ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Политика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Legion_666_
Нерегистриран

Re: Правописът в българския език
    #2155917 - 21.07.2008 23:20 [Re: admiral]

Случва се.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
HUMANUS
търсещ
**

Регистриран: 07.12.2007
От: Пловдив
    #2155948 - 22.07.2008 00:01 [Re: ]

Цитат:

Прегледах линка, който предлагаш. Надявам се да е от полза на някой.

Извинявай, а как различаваш (и разграничаваш) линковете, от които има полза, от линковете, които са забранени? Кой е критерият?

Просто питам...

Mirovk
перхидролен
**

Регистриран: 20.06.2008
От: Квартала
    #2156094 - 22.07.2008 09:20 [Re: ]

Цитат:

Да. Съгласявам се с теб. И все пак съм на мнение, че малко информация в тази област няма да е излишна (разбира се, за който желае да се научи да пише грамотно). Или бъркам?

Не мога да разбера защо, винаги когато нямате какво да кажете или не можете да оборите с доводи някого, вднага вадите "жокера" на правописните грешки и започвате да тръбите колко били неграмотни събеседниците ви......
1.Това е форум за политика , не по Българска филология.
2.Има разлика в правописните грешки допускани в постовете ( невнимание, бързане , незнание) и не може всичко да слагата в общ знаменател, това единствено показва липсата ви на мнение или убеденост по даден въпрос, ако имахте такова щяхте да си четете мненията да отговаряте на тях (да водим диалог) , а не да дебнете за 1-2 правописни грешки който изтърсвате като "мокри парцали" и после ги развявате като байряци...
3.Важено е правилния изказ и конструктивното мислене за такъв род форуми, а правописните грешки само когато са очебийно много т.е. когато се губи смисъла на поста (мнението) или е неразбираемо поради правописа.
4.Не всеки има време да си преглежда по 3 пъти поста и да следи за най-малките грешки и препинателни знаци....най-малкото защото, не му е тук мястото и не е изпит по Български език и литература.

--------------------
Sub sole nihil novi est

Legion_666_
Нерегистриран

#2156557 - 22.07.2008 18:15 [Re: Mirovk]

Объркал си се. Напротив. Въобще не правя такова нещо. Нямам навика да прекъсвам хората, заради направени от тях грешки. Темата е защото вие сами така постъпвате един с друг, но не само.

По твоите доводи:

1. Това е форум за политика с достатъчна представителност- желателно е(макар и не задължително) в него да се пише грамотно поради тази причина.

2. Аз също допускам грешки поради бързане, но после се понапъвам да ги оправя, като жест на уважение към тези, които ще се напънат да четат написаното от мен.

3. Ако човек не е в състояние да научи няколко прости правила, за да пише и не се спре за 2 минути да си поправи печатните грешки- тогава как да разчитам, че не прилага същата небрежност и при анализите, които прави? Но, както посочих, аз не санкционирам такива постове.

4. Изпитът по български и литература е свършил. Би трябвало за един прочит да бъдат отстранени 2, преко сили 3 печатни грешки, допуснати от бързане. Ако грешките са повече от 2-3, тогава значи не са печатни, а това включва важащото в точка №3. За сметка на направилия правописните грешки изцяло.

И тъй, след като тази тема ти идва нанагорна, моят съвет е да не я следиш. Тя е за хората, които искат да се разправят с допускани от тях правописни грешки в резултат на незнание. Не е срамно да незнаеш. Срамно е да не искаш да знаеш, но това е вече друга тема. Ако ти не искаш да се научиш да пишеш грамотно, че то никой не може насила да те накара да пишеш грамотно, нали? Изборът е твой.

И след като видимо си го направил, моля, не спами. Нека не се затруднява четенето на темата от онези, които искат да се научат на нещо.

Legion_666_
Нерегистриран

#2156589 - 22.07.2008 18:48 [Re: ]

Пълният член -ът, - ят, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Първата дума на започващо ново изречение трябва да бъде членувана.

2. След "е".

--------------------
Непълно членуване -а, -я, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Пред думата, която трябва да се членува има "до", "на", "от", "между", "пред", "в/във" и други такива.

Примерно: България се изправя пред прагА на нова реформа.

----------------
Употреба на запетаи:

..., за да...;
..., (в) които...;
... , (пред) които...; и подобно
..., където...;
...така, както...;
...там, където...;
думи, започващи (т.е. където думата "които" е изпусната)
--------------

"Във" се пише пред думи, започващи в "Ф" или "в".

