ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
Re: Мисленето
    #1937608 - 01.11.2007 19:16 [Re: труден]

Цитат:

Зомби,

Може би по-точно би звучал въпросът, "Кога хората са започнали да изразяват мислите си с реч?"

и така става Труден, ама трябва да си отворим форум антропология или нещо от сорта...философските или религиозни вариации по темата не ме радват нещо

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
труден
много труден

Регистриран: 05.08.2001
От: Йоханесбург
    #1937632 - 01.11.2007 19:37 [Re: zombie]

Хе хе
Всеки се опитва да си го обясни по своя си начин.

Аз лично не съм привърженик на Дарвиновата теория за еволюцията.
Не се връзва с математиката и логиката.

Ако отхвърлим дарвинизма, остава извънземното посяване или Бог.
Не е нужно да ползваме религията, за да се придържаме към концепцията за бого-посявката, нито трябва да сме любители на фантастиката за да приемем извънземното вмешателство.

И в двата случая човек е замислен (посят) като човек и е в неговите вродени способности да комуникира с реч.
В такъв случай отпада въпроса КОГА е проговорил човек, защото той винаги е говорил.

Ако обаче трябва да мислим като дарвинисти, въпроса е почти недоказуем и неразрешим като отговор.
Остава да се доверим на учените и аз лично ще изкажа предположението, че човек е проговорил с думичката "дай" протягайки ръка към парчето храна в ръката на майката.

Кога е станало това само една майка знае.

--------------------
От всичко което казах и не казах, най-важното е това, което не разбрахте

Българска Култура?

kotaraka
ентусиаст

Регистриран: 14.07.2007
    #1939757 - 04.11.2007 15:01 [Re: труден]

Логично е човекът да е възникнал в по-топлия климат /Африка/,а не на полюсите. Възникването му в близост до екватора прави неговото разселване по планетата лесно.
В Африка човеците са изостанали в развитието точно поради добрите условия за съществуване. Лесният достъп до храна, а за облекло или жилище няма смисъл да повдигаме въпроса, е обезсмислил развитието на местния човек. Затова той е изостанал в развитието си, но биолигичните изследвания са установили, че мозъчния потенциал на негрите е равен на този на белия човек, дори има параметри, с които го превишават. С това донякъде се отговаря за първомястото на поява на разумния човек.Така че всичко опира до развитието, което не зависи само от потенциала на мозъка, а зависи и от външните условия. А щом развитието зависи и от условията, можем да ди извадим извод, че не само добрите условия водят до развитие, а при лошите условия развитието е задължително, за да оцелееш. Ето защо може да си извадим извод, че добрите условия могат да съдържат и неразвитието, а лошите развитието. Така от добро семейство излизат и лоши деца, а от лошото семейство излизат и добри деца. От тези примери става ясно, че всяка противоположност се удвоява като се раздвоява. Тук е мястото да посочим, че нито една философия, мистика и религия не са го забелязали дори, а камоли да са го развили това удвояване.
Прекалено трудно е да разберем и най-простото нещо, а как ще разберем еволюцията, когато разполагаме само с нейния най-сложен продукт, защото пътя на развитието го няма, но това не означава, че няма начин да бъде опознат този път. Има и това е задачата за разума чрез мисленето да разкрива природните закони, за да се развива по-нататък и да оцелява.

труден
много труден

#1939827 - 04.11.2007 16:48 [Re: kotaraka]

Цитат:

но биолигичните изследвания са установили, че мозъчния потенциал на негрите е равен на този на белия човек, дори има параметри, с които го превишават

Напротив.
Доказано е обратното.
И се потвърждава от невъзможността на черната разса да достигне интелектуалните резултати на бялата дори и при равни условия за развитие.

Все още няма черен изявил се математик, физик, химик, шахмайстор и пр.
Добри са в спорта и развлекателната промишленост, когато са под попечителството на бели ръководители.

Но това не е обект на настоящата дискусия.

Теорията за слабо развитие поради добри климатични условия има логика, но същата логика се съдържа и в твърдението, че по-слабо интелектуалните човеци са били (преднамерено) поставени при по-добри условия, за да могат да оцелеят

--------------------

Българска Култура?

kotaraka
ентусиаст

#1940572 - 05.11.2007 19:06 [Re: труден]

