ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Живец

Регистриран: 06.02.2016
Re: Изворът
    #3338940 - 14.02.2016 08:19 [Re: Живец]

Философският гамбит

Черните, Шопенхауер, "Ш", постигат в приет гамбит мат в три хода срещу белите, Кант, "К":

Ход 1
К: Аз мисля.
Ш: Който мисли, съм аз, понятието е мое понятие.

Ход 2
К: То е самата същност на представата, а тя е моята представа.
Ш: И ето че понятието за организъм, съществото, би следвало да обитава една възвратна представа, своя представа, непонятна, каквато междупрочем следва да се съдържа и в моя организъм.

Ход 3
К: Мисля, следователно съществувам.
Ш: Вместо "доколкото мисля, дотолкова съм съществен".

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Живец

#3339071 - 15.02.2016 21:35 [Re: Живец]

Статията в подреден вид, в pdf: LINK.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3339079 - 15.02.2016 21:56 [Re: Живец]

Цитат:

Философският гамбит

Черните, Шопенхауер, "Ш", постигат в приет гамбит мат в три хода срещу белите, Кант, "К":

Е то нали "Ш" написал:
"Изкуството винаги да бъдеш прав. Еристична диалектика"

->...

Живец

#3339209 - 16.02.2016 21:14 [Re: Tanya.]

8. Видиотяване (писмо към един приятел).

Нима си само организъм? Не си… Организмите, без да си имат понятие, живеят, принадлежат на света, светуването, светуването на живеца, но и участ-ват; аз обаче, бидейки рупора на живеца, принадлежа на света не повече, отколкото си имам понятие; не участвам иначе освен посредством моя организъм, тоя разсилен идиот… Нямаш си понятие. Или… Ах, понятността е моята непревземаема крепост, чийто троянски кон се нарича Съгласие с мен! Анти-участ. Горко ми, горко ми! Душата ми, приятелю, се къса заради теб, къса се от теб. Да ти… To be or not to be. Release me, set me free!… При Borgia! Cesare Borgia!

Живец

#3339427 - 17.02.2016 21:37 [Re: Живец]

9. Възвратът (= погледа на Ницше, понятието за любомъдрие, Философа, абсолютната гл. т.).

Те, човеците, са организми, същества; аз, бидейки си нечовека, виждам ги, човеците, през моя (идиотски и разсилен) организъм като че през очила за близост, онасъществяване, понеже тъй и инак все участвам аз в света посредством моя организъм, нежели през него. (Ах, понятността - непревземаемата моя крепост и затвор мой!) Че сега е вечността: как аз - по хранеща се в несъгласие повеля - съм ни жив, нито умрял; и не че с теб не съм съ-гласен, ала с твоето твърдение за "принципното Аз" и разказа за "битието на Човека".

Живец

#3339763 - 19.02.2016 20:46 [Re: Живец]

10. Ганглий у Светата троица.

Живецът, осветувайки се, се състои в това, че съществувам, т. е. че тук и сега аз, битийстващият, имащият си понятие, нечовекът, духът, самият Философ, рупорът, езиковият протагонист, без да съм същество, имам "в ръце" - и не би могло да бъде друг някакъв, - имам не какъв да е, но мой свой - идиотски и разсилен - организъм, чрез което същество съ-участ-вам с организмите, съществата, и най-вече човешките. Човешкото същество, в своя културен кошер, макар да си няма понятие, едно свое битие, освен че, разбира се, е одушевено, е, за разлика от пчелата, и одухотворено, сиреч речовито и означава с разбиране, и се, значи, ин-формира (= помни), и затова усреднява (= категоризира), и ето как като че ли абстрахира, и дотолкова може да променя с натрупване, и дотолкова също така може да разговаря с мен и аз - с него, теб - човешкото същество, ти. Ала аз не съм човек, щях, пиейки непосредствено от живеца - щях да бъда свръхчовек, ако можех да съм същество. И следва също да кажа, че понятността, а тя е битието, се схваща математически, та с нея - и самите компоненти на представяне, т. е. времето, пространството и причинността. Човекът (с гл. б.) собствено е математиката.

Живец

#3339856 - 20.02.2016 10:57 [Re: Живец]

11. Да разкажеш играта.

Личността съществува; но да съществуваш лице в лице, нежели същностно, е да имаш организъм; организмът е одушевена, плюс опция за одухотворена, материя, сиреч е една виртуална, една споделима навън вътрешност, едно същество; съществото въобще е понятието за организъм и дотолкова организмът съдържа своя представа, без да си има понятие от това; та ти си организъм и затова не си личност; аз имам организъм и затова съм самата личност; ти, в своя защита, не би могъл да кажеш друго, освен че личността я има, но не съществува и че дотолкова си личност; и ето че си изработих едно лично, едно морално основание да бих ти отвърнал "върви на майната си"; и си мисля: личност ли ще провокирам или одухотворен организъм? "Който не разбира от дума, той ще разбере от бой", пише Шопенхауер. "И преди всичко войната", пише Ницше. Това, очевидно, не е снобски финес, нито обаче софистика - това е шахмат, стил. Аз, съществувайки, се плаша и от сянката си. Какво е искал да каже Чезаре Борджия? "Аз, съществувайки се, плаша и от сянката си." Т. е. аз казвам, че ако можех да съм същество, щях - пиейки непосредствено от живеца, - щях да бъда свръхчовек. "Zu Bett. Heftigster Anfall. Ich verachte das Leben. F. N." (Нем., 25 август 1882, Tautenburg, Ницше към Лу Саломе: "В леглото. Убийствен пристъп. Презирам живота. Ф. Н." Мой превод.) Надпис, който поставям под портрета на художника Алтобело Мелоне от 1513-та г., изобразен е Чезаре Борджия.

Живец

#3339921 - 21.02.2016 10:10 [Re: Живец]

12. Да мислиш.

Людете, освен възприятия, имат и въжделения; и споделят и възприятията си, и въжделенията си чрез мен; но при людете мислене = изчисление; мислят сънно и дотолкова се различават в това отношение качествено спрямо компютрите, т. е. компютърът е еманация на Човека (с гл. б.). Да мислиш е да си коренният главен герой в езика - та това съм аз, личността, рупорът в лоното на живеца.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3339962 - 21.02.2016 17:04 [Re: Живец]

Цитат:

12. Да мислиш.

Човек мисли картинно.

Живец

#3339977 - 21.02.2016 17:57 [Re: Tanya.]

Сън + изчисление = картина ("картинно мислене"). Съгласен съм. ("Картинно мислене" намирам за находчиво название и, хм, много женско.)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 23347

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.012 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.