ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Политика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Legion_666_
Нерегистриран

Правописът в българския език
    #2155850 - 21.07.2008 22:31

Вие сте на ход да нахвърляте най-необходимото, за да се пише грамотно на български език.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
HUMANUS
търсещ
**

Регистриран: 07.12.2007
От: Пловдив
Re: Правописът в българския език
    #2155854 - 21.07.2008 22:33 [Re: ]

Тази тема не е ли за други форуми, тук нали беше форум "политика"? Или бъркам?

Legion_666_
Нерегистриран

#2155858 - 21.07.2008 22:35 [Re: HUMANUS]

Напротив. В това отношение споделям напълно мнението на tisss:

Цитат:

Длъжността учител е мисия, не занаят за печелене на пари, а поприще с национално значение за което и да е общество.

Т.е. грамотността е нещо, което има национално значение.

HUMANUS
търсещ
**

#2155860 - 21.07.2008 22:38 [Re: ]

А как да обясним тогава факта, че най-големите патриоти и националисти у нас са без образование и съвсем не блестят с грамотността си?! Имам предвид Расате и Волен?

Legion_666_
Нерегистриран

#2155863 - 21.07.2008 22:39 [Re: HUMANUS]

Те са и едни патриоти точно тези... Да.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2155869 - 21.07.2008 22:45 [Re: ]

Цитат:

Т.е. грамотността е нещо, което има национално значение.

Че има значение - има. Само не знам, дали наистина е толкова голямо.
Най-важното като че ли е желанието да пишеш грамотно. Няма ли го - пишеш как да е.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Legion_666_
Нерегистриран

#2155875 - 21.07.2008 22:50 [Re: admiral]

Да. Съгласявам се с теб. И все пак съм на мнение, че малко информация в тази област няма да е излишна (разбира се, за който желае да се научи да пише грамотно). Или бъркам?

admiralМодератор
на андорския флот

#2155893 - 21.07.2008 23:02 [Re: ]

Не мога да схвана за каква информация говориш. Ако става дума за правопис: програмата Уърд от 2000 насам има и речник за български. Ако започнеш да пишеш с нея, тя винаги ще ти подчертава грешно написаните думи. Така ще се отучиш доста бързо от систематичните си грешки.

Ако те интересуват някои основни положение: има си съответен сайт , който сигурно не е единственият.

Това, което сам трябва да научиш е да формулираш. Но това вече е трудна работа за която няма правилник. Там всеки сам трябва да намери верния път.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Legion_666_
Нерегистриран

#2155903 - 21.07.2008 23:11 [Re: admiral]

Цитат:

Това, което сам трябва да научиш е да формулираш.

Благодаря, но се надявам, че пиша грамотно. Темата е по-скоро по повод на зачестилите спорове около правописа във форум "Политика".

Прегледах линка, който предлагаш. Надявам се да е от полза на някой.

Сега нямам време да се влюча с писане по темата, която открих, но по-натам ще пиша. Надявам се и други да се включат.

admiralМодератор
на андорския флот

#2155910 - 21.07.2008 23:17 [Re: ]

Цитат:

Цитат:

Това, което сам трябва да научиш е да формулираш.

Благодаря, но се надявам, че пиша грамотно.

Не го мислех като персонално отправена към тебе реплика. Но да, ето едно доказателство, че и аз не владея правилното формулиране.

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2155917 - 21.07.2008 23:20 [Re: admiral]

Случва се.

HUMANUS
търсещ
**

#2155948 - 22.07.2008 00:01 [Re: ]

Цитат:

Прегледах линка, който предлагаш. Надявам се да е от полза на някой.

Извинявай, а как различаваш (и разграничаваш) линковете, от които има полза, от линковете, които са забранени? Кой е критерият?

Просто питам...

Mirovk
перхидролен
**

Регистриран: 20.06.2008
От: Квартала
    #2156094 - 22.07.2008 09:20 [Re: ]

Цитат:

Да. Съгласявам се с теб. И все пак съм на мнение, че малко информация в тази област няма да е излишна (разбира се, за който желае да се научи да пише грамотно). Или бъркам?

Не мога да разбера защо, винаги когато нямате какво да кажете или не можете да оборите с доводи някого, вднага вадите "жокера" на правописните грешки и започвате да тръбите колко били неграмотни събеседниците ви......
1.Това е форум за политика , не по Българска филология.
2.Има разлика в правописните грешки допускани в постовете ( невнимание, бързане , незнание) и не може всичко да слагата в общ знаменател, това единствено показва липсата ви на мнение или убеденост по даден въпрос, ако имахте такова щяхте да си четете мненията да отговаряте на тях (да водим диалог) , а не да дебнете за 1-2 правописни грешки който изтърсвате като "мокри парцали" и после ги развявате като байряци...
3.Важено е правилния изказ и конструктивното мислене за такъв род форуми, а правописните грешки само когато са очебийно много т.е. когато се губи смисъла на поста (мнението) или е неразбираемо поради правописа.
4.Не всеки има време да си преглежда по 3 пъти поста и да следи за най-малките грешки и препинателни знаци....най-малкото защото, не му е тук мястото и не е изпит по Български език и литература.

--------------------
Sub sole nihil novi est

Legion_666_
Нерегистриран

#2156557 - 22.07.2008 18:15 [Re: Mirovk]

Объркал си се. Напротив. Въобще не правя такова нещо. Нямам навика да прекъсвам хората, заради направени от тях грешки. Темата е защото вие сами така постъпвате един с друг, но не само.

По твоите доводи:

1. Това е форум за политика с достатъчна представителност- желателно е(макар и не задължително) в него да се пише грамотно поради тази причина.

2. Аз също допускам грешки поради бързане, но после се понапъвам да ги оправя, като жест на уважение към тези, които ще се напънат да четат написаното от мен.

3. Ако човек не е в състояние да научи няколко прости правила, за да пише и не се спре за 2 минути да си поправи печатните грешки- тогава как да разчитам, че не прилага същата небрежност и при анализите, които прави? Но, както посочих, аз не санкционирам такива постове.

4. Изпитът по български и литература е свършил. Би трябвало за един прочит да бъдат отстранени 2, преко сили 3 печатни грешки, допуснати от бързане. Ако грешките са повече от 2-3, тогава значи не са печатни, а това включва важащото в точка №3. За сметка на направилия правописните грешки изцяло.

И тъй, след като тази тема ти идва нанагорна, моят съвет е да не я следиш. Тя е за хората, които искат да се разправят с допускани от тях правописни грешки в резултат на незнание. Не е срамно да незнаеш. Срамно е да не искаш да знаеш, но това е вече друга тема. Ако ти не искаш да се научиш да пишеш грамотно, че то никой не може насила да те накара да пишеш грамотно, нали? Изборът е твой.

И след като видимо си го направил, моля, не спами. Нека не се затруднява четенето на темата от онези, които искат да се научат на нещо.

Legion_666_
Нерегистриран

#2156589 - 22.07.2008 18:48 [Re: ]

Пълният член -ът, - ят, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Първата дума на започващо ново изречение трябва да бъде членувана.

2. След "е".

--------------------
Непълно членуване -а, -я, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Пред думата, която трябва да се членува има "до", "на", "от", "между", "пред", "в/във" и други такива.

Примерно: България се изправя пред прагА на нова реформа.

----------------
Употреба на запетаи:

..., за да...;
..., (в) които...;
... , (пред) които...; и подобно
..., където...;
...така, както...;
...там, където...;
думи, започващи (т.е. където думата "които" е изпусната)
--------------

"Във" се пише пред думи, започващи в "Ф" или "в".

"Със" се пише пред думи, които започват със "с" или "з".
--------------
Думи с особен правопис:

пиЕдестал
деТСТво
тОпОс
въЗкръсне
въСтание
потисничество (без "д")
поданик
нотариален
Христо-Ботевия(-ят)
Вазовия(-ят)
вазовски (с малка буква)
Аугусто ПиночеТ (Augusto Pinochet)

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
    #2156598 - 22.07.2008 18:57 [Re: Mirovk]

Цитат:

Не мога да разбера защо, винаги когато нямате какво да кажете или не можете да оборите с доводи някого, веднага вадите "жокера" на правописните грешки и започвате да тръбите колко били неграмотни събеседниците ви...
1.Това е форум за политика (...) и не може всичко да слагате под общ знаменател, това единствено показва липсата у вас на мнение или убеденост по даден въпрос; ако имахте такова, щяхте да си четете мненията, да отговаряте на тях (да водим диалог), а не да дебнете за 1-2 правописни грешки, които изтърсвате като "мокри парцали" и после ги развявате като байряци... 3.Важни са правилният изказ и конструктивното мислене за такъв род форуми...

