ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Национален шовинизъм vs национален нихилизъм
    #2585977 - 03.03.2010 13:56

Кой от коя страна на бариерата е?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Gogo5
член някакъв

Регистриран: 17.12.2009
Re: Национален шовинизъм vs национален нихилизъм
    #2585986 - 03.03.2010 14:06 [Re: tired]

Е, то ясно, че тоя празник не е нашият. За европейския концерт (еле пък за Русия!), ама не за нас.

tired

#2585996 - 03.03.2010 14:15 [Re: Gogo5]

Цитат:

Е, то ясно, че тоя празник не е нашият. За европейския концерт (еле пък за Русия!), ама не за нас.

Гледам, че народа в БГ се е разделил на два лагера - националисти и глобалисти. Няма ли средна земя между двата фронта?

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2586000 - 03.03.2010 14:18 [Re: tired]

Цитат:

Гледам, че народа в БГ се е разделил на два лагера - националисти и глобалисти. Няма ли средна земя между двата фронта?

Има - непукисти.

tired

#2586015 - 03.03.2010 14:41 [Re: kratuna]

Цитат:

Цитат:

Има - непукисти.

Не съм много сигурна привържениците на кой от лагерите са по-малоумни - глобалистите ли, които под знамето на интернационала са готови да се нагъзят на когото и да било, стига да им праща помощи и да им разрешава да внасят мерцедеси и беемвета, или националистите, които силно се родеят и гордеят с ... един господ знае с какво ...

С лайната по улиците ли, над които днес гордо ше се развее българският флаг? С прословутата българска природа, която успяхме тотално да замърсим и опропастим? С вкусната, но нездравословна българска кухня, която отдавна вече не е вкусна, а само нездравословна? С парвенющината, злобата, завистта? С общителността и човечността, които са вече част от едно невъзвратимо минало? С ретроградното образование, бълващо неграмотни доценти, член-кореспонденти и други енти?

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2586045 - 03.03.2010 15:22 [Re: tired]

Дъщеря ми си има думичка, с която нарича и едните, и другите - мормоТи.

Gogo5
член някакъв

#2586146 - 03.03.2010 18:15 [Re: tired]

Ми истина е, квото си писала. Ма както си го описала... пак ми иде да те напсувам. Ма не е важно сега.

Те, тези, дето мислят, че от Усури до Мисури са все уногондури, вече понамаляха. Тва беше поредната вълна посттоталитарен ентусиазъм, но се отдръпва вече. Мечтатели, дет' да се кръстиш и да ги целуваш.
Онова, което остава на тяхно място за да запълни пространството, излиза от джобовете на Сидеров. И е мноооого по-противно - ГМО от едните и другите.
Тва ще да е средната земя. Ама майна ни жална при тва положение. Кучешките лайна по улиците ше ни изглеждат, като рози.

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2586156 - 03.03.2010 18:32 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Няма и няма да има! Да си чела народна приказка, в която освен горна и долна земя да има средна земя?

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2586191 - 03.03.2010 20:30 [Re: tired]

Не бих я нарекла средна земя. Но има друга. Обитават я родолюбивите.
Що е родо-любие? Да любиш рода си, народа си.
А що е да любиш? Библията казва, че да любиш Бог, означава да пазиш повеленията (словото) Му. Което предполага и да ги познаваш.
Същото е с родолюбието. Да любиш рода си, означава да го познаваш: него и историята му (словото му, повеленията му). И да ги пазиш. Доколкото ти е възможностите.
От всичко споменато в темата.
И от двата фронта.

Казват също, че да обичаш някого, означава да те е грижа за него. Съгласна съм.
Да любиш рода си...означава да те е грижа за него.

tired

#2586226 - 03.03.2010 21:09 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Няма и няма да има! Да си чела народна приказка, в която освен горна и долна земя да има средна земя?

Мислиш ли, че Аристотелевата златна среда е приказка, утопия?

Според Аристотел една добродетел е добродетел само когато е в златната среда. Когато е в двете си противоположни крайности, се превръща в порок.

Така прекомерната храброст трансмутира в безумие, прекомерната и липса - в страхливост.