"Със" се пише пред думи, които започват със "с" или "з".
--------------
Думи с особен правопис:

пиЕдестал
деТСТво
тОпОс
въЗкръсне
въСтание
потисничество (без "д")
поданик
нотариален
Христо-Ботевия(-ят)
Вазовия(-ят)
вазовски (с малка буква)
Аугусто ПиночеТ (Augusto Pinochet)

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
    #2156598 - 22.07.2008 18:57 [Re: Mirovk]

Цитат:

Не мога да разбера защо, винаги когато нямате какво да кажете или не можете да оборите с доводи някого, веднага вадите "жокера" на правописните грешки и започвате да тръбите колко били неграмотни събеседниците ви...
1.Това е форум за политика (...) и не може всичко да слагате под общ знаменател, това единствено показва липсата у вас на мнение или убеденост по даден въпрос; ако имахте такова, щяхте да си четете мненията, да отговаряте на тях (да водим диалог), а не да дебнете за 1-2 правописни грешки, които изтърсвате като "мокри парцали" и после ги развявате като байряци... 3.Важни са правилният изказ и конструктивното мислене за такъв род форуми...

Защо пък смятате, че Ви дебнат баш за калпавия правопис! Защо Ви минава през ум, че забележките относно правописната Ви грамотност са за да Ви злепоставят, да Ви обидят!

Кофти ли е да пишеш грамотно, след като имаш твърде важни неща да споделиш? Питам по принцип, затова и въпросът е отправен лично към всекиго от нас. Защото темата за книжовната българска реч е също въпрос на политика; и ако се не лъжа, това нехайство иде от непукизма на нашего брата към правила и всякакъв род норми и закони.

Дяволът се крие в детайлите! - казват, е немска поговорка. Имате прекрасна политическа идея, обаче стилът Ви е калпав, това злепоставя идеята Ви, не само Вас, Mirovk. Съчувствам Ви, че сте имали кофти даскали по роден език, но даскалите са до време. Човек всъщност цял живот се учи сам.

Тъй че не е маловажна подробност това, за което тук става дума. Не знам за другите, но Ви чета репликите с уважение, с любопитство, защото казвате ценни за мене неща; кося се обаче за нехайството в какъв вид се явяват текстовете Ви. А не би трябвало да ми пука, нали?!

Бъдете здрав!

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2156602 - 22.07.2008 19:02 [Re: ]

Аз си мисля, че правилно е подтисничество. От подтискам.

Поданник.

--------------------
You are your very own superhero!

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
    #2156611 - 22.07.2008 19:09 [Re: 6emetche]

Цитат:

Аз си мисля, че правилно е подтисничество. От подтискам.

Поданник.

Потисник, потискам, потисничество, поданик - така е според днешната книжовната норма. В по-стари издания на Речника за правопис и правоговор на българския книжовен език можете да откриете, че подтискам и потискам са дублетни форми. Но вече не са! Формите подтисник, подтискам и подтисничество днес се възприемат за погрешни.

Всеки език е сложна и непрекъснато обновяваща се система за комуникация. Със зазубряне на правилните форми не става! Нужен е системен курс по Българска граматика.

За удобство можете да ползвате програмата Word от Microsoft Office. Написвате чрез клавиатурата думата, която Ви притеснява, и ако не е подчертана с червена вълнообразна линия, значи, вярно сте я написали. Ако ли е подчертана, след кликване върху самата дума програмката Ви изписва верния вариант.

Няма случайни неща, и най-малко случаен е начинът, по който употребяваме речта. Ама това невежият не го знае. Три са основните стълбове за самочувствието на една нация, това, дето го наричат "държавност": І. Езикът. ІІ. Вярата. ІІІ. Историческата памет.

Забележете: На първо място е Езикът.

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Legion_666_
Нерегистриран

#2156622 - 22.07.2008 19:21 [Re: tisss]

Е, понякога човек трябва да се ограмотява в движение.

А някои хора са притеснителни и затова не биха отишли на курс. Или не биха питали, ако нещо не са разбрали.

Надявам се тази тема да се окаже полезна. Например имам едно убеждение, че ти би могъл да напишеш кога се употребява "нн" в думите и кога не. Пък и не само това. Ще го направиш ли?

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2156624 - 22.07.2008 19:24 [Re: ]

Да и на мен ще ми е интересно.

Аз знам, че двойно "н", се употребява, когато думата завършва на - ..нен.

--------------------
You are your very own superhero!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 29958

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.