Защо пък смятате, че Ви дебнат баш за калпавия правопис! Защо Ви минава през ум, че забележките относно правописната Ви грамотност са за да Ви злепоставят, да Ви обидят!

Кофти ли е да пишеш грамотно, след като имаш твърде важни неща да споделиш? Питам по принцип, затова и въпросът е отправен лично към всекиго от нас. Защото темата за книжовната българска реч е също въпрос на политика; и ако се не лъжа, това нехайство иде от непукизма на нашего брата към правила и всякакъв род норми и закони.

Дяволът се крие в детайлите! - казват, е немска поговорка. Имате прекрасна политическа идея, обаче стилът Ви е калпав, това злепоставя идеята Ви, не само Вас, Mirovk. Съчувствам Ви, че сте имали кофти даскали по роден език, но даскалите са до време. Човек всъщност цял живот се учи сам.

Тъй че не е маловажна подробност това, за което тук става дума. Не знам за другите, но Ви чета репликите с уважение, с любопитство, защото казвате ценни за мене неща; кося се обаче за нехайството в какъв вид се явяват текстовете Ви. А не би трябвало да ми пука, нали?!

Бъдете здрав!

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2156602 - 22.07.2008 19:02 [Re: ]

Аз си мисля, че правилно е подтисничество. От подтискам.

Поданник.

--------------------
You are your very own superhero!

tisss
Tester Independent...

#2156611 - 22.07.2008 19:09 [Re: 6emetche]

Цитат:

Аз си мисля, че правилно е подтисничество. От подтискам.

Поданник.

Потисник, потискам, потисничество, поданик - така е според днешната книжовната норма. В по-стари издания на Речника за правопис и правоговор на българския книжовен език можете да откриете, че подтискам и потискам са дублетни форми. Но вече не са! Формите подтисник, подтискам и подтисничество днес се възприемат за погрешни.

Всеки език е сложна и непрекъснато обновяваща се система за комуникация. Със зазубряне на правилните форми не става! Нужен е системен курс по Българска граматика.

За удобство можете да ползвате програмата Word от Microsoft Office. Написвате чрез клавиатурата думата, която Ви притеснява, и ако не е подчертана с червена вълнообразна линия, значи, вярно сте я написали. Ако ли е подчертана, след кликване върху самата дума програмката Ви изписва верния вариант.

Няма случайни неща, и най-малко случаен е начинът, по който употребяваме речта. Ама това невежият не го знае. Три са основните стълбове за самочувствието на една нация, това, дето го наричат "държавност": І. Езикът. ІІ. Вярата. ІІІ. Историческата памет.

Забележете: На първо място е Езикът.

tisss

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2156622 - 22.07.2008 19:21 [Re: tisss]

Е, понякога човек трябва да се ограмотява в движение.

А някои хора са притеснителни и затова не биха отишли на курс. Или не биха питали, ако нещо не са разбрали.

Надявам се тази тема да се окаже полезна. Например имам едно убеждение, че ти би могъл да напишеш кога се употребява "нн" в думите и кога не. Пък и не само това. Ще го направиш ли?

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2156624 - 22.07.2008 19:24 [Re: ]

Да и на мен ще ми е интересно.

Аз знам, че двойно "н", се употребява, когато думата завършва на - ..нен.

--------------------
You are your very own superhero!

Mirovk
перхидролен
**

#2157104 - 23.07.2008 10:32 [Re: tisss]

Разбирам стремежа и идеята ти да даваш частни уроци по правопис и Български език (явно изкривяването идва от завършена Българска филология или педагогика) но пак повтарям това е форум за политика , а не по Български език и литература.
Защо не ти говоря на "Вие" може да си отговориш сам като видиш отговора ми на Плами по същия въпрос.
Относно това дали трябва всеки да спазва правописа ,ти отговорих аргувентирано и изказах моето мнение :
за този тип форуми е по-важен изказа , а правописа е дотолкова до колкото да не се губи смисъла или да е четлив (разбираем) текста, не може да очакваш всеки Българин да владее до съвършенство правописа като филолог ,както и не можеш да обвиняваш хората че говорят на местния диалект поради простата причина че те съществуват (примерно в София са 3 основни) а "чистият" и "книжовният" Български език са за Ваша "Вътрешна" употреба и официалната кореспонденция, на улицата това не само е илюзорно (че ще се използва) но и химера....

--------------------
Sub sole nihil novi est

cavanna
размирник

Регистриран: 15.05.2008
    #2157189 - 23.07.2008 11:31 [Re: Mirovk]

Едва ли tisss гори от желание да дава уроци на хора, които не искат да се учат.Тъй ли беше? Късно ти било да се ограмотяваш вече? Ама и на теб ти беше обяснено защо точно в този форум - Политика - трябва да се пише грамотно. Предполага се, че имаш да кажеш нещо сериозно. Да, ама точно ИЗКАЗА зависи от правилното писане. Колкото и да са ти ценни и важни мислите, като ги "изказваш" неграмотно си губят смисъла. Обвиняваш другите, че не си четат мненията. Ами вземи и ти си прочети твоите поне веднъж преди да ги пуснеш, белким забележиш грешките и отстраниш някои от тях. Предполагам, че пишеш, за да те четат. Ако е така, имай уважение към четящите, както вече беше казано. Пък ако и за тях не ти пука, не виждам що въобще пишеш.

Mirovk
перхидролен
**

#2157216 - 23.07.2008 11:54 [Re: cavanna]

Цитат:

Едва ли tisss гори от желание да дава уроци на хора, които не искат да се учат.Тъй ли беше? Късно ти било да се ограмотяваш вече? Ама и на теб ти беше обяснено защо точно в този форум - Политика - трябва да се пише грамотно. Предполага се, че имаш да кажеш нещо сериозно. Да, ама точно ИЗКАЗА зависи от правилното писане. Колкото и да са ти ценни и важни мислите, като ги "изказваш" неграмотно си губят смисъла. Обвиняваш другите, че не си четат мненията. Ами вземи и ти си прочети твоите поне веднъж преди да ги пуснеш, белким забележиш грешките и отстраниш някои от тях. Предполагам, че пишеш, за да те четат. Ако е така, имай уважение към четящите, както вече беше казано. Пък ако и за тях не ти пука, не виждам що въобще пишеш.

Е да ти кажа честно въпреки че нямаш правописни грешки поста ти (мнението) не е от най-смислените защото, бидейки оригинален (според теб) в изказа си ,го правиш невъзможен за разбиране и не "щото" не само че,не ти е структориран но и не вникваш в това за какво говорим....

--------------------
Sub sole nihil novi est

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2157237 - 23.07.2008 12:06 [Re: Mirovk]

Цитат:

Относно това дали трябва всеки да спазва правописа ,ти отговорих аргувентирано и изказах моето мнение :
за този тип форуми е по-важен изказа , а правописа е дотолкова до колкото да не се губи смисъла или да е четлив (разбираем) текста, не може да очакваш всеки Българин да владее до съвършенство правописа като филолог ,както и не можеш да обвиняваш хората че говорят на местния диалект поради простата причина че те съществуват (примерно в София са 3 основни) а "чистият" и "книжовният" Български език са за Ваша "Вътрешна" употреба и официалната кореспонденция, на улицата това не само е илюзорно (че ще се използва) но и химера....

Уникална аргументация - България, междувпрочем, е една от малкото страни, в които подобен аргумент/ за незначителността на правописа/ може да бъде чут!
Драги М, правописът изобщо не е маловажно нещо - в умението да се пише грамотно се оглеждат много други умения, в т.ч. - и умението да се мисли логически. В целия разумен свят никой не обръща внимание на неграмотни писания - счита се, че този, който едни елементарни правописни правила не може да овладее, едва ли блести с някаква интелигентност, че да бъде взeман насериозно!
Понеже Вашите обувки са явно тесни - нека Ви дам и примери за особената съчетаемост на правописната и логическата неграмотност: неотдавна се "заядох" с един форумец на тема "хипита/юпита".
Дреболия?Хайде, бе - ами че тезата за хипитата беше в основата на бълваните огън и жупел срещу профанизираната българска преса!
За да няма никакво съмнение в логиката на автора - в същия си пост той дава за пример.....
Цитат:

Разбирасе това е само мнение формирано от образованието ми а и от нежеланието да се съглася че Българина вече е станал ЛУМПЕН и ПРОФАН...макар че може и да си прав, след като долнопробни списания от типа "Егоист" са на мода и се четат масово.