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2586229 - 03.03.2010 21:11 [Re: tired]

Цитат:

Каке, дай пример, мола те, за ненационален шовенизам.После ште светнем за барйерата

tired

#2586232 - 03.03.2010 21:16 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Каке, дай пример, мола те, за ненационален шовенизам.После ште светнем за барйерата

Готово :

"Chauvinism, (pronounced /ˈʃoʊvɨnɪzəm/), in its original and primary meaning, is an exaggerated, bellicose patriotism and a blind belief in national superiority and glory. [1] By extension it has come to include an extreme and unreasoning partisanship on behalf of any group to which one belongs, especially when the partisanship includes malice and hatred towards a rival group. Jingoism is the British parallel form of this French word. [1]A contemporary use of the term in English is in the phrase male chauvinism.[2] Because "chauvinism" is most often heard in this context, it is often mistakenly believed to refer exclusively to "male chauvinism"."

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2586247 - 03.03.2010 21:33 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Готово :

Chauvinism, (pronounced /ˈʃoʊvɨnɪzəm/), in its original and primary meaning, is an exaggerated, bellicose patriotism and a blind belief in national superiority and glory. [1] By extension it has come to include an extreme and unreasoning partisanship on behalf of any group to which one belongs, especially when the partisanship includes malice and hatred towards a rival group. Jingoism is the British parallel form of this French word. [1]A contemporary use of the term in English is in the phrase male chauvinism.[2] Because "chauvinism" is most often heard in this context, it is often mistakenly believed to refer exclusively to "male chauvinism".

Уффффф, ама сам идеот - как не забелезах, че си приказваме на англиски. Ма, гледам, и на тоа преубаф език кат се говори за баш-значението на думата, не й добавгат "национален" нещо........
Да не те е фраснал некой мажки шовенис нещо, така?...

Редактирано от toto2 (03.03.2010 21:36)

tired

#2586252 - 03.03.2010 21:39 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Готово :

Chauvinism, (pronounced /ˈʃoʊvɨnɪzəm/), in its original and primary meaning, is an exaggerated, bellicose patriotism and a blind belief in national superiority and glory. [1] By extension it has come to include an extreme and unreasoning partisanship on behalf of any group to which one belongs, especially when the partisanship includes malice and hatred towards a rival group. Jingoism is the British parallel form of this French word. [1]A contemporary use of the term in English is in the phrase male chauvinism.[2] Because "chauvinism" is most often heard in this context, it is often mistakenly believed to refer exclusively to "male chauvinism".

Уффффф, ама сам идеот - как не забелезах, че си приказваме на англиски. Ма, гледам, и на тоа преубаф език кат се говори за баш-значението на думата, не й добавгат "национален" нещо........
Да не те е фраснал некой мажки шовенис нещо, така?...

Ето го и на български:

"Шовинизмът е крайно и сляпо поддържане на собствената група, съчетано със злонамереност и омраза към съперничеща група. На български обикновено се използва за краен национализъм. Самият термин произлиза от името на Никола Шовен, войник на Наполеон Бонапарт, станал известен с фанатичната си привързаност към него.

Понякога като шовинизъм се определя и омаловажаващото отношение на мъжете към жените и то се нарича мъжки шовинизъм от феминистките. За тях този израз е равносилен на анти-женски сексизъм. По подобен начин, идеята че хетеросексуалността е единствената възможна и допустима сексуалност, понякога се нарича хетерошовинизъм или хетеросексуален шовинизъм."

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2586469 - 04.03.2010 09:03 [Re: tired]

Цитат:

Чувствам се голям за такава малка тема.Времената са други,само евреите са същите

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586508 - 04.03.2010 09:54 [Re: Huckleberry] Прикрепен файл (63 тегления)

Цитат:

Времената са други, само евреите са същите

Точно така!
Същите са си!
И какво мислиш, че има в розовата чантичка - все пак Пурим се празнува...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Редактирано от Signor d'Oro (04.03.2010 09:55)

tired

#2586543 - 04.03.2010 10:42 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

Чувствам се голям за такава малка тема.Времената са други,само евреите са същите

А виж това никога не ми е било ясно - защо проблемът с евреите неизбежно се скрепява към някоя малоумна национал-шовинистична кауза. Че евреите съвсем не са национален проблем, те са интернационален такъв. От тях страдат французите, арабите, американците, черните, жълтите, пембените, зелените. Се ми се чини, че това, с което успяват да раздразнят хората и да предизвикат гнева им, е не еврейския им произход, а склонността им да живеят на чужд гръб и да образуват мошенически мафии. Също и да генерират комунистически антиутопии, които да им помагат, с популизъм и обещания за преразпределение на благата, да откраднат де що има натрупани от гореспоменатите блага.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586559 - 04.03.2010 11:02 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

А виж това никога не ми е било ясно - защо проблемът с евреите неизбежно се скрепява към някоя малоумна национал-шовинистична кауза. Че евреите съвсем не са национален проблем, те са интернационален такъв. От тях страдат французите, арабите, американците, черните, жълтите, пембените, зелените. Се ми се чини, че това, с което успяват да раздразнят хората и да предизвикат гнева им, е не еврейския им произход, а склонността им да живеят на чужд гръб и да образуват мошенически мафии. Също и да генерират комунистически антиутопии, които да им помагат, с популизъм и обещания за преразпределение на благата, да откраднат де що има натрупани от гореспоменатите блага.

