ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
За да мислиш
    #2642371 - 11.06.2010 20:12

За да мислиш,трябва да се отърсиш от другите.
Я некой да спретне есе,изхождайки от това мое гениално прозрение,и в светлината на "единство на противоречията.
Другите,на чиито рамене сме стъпили,така или иначе.

ПП.Ама да не ми излиза леля Беатриче да злобее и ексцесира,че това вече идва като диагноза.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
Re: За да мислиш
    #2642557 - 11.06.2010 23:49 [Re: Huckleberry]

Малко не съм съгласна. Ама малко.

За да мислиш, понякога `другите` доста ти `помагат`, без да го осъзнават. Ако знаеш, как да ги провокираш, за да разбереш основанията им да мислят по определен начин. защото ТИ не би могъл да мислиш вместо тях, нали?
Може да изведеш някакъв принцип. Не задължително общочовешки, но все пак, нещо като методика, спрямо която, да `разчиташ` това, което ти казват, споделят и изразяват, през техния им `език`. Да си го `превеждаш`.
След което, дано това не е твоята интерпретация и визия, за `отърсване`- т.е. омаловажаване до пренебрегване на нечие чуждо или различно мнение.
След което през техните мисли ти да им предадеш това, което е нужно да разберат.

Ето примерЪТ:

Имаш нужда от кинти. нямаш възможност да си ги набавиш по познатите начини.
Но решаваш да убедиш някой приятел, че ТОЙ иска да ти даде тези пари, и че ще се почувства по-добре от това, отколкото ти.
Действаш.

Случка от реала:
Онзи ден колежката ме сюрпрезира, че ми е донесла да ме почерпи с крем карамел, който е направила предната вечер.
Аз се зарадвах. Но и казах, че детето ми повече ще се зарадва, затова ще му го занеса на него.
Тя беше донесла ДВА. и ми каза: ако е така, вземи ги и двата. Аз в къщи си имам още 8-осем, и като се прибера ще си ям.
Да, но аз забравям кремкарамела в хладилника на работа и на другия ден като отивам, тя се държи много студено, а аз не разбирам защо?
Впоследствие виждам, че съм забравила и й се извинавям. Тя не ми повярва и демонстративно каза, че няма значение и сигурно вече е развален и без това и ще го изхвърли.
Отвори хладилника, готова да го направи. Аз, и преперечих ръцете и й казах, да си гледа работата, и този кремкарамел е вече МОЙ, щом ми го е донесла на мен и ако искам и ще си го консервирам, но ще си го изям.
Взех си го- изядохме го. И днес й казах, че е страхотен и че ЖЕСТА никога няма да го забравя. Парите назаем, добрата дума...но това, че е помислила за мен и ми е донесла нещо, което е направила е повече от признание.
Тя започна да ми обяснява, явно несвикнала да й благодарят за подобни дребни неща- като ЖЕСТ- но нямаше значение- защото видях, че тя се почувства супер от постъпката си, респективно и аз.
Ако не беше тя, скоро нямаше да ям кремкарамел. Но по-готиното беше, че освен аз и тя се почувства добре.
ако ме разбираш....Китоловецо.

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Huckleberry

#2642645 - 12.06.2010 08:39 [Re: Casiopeq]

Отърсването от другите,минава първо през осъзнаване,осмисляне от какво се отърсваш,тоест не посягайки да се отърсиш,ти не си "посегнал" да ги фиксираш,-другите в себе си.Тоест трябва да отделиш другите в себе си,от себе си,тоест - дихотомия,разграничаваш,отделяш,мислейки че отделяш,а всъщност проникваш и в себе си,и по точно в това което са другите в теб,а те са всичко,защото ти си отражение на всички други,огледало си,но си нищо без лъчите отвън.