Ами, само за сведение, примерът с "Егоист" също е смехотворен - това "масовочетено" списание......благополучно фалира преди време....
Комедия, ама не съвсем - на базата на подобни професоровучковски аргументи се раздават присъди...
Е, за такива като мен остава удоволствието да се посмеем на сглупяванията - винаги е комично, когато нечий титаничен патос се основава на такива "факти";)

Редактирано от toto2 (23.07.2008 13:02)

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2157291 - 23.07.2008 14:00 [Re: 6emetche]

Точно така, ако в м.р. ед.ч. думата завършва на –нен, тогава в ж.р., ср.р., мн.ч. и при членуване н-то се удвоява.
Ако думата завържва на -ен, тогава си остава с едно 'н' в гореизброените случаи.

Пример: откровен - откровено, откровени
пламенен - пламенно, пламенни

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Mirovk
перхидролен
**

#2157302 - 23.07.2008 14:15 [Re: toto2]

Съжалявам че така оспамваме темата но, само заради такива като теб ще трябва да повторя (защото явно инфото е на високо ниво и не може да бъде асимилирано), това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка, и да не говори глупости с дребнава личностна насоченост ,или ако го прави да е в подходяща тема!!
Ако толкова много съм трогнал разсъдака ти вземи, че отвори тема за мен и си пиши глупостите вътре, а не да занимаваш околните с отрицателните чарти на характера си.
Забрави също така да споменеш че в последващ пост се ИЗВИНИХ (признах) фактологическата си грешка, което явно не възпира стремежа ти да повтаряш едно и също нещо във всичките си постове поради невъзможноста да измислиш нещо друго.....
Айде остани си със здраве

--------------------
Sub sole nihil novi est

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2157458 - 23.07.2008 18:11 [Re: Mirovk]

Цитат:

това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка, и да не говори глупости с дребнава личностна насоченост ,или ако го прави да е в подходяща тема!!

Споко, друже, няма никаква нужда някой да те дебне - ти допускаш правописни грешки толкова често, че не се налага.
Пояснявам ти, че моето твърдение е следното - правописната неграмотност обикновено е свързана и с разни други - най-често с логическата.
И дадох пример за тази свързаност в постовете на един твой познат!
Няма лошо - само недей да опищяваш маалата с викове "Правописът не е важен!". Защото ти именно това викаш.....
От мен да знаеш - никак не си прав!
Хайде, успокой нервата и не надавай викове

Legion_666_
Нерегистриран

#2157528 - 23.07.2008 19:19 [Re: Mirovk]

Цитат:

Съжалявам че така оспамваме темата но, само заради такива като теб ще трябва да повторя (защото явно инфото е на високо ниво и не може да бъде асимилирано), това че ДЕБНЕТЕ съфорумниците си за 1-2 правописни грешки които мятате като "мокри парцали" не ви прави оригинални ,нито пък интересни, а за ерудирани да не говорим....

В рамките на 1 твое изречение аз откривам 4 грешки, преди да спра да броя (а си сгрешил на повече от 4 места). И това не е целият ти пост, а само първото ти изречение от него. Не го отбелязвам, за да се заяждам с теб. И държа да осъзнаваш, че указвайки ти колко грешки ти откривам, го правя, за да се замислиш, а не за да се заяждаме. Защото щом четеш тази тема, значи още мислиш и не си направил избор, независимо дали го осъзнаваш или не.

Ти избираш сам как ще пишеш. Но да знаеш, че аз лично, ако и да не санкционирам публично такива постове, видя ли НАД 4 правописни грешки в едно изречение, просто НЕ ЧЕТА повече натам.

Неприятно ми е да чета натам. Аз, дето съм от турлаците, не си позволявам да правя толкова правописни грешки накуп, пишейки на български. А ако българин си го позволява... Веднага се питам: "Този човек цени ли българското на дела (защото на думи всичко може), щом не уважава собствения си език и не му е научил правописа?"

Сега си направих труда да доизчета какво пишеш по изключение, защото темата все пак е особена.

Написал си:

Цитат:

....и все пак средно интелигентният индивид трябва да прави разлика между ФАКТОЛОГИЧЕСКА и правописна грешка

Невъзможността да се научат няколко прости правила за обезпечение на правилно писане се третира като липса на висока интелигентност. Защото ПРОСТИТЕ ПРАВИЛА предполагат да бъдат овладявани БЕЗ УСИЛИЕ. Ако трябва да се влага усилие за овладяване на нещо просто- за какъв интелект говорим?

Нежеланието за учене на нещо просто, при наличие на интелект и на възможност за учене, се третира като излагация. Защото мързелът е отрицателно качество и нищо хубаво не го чака този, който може, но го мързи. Грубо казано- все едно да има до теб хиляда лева и да няма проблем да ги вземеш, но да не го направиш не от друго, а от мързел. Към мързела вървят оправданията. По примера: "Ама парите са на земята, а там е мръсно и ме е гнус, защото веднъж така пипнах и се изцапах!"
---------------------

Всеки има право на избор дали да се научи да пише грамотно или не и нали се сещаш, че този избор е обвързан с последици. В живота е така. Всяко действие или бездействие води до някакви последици.

В случая:

~Избираш да пишеш грамотно- не те занимават с правописните ти грешки. Защото виждат, че пишеш грамотно и ти го зачитат като достигнато ниво на интелект.

~Избираш да пишеш неграмотно- виниш само себе си, че тези, които те четат, те повече се заглеждат по правописните ти грешки, отколкото в смисъла на това, което искаш да предложиш на вниманието им. Защото при четене правописните грешки се набиват изключително неприятно в ума на четящия, ако той умее да пише правилно. Няма вариант да не се набият в ума точно по този начин. И при допуснати над 4 такива грешки в рамките на едно изречение следва закономерно лошо мнение за допусналия ги.
-------------

Винаги можеш да избираш. Никой няма да те спре да избереш каквото пожелаеш и когато пожелаеш. Ако си интелигентен, ще се стараеш да избереш това, което ще е най-доброто за теб като последици. Ако не си- ще избереш на друга база, а това може и обикновено води, до неблагоприятни последици в един или друг аспект.

Mirovk
перхидролен
**

#2157977 - 24.07.2008 08:58 [Re: ]

Да бе добре, нали сте се събрали "видни светила" на Българската филология няма да споря с вас за глупости , щом смятате че филологията е от значение за политиката и икономиката ,това си е ваше право нямам желание да влизам в пререкания и излишни спорове....щом се разбира какво искам да кажа значи проблем няма, а това дали говоря правилен Български език или диалектен си е моя работа (както и на всеки в страната), а книжовния няма място по форумите ,но това е мое мнение.
Няма повече да се обаждам който иска нека си се вживява в ролята на учител по Български език и да проверява постовете на другите и да си вярва в химерата "грамотен народ пишещ без грешки" защото, такова нещо няма това е стремеж на всяка образователна система, но никаде не е казано че се постига (винаги е процентно измеримо).
Само ще повторя че нормалния диалог между събеседници не зависи от правописните грешки, а от мнението на събеседниците иначе ще е лекция или контролно, ако някой от вас се овлича и пренася работата си (преподаването) и тук това си е негов личен проблем, но това не ,значи че може да оценява полетическите възгледи или интелекта на околните, само защото той е "много велик преподавател" или филолог.

--------------------
Sub sole nihil novi est

tisss
Tester Independent...

#2161129 - 29.07.2008 07:08 [Re: Mirovk]

Цитат:

Да бе, добре, нали сте се събрали "видни светила" на Българската филология, няма да споря с вас за глупости...

Абсолютно прав сте - няма място за спор! Или си обичаш Отечеството на лаф-мухабет с високопарни приказки, като мяташ наляво и надясно присъди, или... правиш нещо много простичко: уважаваш чрез писането си на книжовен български първото от трите оновни неща, чрез които България оцелява досега: 1) българския език; 2) православната християнска вяра; 3) българската история.

Дипломата от университета не прави човека. А кой сте, каква цена сам си давате... хич, ама хич не ми пука за Вас. Поне това последното да е ясно, Mirovk. Не ми се ще да Ви отсвирят славно и с почести, каквито заслужава кръгъл глупак. Нали не сте невежа?

Бъдете здрав! И поздрав от... Висоцки.

tisss http://www.vbox7.com/play:f1a29426#

--------------------

Mirovk
перхидролен
**

#2161161 - 29.07.2008 09:23 [Re: tisss]

Цитат:

или... правиш нещо много простичко: уважаваш чрез писането си на книжовен български първото от трите оновни неща, чрез които България оцелява досега: 1) българския език; 2) православната християнска вяра; 3) българската история.

