ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Over and Out

**

Регистриран: 22.02.2005
Чилийска и аржентинска Патагония - национални паркове
    #2599631 - 28.03.2010 10:02

Тази темичка логично се дели на три подтеми посветени на трите най-известни национални парка в Патагония - Огнена Земя (Tierra del Fuego), Глетчерите (Los Glaciares) и Torres del Paine.

Патагония е усойна, негостоприемна, далечна и безлюдна територия в най-южните части на Чили и Аржентина. Но с природа, която по красота и цветове бледнее само пред тази на Антарктида. Даже ми се иска да ги бях посетила в обратен ред - първо Патагония и после Антарктида. Иначе Антарктида ти взема и дъха, и ума и едва ли не се чувстваш ощетен, че не можеш да се дивиш на патагонските красоти така както ако виждаш тази студена хубост за първи път.

Градчетата, които са се обособили там, съществуват заради нефта и най-вече антарктическия и патагонския туризъм. Аржентинското правителство, доколкото разбрах, се е опитало да субсидира развитието на някакво животновъдство из патагонските степи, но не я е докарало доникъде. За Tierra del Fuego отправна точка е вече известната ни от другата ми тема Ушуая - малко, спокойно градче притиснато между Андите и канала Бийгъл.

Стръмните му улици ми напомнят тези на Сан Франциско.

Главната улица в някакъв псевдо-алпийски стил с множеството магазини за зимна екипировка за тези, чиито багаж се е загубил някъде по летищата или пък са забравили нещо.

Самият парк Tierra del Fuego - една от пътеките върви по протежението на канал Бийгъл до границата с Чили.

Тук пуми няма. Само диви кончета, бобри, зайци и други дребни бозайници.

Тук свършва аржентинската територия и с нея и най-дългата им магистрала номер 3, която започва в Буенос Айрес на повече от 3,000 км от тук.

------------------------------------------------------------

Целта ми в национален парк Los Glaciares беше глетчерът Перито Морено. Отправна точка за този глетчер е градчето Калафате на 80км от него в средата на патагонската степ. Повечето от тези 80км пътят е прав като конец и толкова ветровит, че двуетажният автобус чувствително се люлее.

Пътят минава край най-голямото аржентинско езеро, захранвано от топящите се глетчери, Lago Argentino.

Последните няколко километра до глетчера пътят криволичи през Андите (снимките са правени в движение от автобуса).

Най-после глетчерът с познатия вече син отенък на леда. Не, отново не съм използвала филтри.

-----------------------------------------------------------

Напускам Аржентина и пресичам в Чили, където е националният парк Torres del Paine.

Зеленият цвят на езерата е точно такъв в действителност.

В този парк пуми има, но явно се страхуват от мен. Трябва да се примиря, че най-вълнуващото животно, което ще видя, са кротките guanaco.

E, не е като денят да е приключил съвсем без вълнения. Микробусът ни се повреди и докато шофьорът го оправи, аз снимах кръжащите наоколо кондори (явно бяха надушили плячка).

Не показах само град Пунта Аренас, който е отправната точка както за Torres del Paine, така и за антарктическите експедиции навътре в континента (Южния полюс, масив Винсон) докъдето се лети. Както обикновено, повече снимки от Torres del Paine и Пунта Аренас tuk.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
Re: Чилийска и аржентинска Патагония - национални паркове
    #2599831 - 28.03.2010 20:17 [Re: Over and Out]

Амазонке, струва ми се че си направила голям компромис като си обикаляла с автобус/микробус тези национални паркове. Разгледах снимките с огромен интерес. Коментара ти за пумите обаче ми е малко странен. Няма как да ги видиш ако си с много хора че и с автобус.
Има панорамни шосета и от тях може да видиш повече природни красоти отколкото от Ню Джърси Търнпайк, но не могат да се сравняват с планинските и горските пътечки.

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

Over and Out

**

#2599837 - 28.03.2010 20:49 [Re: hasp]

Предполагам, че за Torres del Paine говориш, тъй като за другите паркове коментарът ти е лишен от смисъл. Езерата и водопадите в Torres del Paine са достъпни от един черен път, който обикаля масива в подножието му. Там се пътува с моторен транспорт, няма логика да вървиш пеш точно там. Там става дума, че се развали микробуса. Пътеките пеш са нагоре и във вътрешността на масива. Аз нощувах във вътрешността и бях предвидила да направя част от т.нар. W-поход, но след като си изкълчих коляното, трябваше да бъда по-предпазлива. Въпреки това направих части от него - половината поход до Las Torres и половината поход до Los Cuernos - ако бях здрава, щях да стигна до Las Torres (което е много-много стръмен хайк, дори и за човек с тренинг и подоготовка). Ей ти тук указателната табела - катериш се 480 вертикални метра в рамките на 2-3 км. Дори и това, което предприех беше чиста лудост с изкълчена капачка само четири дни преди това - аз сериозно обмислях да се откажа изобщо да ходя и просто да си почивам. Трудно някой, който не е бил там, може да си представи колко усойно, самотно и диво е това място, далеч от всякаква цивилизация и мед. помощ. При това аз правих тези походи сама (което е по принцип забранено). Майтапя се за пумите, те са активни през нощта, много трудно ще ги видиш, ако ще и седмица да прекараш в парка.

