ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Политика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Mirovk
перхидролен
**

Регистриран: 20.06.2008
От: Квартала
Re: Правописът в българския език
    #2157104 - 23.07.2008 10:32 [Re: tisss]

Разбирам стремежа и идеята ти да даваш частни уроци по правопис и Български език (явно изкривяването идва от завършена Българска филология или педагогика) но пак повтарям това е форум за политика , а не по Български език и литература.
Защо не ти говоря на "Вие" може да си отговориш сам като видиш отговора ми на Плами по същия въпрос.
Относно това дали трябва всеки да спазва правописа ,ти отговорих аргувентирано и изказах моето мнение :
за този тип форуми е по-важен изказа , а правописа е дотолкова до колкото да не се губи смисъла или да е четлив (разбираем) текста, не може да очакваш всеки Българин да владее до съвършенство правописа като филолог ,както и не можеш да обвиняваш хората че говорят на местния диалект поради простата причина че те съществуват (примерно в София са 3 основни) а "чистият" и "книжовният" Български език са за Ваша "Вътрешна" употреба и официалната кореспонденция, на улицата това не само е илюзорно (че ще се използва) но и химера....

--------------------
Sub sole nihil novi est

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
cavanna
размирник

Регистриран: 15.05.2008
    #2157189 - 23.07.2008 11:31 [Re: Mirovk]

Едва ли tisss гори от желание да дава уроци на хора, които не искат да се учат.Тъй ли беше? Късно ти било да се ограмотяваш вече? Ама и на теб ти беше обяснено защо точно в този форум - Политика - трябва да се пише грамотно. Предполага се, че имаш да кажеш нещо сериозно. Да, ама точно ИЗКАЗА зависи от правилното писане. Колкото и да са ти ценни и важни мислите, като ги "изказваш" неграмотно си губят смисъла. Обвиняваш другите, че не си четат мненията. Ами вземи и ти си прочети твоите поне веднъж преди да ги пуснеш, белким забележиш грешките и отстраниш някои от тях. Предполагам, че пишеш, за да те четат. Ако е така, имай уважение към четящите, както вече беше казано. Пък ако и за тях не ти пука, не виждам що въобще пишеш.

Mirovk
перхидролен
**

#2157216 - 23.07.2008 11:54 [Re: cavanna]

Цитат:

Едва ли tisss гори от желание да дава уроци на хора, които не искат да се учат.Тъй ли беше? Късно ти било да се ограмотяваш вече? Ама и на теб ти беше обяснено защо точно в този форум - Политика - трябва да се пише грамотно. Предполага се, че имаш да кажеш нещо сериозно. Да, ама точно ИЗКАЗА зависи от правилното писане. Колкото и да са ти ценни и важни мислите, като ги "изказваш" неграмотно си губят смисъла. Обвиняваш другите, че не си четат мненията. Ами вземи и ти си прочети твоите поне веднъж преди да ги пуснеш, белким забележиш грешките и отстраниш някои от тях. Предполагам, че пишеш, за да те четат. Ако е така, имай уважение към четящите, както вече беше казано. Пък ако и за тях не ти пука, не виждам що въобще пишеш.

Е да ти кажа честно въпреки че нямаш правописни грешки поста ти (мнението) не е от най-смислените защото, бидейки оригинален (според теб) в изказа си ,го правиш невъзможен за разбиране и не "щото" не само че,не ти е структориран но и не вникваш в това за какво говорим....

--------------------
Sub sole nihil novi est

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2157237 - 23.07.2008 12:06 [Re: Mirovk]

Цитат:

Относно това дали трябва всеки да спазва правописа ,ти отговорих аргувентирано и изказах моето мнение :
за този тип форуми е по-важен изказа , а правописа е дотолкова до колкото да не се губи смисъла или да е четлив (разбираем) текста, не може да очакваш всеки Българин да владее до съвършенство правописа като филолог ,както и не можеш да обвиняваш хората че говорят на местния диалект поради простата причина че те съществуват (примерно в София са 3 основни) а "чистият" и "книжовният" Български език са за Ваша "Вътрешна" употреба и официалната кореспонденция, на улицата това не само е илюзорно (че ще се използва) но и химера....

