ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Живец

Регистриран: 06.02.2016
Re: Изворът
    #3340311 - 22.02.2016 20:35 [Re: Tanya.]

13. Да сънуваш.

Фразите не са мехурчета, които от съсъда с нега духовито да изпускаме с тръбички и които да се пукат после върху носовете ни, за да усещаме аромата на битието. Та фразите са утайка, предвид която се избистря понятност; а зад понятността стоя аз, рупорът на живеца, аз, деепричастният, аз, изконно маниакалният! Животът във философски хоризонт е сън, ала не всичко в живота са сънища. Що е автентика? Псувня по време на съсичане. Т. е. останалото е конвенция; людете не улавят своята изначална сънност и се позовават на сънищата си относно битие (в домогване до битие). Резултатът е математически, е онтоконвенционален, хуманистичните въжделения - в отлива на живец - му се противят... Благородният човек-хищник е автентичен, проумявайки (в значещо разбиране), че две плюс две е не другаде, а воистине четири; и също че господът не е това, което пише за него в Библията (и в другите свещени или макронаучни книги). Приливът на живец се домогва до надмощие. Същото - в прилив на ресентимент, живителен нагар - върши и тарикатът или обиденият от живота; но го вършат извън присъщо великолепие.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Живец

#3340502 - 23.02.2016 20:44 [Re: Живец]

14. Метонимна дедукция.

Представата постулира съдържание. Живецът не е съдържанието, а самата представа. Представата е всъщност живец. Представата е животът. Значенията не съдържат друго освен разбиране. Та разбирателството е, значи, функция на живота, мирът - на войната. Нима е софизъм, че живецът е самият живот и че животът всъщност е живец? Пламъкът е стечение на обстоятелства; огънят е самият пламък, самото стечение на тези обстоятелства; и ето как пламъкът всъщност е огън.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3340626 - 24.02.2016 17:14 [Re: Живец]

Цитат:

Представата постулира съдържание...

Илюзия.

Живец

#3340658 - 24.02.2016 20:16 [Re: Tanya.]

15. Наука и догматика.

Илюзията спада към въжделителните представи и съдържа (постулира) чувство. Особеното при илюзията е, че подменя възприятието: имаш чувството, че възприемаш. Илюзията над илюзиите е реализмът. Наука = математически реализъм (занимаващ се с ейдетизма, парейдолиите и т. н., като обяснения, вместо с илюзията); всеки друг реализъм би бил догматичен. Великолепната петорка, юмрукът в мутрата на реализма: Кант - средният пръст; Лок - кутрето; Бъркли - показалецът; Хюм - безименният; Шопенхауер - палецът. Реализмът е съчетанието на априоризъм, сенсуализъм, обективизъм, абстракционизъм и интуитивизъм. Шопенхауер прибавя към трансценденталния априоризъм на Кант диференциалния сенсуализъм на Лок, субективния обективизъм на Бъркли, емпиричния абстракционизъм на Хюм и своя аксиологичен интуитивизъм, за да дискредитира реалията.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3340661 - 24.02.2016 20:35 [Re: Живец]

Цитат:

15. Наука и догматика.

Ейдетизъм. Парейдолии.

Живец

#3340664 - 24.02.2016 20:41 [Re: Tanya.]

Да, следва да се допълни, че (бидейки научни обяснения) парейдолиите и ейдетизмът са подопечни на науката (математическия реализъм), не на любомъдрието.

Живец

#3340927 - 25.02.2016 20:41 [Re: Tanya.]

16. Действителност.

Действителност е, при положение че възприемам в съпровод с разбиране, щото други организми да биха възприемали в съучастие с мен, вместо просто да имам чувство, че възприемам. Ала това, което в одухотворение е категоризация (означаване с разбиране -> ин-формиране -> усредняване -> наричане) е в одушевление инстинкт (въжделение "зад кадър"); и ето доколко птицата се плаши от плашилото.

Живец

#3341159 - 26.02.2016 20:19 [Re: Живец]

17. Характерът и свободата.

По характер материята, в субординация, бива отелесена матерно (ниско ниво), одушевена емпатийно (средно ниво), одухотворена съречево (високо ниво). Телесният характер е свойствен (типичен), душевният - поведенчески (родствен), духовният - изборен (виден). Сила се представлява свойствено, а воля се изявява поведенчески; а пък искане се изразява изборно. И ето свободата: волеизява в изборен контекст. Т. е. характерът е онова, което субординационно удържа монада. Имам характер, доколкото имам организъм. Нечовек с човешки характер - досущ Иисуса Христа. Повярвай ми, Heavy Metal is the Law!

Живец

ЦИКЛОФРЕНИЯ
    #3341234 - 27.02.2016 09:28 [Re: Живец]

Статията в подреден вид, в pdf: LINK.

(Във връзка с темите "Деепричастието" и "Хераклит от Ефес, фрагментите".)

Аз не дишам

Аз не дишам;
храня се,
за да гладувам;
отрови ме
със сардониката на усмивката си
и ще бъда сит;
и удави ме
в океана на очите си
и не ще бъда жаден;
задуши ме
в еуфорията на косите си
и ще поема дъх,
ще дишам!
Аз не дишам...
Аз... В дъжда зората пра,
оригна се, простря
над заден двор дъгата:
седмоярка сивота -
с боичките на своята душа
попълних я.
Че що са без поезия очите
или без очи поезията!
Бездна.

Нали?

И кореспондира със следната популярна песен:

Както и с едно стихотворение на Рилке към Лу Саломе, от 1897-ма (мой превод през руски, превода на Немировский):

“Без теб живот аз нямам на земята:
губя слух - но все едно! - ще чувам;
гасне зрението ми - ще виждам все по-ясно;
тичал без крака бих - но ще те догоня;
и езика отрежи ми! - с устни ще се вричам;
и ръцете изтръгни ми! - със сърце ще те прегърна;
и разбий сърцето ми! - пак мозъкът ми ще пулсира
в отговор на теб, о, милостива!
И обхване ли ме пламък,
огънят на любовта ти,
то аз теб в кръвта си ще умия!”

Алвар
неориентиран

Регистриран: 28.02.2016
    #3341376 - 28.02.2016 12:01 [Re: Живец]

Наскоро изчетох "Борджиите" на Дюма. Ч.Б. е запленяващ образ и постоянно го асоциирам с Жокера (от филма "Черният рицър"). Представям си го като подобие на луд учен. Лошите герои са по-харесвани от добрите. Като малък исках да бъда Жокера, а не Батман.

P.S. Какво е разсилен? Всмисъл на получил сила, сдобит със сила?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21805

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.