Егати! Направо ме озвери с тоя постинг! "Ребека" е еврейско име и мислех, че с този ник ни подсказваш за еврейската си принадлежност, а Хъкълбери те заяжда нарочно по антисемитски...

Говориш за склонност при евреите, но то не е склонност, а способност. Просто и евреите са част от еволюцията на човечеството и някои от тях са били принудени да се променят по такъв начин.

--------------------

нане Вуте

tired

#2586564 - 04.03.2010 11:07 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Егати! Направо ме озвери с тоя постинг! "Ребека" е еврейско име и мислех, че с този ник ни подсказваш за еврейската си принадлежност, а Хъкълбери те заяжда нарочно по антисемитски...

Говориш за склонност при евреите, но то не е склонност, а способност. Просто и евреите са част от еволюцията на човечеството и някои от тях са били принудени да се променят по такъв начин.

Способност за краднене викаш Значи излиза, според твойта теория, че циганите и евреите са най-еволюиралите раси. Ние, останалите маймуни, още не сме произлезли. И наивно си вярваме, че благата се печелят или създават с къртовски труд ))

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586589 - 04.03.2010 11:34 [Re: tired]

Цитат:

Способност за краднене викаш Значи излиза, според твойта теория, че циганите и евреите са най-еволюиралите раси. Ние, останалите маймуни, още не сме произлезли. И наивно си вярваме, че благата се печелят или създават с къртовски труд ))

Не излиза така!
"Излизането" е само твое тълкувание на написаното от мен. Аз мога и да го оспоря, но мога и да го оставя неоспорено. В случая само решавам да кажа, че не казвам това... тоест, че по никакъв начин не казвам, че евреите и циганите са най-еволюирали, защото превъзходната степен на прилагателното "еволюирал" ми е смешна... Не зная какво означава някой да бъде "по-еволюирал" и "най-еволюирал". Когато прочетох Дарвиновия "Произход на видовете", не видях никъде такова степенуване от Дарвин, затова то ми е напълно неясно и не го употребявам...

Имах предвид нещо друго, което от Шекспир е направено на добра пиеса - Венецианският търговец. Просто евреите в процеса на своето живеене са не само етническа група, не само религиозна група, но и социална група... Те са просто градската класа през средновековието и затова започват да упражняват определени дейности, в които стават много добри. Това е техен уникален шанс и те не го пропускат! Виждаш, че Шекспир е озаглавил пиесата си "Венецианският търговец", а не "Венецианският евреин"...

--------------------

нане Вуте

tired

#2586596 - 04.03.2010 11:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Не излиза така!
"Излизането" е само твое тълкувание на написаното от мен. Аз мога и да го оспоря, но мога и да го оставя неоспорено. В случая само решавам да кажа, че не казвам това... тоест, че по никакъв начин не казвам, че евреите и циганите са най-еволюирали, защото превъзходната степен на прилагателното "еволюирал" ми е смешна... Не зная какво означава някой да бъде "по-еволюирал" и "най-еволюирал". Когато прочетох Дарвиновия "Произход на видовете", не видях никъде такова степенуване от Дарвин, затова то ми е напълно неясно и не го употребявам...

Имах предвид нещо друго, което от Шекспир е направено на добра пиеса - Венецианският търговец. Просто евреите в процеса на своето живеене са не само етническа група, не само религиозна група, но и социална група... Те са просто градската класа през средновековието и затова започват да упражняват определени дейности, в които стават много добри. Това е техен уникален шанс и те не го пропускат! Виждаш, че Шекспир е озаглавил пиесата си "Венецианският търговец", а не "Венецианският евреин"...

Средновековието викаш. Действието в библията през средновековието ли се развива? Щот в библията евреите са били точно толкова еволюирали по отношение на мошеничествата, колкото и през средновековието.

Елементарна логическа грешка е да се обърква причина и следствие. Евреите не са били принудени да краднат, защото са били гонени, а са били гонени, защото са краднали.

Тоест, не са еволюирали в мошеници поради гоненията, а са еволюирали в един мразен и гонен народ, поради своите мошеничества ))

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586634 - 04.03.2010 12:15 [Re: tired]

Цитат:

Не излиза така!