Тук става въпрос за потенциала на черната раса, а не вече за създалото се заварено положение. Същото се е случило с индианците, които дори са стигнали до високоразвити цивилизации, но европейската цивилизация ги е изпреварила всички именно като се е възползвала от научно-техническите открития и след буржоазната революция религията е била свалена от държавната власт, а феодализма е бил заменен с капитализма. Тази замяна и свалянето от върховното управление на държавната власт е дала възможност на капитализма не само да се възползва от научно-техничеиските открития и да замени феодалното производство с манифактурата. Това е било възможно само при свалянето на религията от върховното управление на държавата, защото тя през черните векове на средновековието е спирала развитието на научно-техническишя прогрес като е унищожавала книгите и хората достигнали до определена природна закономерност. Капитализмът се възползвал именно от научните постижения, които му носели печалба след отстраняването на религията от власт. Така че погрешното виждане, че комунизма е свалил религията от власт е невярно. Диалектическият материализъм само добре е определил същността на религията, а капитализма и до днес е в самобиоза с нея.
Африканските народи все още се подчиняват на различни богове, идолопокланичеството, а индианците също още са се покланяли на идоли и са правили човешки жертвоприношения. Това е една от главните причини тези народи да изостанат в развитието си и да се превърнат в колонии на напреднала Европа, при която имало бурен научно-технически развиштие като не само са изпреварили другите народи, но са ги потискали и ограбвали, което е спирало тяхнато развитие.
Затова когата трябва да освеитлиме един проблем трябва да го разгледаме всестранно, за да стигнем до определена истина. Това не става чрез догматичното мистично и религиозно виждане, дори не можем да стигнем до определената истина чрез тясната специлизация, а само чрез всестранното развитие на личността.

труден
много труден

#1940605 - 05.11.2007 19:46 [Re: kotaraka]

Поради какви причини е изостанала една нация, раса или цивилизация няма нищо общо с интелектуалното ниво на индивида в този точно момент.

Негрите може да са изостанали поради религиозни причини, но защо сега не показват интелектуални способности???
Вече никой не им пречи.

Нямам нищо против черните.
Просто поддържам тезата, че всяка раса има различни особености, плюсове и минуси и единият от минусите на черната раса е - по-нисък интелектуален капацитет.
Ако поживееш с черни ще го разбереш.

--------------------

Българска Култура?

агаве
на припек

Регистриран: 26.07.2006
От: Sector General
    #1942169 - 07.11.2007 13:04 [Re: zombie]

Phantoms in the Brain: Probing the Mysteries of the Human Mind (V. S. Ramachandran, Sandra Blakeslee) - не е съвсем по темата, но мисля, че ще ти е интересна (във връзка с темата:)).

zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
мерси,
    #1942877 - 08.11.2007 00:12 [Re: агаве]

преди около месец попаднах на тази книга в една книжарница и съм я набелязал като интересно четиво за през дългата и студена зима, но нищо не се знае.

kotaraka
ентусиаст

#1947576 - 12.11.2007 23:24 [Re: агаве]

Мисленето не е абсолютно свойство на Природата, а е възникнало като нейно отражение в човешката глава. Отражателната способност на какъвто и да е мозък работи с образи, които приема с чувствителността на сетивата си от заобикалящата го среда. Колко по на ниско стъпало на еволюцията слизаме толкова централния мозък става единен физически и функционално. Преди това нервната система съществува като метамерни неподредени и подредени системи. При висшите животни централният мозък се разделя физически на две полукълба, но те си остават с единна /симетрична/ функционалност. При симетричната си функционалност двете полукълба на животинският мозък работят с образно мислене, което стои в основата на бързото ориентиране в обстановката и бързо от реагиране на създалата се ситуация. Така животното стига бързо до решението за нападение, бягство или преценява обстановката за безопасна.
По-нататъшното развитие на мозъка е изисквало необходимостта той да получи функционална асиметрия, при която двете полукълба изразяват различни функционални свойства и се превръщат в противоположности. Едното полукълбо си запазва животинското образно мислене, а при другото се появява новото свойство – логично мислене, с което еволюцията прави преход от неразумно животно към разумен човек.
При мъжът и жената физическата и функционална асиметрия ги прави енантиоморфи /обратни, антидвойници/ подчинени на антисиметрията. Така като се удвоява, мисленето при човека, то се разнообразява, обогатява и може по-нататък да търпи еволюционно развитие. Всички тези процеси протичат по Тетралектичната схема на Всеобщия тетрасиметричен /тетралектичен/ закон на съществуването и развитието.

Импулса
любопитен

Регистриран: 25.02.2008
От: Горно Камарци
    #2045378 - 27.02.2008 10:02 [Re: zombie]

Нали знаеш какво е казала гаргата: "моите гарджета са най-красиви!"
Та и аз така: Моята "теория" е най-свежарска! По тази тема работя повече от 40г. Имам и вече някои получени резултати.
Сега подготвям и експеримент с който да проверя тази "теория". За да се опише тук обаче е неудобно защото ще изисква по-дълги обяснения!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *
Брой показвания: 7234

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.