мехур жлъчен сок, който съдейства за смилането на мазнините, както и отделеният от чревните жлези чревен сок, съдържащ различни хранителносмилателни ензими и слизести вещества. Благодарение на тези ензими приетата храна се разгражда по химически път до основните си градивни елементи които се всмукват и чрез кръвния ток се разнасят из цялото тяло.

Дебело черво

До дебелото черво стига относително малка част от поетата храна. Задачата на тази част от червата е да извлече водата от чревното съдържание и до оформи изпражненията. В дебелото черво живеят и някои бактерии, които играят известна роля при синтезата на определени витамини.

Изпражнения

Изпражненията се състоят от несмляна храна и отпадъчни вещества от обмяната. Изпражненията на месоядните животни, хранени с концентрирана храна, се състоят главно от бактерии , остатъци от отделяните от жлезите вещества от несмлени остатъци от храната (кости, сухожилия и др.)

Сляпо черво

Дължината на сляпото черво при котката е 2-4см., което за разлика от човека няма червеобразен вид-причина за познатото възпаление на сляпото черво при човека. Подобно заболяване не е познато при котката.

Анус

Чревният канал завършва със снабдения с двоен сфинктер анус. Така се избягва самоволното изпразване на червата.

Дефекация

Освобождаването на изпражненията при котката е свързано със заемане на типична приклекнала поза. Тя спада към тези животни, които облекчават нуждите си на точно определени места. Благодарение на това домашната котка лесно може да бъде приучена да ползва само котешката си тоалетна (вж. Хигиена на храненето и на...тоалетната). Типична противоположност на котката в това отношение са маймуните. Те не могат да се приучат да поддържат в стаята чистота, защото по рождение удовлетворяват физиологичните си нужди веднага щом почувстват необходимост от това.

Видът на изпражненията при котката зависи от храната. Поемането изключително само на месна храна намалява количеството и честотата на дефекацията, но нормално тя е 1-2 пъти дневно.

--------------------

Vasilica
неориентиран

Регистриран: 21.06.2009
    #2401984 - 21.06.2009 10:46 [Re: Oli*]

Имам проблем.От вчера имам малко коте(женско)и старата ми котка хич не е радостна.Котето не може да живее само в моята стая а оная сигурно ще го напрай на пехтия.Въпросът ми е,как да ги сближа?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Oli*, Кокерката 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12950

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.