Обикновено не се заяждам и не отговарям ,но именно такива "надути" с високопарни думи като теб ме карат да пиша както си искам.
1.Навсякъде се тръби и честваме не "деня на Българската азбука" , а на "славянската писменост"......извинявай ама аз не съм славянини и славянски език НЕ ПОЛЗВАМ...
2."Православна християнска вяра" тази вяра няма нищо обко с Българския език и писменос (пеше се и се чете на 3 основни азбуки) така че незнам за какво говориш, най-малкото като го заявяваш така високопарно трябва да уточниш "..за нас православните Българи.." виж се само колко си късоглед и какви глупости пишеш, България не е само Българи и всеки може да си пише както си иска....мое да сам РОМ бе батеее
3.История - тя е достатъчно изкривена и пренаписвана така, че изобщо не е мерило...стига дрема и говори за някаква псевдо "славянска култура и писменост" че ми се повраща, заради такива като теб не честваме деня на "Българската азбука и писменост" защото те са такива , това че на едни славяни им е харесала и я ползват си е техен проблем....но в сегашният вариянт е неприемливо за мен НЕ СЪМ СЛАВЯНИН!!
Дали ще ме "отсвирваш" или както там уж научно се изразяваш си е твой личен проблем и не ме касае, прави каквото знаеш така или иначе "Нарцисизма" ти е присъщ (всички преподаватели страдат от тази мания) и гледаш себе си, поне се научи да приемаш другите такива каквито са или поне мнението им..айде много ти здраве повече по тая тема няма да пиша.

п.п. има правописни грешки не го чети.

--------------------
Sub sole nihil novi est

cavanna
размирник

Регистриран: 15.05.2008
    #2161189 - 29.07.2008 10:22 [Re: Mirovk]

Цитат:

айде много ти здраве повече по тая тема няма да пиша.

Много правилно решение! Поздравления!

tisss
Tester Independent...

#2167079 - 06.08.2008 13:27 [Re: cavanna]

Цитат:

Цитат:

айде много ти здраве повече по тая тема няма да пиша.

Много правилно решение! Поздравления!

Ехото: "Много правилно решениеееееееее..."

Re. Mirovk: "Обикновено не се заяждам и не отговарям, но именно такива "надути" с високопарни думи като теб ме карат да пиша както си искам..."

Т.е. сега се заяждате. Ми добре! А второто Ви твърдение... Хем 1) "ще пиша, както си искам", хем 2) "такива надути с високопарни думи като теб ме карат"... Е, ми не може двете неща наведнъж.

Какво всъщност Ви се иска, Мirovk?

tisss

--------------------

Павел Лазаров
неориентиран

Регистриран: 10.09.2008
    #2192609 - 10.09.2008 15:30 [Re: tisss]

Каква гореща дискусия само ...

Аз считам, че правописът далеч не е най-важното нещо в един текст (Това важи особено много за такъв един форум!), но зная, че няма начин да предам точно идеите си, ако бъркам пунктуацията например. Въпросът е там, че читателят ми ще се затруднява на всяка крачка и допълнителното му усилие постоянно ще измества вниманието му от същността на мисълта ми към декодирането на написаното ("Кой, по дяволите, е действащото лице в това изречение?", "Какво прави?") . Това не ни помага в никакъв случай да общуваме пълноценно помежду си. И така често се караме не защото имаме противоположни гледища, ами просто защото не сме разбрали и декодирали добре думите на другия.

Мога ли да ви поканя в ... страницата с накои типични случаи на грешно (не)използване на запетайката?
Адресът е - изтрит от модератора.

Коментарите и критиките са добре дошли.

Редактирано от Legion_666_ (11.09.2008 13:06)

tisss
Tester Independent...

#2192657 - 10.09.2008 16:36 [Re: Павел Лазаров]

Цитат:

1) ...Мога ли да Ви поканя в (...) "Запетая"... - страницата с някои типични случаи на грешно (не)използване на 2) запетайката? Коментарите и критиките са добре дошли.

1) Можете, разбира се. Но ще Ви откажа, тъй че не се хабете. Жега е. Гроздобер.

2) "Запетайка" на жаргон или според хъшлашкия начин на говорене е "дребосък", "дребен по ръст човек", "мизерна душица, която се преструва на демократ".

Как е настроението на Ленинградските марксисти, питам, шегувайки се... Критикувате ли, критикувате ли?

tisss

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2200612 - 22.09.2008 12:02 [Re: ]

Току що ми показаха какво се случва, когато се загуби бас за правопис. Е, успокоявам се, че поне някои хора все пак държат да пишат правилно и си понасят последствията от непознаването на правописа в българския.

Костадин

Регистриран: 21.05.2005
От: София ,България
    #2302910 - 07.02.2009 09:09 [Re: ]

Не съди за да не те съдят!
В политиката най- важното е да има идея!
Пожелатено е идеите да се показват най- привлекателно!/ Едно от многото условия за това е и правилният правопис и правоговор,но той е един на местно равнище и друг на национално.Всичко зависи от аудиторията пред която говорим /
Нима някой ще твърди ,че хората използващи по- стари правописни норми са неграмотни?

Маги Ла Лока
неориентиран
**

Регистриран: 07.02.2009
    #2302994 - 07.02.2009 13:17 [Re: Mirovk]

Българско ни е само името, в действителност сме си чисти славяни. Българите са претопени, защото са били доста по-малко.

daik
изкопаемо

Регистриран: 01.06.2003
От: София
    #2309634 - 17.02.2009 00:47 [Re: ]

Най грамотно пишат на български небългарите. Българите пишат на български.

--------------------
"щастие за всички даром и никой да не бъде пропуснат"
А. и Б. Стругацки

Legion_666_
Нерегистриран

#2309754 - 17.02.2009 08:43 [Re: daik]

Цитат:

Най грамотно пишат на български небългарите. Българите пишат на български.

След "най" се пише тире. Но всъщност защо ти е да го знаеш? Може и с латиница да го напишеш мнението си. Може и още повече правописни грешки да допуснеш. Какво значение има, а? Все е на "български"- ще се оправдаеш.

Знаеш ли, пуснах тази тема преди време, защото едни хора в този форум заспориха с други хора тук, че искат да четат грамотно написани мнения.

Но от известно време насам се питам защо ли тази тема още стои тук, след като толкова баш българи се изказаха по нея, че нормите на правопис на българския език (за тях майчин такъв) са за боклука. Родолюбиво. Да?

Та чудя се дали да не я пратя в небитието тази тема. Самите българи щом не желаят да уважават правописа на собствения си език и да го спазват- за какво да е тук?

tisss
Tester Independent...

#2309844 - 17.02.2009 12:06 [Re: ]

Цитат:

След "най" се пише тире. Но всъщност защо ти е да го знаеш? Може и на латиница да го напишеш мнението си. Може и още повече правописни грешки да допуснеш. Какво значение има, а? Все е на "български" - ще се оправдаеш. (...) Но от известно време насам се питам защо ли тази тема още стои тук, след като...

Графичният знак между превъзходната степен "най" и следващата дума се нарича "дефис". Свалите ли темата от гвоздея, доста нашенци, пишещи във форума, ще празнуват. Тъй че ако Ви се ще да доставите радост на патриотите, не се колебайте, Legion_666_.

tisss

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2309879 - 17.02.2009 12:59 [Re: tisss]

Цитат:

Графичният знак между превъзходната степен "най" и следващата дума се нарича "дефис".

Благодаря за информацията, tisss. Това не го знаех.

----------

Относно:
Цитат:

Свалите ли темата от гвоздея, доста нашенци, пишещи във форума, ще се радват. Тъй че ако искате да доставите радост на патриотите, не се колебайте, Legion_666_.

За съжаление, чувствам се като да са ме притиснали да избирам измежду махленска свада и да спра махленската свада, като доставя удоволствие на дрязгаджиите с махането на тема, която иначе оценявам като важна...

И имам гадното усещане, че тази тема вместо в полза на някой, ще представлява нагледна излагация на българското в смисъл- tisss, толкова много хора се изказаха против тази тема.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2309910 - 17.02.2009 13:27 [Re: ]

Какво толкоз му мислиш-каквото е махленска свада - в коша...
Така ще остане само полезното

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

tisss
Tester Independent...

#2309916 - 17.02.2009 13:31 [Re: ]

Цитат:

И имам гадното усещане, че тази тема - вместо в полза на някого, ще представлява нагледна излагация на българското в смисъл - tisss, толкова много хора се изказаха против тази тема.

Изказали се против... Естествено, че ще им е неприятно. Нима ще отстъпите на невежеството? Не вярвам.