Уникална аргументация - България, междувпрочем, е една от малкото страни, в които подобен аргумент/ за незначителността на правописа/ може да бъде чут!
Драги М, правописът изобщо не е маловажно нещо - в умението да се пише грамотно се оглеждат много други умения, в т.ч. - и умението да се мисли логически. В целия разумен свят никой не обръща внимание на неграмотни писания - счита се, че този, който едни елементарни правописни правила не може да овладее, едва ли блести с някаква интелигентност, че да бъде взeман насериозно!
Понеже Вашите обувки са явно тесни - нека Ви дам и примери за особената съчетаемост на правописната и логическата неграмотност: неотдавна се "заядох" с един форумец на тема "хипита/юпита".
Дреболия?Хайде, бе - ами че тезата за хипитата беше в основата на бълваните огън и жупел срещу профанизираната българска преса!
За да няма никакво съмнение в логиката на автора - в същия си пост той дава за пример.....
Цитат:

Разбирасе това е само мнение формирано от образованието ми а и от нежеланието да се съглася че Българина вече е станал ЛУМПЕН и ПРОФАН...макар че може и да си прав, след като долнопробни списания от типа "Егоист" са на мода и се четат масово.

Ами, само за сведение, примерът с "Егоист" също е смехотворен - това "масовочетено" списание......благополучно фалира преди време....
Комедия, ама не съвсем - на базата на подобни професоровучковски аргументи се раздават присъди...
Е, за такива като мен остава удоволствието да се посмеем на сглупяванията - винаги е комично, когато нечий титаничен патос се основава на такива "факти";)

Редактирано от toto2 (23.07.2008 13:02)

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2157291 - 23.07.2008 14:00 [Re: 6emetche]

Точно така, ако в м.р. ед.ч. думата завършва на –нен, тогава в ж.р., ср.р., мн.ч. и при членуване н-то се удвоява.
Ако думата завържва на -ен, тогава си остава с едно 'н' в гореизброените случаи.

Пример: откровен - откровено, откровени
пламенен - пламенно, пламенни

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Mirovk
перхидролен
**

#2157302 - 23.07.2008 14:15 [Re: toto2]

Съжалявам че така оспамваме темата но, само заради такива като теб ще трябва да повторя (защото явно инфото е на високо ниво и не може да бъде асимилирано), това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка, и да не говори глупости с дребнава личностна насоченост ,или ако го прави да е в подходяща тема!!
Ако толкова много съм трогнал разсъдака ти вземи, че отвори тема за мен и си пиши глупостите вътре, а не да занимаваш околните с отрицателните чарти на характера си.
Забрави също така да споменеш че в последващ пост се ИЗВИНИХ (признах) фактологическата си грешка, което явно не възпира стремежа ти да повтаряш едно и също нещо във всичките си постове поради невъзможноста да измислиш нещо друго.....
Айде остани си със здраве

--------------------
Sub sole nihil novi est

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2157458 - 23.07.2008 18:11 [Re: Mirovk]

Цитат:

това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка, и да не говори глупости с дребнава личностна насоченост ,или ако го прави да е в подходяща тема!!

Споко, друже, няма никаква нужда някой да те дебне - ти допускаш правописни грешки толкова често, че не се налага.
Пояснявам ти, че моето твърдение е следното - правописната неграмотност обикновено е свързана и с разни други - най-често с логическата.
И дадох пример за тази свързаност в постовете на един твой познат!
Няма лошо - само недей да опищяваш маалата с викове "Правописът не е важен!". Защото ти именно това викаш.....
От мен да знаеш - никак не си прав!
Хайде, успокой нервата и не надавай викове

Legion_666_
Нерегистриран

#2157528 - 23.07.2008 19:19 [Re: Mirovk]

Цитат:

Съжалявам че така оспамваме темата но, само заради такива като теб ще трябва да повторя (защото явно инфото е на високо ниво и не може да бъде асимилирано), това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....

В рамките на 1 твое изречение аз откривам 4 грешки, преди да спра да броя (а си сгрешил на повече от 4 места). И това не е целият ти пост, а само първото ти изречение от него. Не го отбелязвам, за да се заяждам с теб. И държа да осъзнаваш, че указвайки ти колко грешки ти откривам, го правя, за да се замислиш, а не за да се заяждаме. Защото щом четеш тази тема, значи още мислиш и не си направил избор, независимо дали го осъзнаваш или не.

Ти избираш сам как ще пишеш. Но да знаеш, че аз лично, ако и да не санкционирам публично такива постове, видя ли НАД 4 правописни грешки в едно изречение, просто НЕ ЧЕТА повече натам.

Неприятно ми е да чета натам. Аз, дето съм от турлаците, не си позволявам да правя толкова правописни грешки накуп, пишейки на български. А ако българин си го позволява... Веднага се питам: "Този човек цени ли българското на дела (защото на думи всичко може), щом не уважава собствения си език и не му е научил правописа?"