Средновековието викаш. Действието в библията през средновековието ли се развива?...

Не зная какво имаш предвид под гонитба за мошеничество на евреите в Библията... Ако искаш може да илюстрираш!

Кажи ми за случка в Библията, в която се описва гонението на евреите от друг народ (например египтяните) за мошеничество и какво е мошеничеството?

--------------------

нане Вуте

tired

#2586660 - 04.03.2010 12:48 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Не излиза така!

Средновековието викаш. Действието в библията през средновековието ли се развива?...

Не зная какво имаш предвид под гонитба за мошеничество на евреите в Библията... Ако искаш може да илюстрираш!

Кажи ми за случка в Библията, в която се описва гонението на евреите от друг народ (например египтяните) за мошеничество и какво е мошеничеството?

Ето една библейска случка: отиват евреите в Египет, изкупуват цялата реколта на местното население, после му я продават обратно на десеторни цени ))

Можеш да наречеш това търговия, ако ти се нрави. Според мен си има друго име. Търговията е нещо по-различно, ма нейсе

Библията, имай предвид, не са я писали фашистите или антисемитите, писали са я евреите. Ето също така кой пише и разпространява теориите за еврейската конспирация: не германците, не антисемитите, а самите евреи:

True Torah: Jews against Zionism

A eто и как е продължила въпросната еволюция:

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586676 - 04.03.2010 13:04 [Re: tired]

Цитат:

Ето една случка: отиват евреите в Египет, изкупуват цялата реколта на местното население, после му я продават обратно на десеторни цени ))

Можеш да го наречеш това търговия, ако ти се нрави. Според мен търговията е нещо по-различно, ма нейсе

Библията, имай предвид, не са я писали фашистите или антисемитите, писали са я евреите. Ето също така кой пише и разпространява теориите за еврейската конспирация: не германците, не антисемитите, а самите евреи:

Това, за което говориш е правилно от гледна точка на вярванията на всеки отделен човек, в това число и на твоите лични вявания (в смисъл на убеждения). Хората вярват в онова, в което искат да вярват. Не ме разбирай погрешно! Последното нещо, което бих направил, е да оспорвам личните ти вярвания - първо, защото да оспорваш вярванията на човек по интернет във форум е идиотизъм, и второ (по-важното), защото не съм привърженик на спора... Аз принципно не оспорвам...

Ако ти вярваш, че евреите са мошеници, защото пишейки своята собствена Библия, са написали, че са отишли някъде, изкупили са стоката от населението и са му я продали след това на десеторна цена и че описвайки това те (евреите) дават нагледен урок на следовниците си по мошеничество с призива "О, млади хора, отивайте в непознати земи, купувайте стоката на местните и им я продавайте на десеторни цени!", то това мога да го приема като твое вярване... Аз лично не го споделям, но не казвам, че то не е рационално. Просто търся неговите аргументи... и засега не ги намирам...

Освен това искам да ти кажа, че няма нищо по-естествено от това един евреин да бъде антиционист. Аз лично познавам гейове хомофоби. Познавам канадска еврейка, която е ционист до последната си молекула от тялото, и познавам синът на тази еврейка, който е антиционист... Познавам комунисти, чиито деца са антикомунисти...

--------------------

нане Вуте

Редактирано от Signor d'Oro (04.03.2010 13:05)

tired

#2586685 - 04.03.2010 13:11 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Ето една случка: отиват евреите в Египет, изкупуват цялата реколта на местното население, после му я продават обратно на десеторни цени ))

Можеш да го наречеш това търговия, ако ти се нрави. Според мен търговията е нещо по-различно, ма нейсе

Това, за което говориш е правилно от гледна точка на вярванията на всеки отделен човек, в това число и на твоите лични вявания (в смисъл на убеждения). Хората вярват в онова, в което искат да вярват. Не ме разбирай погрешно! Последното нещо, което бих направил, е да оспорвам личните ти вярвания - първо, защото да оспорваш вярванията на човек по интернет във форум е идиотизъм, и второ (по-важното), защото не съм привърженик на спора... Аз принципно не оспорвам...

Ако ти вярваш, че евреите са мошеници, защото пишейки своята собствена Библия, са написали, че са отишли някъде, изкупили са стоката от населението и са му я продали след това на десеторна цена и че описвайки това те (евреите) дават нагледен урок на следовниците си по мошеничество с призива "О, млади хора, отивайте в непознати земи, купувайте стоката на местните и им я продавайте на десеторни цени!", то това мога да го приема като твое вярване... Аз лично не го споделям, но не казвам, че то не е рационално. Просто търся неговите аргументи... и засега не ги намирам...