Толкова реплики напоследък срещу Вас! Между нас, българите, това е най-сигурният знак за успех.

tisss

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2309947 - 17.02.2009 13:50 [Re: tisss]

Май сте прав, tisss. Не е редно да се отстъпва на невежеството.

Не мога да изчиста тази тема от дрязгата, както предложи Shogoun. Но мога тази цялата тема да я пратя в коша.

И нова тема да напиша отначало, посветена на правописа в българския език, като новата тема да закарфича и струва ми се за редно- да заключа, за да не се превръща в дрязга като тази, та който иска да я ползва за лични нужди от ограмотяване, да не е възпрепятстван в това си начинание никак.

Мога ли да разчитам на съдействие от Ваша страна, за да се оформи коректно?

Legion_666_
Нерегистриран

#2309949 - 17.02.2009 13:51 [Re: Shogoun]

Благодаря за идеята. Не е осъществима, но ми даде насока как да се постъпи в дадения случай.

tisss
Tester Independent...

#2309960 - 17.02.2009 14:10 [Re: ]

Цитат:

Не мога да изчистя тази тема от дрязгата, както предложи Shogoun. Но мога тази цялата тема да я пратя в коша. И нова тема да напиша отначало, посветена на правописа в българския език...

Добре си стои темата, Legion_666_. Поне тия, дето идат по-късно във форума, ще виждат каква съпротива е имало, какъв ропот срещу българската книжовна реч. А то е твърде поучително, за да се праща в коша, мисля си.

Съдбата или Господ, казват, помага на следващите своята идея. Идеята Ви всеки във форума с аргументи да защитава позицията си, и то със средствата на българския език в петте му официално огласени от езиковедите стила, си заслужава нервите.

Ще помагам за писане според правилата - доколкото мога, разбира се. Бъдете здрав!

tisss

--------------------

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2310498 - 17.02.2009 23:19 [Re: ]

Пунктуацията е създадена като помощен инструмент за някои по нови и неясни графологично езици.Съвременните езикови подробности, които въздигате във култ, преди последните две езикови реформи са били неизвестни.По и най е привнесено от френски(в средновековния провансалски е със тире ),(във автентичните народни песни и писания ги няма), буквално след освобождението.Други правила от руски, трети от немски.(Кой където е учил от възрожденците)Така че, като надменничите във форума, подгответе се поне добре.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (17.02.2009 23:25)

Kaiaktzar
темник
**

#2310505 - 17.02.2009 23:22 [Re: Kaiaktzar]

Въпрос?Към който там повдигна темата.Кога за първи път се използва тире в текст.Ха сега да ви видим със гайдите.Пренасяне на текст- мълии, Манасиевата хроника и Историята на Паисий изобилстват с тирета.Я се дръжте на положение, не снижавайте нивото на форума, със вашите битови догми.Позволете на мисълта си да полети високо, белким учениците станат хора.

Редактирано от Kaiaktzar (17.02.2009 23:31)

tisss
Tester Independent...

#2310846 - 18.02.2009 12:34 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Пунктуацията е създадена като помощен инструмент за някои по-нови и неясни графологично езици. (...)

Въпрос? Към когото там повдигна темата. Кога за първи път се използва тире в текст. Ха сега, да ви видим със гайдите. Пренасяне на текст - мълии, "Манасиевата хроника" и "Историята" на Паисий изобилстват с тирета. Я се дръжте на положение, не снижавайте нивото на форума с вашите битови догми. Позволете на мисълта си да полети високо, белким учениците станат хора.

Докато е жив, човек се учи. Та и Вашата реплика, Kaiaktzar, ми отвори очите за следните важни неща относно писането на български език:

1) че пунктуацията може и да се изхвърли от писмената българска реч, понеже е "създадена като помощен инструмент за някои по-нови и неясни графологично езици";

2) че Правописният и правоговорният речник на българския книжовен език е "битова догма" и пречи на мисълта да полети високо.

Като чета гневните Ви две реплики, най-после ми се изясни, че българският правопис, и особено пунктуацията с нейните досадни тирета, запетаи, точки, двоеточия, точка и запетая, кавички, многоточия, въпросителна и удивителна - са отживелица. Пари ще спести нацията, закрие ли се изучаването на роден език.

Ще се отвори най-после хоризонт за волния полет на мисълта...

tisss

--------------------

Kaiaktzar
темник
**

#2332863 - 19.03.2009 01:55 [Re: tisss]

Именно това исках да кажа.Благодаря за тълкованието, някои богове могат да съжаляват че са ви загубили като пророк.Съвременния български език е правен наскоро,(в исторична перспектива)и македонците са прави, че е различен от българския език.Създаван е с много скандали и парлами, заместил турцизми с русизми, зарязал повечето падежи, и пълен със германски и френски влияния, а днес и английски чуждици.Аз примерно, съм учил преди поне една реформа на граматиката.Има много дублетни форми, неуточнени и до днес.Така че не ми налагайте някакъв перфекционизъм в българския език.Още повече че в определени текстове свободата на изразяване е много по широко допустима. (Чернова)

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Kaiaktzar
темник
**

#2332864 - 19.03.2009 01:58 [Re: Kaiaktzar]

Чиста нация, чист език.(Графит) Графиката е подчинена, в услуга е на мисълта и нейното вербализиране.По просто казано, като за учител - вглеждането в пунктуацията ви лишава от непосредствените внушения на автора.Мога и по-просто, като за селски даскал.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (19.03.2009 02:04)

Barzo i Lesno
Веселяк

Регистриран: 21.05.2009
    #2381509 - 21.05.2009 18:06 [Re: admiral]

Здравейте!
В момента търся програма, която да може автоматично да ми поправя правописните грешки на български език. Аз имам МакБук Про и ми е малко трудно с тази задача. Моля за помощ или съвет!
Благодаря предварително!

Редактирано от Barzo i Lesno (21.05.2009 18:08)

tisss
Tester Independent...

#2381524 - 21.05.2009 18:24 [Re: Barzo i Lesno]

Цитат:

Здравейте! В момента търся програма, която да може автоматично да ми поправя правописните грешки на български език. Аз имам МакБук Про и ми е малко трудно с тази задача. Моля за помощ или съвет! Благодаря предварително!

В офис-пакета ползвайте програмката Word, където има функция автоматично да бъдат подчертавани с червена вълнообразна линия несъответните на книжовния български език думи.

tisss

--------------------

go6
занимаващ се
**

Регистриран: 11.07.2006
От: Rousse
    #2455894 - 05.09.2009 18:10 [Re: Kaiaktzar]

За падежите не мога да се съглася с теб на 100%. "Отпадналите" падежи в Българския език ги има само в т.нар. черковно-славянски. Така и не са могли да се наложат в говоримия,защото основно словореда идва от древнобългарския,който е от индо-иранската група. Те са "аналитични" езици,а славянските се причисляват към "синтетичните" такива. Затова повечето роднински термини,думи свързани с бита нямат нищо общо с такива от славянските езици. Последните езикови и исторически изследвания показват,че българите числено са превъзхождали славяните,или поне са били 50:50.
Баща,татко,майка,бати,кака,чичо,стринка,леля,калина(в някои райони),булка,и др. са ни "донесени" от Българите.
Къща,стреха,стая,кът.
Кокиче,мушкато,циклама,крин,теменужка,люляк,божур,чимшир,минзухар и др. - също.
Чучулига,гургулица,гугутка,кос,пъдпъдък,папуняк,бухал,чухал,улулица,щурец.
Хоро,гайда,свирня,вървя,тръс,тънък,шарен... Кърпа,чумбер,антерия,беневреци,цървули,контоши,сукмани,пафти,обици. Чучур,шуртя;мера,синур,вада. Говеда,нерези,шопари,шилета,щерици...къци-къци,къш,чуш.
Пита,куче,читав,дърт,ситен,ХУБАВ,лош,мършав,шарен,къс,мързелив,мегдан,дрехи,омраза,сопа,стомана,пиринч,колан,гердан,шепа,кунка,крак,муцуна...
ОБИЧ,тичам,хвърча,мириша,ПАЗЯ,шума,биле,стомна,залък,ЗИД,хапя.
СТОПАНИН.
И още мно-о-ого...Няма смисъл и място да се изреждат тук.
Трябва,крайно време е вече учените да се вземат в ръце,и да поработят "здраво"!

