ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Живец

Регистриран: 06.02.2016
Re: Изворът
    #3341381 - 28.02.2016 12:25 [Re: Алвар]

Важното тук е да стане ясно защо злите герои често очароват. Та злото (ако е достатъчно) у един герой неутрализира моралната окраска на героизма на този герой, за да лъсне (щом е налично) пленителното. Ако ли пък героят, в значение на протагонист, е завършен злодей, злото не би било в оспорващо отношение към протагонизма, доколкото злодеят е (би бил, с присъщото му зло) положен тъкмо като протагонист, положително, нежели като антагонист. И ето как злодейството не би затъмнило едно отнапред обладавано обаяние (силно присъствие). Или, както пише относно Чезаре Борджия Грегоровиус, "мъжествеността и енергичността, с които се отличават постъпките му, макар и ужасни, извикват понякога възхищение заради силата" (цитирам по Роберто Джервазо, "Борджиите", превод Б. Христов). Мигар може да бъде убедителен един филм или книга за политиката на италианския ренесанс, ако Чезаре Борджия е представен като антагонист! (И затова хуманитаристите избягват да обговарят политиката на италианския ренесанс и подчертават антуража, изкуството.)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Живец

#3341428 - 28.02.2016 17:51 [Re: Живец]

Забележка: правдиво ли би било да се говори за някаква политика, провеждана от Третия райх? Политиката не е нечие постъпление, тя се състои от замесени до цялост постъпления. И ето с какво наум се обоначават на английски mathematics, physics, politics и пр. - множествените числа на "дисциплините". Политиката на италианския ренесанс е едно точно такова островно множество; докато Третият райх допълва антагонистически до цялост една вече световна политика.

Живец

#3341451 - 28.02.2016 20:13 [Re: Живец]

Корекция: "обоЗначават".

Живец

#3341608 - 29.02.2016 20:27 [Re: Живец]

18. Истината (да вярваш в нищо).

Бидейки (една необходима) догма над догмите, т. нар. висш разум не би могъл, щото воистине да се принципиализира; науката, предпоставяйки познавателния принцип (времето, пространството и причинността), не би могла, щото воистине да бъде; т. е. двете вървят едно към друго, без да биха могли да се срещнат и докажат истината. Ала що е истината? Сетното конвенционално изискване: изискването за анихилация. И нуждае ли се истината от доказване? Да, защото ресентиментът иска да живее: да живее и да властва. Нихилизмът се нарича наукоучение (Човек с гл. б.). Битието тъй или иначе иде да замести боговете.

Любомъдрието е неуязвимо - уязвимо е неговото участие (жертва в името на свръхчовека). Нима съм нищо, макар и нищожество? Един-единствен стрък мислеща тръстика, мъничко смешничко пламъче сред безброй светила във всемирната панихида на прогреса. Че господът е мъртъв и лежи посечен в наукоучителната спекулация, и с изтекла кръв. Ах, нека грейнат полилеите тук, в дворцовата бална зала; и стига с тоя Шопен! Мъртви са всички богове! Духът излезе от бутилката; възторгът разчупи всяка мяра! Борджия! Чезаре Борджия!

Поборниците срещу нихилизма наричат "човешко битие", "истина" самия процес на конвенционализация, забравяйки догматически предусловието: математическата предметност, тя разграничава предезиково общуването от сдушването и предопределя конвенционалността (пасището, гдето със или без богове човешкото стадо обитава).

(Парафраза към моето есе "Казана дума".)

"Vexilla regis" ("Кралски знамена") е велик християнски латиноезичен литургичен монодичен химн, написан - в текст и мелодия (в 10 куплета) - от меровингския епископ на Поатие Venantius Fortunatus (530 - 609-та г.) и е изпълнен за пръв път на 15-ти ноември’ 569-та г. по време на процесия от Тур докъм манастира Свети кръст в Поатие. Но са канонизирани 7 от тях. През 1581-ва г. Томас Луис де Виктория (1548 - 1611-та г.), придворният композитор на Филип II Испански (1527 - 1598-ма г.), го аранжира за четири гласа. Прилагам Франц-Листовата интерпретация (за пиано), в изпълнение на Александър Джорджевич:

Живец

#3341915 - 02.03.2016 20:16 [Re: Живец]

19. Конвенция и великолепие.

Живителният въпрос: "Съм ли?" Той гарантира безучастност и несъщественост на моето оценъчно наблюдение и произнасяне, доколкото съм рупорът в лоното на живеца. Възторгът пред великолепието - да целунеш останалата половина на света (моят организъм принадлежи на останалата половина на света; живецът се състои тъкмо в това, че тук и сега имам организъм).

