ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Re: Национален шовинизъм vs национален нихилизъм
    #2586715 - 04.03.2010 13:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Освен това искам да ти кажа, че няма нищо по-естествено от това един евреин да бъде антиционист. Аз лично познавам гейове хомофоби. Познавам канадска еврейка, която е ционист до последната си молекула от тялото, и познавам синът на тази еврейка, който е антиционист... Познавам комунисти, чиито деца са антикомунисти...

Ама есетствено, че е в реда на нещата всеки здравомислещ евреин да е анти-ционист. Ако всички евреи послушат ционистите и се приберат в Израел, ше трябва да краднат един от друг. Като всеки иска да краде, а никой не иска да работи, нема да има какво да се краде. А това вече ше доведе до национална катастрофа ))))

П.П. И аз познавам един гей хомофоб. Ти как би обяснил подобен оксиморон, гей-хомофоб? Интересен психологически казус е, дай да помъдруваме малко върху него.

За евреина-фашист вече е умувано, и писано е, и хубав филм имаше преди години, казваше се "The Believer".

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

#2586721 - 04.03.2010 13:45 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Бе...той, дяволът, освен дето е метафора на злото, си е съвсем реален и си е злото.

Виж само как влияе на четящите Евангелията.
Цитат:

А злото на какво е метафора? Не е ли на прословутият фройдов "death drive", на инстинкта за разрушение и саморазрушение? Този инстинкт е водещ в християнството

Католицизмът пък е съвсем друга бира и няма причина безчинствата му да бъдат обяснявани с Евангелията.
Православието и него да не го изпускаме по целесъобразност.

Католиците са усетили тъмната страна на любовта, нейната разрушителна сила.

Както пееше Фреди Мъркюри: "Too much love will kill you any time". ))

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста. Не го ли обсъждахме тоя проблем преди време? Католицизма се завихря около този аспект на християнството - умъртвяването на плътта, физическото страдание (садо-мазохизъм) като път към еуфорията, щастието, бога.

Православното християнство има за онтологичен корен различен психологичен метод за постигане на единение с бога - чрез единение с ближния. Затова ударението в източното православие не е на страданието, а на съпричастието, на комуналното спасение. Човек, с други думи, не може да се спаси индивидуално (като се нашиба с камшици или си купи индулгенция като при католицизма). Можем да се спасим само като цяло, като общност.

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2586724 - 04.03.2010 13:48 [Re: tired]

Цитат:

П.П. И аз познавам един гей хомофоб. Ти как би обяснил подобен оксиморон, гей-хомофоб? Интересен психологически казус е, дай да помъдруваме малко върху него.

О! Не смея, защото ще стане офф-топик... Пък и трябва да излизам... чак до довечера...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2586730 - 04.03.2010 13:56 [Re: tired]

Да: вярно че сме обсъждали католицизма и православието.

Все един дол дренки са.

Цитат:

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста.

Наистина ли този (фройдистки, атеистичен и пошъл в същината си) е прочитът ти на изкуплението, или меткаш провокацийки, та да върви лафът?

tired

#2586738 - 04.03.2010 14:08 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Да: вярно че сме обсъждали католицизмът и православието.

Все един дол дренки са.

Цитат:

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста.

Наистина ли този (фройдистки, атеистичен и пошъл в същината си) е прочитът ти на изкуплението, или меткаш провокацийки, та да върви лафът?

Ами аз бих поспорила доколко фройдизма, бидейки една крайно детерминистична философия, е философия също така атеистична. Атеизмът има друг онтологичен корен - и той е в желанието за отмахване на всякакви предетерминиращи фактори. Проектът на гордостта, както го наричат. Дяволския проект.

Фройдизмът не профанизира сакралното, само го иманентизира. Тоест, премества Бог от трансцедентното отвъдно в епистемологично познаваемото вътрешно, тукашно.

Затова върли атеисти като Сартър са също така върли противници и на Фройд. За да признаеш, че съществува такова нещо като подсъзнанието, значи да делегираш отговорността за решенията, които взимаш, на някакъв малък вътрешен бог, твоето подсъзнание, твърди Сартър. Подобни вярвания той намира просто за една модифицирана религиозност.

Теорията на Фройд с абсолютно нищо не противоречи на учението на апостол Павел, дори е в пълен синхрон с него. Павел също говори за един иманентен, познаваем, всепроникващ божи дух.

А пошъл, защо пошъл? Пошло значи нещо дребно, нещо на дребно. Какво дребно има в садо-мазохизма?

Hard Rock fan

#2586757 - 04.03.2010 14:41 [Re: tired]

Като оставя настрана...че самият Фройд е атеист и дори ако загърбя за момент обясненията, които дава за вярата в Бог (да ги наречем най-общо...осигуряване на психологически комфорт, култ към бащата и т.н.), то богът, който Фройд издига, е либидото. Да, определено премества Бог...към гениталиите (нека са хормоните).

