ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Re: Метафората
    #2556685 - 18.01.2010 20:04 [Re: tired]

Държиш се като човек,който сложил много лепило на подлепващата страница на една от книгите

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

Регистриран: 15.02.2009
    #2561292 - 24.01.2010 15:00 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Каква е връзката между философията и метафората?

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка. В конкретната твоа ситоация, понее си почнала с цитат от чавето - вразката е и кравна, демек - щерка ти

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

tired

#2561294 - 24.01.2010 15:02 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" - закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче.

Малииииии, отмалка свирепа, кат майка си......да ти е жива и здрава

Мислех, че ще забележиш интересната метафора, ама не

На българина му покажи едно цвете, и той веднага ще извади от джоба си лупа да търси гъсеница по листата му ))

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2561308 - 24.01.2010 15:48 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка. В конкретната твоа ситоация, понее си почнала с цитат от чавето - вразката е и кравна, демек - щерка ти

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

Хммм, мое съм пристрастен, ама ми се струва, че метафората не толкова "разкрива", колкото осъществява връзките между нещата. За разлика от философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки, без претенцията на създаването.
Е, който си постави задачата да създаде "чиста философия" - ще трябва да поизмисли и бая неща, щом ще го кара само на едни голи връзки

Иначе - чини ми се, че метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло. Ама мое и да не сам прав, кой знае.......

toto2
от маалата

#2561310 - 24.01.2010 15:50 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" - закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче.

На българина му покажи едно цвете, и той веднага ще извади от джоба си лупа да търси гъсеница по листата му ))

Каке, требе проявиш разбиране, щото сам маж, а един истински маж кога се оплаши от женска свирепня - никво метафори не могат го развалнуват.....
Ше извеняваш, начи

tired

#2561365 - 24.01.2010 17:09 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Каке, требе проявиш разбиране, щото сам маж, а един истински маж кога се оплаши от женска свирепня - никво метафори не могат го развалнуват.....
Ше извеняваш, начи

Добричка съм аз, добричка, това ми е греха.

Кой друг би ви търпял да му скачате по главата, да се заяждате, да кукуригате, да кудкудякате, да спамите нон стоп?

Не злоупотребявайте с великодушието и толерантността на лъвовете, зли те не са, но са правомерно раздразнителни

Сега за митологичната ни семейна свирепост: моето дете наистина имаше предвид жилавостта на едни бурени, които плеви миналото лято в двора. Когато беше малка също така безпощадно трепеше хлебарките. Та, проследявайки кръвната, философската, логическата и метафоричната връзка между нас двете, би могло да се каже наистина, че крушата не пада по-далеч от дървото - налага се извода, че дъщеря ми, също като мен, не обича бурените, хлебарките, комарите и другите плевели и паразитстващи същества и култури ))

Мислиш ли, че от добро сърце и състрадателност към тях би трябвало да не ги плевиме, да ги оставим да задушат всичко смислено, добро или красиво?

С тънките си зелени стебла, или челюсти, или холивудска помия, или промиване на мозъци, или 50 процентови лихви по насилствено натрапените ни кредити, или безмозъчно плямпотене, спамене и крещене?

toto2
от маалата

#2561544 - 24.01.2010 20:48 [Re: tired]

Цитат:

дъщеря ми, също като мен, не обича бурените, хлебарките, комарите и другите плевели и паразитстващи същества и култури ))

Aaaaaa, правилно, начи, сам се оплашил - щото съм учебникарски пример баш за плевел, хлебарка, демек - паразитстващо сащество и колтура.....
Отивам да се самозавра на пудходящото място за паразитиране, което требе да е в района на кучио гъз, предполагам. Кат се завра - ше разберем дали е така и ше споделим!

tired

#2561553 - 24.01.2010 21:14 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Хммм, мое съм пристрастен, ама ми се струва, че метафората не толкова "разкрива", колкото осъществява връзките между нещата. За разлика от философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки, без претенцията на създаването.
Е, който си постави задачата да създаде "чиста философия" - ще трябва да поизмисли и бая неща, щом ще го кара само на едни голи връзки

Иначе - чини ми се, че метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло. Ама мое и да не сам прав, кой знае.......

Последно, осъществява или създава?

И как точно се случва това осъществяване и създаване?

П.П. Защо си пристрастен?

toto2
от маалата

#2561593 - 24.01.2010 23:05 [Re: tired]

Цитат:

Последно, осъществява или създава?

И как точно се случва това осъществяване и създаване?

П.П. Защо си пристрастен?

Абе, ти каем, откак се светнах за сащността си, сам повече заврян, отколкото пристрастен.....Иначе си се пристрастявам по навик.
Така , както сам си у кучио гъз, да ти кажем тва за "осъществяването/създаване" хич не го разбрах......требе да ми обясниш като на идиот, явно......

tired

#2561594 - 24.01.2010 23:09 [Re: toto2]

Цитат:

метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло

Като какво е това животно, как ти изглежда оттам, от кучешкия ***, в който сам си се наврял?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4899

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.053 seconds in which 0.033 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.