Освен това искам да ти кажа, че няма нищо по-естествено от това един евреин да бъде антиционист. Аз лично познавам гейове хомофоби. Познавам канадска еврейка, която е ционист до последната си молекула от тялото, и познавам синът на тази еврейка, който е антиционист... Познавам комунисти, чиито деца са антикомунисти...

Това е проблема, че тези мои "вярвания" не предхождат практическите ми житейски наблюдения, а са логическа последица от тях.

Моите "вярвания", неподкрепени с факти от действителността, всъщност бяха, че евреите са много готини и умни хора.

Знаем ли достатъчно за еврейския проблем, или за който и да било друг проблем, или разчитаме на телевизията и на жълтите вестници да ни разкажат какво трябва да мислим и на кого трябва да симпатизираме?

Hard Rock fan

#2586689 - 04.03.2010 13:15 [Re: tired]

Цитат:

Библията, имай предвид, не са я писали фашистите или антисемитите, писали са я евреите.

Ма то и Евангелията не ги е писал дяволът.

Майката му е в четящите и те могат...да я (самоцензура).

Gogo5
член някакъв

#2586697 - 04.03.2010 13:25 [Re: tired]

Пак ли евреите пречат на просперитета ти? На 20-ти април да подариш на детето си една малка сладка свастичка с цвят пепел от рози!

tired

#2586698 - 04.03.2010 13:27 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Библията, имай предвид, не са я писали фашистите или антисемитите, писали са я евреите.

Ма то и Евангелията не ги е писал дяволът.

Майката му е в четящите и те могат...да я (самоцензура).

Не съм сигурна, че Евангелията не ги е писал Дяволът. Понякога даже ми хрумва, че са точно негово дело ))

Дяволът е метафора на злото. А злото на какво е метафора? Не е ли на прословутия фройдов "death drive", на инстинкта за разрушение и саморазрушение? Този инстинкт е водещ в християнството, и достига апогея си в садо-мазохистичната теология и практика на католицизма.

tired

#2586705 - 04.03.2010 13:31 [Re: Gogo5]

Цитат:

Пак ли евреите пречат на просперитета ти?
На 20-ти април да подариш на детето си една малка сладка свастичка с цвят пепел от рози!

Ти освен да декламираш пионерски стихчета, които си чул по телевизията, друго умееш ли да правиш? Да четеш, да гледаш около себе си, да мислиш?

Я гледай пак матрицата, нали ти беше харесала. Белким некой ден ако се събудиш, може и да се плеснеш по челото - абе тая пропаганда дет съм я погълнал не била реалността, реалността била друга ))

Hard Rock fan

#2586710 - 04.03.2010 13:35 [Re: tired]

Бе...той, дяволът, освен дето е метафора на злото, си е съвсем реален и си е злото.

Виж само как влияе на четящите Евангелията.
Цитат:

А злото на какво е метафора? Не е ли на прословутият фройдов "death drive", на инстинкта за разрушение и саморазрушение? Този инстинкт е водещ в християнството

Католицизмът пък е съвсем друга бира и няма причина безчинствата му да бъдат обяснявани с Евангелията.
Православието и него да не го изпускаме по целесъобразност.

tired

#2586715 - 04.03.2010 13:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Ама есетствено, че е в реда на нещата всеки здравомислещ евреин да е анти-ционист. Ако всички евреи послушат ционистите и се приберат в Израел, ше трябва да краднат един от друг. Като всеки иска да краде, а никой не иска да работи, нема да има какво да се краде. А това вече ше доведе до национална катастрофа ))))

П.П. И аз познавам един гей хомофоб. Ти как би обяснил подобен оксиморон, гей-хомофоб? Интересен психологически казус е, дай да помъдруваме малко върху него.

За евреина-фашист вече е умувано, и писано е, и хубав филм имаше преди години, казваше се "The Believer".

tired

#2586721 - 04.03.2010 13:45 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Бе...той, дяволът, освен дето е метафора на злото, си е съвсем реален и си е злото.

Виж само как влияе на четящите Евангелията.
Цитат:

А злото на какво е метафора? Не е ли на прословутият фройдов "death drive", на инстинкта за разрушение и саморазрушение? Този инстинкт е водещ в християнството

Католицизмът пък е съвсем друга бира и няма причина безчинствата му да бъдат обяснявани с Евангелията.
Православието и него да не го изпускаме по целесъобразност.

Католиците са усетили тъмната страна на любовта, нейната разрушителна сила.