Павел говори за познаваем Бог, но познаваем чрез Словото Му.
Чак не ми се вЕрва, че коментираме подобно извращение, а именно аналогия на учението на Фройд с Посланията на Павел (а те са Послания на Бог).

Пошло е да свеждаш изкуплението до ...мотивация със сексуалноизвратено естество.

В Библията се казва: Бог не е за подиграване...

tired

#2586767 - 04.03.2010 14:51 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Като оставя настрана...че самият Фройд е атеист и дори ако загърбя за момент обясненията, които дава за вярата в Бог (да ги наречем най-общо...осигуряване на психологически комфорт, култ към бащата и т.н.), то богът, който Фройд издига, е либидото. Да, определено премества Бог...към гениталиите (нека са хормоните).

Павел говори за познаваем Бог, но познаваем чрез Словото Му.
Чак не ми се вЕрва, че коментираме подобно извращение, а именно аналогия на Фройд с Посланията на Павел (а те са Послания на Бог).

Да продължаваме ли спора? Преди години би се считало за извращение вярата, че психическите болести би трябвало да се лекуват с нещо друго, освен с трепанация на черепа. Аз нямам желание да споря с подобни хора.

Чела ли си Павел? А Фройд? Можеш ли да мислиш самостоятелно, да откриваш връзки между привидно различни неща? С това се занимава философията - със сравнителна метафорология. Ако нямаш склонност към подобна дейност, или талант за нея, наистина не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Какво е словото на Бог? Как говори сина му, Христос? С притчи, тоест, с метафори. Как се разчита божието слово? Като се разчетат метафорите. Това са толкова фасулски и елементарни неща, че чак се дразня, че се налага някому, в 21 век, да му се обясняват като на първолаче.

Hard Rock fan

#2586784 - 04.03.2010 15:11 [Re: tired]

Чела съм Фройд. Малко, но достатъчно.
Чела съм и Посланията на Павел. Много, но недостатъчно.

И се опитвам да мисля самостоятелно, а че мисълта ми не открива "връзки" там, където твоята мисъл ги открива, не е основателна (за мене) причина да не си я изразявам.

Цитат:

не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Този път просто няма да ти се получи. Дали ти виждаш смисъл аз да пиша тук, как ти оценяваш мислите ми и талантите ми, ...направо казано: не ме вълнува.
Къде ще пиша и как и кога, е мой избор.

Цитат:

Да продължаваме ли спора?

Все ми е тая.
Дори и да намираш, че съм от хората, които мислят, че психически заболявания се лекуват само с трепанация на черепа, пак ми е все тая.

Да: Павел говори за неизбежната греховност на човешкото естество. Фройд говори за неумолимото либидо. Е, и?
Това означава ли, че трябва да чета Бог през Фройд?
Не, благодаря. А пък от твоите уроци..определено също нямам нужда.

tired

#2586795 - 04.03.2010 15:27 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Чела съм Фройд. Малко, но достатъчно.
Чела съм и Посланията на Павел. Много, но недостатъчно.

И се опитвам да мисля самостоятелно, а че мисълта ми не открива "връзки" там, където твоята мисъл ги открива, не е основателна (за мене) причина да не си я изразявам.

Цитат:

не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Този път просто няма да ти се получи. Дали ти виждаш смисъл аз да пиша тук, как ти оценяваш мислите ми и талантите ми, ...направо казано: не ме вълнува.
Къде ще пиша и как и кога, е мой избор.

Цитат:

Да продължаваме ли спора?

Все ми е тая.
Дори и да намираш, че съм от хората, които мислят, че психически заболявания се лекуват само с трепанация на черепа, пак ми е все тая.

Да: Павел говори за неизбежната греховност на човешкото естество. Фройд говори за неумолимото либидо. Е, и?
Това означава ли, че трябва да чета Бог през Фройд?
Не, благодаря. А пък от твоите уроци..определено също нямам нужда.

Не, не е задължително да четеш Бог през Фройд. Но все през нещо трябва да го прочетеш. Щот е невъзможно да четеш Бог през Бог. Това дори Бог не го умее, да се разчете през себе си. Иначе нямаше да напише книгата на вселената. Бог, досущ като подобието си, разбира себе си чрез сътворяването на метафори. За да се разчете, му е нужна дистанцията на сътворението. Това е Хегелов консепт, не е нужно да четеш Бог през него, но помага ))

Както казваше Павел - всичко ми е позволено, но не всичко е за поука ))

Hard Rock fan

#2586806 - 04.03.2010 15:46 [Re: tired]

Ами аз съм си избрала да Го чета през Онуй, Което ми е дарил: Словото Си.
Щото е най-малко вероятният начин да се случи нещо като играта на развален телефон. Все пак, първоизточникът, Който ми е достъпен, намирам да ми е най-полезен. Щото да, така казва Павел: Всичко е позволено, но не всичко е полезно...

Което разбира се, не означава, че не е добре да се чете Фройд. През Фройд. Е, полезно и за поука е, Фройд да се попрегледа и през Юнг.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4395

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.