--------------------
"Политиката е отрова за ума."
Елеазар Хараш

toto681
новак

Регистриран: 18.06.2009
От: Бургас
    #2460889 - 14.09.2009 19:32 [Re: go6]

Аз съм против падежите в българския език. Единствен явно останал падеж в българския е Звателния падеж ( падежът на обръщението). Например. ИванЕ, СтоянчО, баткО, ПенкЕ, СийкЕ, и т.н. Наистина българския език е аналитичен, тоест няма падежни форми и взаиоотношенията на частите на изречението и речта се изясняват от предлози и/Или наречия за време, място, местоимения и др. Например старата форма:" Мама ИванУ думаше..." Ивану е непряко допълнение и е във винителен падеж, се сменя в аналитичен вид:" Мама на Иван думаше..." Вижда се , колко е по- лесно без падежи. Единствения недостатък на аналитичния език ( безпадежната форма) е наличието на много предлози, но техния голям брой изкупува стократно неудобствата на падежните форми. Например в руския език има 6 падежа ( няма да ги изброявам) , а в унгарския- 27 падежа!!!

Atanassovski
македонец

Регистриран: 05.10.2009
От: Madrid - Reino de España
    #2504914 - 10.11.2009 15:47 [Re: go6]

Цитат:

За падежите не мога да се съглася с теб на 100%. "Отпадналите" падежи в Българския език ги има само в т.нар. черковно-славянски. Така и не са могли да се наложат в говоримия,защото основно словореда идва от древнобългарския,който е от индо-иранската група. Те са "аналитични" езици,а славянските се причисляват към "синтетичните" такива. Затова повечето роднински термини,думи свързани с бита нямат нищо общо с такива от славянските езици. Последните езикови и исторически изследвания показват,че българите числено са превъзхождали славяните,или поне са били 50:50.
Баща,татко,майка,бати,кака,чичо,стринка,леля,калина(в някои райони),булка,и др. са ни "донесени" от Българите.
Къща,стреха,стая,кът.
Кокиче,мушкато,циклама,крин,теменужка,люляк,божур,чимшир,минзухар и др. - също.
Чучулига,гургулица,гугутка,кос,пъдпъдък,папуняк,бухал,чухал,улулица,щурец.
Хоро,гайда,свирня,вървя,тръс,тънък,шарен... Кърпа,чумбер,антерия,беневреци,цървули,контоши,сукмани,пафти,обици. Чучур,шуртя;мера,синур,вада. Говеда,нерези,шопари,шилета,щерици...къци-къци,къш,чуш.
Пита,куче,читав,дърт,ситен,ХУБАВ,лош,мършав,шарен,къс,мързелив,мегдан,дрехи,омраза,сопа,стомана,пиринч,колан,гердан,шепа,кунка,крак,муцуна...
ОБИЧ,тичам,хвърча,мириша,ПАЗЯ,шума,биле,стомна,залък,ЗИД,хапя.
СТОПАНИН.
И още мно-о-ого...Няма смисъл и място да се изреждат тук.
Трябва,крайно време е вече учените да се вземат в ръце,и да поработят "здраво"!

Колега само да ти кажа, че славянски племена и езици не съществуват и са литературна измислица наложила се във времето като офицялен начин на определяне. Ако ше си говорим за история трябва да кажем, че между антите и словините има толкова разлики колкото между гърците и руснаците днес. Малкото на брой венедски племена които са населявали нашите територии, по никакъв начин не са повлияли нито на езика нито на културата на старите Българи, следи от славянско присъствие на наши земи все още не са отркити. Има ги само в литературните разкази на някой комунистически историци които без капка срам модифицираха историята на България. Славяните не са били повече от 10% от населението когато Българите са дошли на днешните ни територии. Славяни прииждат в днешните територии на Словения и Сърбия чак към 10-ти век. Думата славяни е събирателен термин който и аз незнам точно какво определя. А така наречените славянски езици са от същата сатем група езици към които спада и Българският език на старите Българи, така че разлики е имало но не са били кой знае колко същественни.

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Commentator
новак
**

Регистриран: 18.12.2009
    #2537466 - 18.12.2009 22:44 [Re: Atanassovski]

За какво точно говорите, овце мои? От кога започнахте да се занимавате с паропис?

Limpopo
неориентиран
**

Регистриран: 08.12.2009
От: Germania
    #2545287 - 03.01.2010 13:09 [Re: Atanassovski]

Mnogo mi e ljubopitno ot kade idva nazvanieto NEMCI za germancite.
Na slavjanskite ezici e taka,a drugite izpolzvat napr. alemani.Ta zasto nie im kazvame nemci?

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2545490 - 03.01.2010 20:24 [Re: Limpopo]

Немци идва от неми ,нями хора ,които не могат да говорят На всички славянски езици има това значение и всички славяни им викат така...

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

admiralМодератор
на андорския флот

#2545545 - 04.01.2010 00:17 [Re: strawberry]

Цитат:

Немци идва от неми ,нями хора ,които не могат да говорят

... за разлика от тези, които владеят словото и затова се наричат "словени".

--------------------

strawberry
ветеран

#2545888 - 04.01.2010 14:13 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Немци идва от неми ,нями хора ,които не могат да говорят

... за разлика от тези, които владеят словото и затова се наричат "словени".

Или славни ,славяни и от там се зоват славяни

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Limpopo
неориентиран
**

Регистриран: 08.12.2009
От: Germania
    #2546210 - 04.01.2010 23:57 [Re: strawberry]

Интересно защо пък неми?

strawberry
ветеран

#2546233 - 05.01.2010 00:44 [Re: Limpopo]

Цитат:

Интересно защо пък неми?

Защото не им се разбира като говорят

--------------------

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2546333 - 05.01.2010 10:11 [Re: Legion_666_]

Цитат:

Вие сте на ход да нахвърляте най-необходимото, за да се пише грамотно на български език.

Мисля, че един от големите проблени в българския правопис е слятото, полуслятото и разделното писане.

Всеки знае, че майка героиня се пише разделно, а кандидат-студент се пише полуслято. Правилото е в членуването:

Когато членуването се поема от първата съставна дума, то словосъчетанието се пише разделно: "Вчера поздравиха по телевизията майките героини на България!"

Когато членуването се поема от втората дума в словосъчетанието, тогава то се пише полуслято: "Тази година кандидат-студентите в СУ показаха завидна грамотност!"

Какафонията идва при прилагателните и наречията.

Той ги критикува с Елин-Пелинов хумор.
или
Той ги критикува с елинпелинов хумор.

Внимание:
Той ги критикува безпощадно и по елинпелиновски.

Освен това:
Материалите в библиотеката са леснодостъпни.
Материалите в склада са електропроводими.
Текстовете са бързочитаеми.
Този мъж е с конскиголям орган!
или
Този мъж е с конски голям орган и е с интелекта на тиквоглавест макак. Макар и органът му да е конски голям, той е красив и розовоцветен, нежносатенен, а не брутален и аленочервен!

Помогнете ми да открия грешно написаните думи чрез някакво правило! Моля, не се хващайте за органа! Хванете се за правилото!

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2557998 - 20.01.2010 12:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Мисля, че един от големите проблени в българския правопис е слятото, полуслятото и разделното писане.

Моля, някой да потвърди или отхвърли правилото и ако може, да обясни логиката:

Отрицателната представка "не" се пише разделно при глагол (не правя), при деепричастие (не правейки) и при минало несвършено деятелно причастие (не правел). Например:

Аз не правя зло никому.
Не правейки зло никому, аз изживях живота си в пълна хармония с Бога в мен.
Той умря щастлив и не правел зло никому.

Но при сегашно деятелно причастие (неправещ); минало свършено деятелно причастие (неправил) и минало свършено страдателно причастие (нероден) отрицателната представка "не" се слива... Защо?
Например:

СЗО е нищо неправеща организация.
Той си отиде така и ненаправил пари.
Марко Кралевити се ожени за неродена мома.

Помагайте, защото не съм сигурен, че си спомням нещата правилно. Има ли го това правило в правописния речник. Каква е логиката, защото не мога да уча правила без логика...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2558008 - 20.01.2010 12:49 [Re: Signor d'Oro]

Ми на практика всичките, които се пишат слято, се явяват в ролята на определения ... или най-малкото отговарят на въпроса какъв. Аз поне така се ориентирам.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2558721 - 21.01.2010 10:32 [Re: kratuna]

Цитат:

Ми на практика всичките, които се пишат слято, се явяват в ролята на определения ... или най-малкото отговарят на въпроса какъв. Аз поне така се ориентирам.

Вероятно си прав - едните са по-глаголни, а другите изпълняват повече службата на прилагателни. Но това някак си не те докарва до правило...