И се съгласявай ! кой ще те трае да ми спориш тук

Marillion
Министър на истината
**

Регистриран: 19.11.2004
От: Евразия
    #2642731 - 12.06.2010 13:29 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Пак тъщата, нали? Не, не ми отговаряй, първо помисли, тоест остани насаме с мислите си, така да се каже. В този форум е най-хубаво човек да не пише изобщо, ако обаче реши все пак да го стори е по-добре да не задава въпроси. Въпросите тук е нужно да са философски поднесени, да предразполагат към философски отговори. Ти сега питаш дали е нужно да си сам, когато решиш да мислиш. Не осъзнаваш ли, че този въпрос олеква в този форум на философи, презрението лъха от всеки ред на тези, които решат да ти отговорят... Моето презрение към теб дори можеш да го разрежеш с нож, като торта донесена от тъщата за рождения ти ден. В тази торта трябва да има всичко друго, но не и добри пожелания, или поне така сочат мислите, стига да можеш да се усамотиш за момент и да погледнеш на тъщата от висините на въображението си. За какво говорехме? За мисленето или за леляната мечта на всеки един мъж да остане поне за малко насаме... Световното почна, бирата е в хладилника, нашето време дойде, Хък, заключи тази тема, заключи форума и хвърли ключа в двора на тъщата, така де, няма само ти да страдаш я, нека и тя да се потруди с правата лопата и мотиката в градината на твоето щастие...

--------------------

„Който владее миналото, той владее и бъдещето. Koйто владее настоящето, владее миналото.“

Huckleberry

#2642756 - 12.06.2010 14:30 [Re: Marillion]

Ти па кога стана философ,та ми отправяш постинги на мене!

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2642757 - 12.06.2010 14:33 [Re: Huckleberry]

Твоето гениално прозрение ми се струва просто тривиално наблюдеие

Huckleberry

#2642758 - 12.06.2010 14:34 [Re: iti_]

Цитат:

Твоето гениално прозрение ми се струва просто тривиално наблюдеие

Не се заяждай де,световното почна,а и е събота
Можете да ръкопляскате обаче

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2642793 - 12.06.2010 15:16 [Re: Marillion]

Цитат:

Цитат:

Пак тъщата, нали? Не, не ми отговаряй, първо помисли, тоест остани насаме с мислите си, така да се каже. В този форум е най-хубаво човек да не пише изобщо, ако обаче реши все пак да го стори е по-добре да не задава въпроси. Въпросите тук е нужно да са философски поднесени, да предразполагат към философски отговори. Ти сега питаш дали е нужно да си сам, когато решиш да мислиш. Не осъзнаваш ли, че този въпрос олеква в този форум на философи, презрението лъха от всеки ред на тези, които решат да ти отговорят... Моето презрение към теб дори можеш да го разрежеш с нож, като торта донесена от тъщата за рождения ти ден. В тази торта трябва да има всичко друго, но не и добри пожелания, или поне така сочат мислите, стига да можеш да се усамотиш за момент и да погледнеш на тъщата от висините на въображението си. За какво говорехме? За мисленето или за леляната мечта на всеки един мъж да остане поне за малко насаме... Световното почна, бирата е в хладилника, нашето време дойде, Хък, заключи тази тема, заключи форума и хвърли ключа в двора на тъщата, така де, няма само ти да страдаш я, нека и тя да се потруди с правата лопата и мотиката в градината на твоето щастие...

...сигурно е много болезнено да разбереш, че тъща ТИ те презира. добре че няма да имам тъща

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Marillion
Министър на истината
**

Регистриран: 19.11.2004
От: Евразия
    #2642796 - 12.06.2010 15:21 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Ти па кога стана философ,та ми отправяш постинги на мене!

Аз като философ философу ти думам, за да те накарам да се замислиш като останеш сам със себе си, тоест сам с мен самия...

--------------------

„Който владее миналото, той владее и бъдещето. Koйто владее настоящето, владее миналото.“

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2653937 - 29.06.2010 21:15 [Re: Huckleberry]

"Някой" наистина е спретнал есе върху темата:

http://www.litclub.com/archiv/broi33/kant.htm

Какво ще кажеш, добре ли се е справил?

Huckleberry

#2655310 - 01.07.2010 17:44 [Re: iti_]

Цитат:

"Някой" наистина е спретнал есе върху темата:

http://www.litclub.com/archiv/broi33/kant.htm

Какво ще кажеш, добре ли се е справил?

Не,прекалено е многословен.Не харесвам Кант,харесвам Волтер.Рисува обемни картини в които можеш да откриеш според очите си.
Нещо му крива зодията на Кант,прекалено се е напъвал докато е писал,много труд,малко талант.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2591

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.