ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
Ненадейно, но очаквано пролетта долетя...
    #2059919 - 15.03.2008 15:26 Прикрепен файл (79 тегления)

Както си стоях днес в къщи и си ровичках из мрежата, някакво движение, сянка неясна, подразни периферното ми зрение. Погледнах през прозореца и какво да видя. Пролетта долетяла на щъркелови крила.

Отначало бяха на огромна група като облак. После взеха да се разделят на по-малки групички. Може би вече започваха да избират място за гнездене.

Тука няма грам фотомонтаж. Просто щъркелчето Спас мина на фона на изгряващия лунен диск. Но фокуса не е добър. По три причини - ползвах телеобектив, от ръка и превъзбуден от случайността на кадъра, и е кропен. Ето:

Духаше много силен вятър. А и птиците бяха в края на дълъг и изморителен полет. Та летяха много трудно, объркано и на сравнително ниско, та можах да заснема подобни кадри на щъркелови коремчета

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

Редактирано от Петьо Дилов (15.03.2008 15:43)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Петьо Дилов
рекордьор

И всичко взе да се променя.
    #2059924 - 15.03.2008 15:36 [Re: Петьо Дилов] Прикрепен файл (86 тегления)

Да, пролетта беше дошла. С много вятър...

Зайчета върху вълните...

Цветове...

Цветя...

И със заспали в пролетната трева кученца...

--------------------

Редактирано от Петьо Дилов (15.03.2008 15:44)

Менада
размер XLent

Регистриран: 18.02.2006
От: въд планините
Re: И всичко взе да се променя.
    #2059944 - 15.03.2008 16:47 [Re: Петьо Дилов]

Петьо,първата ми реакция беше очаровано "Ооооооооо!"
После се замислих дали не трябва да свалям мартениците.Щото тук при мен щъркели не идват така и така,а дърветата ще цъфнат края на април сигурно...та като гледам твоите хубави,пролетни снимки,ще взема да изляза днеска докато се е излъгало и грейнало слънце и тука и да си закача мартеничката на някой напъпил храст.
Благодаря ти за хубавото настроение!

--------------------
Някой ме повика насън и аз тръгнах да го търся далеч,далеч...

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
Re: Ненадейно, но очаквано пролетта долетя...
    #2059953 - 15.03.2008 17:10 [Re: Петьо Дилов]

ще махаме мартениците, то се е видяло

--------------------
I am just a vision.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2059962 - 15.03.2008 17:18 [Re: Петьо Дилов]

Впечатляващо, грабващо, както винаги
Добре, че са снимките да се порадвам на вашата пролет, че нашата не е чула дори

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

nsirakov
Quo curre est

Регистриран: 24.10.2004
От: Plovdiv
    #2060063 - 15.03.2008 19:12 [Re: Nadin]

ето малко пролетно настроение и от Виена

--------------------
QUO CURRE EST

Петьо Дилов
рекордьор

#2060418 - 16.03.2008 16:37 [Re: nsirakov] Прикрепен файл (79 тегления)

Това, което ще покажа е по темата, но и малко извън нея. Ама заради един кадър не ми се прави нова.
---
Това е поръчка от жена ми. Да съм заснемел едни вази с цветя (само цветята напомнят за пролетта). Но акцентът да падал върху вазите защото са по-особени като изработка.
Опитах на дифузна (разсеяна) светлина на около 3 метра от прозореца. Но цветята, може би защото са живи, отвличат категорично вниманието. Ето:

(отчетлива грешка: фонът е твърде близо до обекта и се вижда структурата на платното, което е груба грешка)
---
Реших да попрочета за външната светкавица. Знаех, че моята има една много интересна функция, но не бях я използвал още. Тя е: слагаш светкавицата настрани или отзад на обекта за снимане, т.е. съвсем отделно от апарата, включваш вградената в тялото, и като щракнеш светват и двете. С една дума имаш основна и рисуваща светкавици. Балансираш силата на основната и запълващата светлина, както и ъглите на осветяване, и се получават различни комбинации.
Ето един от опитите ми когато основната светкавица е вградената на апарата (намалена) и задна срещуположна (увеличена):

---
Виждат се грешки като - структура на фона, както вече споменах, изгорели или преосветени места по кадъра, на втория се вижда черната светкавица отзад, средната вазичка е недоразработена, има загуба на обеми в целевия обект, несполучливи гънки във фона. Оправянето на тези грешки са въпрос на опити и нагласяне. И на око... ама това е индивидуално.

--------------------

Редактирано от Петьо Дилов (16.03.2008 16:51)

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2060493 - 16.03.2008 18:39 [Re: Петьо Дилов]

Петьо, надявам се други да ти помогнат, които разбират от редене на осветление, но акцента ти и в двете снимки е върху фона, а вазите се губят като ефект и са без обем.
Ако имаш още една външна светкавица и radio slaves можеш да постигнеш по-добри резултати и забравИ изобщо да ползваш вградената, както и да го осветяваш директно- това го залепя за фона.
Има доста начини, по които стъкло се снима, в зависимост, от визуалния ефект, който искаш да получиш. Единият е тъмен фон / бтв, ако не осветяваш твоя в упор би се получило много красиво/, някаква спот светлина, разположена на 45 градуса спрямо групата предмети и камерата и по- затворена бленда, а на около 70 см над предметите бял отразител.
Друг вариант, който съм виждала е обаче с 5!!! светкавици и софтбокс, но истински продуктово.
Ако снимаш бутилки и искаш контурите им да си личат, а консистенцията в тях по- бегло,слага се зад тях 2 светлинни източника и с два черни картона се закриват, но не абсолютно пред тях, а изнесени 20-тина см напред, така че само разсеяна светлина да пада в/у предмета.
Още едно, което се сещам за стъкло е да сложиш вазите в/у плексиглас и някакво цветно фолио, а под това нещо като под масичка слагаш светкавица / софтбокс/ и отдалечко пак приблизително под ъгъл 45 или какъвто ти се струва добре и малко от високо някаква спот светлина.
Аз също от известно време искам да експериментирам поне в дом. условия със светкавици, но не знам що не го правя

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Насе
ръководител РПС

Регистриран: 11.10.2005
От: Майна Сити
    #2060498 - 16.03.2008 18:44 [Re: Петьо Дилов]

изтрепа всичката риба с тези вази, чудесни са

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #2060501 - 16.03.2008 18:46 [Re: Петьо Дилов]

Ох всички снимки много ми харесаха. Вчера като гледах щъркелите и много им се радвах, че дори през ноща сънувах щъркели Благодаря за хубавите снимки

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 2730

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.