--------------------

нане Вуте

dragon's-tiger

Регистриран: 14.10.2009
    #2558891 - 21.01.2010 13:52 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

деепричастие (не правейки)

Това може да се пише и слято.
Той може да стигне до високи постове, неправейки нищо особено. (като не прави нищо особено)
Той може да стигне до високи постове не правейки подаръци, а с труд. (не като прави подаръци)

Надявам се, че виждате разликата. При първото е обособена част, която съдържа наречие (неправейки). Второто е с подчинено обстоятелствено изречение за начин, което се въвежда с наречието (не правейки). При първото се отрича действието (правя - неправейки), а при второто се отрича цялото подчинено изречение, т.е. отрича се начинът за достигане на високи постове (правя - не правейки). Може и да не съм права или да обяснявам лошо, но съм го виждала и в двата варианта в подобни конструкции.
Друг начин да се различи кога е слято, кога разделно - ако в мисълта, която искате да напишете има по-силно смислово ударение върху НЕ - пише се разделно. Ако смисловото ударение е върху причастието - пише се слято.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2754843 - 19.02.2011 14:20 [Re: Legion_666_]

Цитат:

Пълният член -ът, - ят, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Първата дума на започващо ново изречение трябва да бъде членувана.

2. След "е".

--------------------
Непълно членуване -а, -я, се употребява винаги в случаите, когато:

1. Пред думата, която трябва да се членува има "до", "на", "от", "между", "пред", "в/във" и други такива.

Примерно: България се изправя пред прагА на нова реформа.

Хехе, когато преди години зададох въпроса за определителния член ми обясниха много по-просто:
Пълният член се употребява вместо „той“, а непълният член - вместо „него“.

Човекът разказа играта на стареца = Той разказа играта на него
Телевизора го поправи приятелят ти = Него го поправи той
Телевизорът е поправен от приятеля ти = Той е поправен от него
Пълният член е по-пълен от непълния член = Той е по-пълен от него

Въпрос: Пише се „реторика“ или „риторика“?

Редактирано от Ѕунѕурко (19.02.2011 14:22)

Гай Баньо
комшията

#2754846 - 19.02.2011 15:03 [Re: go6]

Цитат:

"Отпадналите" падежи в Българския език ги има само в т.нар. черковно-славянски.

Все пак и в живата реч има остатъци от падежни форми:

нощем (по нощ)
денем (по ден)
понастоящем (в настоящето)
скришом (с криене)
посредством (с посредство на)

Във всички тези случаи става въпрос за творителен падеж. В първите три случая е творителен падеж за време, предпоследният - за начин на действие, а последният - за оръдие и средство.

Редактирано от Ѕунѕурко (19.02.2011 16:06)

Perfekt

Регистриран: 25.01.2011
    #2754864 - 19.02.2011 15:50 [Re: Гай Баньо]

Българският език единствен между другите славянски езици няма склонения и падежи, освен именителен, звателен и твърде рядко винителен.
Къде е творителният падеж в БКЕ?

Повече информация

admiralМодератор
на андорския флот

#2754867 - 19.02.2011 16:03 [Re: Perfekt]

Не знам кой се е постарал толкова в този линк да изтъкне уникалността на българския език, но поне едно нещо не отговаря на истината:

Цитат:

3.Единствен образува сравнителна и превъзходна степен при прилагателни, някои съществителни и глаголи с частиците „по-” и „най-”.

За "най" изказването е невярно.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2754871 - 19.02.2011 16:12 [Re: admiral]

Ти вероятно можеш да направиш съпоставка с руския, там не знам как е. Обаче в сръбския/хърватския макар да имат „най“, тяхното все пак се различава от българското по начина на образуване:

български:
голям - по-голям - най-голям

хърватски:
голем - големийи - найголемийи
ако го преведем буквално му идва:
голям - по-голям - най-по-голям

Гай Баньо
комшията

#2754876 - 19.02.2011 16:27 [Re: Perfekt]

Цитат:

Българският език единствен между другите славянски езици няма склонения и падежи, освен именителен, звателен и твърде рядко винителен.
Къде е творителният падеж в БКЕ?

То такъв в БКЕ определено няма, обаче от примерите, които показах се вижда, че все пак има няколко готови падежни думи. Не съм ли прав, че „посредством“ означава „с посредство на“ или „чрез помощта на“? Ето ти знаеш сръбски, направи си съпоставка:

български | сръбски

посредством (остатък от творителен падеж) = посредством (творителен падеж)
помощ (номинатив) = помочь (номинатив)
чрез помощта на (няма падеж) = помочю (творителен падеж)

Редактирано от Ѕунѕурко (19.02.2011 16:31)

strawberry
ветеран

#2754959 - 19.02.2011 20:05 [Re: Гай Баньо]

Посредством мисля, че е чуждица от руски.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2754964 - 19.02.2011 20:11 [Re: strawberry]

Има логика да е така. Но „денем“ и „нощем“ едва ли са.
http://en.wiktionary.org/wiki/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D0%BC

admiralМодератор
на андорския флот

#2754965 - 19.02.2011 20:11 [Re: strawberry]

и "пешом" ли е чуждица?

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2754968 - 19.02.2011 20:15 [Re: admiral]

Цитат:

и "пешом" ли е чуждица?

Това също като „пеша“ ли е?
Току-що се сетих за „впрочем“, възможно е и то да е падежна форма. Не казвам, че е чуждица, а по-скоро остатък от падеж.

Редактирано от Ѕунѕурко (19.02.2011 20:15)

strawberry
ветеран

#2754972 - 19.02.2011 20:22 [Re: Гай Баньо]

Аз не казвам, че няма остатъци от падежи само че посредством е русизъм. Никога не съм чувала дума пешом...

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2754976 - 19.02.2011 20:25 [Re: strawberry]

Има и други, но те са диалектни, например "стоечком". За "лежешком" не съм сигурен...

А сетих се за една книжовна: "ребром"

--------------------

Perfekt

#2755104 - 20.02.2011 02:36 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

То такъв в БКЕ определено няма, обаче от примерите, които показах се вижда, че все пак има няколко готови падежни думи. Не съм ли прав, че „посредством“ означава „с посредство на“ или „чрез помощта на“? Ето ти знаеш сръбски, направи си съпоставка:

български | сръбски

посредством (остатък от творителен падеж) = посредством (творителен падеж)
помощ (номинатив) = помочь (номинатив)
чрез помощта на (няма падеж) = помочю (творителен падеж)

Дзундзурко, шапка ти свалям на езиковите ти познания!

Само малко уточнение кам израза "чрез помощта на". В бг. език по-често се употребява "с помощта на", което си е едно към едно със сръбското "помоћу".

Perfekt

#2755107 - 20.02.2011 02:52 [Re: admiral]

Цитат:

Има и други, но те са диалектни, например "стоечком". За "лежешком" не съм сигурен...

А сетих се за една книжовна: "ребром"

Аз пък се сетих за една приказка, която дядо ми е разказвал, използвйки падежни окончания.
За лошата баба, дето пратила дядото да донесе вода в сито. Измъчил се човекът да гребе със ситото, докато не минала пчелата и не му казала "воскум, дедо, воскум". Не зная в кой падеж е, но означава "с восък" дядото да запечати ситото. Сигурно е творителен падеж, според обясненията на Дзундзурко. Той ще каже, дали е така. Но е диалект на 100%, който се е говорел, когато дядо е бил дете.

Гай Баньо
комшията

#2755116 - 20.02.2011 03:21 [Re: Perfekt]

Цитат:

"воскум". Не зная в кой падеж е, но означава "с восък" дядото да запечати ситото. Сигурно е творителен падеж, според обясненията на Дзундзурко. Той ще каже, дали е така.

Точно така, творителен падеж. И аз самият трудно определям падежите понеже не ги знам на изуст, обаче творителния го познавам от самолет.

Иначе творителният падеж се казва още и „инструментал“, и се употребява при действия, които се извършват с помощта на някакъв инструмент, оръдие, средство. Най-срещаното му окончание във всички славянски езици ако не се лъжа, е „-ом“. Пред падежната форма се слага „с“ само при случаи, когато става въпрос за придружба от някого или нещо, в противен случај се изпуска.

Запечатваш ситото „воском“ (с помощта на восъка), но ти ходиш „с воском“ в джоба си. (придружен от восък)

Гай Баньо
комшията

#2755117 - 20.02.2011 03:24 [Re: Perfekt]

Ей, още никой не ми каза как се пише правилно, реторика или риторика?

strawberry
ветеран

#2755183 - 20.02.2011 10:21 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Ей, още никой не ми каза как се пише правилно, реторика или риторика?

И двете са правилни.

--------------------

Perfekt

#2755467 - 20.02.2011 23:22 [Re: Гай Баньо]

Благодаря за обяснението, Дзундзурко! Окончанието е "ом", аз обърках правописа. "Воском" в съвременния БКЕ означава "с восък".
А правилното изписване на думата,за която питаш е "риторика".