Както пееше Фреди Мъркюри: "Too much love will kill you any time". ))

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста. Не го ли обсъждахме тоя проблем преди време? Католицизма се завихря около този аспект на християнството - умъртвяването на плътта, физическото страдание (садо-мазохизъм) като път към еуфорията, щастието, бога.

Православното християнство има за онтологичен корен различен психологичен метод за постигане на единение с бога - чрез единение с ближния. Затова ударението в източното православие не е на страданието, а на съпричастието, на комуналното спасение. Човек, с други думи, не може да се спаси индивидуално (като се нашиба с камшици или си купи индулгенция като при католицизма). Можем да се спасим само като цяло, като общност.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2586724 - 04.03.2010 13:48 [Re: tired]

Цитат:

П.П. И аз познавам един гей хомофоб. Ти как би обяснил подобен оксиморон, гей-хомофоб? Интересен психологически казус е, дай да помъдруваме малко върху него.

О! Не смея, защото ще стане офф-топик... Пък и трябва да излизам... чак до довечера...

--------------------

нане Вуте

Hard Rock fan

#2586730 - 04.03.2010 13:56 [Re: tired]

Да: вярно че сме обсъждали католицизма и православието.

Все един дол дренки са.

Цитат:

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста.

Наистина ли този (фройдистки, атеистичен и пошъл в същината си) е прочитът ти на изкуплението, или меткаш провокацийки, та да върви лафът?

tired

#2586738 - 04.03.2010 14:08 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Да: вярно че сме обсъждали католицизмът и православието.

Все един дол дренки са.

Цитат:

P.S. Христос е бил мазохист. За това е било нужно страданието, кръста.

Наистина ли този (фройдистки, атеистичен и пошъл в същината си) е прочитът ти на изкуплението, или меткаш провокацийки, та да върви лафът?

Ами аз бих поспорила доколко фройдизма, бидейки една крайно детерминистична философия, е философия също така атеистична. Атеизмът има друг онтологичен корен - и той е в желанието за отмахване на всякакви предетерминиращи фактори. Проектът на гордостта, както го наричат. Дяволския проект.

Фройдизмът не профанизира сакралното, само го иманентизира. Тоест, премества Бог от трансцедентното отвъдно в епистемологично познаваемото вътрешно, тукашно.

Затова върли атеисти като Сартър са също така върли противници и на Фройд. За да признаеш, че съществува такова нещо като подсъзнанието, значи да делегираш отговорността за решенията, които взимаш, на някакъв малък вътрешен бог, твоето подсъзнание, твърди Сартър. Подобни вярвания той намира просто за една модифицирана религиозност.

Теорията на Фройд с абсолютно нищо не противоречи на учението на апостол Павел, дори е в пълен синхрон с него. Павел също говори за един иманентен, познаваем, всепроникващ божи дух.

А пошъл, защо пошъл? Пошло значи нещо дребно, нещо на дребно. Какво дребно има в садо-мазохизма?

Hard Rock fan

#2586757 - 04.03.2010 14:41 [Re: tired]

Като оставя настрана...че самият Фройд е атеист и дори ако загърбя за момент обясненията, които дава за вярата в Бог (да ги наречем най-общо...осигуряване на психологически комфорт, култ към бащата и т.н.), то богът, който Фройд издига, е либидото. Да, определено премества Бог...към гениталиите (нека са хормоните).

Павел говори за познаваем Бог, но познаваем чрез Словото Му.
Чак не ми се вЕрва, че коментираме подобно извращение, а именно аналогия на учението на Фройд с Посланията на Павел (а те са Послания на Бог).

Пошло е да свеждаш изкуплението до ...мотивация със сексуалноизвратено естество.

В Библията се казва: Бог не е за подиграване...

tired

#2586767 - 04.03.2010 14:51 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Като оставя настрана...че самият Фройд е атеист и дори ако загърбя за момент обясненията, които дава за вярата в Бог (да ги наречем най-общо...осигуряване на психологически комфорт, култ към бащата и т.н.), то богът, който Фройд издига, е либидото. Да, определено премества Бог...към гениталиите (нека са хормоните).

Павел говори за познаваем Бог, но познаваем чрез Словото Му.
Чак не ми се вЕрва, че коментираме подобно извращение, а именно аналогия на Фройд с Посланията на Павел (а те са Послания на Бог).

Да продължаваме ли спора? Преди години би се считало за извращение вярата, че психическите болести би трябвало да се лекуват с нещо друго, освен с трепанация на черепа. Аз нямам желание да споря с подобни хора.