А, само да добавя след като си прочетох писанията отново - това не е пътепис и снимките не са в хронологичен ред. Написала съм по няколко изречения като въведение към снимките и се е получило доста разхвърляно. Не се опитвайте да си правите изводи за продължителност, хронология и логистика на пътуването, защото това, което съм написала, е непълно и малко объркващо.

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2599851 - 28.03.2010 21:16 [Re: Over and Out]

Да, точно Торес дел Пейн имах предвид, слави се кето едно от най- добрите места на земята за хайкинг, съжалявам за изкълченото коляно. Миналото лято в северна Минесота това ми беше един от страховете, още първия ден обявих на дечурлигата че падането е строго забранено, бях със жената и децата по една пътека която обикаля кръгово, за три дена не видяхме нито чухме човек. Никога, никога аз лично не бих обикалял сам по места дето можве да мине седмица или две преди случайно някой да мине. Ако имаш сними от хайкинга ще съм благодарен да пуснеш, няма нужда да са грандиозно-панорамни, понякога пущинака е интересен в близък план. Предполагам на много би им било интересно също, в България няма напълно диви места.

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #2599872 - 28.03.2010 21:47 [Re: Over and Out]

За мен беше удоволствие да разгледам снимките ти и от тази тема. Продължавай да ни радваш, защото по такива места рядко стъпва български крак.

--------------------
I am just a vision.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2600196 - 29.03.2010 19:16 [Re: Over and Out]

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #2600239 - 29.03.2010 21:41 [Re: Over and Out]

В началото на разглеждането започнах да броя, за да мога да ти кажа кои точно снимки са ми направили най_силно впечатление.
Много скоро забравих и броене, и всичко...
Изживяването беше фантастично, едно огромно благодаря и за това вълшебство.

burgasblacksea

**

Регистриран: 28.01.2010
    #2600451 - 30.03.2010 11:34 [Re: Over and Out]

Една от най-големите ми, несбъднати мечти! "Южна" Южна Америка!
Присъединявам се към поздравленията на другите съфорумници!

И въпрос: Била си близо и до фиордите. Не ги ли посети? Ако е така, имаш ли снимки?

--------------------
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.

burgasblacksea

**

Регистриран: 28.01.2010
    #2600454 - 30.03.2010 11:40 [Re: Over and Out]

Опс!
Сега виждам, че споменаваш Ушуая и друга тема.
Може би там ще намеря, каквото търся...
Запътвам се веднага натам

--------------------
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2600842 - 31.03.2010 11:08 [Re: Over and Out]

браво
ех, човек да има време и възможности и да 'фане да обикаля, да обикаля, да обикаля ...

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2600880 - 31.03.2010 12:14 [Re: Over and Out]

Докато бях в Уелс разбрах, че в Патагония има уелско малцинство, запазило уелския език...

Не зная дали успяхте да се срещнете с патагонските уелсци

Те дори искат да направят уелския език официален за Патагония...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Over and Out

**

#2602244 - 04.04.2010 05:29 [Re: Signor d'Oro]

В Патагония има много заселници от различни европейски страни. В Пунта Аренас например ми направи впечатление, че на много бизнеси и сгради стоят хърватски имена. След това прочетох, че 50% от населението на Пунта Аренас било от хърватски произход. Гробищата им са разделени на парцели по народности. Ето например "хърватското припомощно дружество" и зад него следват гробове с все хърватски фамилии, в друг парцел - италиански и т.н. Не съм останала с впечатление, че уелсците са сред най-многобройните малцинства, а това за езика не ми се струва много сериозно предвид, че патагонското население е малобройно, а много разнородно по произход.

Менада
размер XLent

Регистриран: 18.02.2006
От: въд планините
    #2605625 - 11.04.2010 11:44 [Re: Over and Out]

Напълни ми очите със синьо,зелено и просторно!:-)

--------------------
Някой ме повика насън и аз тръгнах да го търся далеч,далеч...

cholla

Регистриран: 05.04.2005
От: 98101
    #2616363 - 30.04.2010 08:33 [Re: Over and Out]

Ако снимките на Амазонка са Ви харесали и Ви се иска да останете по-дълго там, тук са разказите на Българин странстващ на стоп из Южна Америка+снимки.
Приятно четене!

siuxi
пристрастен
**

Регистриран: 30.05.2009
    #2624579 - 13.05.2010 15:24 [Re: Natural]

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 3858

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.