Правописен речник на българския език

Тълковен речник на българския език

За съжаление и двата речника нямат голям набор от думи, но понякога вършат работа.

admiralМодератор
на андорския флот

#2755468 - 20.02.2011 23:30 [Re: Perfekt]

Ако става дума за тълковен, най-добре е да се ползва http://www.eurodict.com/
Допреди години беше доста скромен, но сега вече е сериозна работа.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2755475 - 21.02.2011 00:06 [Re: Perfekt]

Ясно е защо, вероятно се чува „воскум“, а се изписва „воском“ от етимологически причини, подобно на много думи в БЕ (като разправя, а не расправя). Иначе проверих в правописния речник, според него и „реторика“ и „риторика“ са правилни.

Редактирано от Ѕунѕурко (21.02.2011 00:08)

admiralМодератор
на андорския флот

#2755476 - 21.02.2011 00:08 [Re: Гай Баньо]

още една книжовна от тази група се сетх, употребява се даже доста често: "мълчешком"

--------------------

Perfekt

#2755490 - 21.02.2011 00:43 [Re: Гай Баньо]

Аз не се сетих да изпиша "реторика", затова и не я споменах. Мислех, че правилното изписване на думата е "риторика".

Perfekt

#2755493 - 21.02.2011 00:51 [Re: admiral]

Благодаря за линка!

strawberry
ветеран

#2755585 - 21.02.2011 10:57 [Re: admiral]

И аз се сетих за една - тичешком.

--------------------

strawberry
ветеран

#2755587 - 21.02.2011 10:59 [Re: Perfekt]

Цитат:

Аз не се сетих да изпиша "реторика", затова и не я споменах. Мислех, че правилното изписване на думата е "риторика".

Не и двете са правилни. Това е някакъв парадокс в българския език.

--------------------

Perfekt

#2755631 - 21.02.2011 13:50 [Re: strawberry]

Да, така го показва и правописният речник. И "реторика" и "риторика" са правилно изписани. Този парадокс е за наше улеснение изглежда - да не му мислиме много, когато пишем въпросната дума.

Гай Баньо
комшията

#2769210 - 20.03.2011 20:02 [Re: Гай Баньо]

Сетих се за още два примера за мъртви падежи в БКЕ:

сбогом = с бог - творителен падеж (инструментал)
слава богу = слава на бог - винителен падеж (акузатив)

strawberry
ветеран

#2769301 - 20.03.2011 22:59 [Re: Гай Баньо]

Между другото намерих указа за въвеждане на новия правопис от 45 години и там пише, че съществителните в мъжки род в иминителен падеж ще се членуват с пълен член.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2769309 - 20.03.2011 23:06 [Re: strawberry]

аз бих го премахнал

--------------------

strawberry
ветеран

#2769310 - 20.03.2011 23:13 [Re: admiral]

А преди между другото какво се е писало? Само пълен или само кратък или както ти дойде ...

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2769314 - 20.03.2011 23:23 [Re: strawberry]

Пак кратък и пълен, ама последният се е писал май не с "ъ", ами с "голям юс" или нещо такова.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2769320 - 20.03.2011 23:40 [Re: strawberry]

Цитат:

Между другото намерих указа за въвеждане на новия правопис от 45 години и там пише, че съществителните в мъжки род в иминителен падеж ще се членуват с пълен член.

Не разбирам съвсем какво значи това на практика. Какъв е тоя именителен падеж? Аз знам латинските имена на падежите, дето са приети в сърбо-хърватския език, а за българските им имена се служа с ўикипедиа, но там не намерих „именителен“ падеж.

Редактирано от Бай Франьо (20.03.2011 23:48)

Гай Баньо
комшията

#2769322 - 20.03.2011 23:46 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Това май е дателен падеж (датив), не съм съвсем сигурен.

Джена
неориентиран

Регистриран: 09.01.2006
    #2785735 - 26.04.2011 09:45 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Това май е дателен падеж (датив), не съм съвсем сигурен.

Датив, разбира се.

И още:

Гарван гарвану око не вади.

Божието Богу, кесаревото – кесарю.

заспал
неориентиран
**

Регистриран: 18.05.2011
    #2798488 - 18.05.2011 20:45 [Re: Джена]

Фанъх един спор тука в началото ,за това "да се пише ли ,правилно във форумите ",който спор се върти във всеки форум предполагам .Моето неграмотно мнение ,е че няма нужда.Но темата също не е излишна ,защото лично ,не бих се отказал да прочета нещо полезно .Но отсега да се напъвам ,да пиша без грешки ,забрави - че и да проверявам ,устъй .

LL~LL

Регистриран: 11.03.2011
    #2842876 - 12.10.2011 21:07 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

нощем (по нощ)
денем (по ден)
скришом (с криене)

Във всички тези случаи става въпрос за творителен падеж. В първите три случая е творителен падеж за време, предпоследният - за начин на действие, а последният - за оръдие и средство.

И "гъзнем" също. Творителен от гъз.

admiralМодератор
на андорския флот

#2842890 - 12.10.2011 21:48 [Re: LL~LL]

не е ли "гъзнешком"?

--------------------

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2853931 - 27.11.2011 13:50 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Какъв е тоя именителен падеж?

Номинатив

ExaFlop
Светнат

Регистриран: 06.10.2009
От: черната дупка
    #2956590 - 23.09.2012 21:22 [Re: Хуанита]

Именителен, произлиза от именувам се. Аз, ти,...,те.

--------------------
Проблемите не идват от незнание, а от непитане!
Не знам и не мога не се пишат слято

Аз пиша грамотно!

Ти!!! Пишеш ли на кирилица?

Jores
Tester Independent

Регистриран: 15.05.2012
От: Пловдив, България
    #3051807 - 15.05.2013 07:12 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

нощем (по нощ)
денем (по ден)
скришом (с криене)

И "гъзнем" също. Творителен от гъз.

Цитат:

не е ли "гъзнешком"?

Върху два основни принципа се основава развитието на всеки жив, т.е. говорим... език, с изключение на латинския, който е "мъртъв" или вкостенял, преустановил развитието си език: 1) страмеж към краткост; и 2) стремеж към благозвучие.

И "гъзнем", и "гъзнешком" са форми на причастие (неизменяема част на речта, произлизаща от глагола "гъзя се") в творителен падеж за начин на действие (как?).

Първата форма е редуцирана (съкратена), резултат от естественото развитие на речта в Българския език, особено след засиленото присъствие през последните двайсет и три години от историята ни на изявени или едва прикрити (в пряк и преносен смисъл) педерасти върху родната естрада, родната политическа сцена и родната ерзац-журналистика.

--------------------
Если нельзя, но очень хочется, то можно!

Хуанита
couch potato

#3051813 - 15.05.2013 08:44 [Re: Jores]

Само един изявен хомофоб като теб може да тръгне от падежите и причастията и да стигне до хомосексуализма.
Болна история.

Jores
Tester Independent

#3051861 - 15.05.2013 13:11 [Re: Хуанита]

Цитат:

Само един изявен хомофоб като теб може да тръгне от падежите и причастията и да стигне до хомосексуализма.
Болна история.

Всяка наука в същността си е безстрастна, основава се върху факти и анализ, така е и при науката Лингвистика. Във всеки език има различни пластове от думи, които носят информация освен други подробности от пейзажа, както за исторически периоди, тъй и за характерни черти на националния манталитет в разни периоди от историята. Какво й е болно на "историята" не разбирам, Хуанита, та ако не Ви е проблем, моля да поясните.

С уважение!

--------------------

Хуанита
couch potato

#3052328 - 16.05.2013 20:58 [Re: Jores]

Науката може и да е безпристрастна, но ти не си. Написаното горе няма нищо общо нито с Лингвистиката, нито с някоя друга наука, а само с твоето съзнание и асоциациите, които можеш да направиш на база на него. Показателно е и грозно.
Колкото до уважението - моля те, спести ми го! Благодаря предварително!

Jores
Tester Independent

#3052717 - 17.05.2013 18:37 [Re: Хуанита]

Цитат:

Науката може и да е безпристрастна, но ти не си. Написаното горе няма нищо общо нито с Лингвистиката, нито с някоя друга наука, а само с твоето съзнание и асоциациите, които можеш да направиш на база на него. Показателно е и грозно.
Колкото до уважението - моля те, спести ми го! Благодаря предварително!

И какво общо между репликата Ви и злощастните причастия гъзнем и гъзешком!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OeE1amkKuBU

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 33775

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.097 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.