Чела ли си Павел? А Фройд? Можеш ли да мислиш самостоятелно, да откриваш връзки между привидно различни неща? С това се занимава философията - със сравнителна метафорология. Ако нямаш склонност към подобна дейност, или талант за нея, наистина не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Какво е словото на Бог? Как говори сина му, Христос? С притчи, тоест, с метафори. Как се разчита божието слово? Като се разчетат метафорите. Това са толкова фасулски и елементарни неща, че чак се дразня, че се налага някому, в 21 век, да му се обясняват като на първолаче.

Hard Rock fan

#2586784 - 04.03.2010 15:11 [Re: tired]

Чела съм Фройд. Малко, но достатъчно.
Чела съм и Посланията на Павел. Много, но недостатъчно.

И се опитвам да мисля самостоятелно, а че мисълта ми не открива "връзки" там, където твоята мисъл ги открива, не е основателна (за мене) причина да не си я изразявам.

Цитат:

не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Този път просто няма да ти се получи. Дали ти виждаш смисъл аз да пиша тук, как ти оценяваш мислите ми и талантите ми, ...направо казано: не ме вълнува.
Къде ще пиша и как и кога, е мой избор.

Цитат:

Да продължаваме ли спора?

Все ми е тая.
Дори и да намираш, че съм от хората, които мислят, че психически заболявания се лекуват само с трепанация на черепа, пак ми е все тая.

Да: Павел говори за неизбежната греховност на човешкото естество. Фройд говори за неумолимото либидо. Е, и?
Това означава ли, че трябва да чета Бог през Фройд?
Не, благодаря. А пък от твоите уроци..определено също нямам нужда.

tired

#2586795 - 04.03.2010 15:27 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Чела съм Фройд. Малко, но достатъчно.
Чела съм и Посланията на Павел. Много, но недостатъчно.

И се опитвам да мисля самостоятелно, а че мисълта ми не открива "връзки" там, където твоята мисъл ги открива, не е основателна (за мене) причина да не си я изразявам.

Цитат:

не виждам смисъл да пишеш в този форум. "Вяра и религия" е мястото, където могат необезпокоявано да се декламират фанатични религиозни лозунги.

Този път просто няма да ти се получи. Дали ти виждаш смисъл аз да пиша тук, как ти оценяваш мислите ми и талантите ми, ...направо казано: не ме вълнува.
Къде ще пиша и как и кога, е мой избор.

Цитат:

Да продължаваме ли спора?

Все ми е тая.
Дори и да намираш, че съм от хората, които мислят, че психически заболявания се лекуват само с трепанация на черепа, пак ми е все тая.

Да: Павел говори за неизбежната греховност на човешкото естество. Фройд говори за неумолимото либидо. Е, и?
Това означава ли, че трябва да чета Бог през Фройд?
Не, благодаря. А пък от твоите уроци..определено също нямам нужда.

Не, не е задължително да четеш Бог през Фройд. Но все през нещо трябва да го прочетеш. Щот е невъзможно да четеш Бог през Бог. Това дори Бог не го умее, да се разчете през себе си. Иначе нямаше да напише книгата на вселената. Бог, досущ като подобието си, разбира себе си чрез сътворяването на метафори. За да се разчете, му е нужна дистанцията на сътворението. Това е Хегелов консепт, не е нужно да четеш Бог през него, но помага ))

Както казваше Павел - всичко ми е позволено, но не всичко е за поука ))

Hard Rock fan

#2586806 - 04.03.2010 15:46 [Re: tired]

Ами аз съм си избрала да Го чета през Онуй, Което ми е дарил: Словото Си.
Щото е най-малко вероятният начин да се случи нещо като играта на развален телефон. Все пак, първоизточникът, Който ми е достъпен, намирам да ми е най-полезен. Щото да, така казва Павел: Всичко е позволено, но не всичко е полезно...

Което разбира се, не означава, че не е добре да се чете Фройд. През Фройд. Е, полезно и за поука е, Фройд да се попрегледа и през Юнг.

tired

#2586856 - 04.03.2010 16:40 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Айде бе, не думай, Фройд измислил християнския култ към бащата )) Значи Фройд, въоръжен с Анщайновата теория на относителността, пропълзял назад във времето със скорост далеч по-малка от тази на светлината и надраскал из светите писания и християнските текстове всички онези нелепости за Отца и Сина ))

Оприличил, също така, в християнските текстове, Христос с Жениха, а църквата - с Булката, само и само да паснат на долните му атеистични теории ))

И пак за Бог: той, Фройд, взел че фалшифицирал светите писания, наричайки го Любов, само и само да си прокара тезата за либидото ))

Е*аси, тея евреи верно срам от бога немат )) Какви ли не мета-транс-физични операции ше измислат, та да спечелат пари или слава )))))

П.П. Държа да се отбележи за протокола, че понеже Фройд също е евреин, изказванията ми в защита на някои фройдистки тези ме прави обичаща евреите анти-семитка. Леле боже! Сега кво ше правя ))))

Hard Rock fan

#2586872 - 04.03.2010 17:01 [Re: tired]

Мне. Мръсно и просто Фройд прочел Библията.

