ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Over and Out

**

Регистриран: 22.02.2005
Китай
    #2484351 - 19.10.2009 02:12

Със сигурност няма да успея да покажа всички посетени интересни места тази година, но Китай не мога да пропусна.

Великата китайска стена - нещо, което трябва да се види и преживее веднъж преди да умре човек. Не защото била дълга незнам колко километра или се виждала от Космоса, а защото по неповторим начин съчетава необятността на човешката и на природната сила. Болшинството туристически групи, включително тези от България, ходят в новореставрираните и претъпкани с туристи части на стената при Бадалин или Мутяню. Това е достатъчно за мен да реша да избягна тези места. Избрах да направя четири-часово катерене (с малка група други млади хора) в най-отдалечената част на стената от Пекин и най-живописната (според други посетители) - районът от Джиншанлин до Симатай. Няма начин човек да направи този трек и да остане разочарован, просто няма начин. Но изкачването (и спускането) не е за всеки, затова и не става да заведеш всяка туристическа група там. Ето няколко снимки:

Колкото и да съм против безогледното комерсиализиране на красивите кътчета на тази планета (в което китайците са се специализирали за съжаление), все пак се радвам, че го има въжето при Симатай, което ни отвежда от стената до паркинга за две минути - подавам фотоапарата на тези зад мен, за да ми направят снимка, и се спускам.

Другото, което трябва да се види е Забраненият град. Само че там на мен поне не ми стигна въображение как да избегна тълпите от туристи. Може би ако се отиде рано сутринта? Аз се появих там в ранния следобед и не можах да издържа повече от два часа в потока от хора и под палещото слънце - жалко, това място си заслужава повече време.

Пропускам летния дворец, Temple of Haven и други известни места, защото не мога да покажа всичко.

Ghost street - улица, където животът почва след като се стъмни и продължава до сутринта. В продължение на километри светят червените фенери пред най-различни, шумни заведения за хранене (в Китай храненето навън е шумно, групово мероприятие, колкото по-шумно, толкова по-добре).
Пред заведенията тези, които те приканват да влезеш имат и друга, уникална за тази улица роля - да навигират паркирането на скъпите коли на потрошения тротоар на разстояние от 2 см до съседната кола или дърво. Позната картинка.

Това, което не беше толкова познато, е как облечените като за вечерно излизане хора са приседнали на тези трикраки столчета и люпят и плюят семки докато целият тротоар се покрие в бели люспи. Това ще да е начинът да те видят и да бъдеш видян вечерно време из града.

Приключвам разходката из Пекин с познато на всички (или поне тези дето сме израснали в бившите соц страни) място.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Over and Out

**

Re: Китай
    #2484356 - 19.10.2009 02:53 [Re: Over and Out]

Датонг - миньорски град, който не вижда много туристи, защото е извън главния туристически триъгълник Пекин - Сиан - Шанхай. Съответно пътуването дотам си е приключение само по себе си - с влак или градски автобус - приключение, което не ме изпълва с ентусиазъм. Решавам да проверя за самолетни билети - от днес за утре - и ура! има и то само за $50. Само че полетите са само 2-3 пъти седмично - няма как, ще се връщам с автобус. Висвам в 14:30 на "новата" автогара, която е един отворен навес без никаква защита от саждите и монголските пясъчни ветрове, за да хвана последния автобус обратно за Пекин в 16:00. Местните ме гледат с интерес и въпреки че се забавляват от учудените ми реакции са винаги готови да услужат или да помогнат с каквото и както могат.

Датонг си заслужава заради двете забележителности в близост оттам - Yungang Grottoes (огромни будистки статуи и стенописи издълбани във варовикови скали и пещери в средата на пустинен пейзаж) и Висящият манастир. Историята може да се прочете в интернет, за мен беше просто впечатляващо да се видят.

--------------------------------------------------------

Висящият манастир

Over and Out

**

#2484360 - 19.10.2009 03:06 [Re: Over and Out]

Сиан
Теракотената армия.

Мюсюлманският квартал.

Over and Out

**

#2484366 - 19.10.2009 03:25 [Re: Over and Out]

Шанхай

Най-известното заведение за steamed buns - на три етажа първият от които е take-out. Опашката наброява поне 200 човека и продължава целия ден. Аз избирам да седна на втория етаж (easier said than done) - на снимката мястото ми е празно, нали съм скромна и не се показвам много по форумите.

-------------------------------------------------------

Yuyuan Garden

Толкова много снимки не бях пускала в една тема, но в Китай наистина има много какво да се види - тук нищо ново не казах.

Еmmma
Нерегистриран

#2484558 - 19.10.2009 13:29 [Re: Over and Out]

Страхотни снимки! Сигурна съм, че в действителност е още по-невероятно! Много ти се радвам, че имаш възможност да обикаляш толкова

Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
    #2484595 - 19.10.2009 14:24 [Re: Over and Out]

Хареса ми представянето на тоя далечен и непознат свят
Имай предвид, че щом сте били на ВКС вече сте видяни от космоса. Ми така де. Нали стената била единственото построено от човешки ръце съоръжение, което се виждало с просто око от космоса. Така че космонафтите са ви видели щом сте стояли на това съоръжение.

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #2484638 - 19.10.2009 15:00 [Re: Over and Out]

Ехааа, супер! Още една мечтана дестинация. Продължавай да ни радваш с твоите пътешествия.

--------------------
I am just a vision.

nousha
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2485010 - 20.10.2009 03:23 [Re: Петьо Дилов]

Това не е вярно - не се вижда от космоса

Амазонка, страхотни снимки! Лично аз нямам нищо против да пуснеш още
Организирана ли беше екскурзията ти? Лесно ли се оправяше за отделните пътувания? Имам предвид ако човек не знае езика може ли да изследва дестинации извън "утъпканите" или рискува сериозно да се загуби?

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

California
I Believe in Miracles

Регистриран: 08.02.2005
От: South California
    #2485241 - 20.10.2009 12:28 [Re: Over and Out]

Страхотно! Просто нямам думи - и двете дестинации които ни показа много ми допаднаха, за което благодаря
Определено ме вдъхновяваш за нови местенца които искам да посетя.....много ме е яд че в момента не мога да ходя на по далечни места понеже претърпях операция и от 1 година само леки преходи мога да правя....обаче нямам търпение да мине още половин година и да мога да започна отново да ходя по така да се каже 'диви' места. Твоите теми определено ще се преглеждат отново, когато наближи момента.....
Радвам се че си видяла всички тези места..... явно преживяването е страхотно....

--------------------
Велик капитан се става в бурни морета и дълбоки води!

There is no limit to what you can do or where you can go if you do not mind who gets the credit.

Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
    #2485438 - 20.10.2009 16:17 [Re: nousha]

Извинявайте. Стара ми е била информацията за Китайската стена. Ето по-нови данни относно това дали се вижда от космоса: уеб страница

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 5890

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.