Моралният сюблим е еманация на конвенцията. Великолепието трансцендира конвенцията. (Героизмът е сплав от великолепие и морален сюблим.) Свръхчовек би било същество, внятно относно своето действително (виж по-горе що е действителност) великолепие (суета сама по себе си), т. е. ако (например) Чезаре Борджия, при все антуража, бях аз (който иначе не съм съществен). (Под "внятност", "вменяемост" психологията разбира разбиране, нежели да смисля "понятност".)

Живец

#3342164 - 04.03.2016 11:13 [Re: Живец]

20. Що значи с мисъл (да теглиш чергата към себе си).

Отговориш: "Си, аз не съм." Запитам: "Съм ли?" И продължавам: да с-мислиш е да ме опровергаеш; да ме опровергаеш е да се съгласиш с мен; да се съгласиш с мен е да ми повярваш; да ми повярваш минава неминуемо през възможността да псуваш: - Съм ли? - ... ли му мамата! И казваш "... ли му мамата". Но замисляш ли се, че човек всъщност псува възможността на битие, отрича абсолютно възможността на битие: - Е ли, че е така? Съм ли? Но защо пък те псувам аз? Аз псувам твоето упорство към някакво си "наше". - Съм ли? - Съм ли?

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #3342233 - 04.03.2016 20:17 [Re: Живец]

що го изтри бе, злия папагал, увиснах за методиус - гения - си спомням

Живец

#3342366 - 05.03.2016 21:59 [Re: Живец]

21. Нещоцена (прилив на живец отсам).

Както и с естетически или етически оттенък. (Например една изцяло етическа нещоцена, един ресентиментален отсамен прилив на живец: да се причислиш към останалата половина на света в преклонение пред моралния сюблим, оттатъшния ресентиментален прилив на живец, където междупрочем достигат предел на надмощие и тарикатлъкът, множествено, и обидата от живота, поединично. И ето че завършен човек би било същество, внятно относно своята действителна морална сюблимация, дълг сам по себе си.)

Внятност = оценяване = битие. А пък понятие = оценка. А пък смисъл = себеценност. А пък значение = ценност = конвенция = нищоцена (един просто човек, отлив на живец въобще).

Статията в подреден вид, в pdf: LINK.

Живец

#3342412 - 06.03.2016 11:44 [Re: Живец]

22. Между живота и смъртта.

"Битие и време".
Примерът на Хайдегер с катедрата (виж Кънев, А., "Хайдегер и философската традиция", II, 7, цитата): че най-вече е трибуна и след това - сглобка, т. е. че едно нещо е преди всичко функция и после - конструкт, иде, щото (съвсем в реда на нещата) да рече, че възприятията (времепространствената причинност) са по-чужди от въжделенията (времепричинността) и че в близост нещата... (грешка!), видите ли, светуват (битиета в света) и едва на втори план се разставят в светова принадлежност. Обаче чии са и възприятията, и въжделенията Хайдегер строго не пита и ето защо не съобразява, дето въжделенията също принадлежат на света. Битие в света (битие за себе си): аз съм рупорът в лоното на живеца -> внятност (прилив на живец отсам, оценяване, внятно възприятие): битие на света; и нищо "иззад", понеже живецът "там" се затваря в отвъдна същност (битие в себе си). Да бъдеш = да не бъдеш; да не бъдеш = да бъдеш. "Битие и нищо". "Живец" Сартр, кастратът, евфемизира с "абсолютна свобода на личността", а "организъм" - с "обществена роля". "Хамлет". Да бъдеш или да не бъдеш.

Живец

#3342779 - 08.03.2016 20:23 [Re: Живец]

Продължаваме ли?

23. Зрелостта да се изцепиш.

Ако не искаш животът да те мачка, трябва да си антихуманен, да, много силен или много хитър; много смел или много търпелив; или пък - най-сетне - да умееш да се лишаваш (много умен). Другото е просто бунт, нежели искане, е "инстинкт за свобода", е отсъствие на дух, е едно указващо метафизичен изход възпаление на душата. Да ти е широко около шията да възкликнеш "уродска работа" - да, ето това е предпоставката за свобода! "'Ба си ръките, чо'ек!" Конвенцията - метафизичната установка, а конвенционалната сигурност - обстоятелството за свобода. И ето - консумативизмът е хуманизъм. Хуманизмът - аз съм и човек - заслужава моята радост; злорадство, "заслужена радост".

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21804

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.