Както ти казах...в четящите му е майката.

Аз държа да се отбележи в протокола, че отношението ми към ученията на Фройд...нямат нищо общо с отношението ми към евреите.

tired

#2586877 - 04.03.2010 17:09 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Мне. Мръсно и просто Фройд прочел Библията.

Както ти казах...в четящите му е майката.

Аз държа да се отбележи в протокола, че отношението ми към ученията на Фройд...нямат нищо общо с отношението ми към евреите.

Ти как би я прочела, библията? А евангелията? Примерно, оня епизод, в който Христос говори за семената, които трябва да се хвърлят само в плодородна почва. Мислиш ли, че Христос са го измъчвали аграрно-стопански въпроси? Би ли тръгнала, вдъхновена от думите му, с торба семена да търсиш дека из софийско е най-плодовит чернозема?

Hard Rock fan

#2586891 - 04.03.2010 17:27 [Re: tired]

Цитат:

Примерно, оня епизод, в който Христос говори за семената, които трябва да се хвърлят само в плодородна почва.

Именно...у четящите му е майката. Семената са хвърлени, ама и на камъняк попадат и гарги ги кълват...

tired

#2586929 - 04.03.2010 17:55 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Примерно, оня епизод, в който Христос говори за семената, които трябва да се хвърлят само в плодородна почва.

Именно...у четящите му е майката. Семената са хвърлени, ама и на камъняк попадат и гарги ги кълват...

Е по какво познаваш кога са паднали на дашна почва?

Hard Rock fan

#2586934 - 04.03.2010 18:11 [Re: tired]

Не съм оторизирана аз да отсъждам дали почвата е била дашна, но...за познаване: има начини.
1. Самото Писание.
2. Указания в Самото Писание.
3. Святият дух
4. Собственият ми (колкото и да е скромен) разум. В случая, изразяващ се в способността (ми) да чета с разбиране.

tired

#2587035 - 04.03.2010 21:14 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Не съм оторизирана аз да отсъждам дали почвата е била дашна, но...за познаване: има начини.
1. Самото Писание.
2. Указания в Самото Писание.
3. Святият дух
4. Собственият ми (колкото и да е скромен) разум. В случая, изразяващ се в способността (ми) да чета с разбиране.

Е добре де, това не може ли всеки да го каже за себе си?

Всеки да се има за най-плодородната почва?

Hard Rock fan

#2587052 - 04.03.2010 21:28 [Re: tired]

Разбира се, че може.
Длъжна съм да уточня, че аз не предентирам да съм подходящата почва. Никак даже. Дори си мисля...че съм от проблемните...
Но зная, че Бог е милостив и откликващ към искреното желание на човека (по принцип, кой да е човек) да бъде.
Но идеше реч не за самооценка, а за начини за преценка (на база на изявеното) на другиго.

Бе да оставим Фройд, предлагам.

По темата: (присетих се за т.нар. български събития на 20-ти век, щото сега дават..).
Много се радвам на моя народ и се гордея...че е спасил своите евреи по времето на Втората световна война.
И ужасно ме е срам и ме заболя, че моят народ (разбира се, някаква част от него, ама се оказа да е болшинство), гласувайки за събитие на 20-ти век, вместо да избере тъкмо това (примерно), избра... за свое сакрално събитие...9-то септемврийската съветска окупация.
Вярно, някакво си гласуване в някакво си малоумно ТВ издание, не е критерий за нищо, ама...пак ми стана гадно.

tired

#2587193 - 05.03.2010 00:00 [Re: Hard Rock fan]

Ок. Почти полунощ е. Довърших възглавницата, заших я. Има избродиран коптически кръст на нея. Надявам се да не отида в ада заради него, не съм гностичка.

Hard Rock fan

#2587361 - 05.03.2010 09:59 [Re: tired] Прикрепен файл (68 тегления)

Цитат:

Довърших възглавницата, заших я.

Виж каква емотиконка открих в чест на заниманието ти.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4397

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.047 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.