Сега си направих труда да доизчета какво пишеш по изключение, защото темата все пак е особена.

Написал си:

Цитат:

....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка

Невъзможността да се научат няколко прости правила за обезпечение на правилно писане се третира като липса на висока интелигентност. Защото ПРОСТИТЕ ПРАВИЛА предполагат да бъдат овладявани БЕЗ УСИЛИЕ. Ако трябва да се влага усилие за овладяване на нещо просто- за какъв интелект говорим?

Нежеланието за учене на нещо просто, при наличие на интелект и на възможност за учене, се третира като излагация. Защото мързелът е отрицателно качество и нищо хубаво не го чака този, който може, но го мързи. Грубо казано- все едно да има до теб хиляда лева и да няма проблем да ги вземеш, но да не го направиш не от друго, а от мързел. Към мързела вървят оправданията. По примера: "Ама парите са на земята, а там е мръсно и ме е гнус, защото веднъж така пипнах и се изцапах!"
---------------------

Всеки има право на избор дали да се научи да пише грамотно или не и нали се сещаш, че този избор е обвързан с последици. В живота е така. Всяко действие или бездействие води до някакви последици.

В случая:

~Избираш да пишеш грамотно- не те занимават с правописните ти грешки. Защото виждат, че пишеш грамотно и ти го зачитат като достигнато ниво на интелект.

~Избираш да пишеш неграмотно- виниш само себе си, че тези, които те четат, те повече се заглеждат по правописните ти грешки, отколкото в смисъла на това, което искаш да предложиш на вниманието им. Защото при четене правописните грешки се набиват изключително неприятно в ума на четящия, ако той умее да пише правилно. Няма вариант да не се набият в ума точно по този начин. И при допуснати над 4 такива грешки в рамките на едно изречение следва закономерно лошо мнение за допусналия ги.
-------------

Винаги можеш да избираш. Никой няма да те спре да избереш каквото пожелаеш и когато пожелаеш. Ако си интелигентен, ще се стараеш да избереш това, което ще е най-доброто за теб като последици. Ако не си- ще избереш на друга база, а това може и обикновено води, до неблагоприятни последици в един или друг аспект.

Mirovk
перхидролен
**

#2157977 - 24.07.2008 08:58 [Re: ]

Да бе добре, нали сте се събрали "видни светила" на Българската филология няма да споря с вас за глупости , щом смятате че филологията е от значение за политиката и икономиката ,това си е ваше право нямам желание да влизам в пререкания и излишни спорове....щом се разбира какво искам да кажа значи проблем няма, а това дали говоря правилен Български език или диалектен си е моя работа (както и на всеки в страната), а книжовния няма място по форумите ,но това е мое мнение.
Няма повече да се обаждам който иска нека си се вживява в ролята на учител по Български език и да проверява постовете на другите и да си вярва в химерата "грамотен народ пишещ без грешки" защото, такова нещо няма това е стремеж на всяка образователна система, но никаде не е казано че се постига (винаги е процентно измеримо).
Само ще повторя че нормалния диалог между събеседници не зависи от правописните грешки, а от мнението на събеседниците иначе ще е лекция или контролно, ако някой от вас се овлича и пренася работата си (преподаването) и тук това си е негов личен проблем, но това не ,значи че може да оценява полетическите възгледи или интелекта на околните, само защото той е "много велик преподавател" или филолог.

--------------------
Sub sole nihil novi est

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
    #2161129 - 29.07.2008 07:08 [Re: Mirovk]

Цитат:

Да бе, добре, нали сте се събрали "видни светила" на Българската филология, няма да споря с вас за глупости...

Абсолютно прав сте - няма място за спор! Или си обичаш Отечеството на лаф-мухабет с високопарни приказки, като мяташ наляво и надясно присъди, или... правиш нещо много простичко: уважаваш чрез писането си на книжовен български първото от трите оновни неща, чрез които България оцелява досега: 1) българския език; 2) православната християнска вяра; 3) българската история.

Дипломата от университета не прави човека. А кой сте, каква цена сам си давате... хич, ама хич не ми пука за Вас. Поне това последното да е ясно, Mirovk. Не ми се ще да Ви отсвирят славно и с почести, каквито заслужава кръгъл глупак. Нали не сте невежа?

Бъдете здрав! И поздрав от... Висоцки.

tisss http://www.vbox7.com/play:f1a29426#

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 7 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 29952

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.012 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.