ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Политика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
Re: Правописът в българския език
    #2309844 - 17.02.2009 12:06 [Re: ]

Цитат:

След "най" се пише тире. Но всъщност защо ти е да го знаеш? Може и на латиница да го напишеш мнението си. Може и още повече правописни грешки да допуснеш. Какво значение има, а? Все е на "български" - ще се оправдаеш. (...) Но от известно време насам се питам защо ли тази тема още стои тук, след като...

Графичният знак между превъзходната степен "най" и следващата дума се нарича "дефис". Свалите ли темата от гвоздея, доста нашенци, пишещи във форума, ще празнуват. Тъй че ако Ви се ще да доставите радост на патриотите, не се колебайте, Legion_666_.

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Legion_666_
Нерегистриран

#2309879 - 17.02.2009 12:59 [Re: tisss]

Цитат:

Графичният знак между превъзходната степен "най" и следващата дума се нарича "дефис".

Благодаря за информацията, tisss. Това не го знаех.

----------

Относно:
Цитат:

Свалите ли темата от гвоздея, доста нашенци, пишещи във форума, ще се радват. Тъй че ако искате да доставите радост на патриотите, не се колебайте, Legion_666_.

За съжаление, чувствам се като да са ме притиснали да избирам измежду махленска свада и да спра махленската свада, като доставя удоволствие на дрязгаджиите с махането на тема, която иначе оценявам като важна...

И имам гадното усещане, че тази тема вместо в полза на някой, ще представлява нагледна излагация на българското в смисъл- tisss, толкова много хора се изказаха против тази тема.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2309910 - 17.02.2009 13:27 [Re: ]

Какво толкоз му мислиш-каквото е махленска свада - в коша...
Така ще остане само полезното

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

tisss
Tester Independent...

#2309916 - 17.02.2009 13:31 [Re: ]

Цитат:

И имам гадното усещане, че тази тема - вместо в полза на някого, ще представлява нагледна излагация на българското в смисъл - tisss, толкова много хора се изказаха против тази тема.

Изказали се против... Естествено, че ще им е неприятно. Нима ще отстъпите на невежеството? Не вярвам.

Толкова реплики напоследък срещу Вас! Между нас, българите, това е най-сигурният знак за успех.

tisss

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2309947 - 17.02.2009 13:50 [Re: tisss]

Май сте прав, tisss. Не е редно да се отстъпва на невежеството.

Не мога да изчиста тази тема от дрязгата, както предложи Shogoun. Но мога тази цялата тема да я пратя в коша.

И нова тема да напиша отначало, посветена на правописа в българския език, като новата тема да закарфича и струва ми се за редно- да заключа, за да не се превръща в дрязга като тази, та който иска да я ползва за лични нужди от ограмотяване, да не е възпрепятстван в това си начинание никак.

Мога ли да разчитам на съдействие от Ваша страна, за да се оформи коректно?

Legion_666_
Нерегистриран

#2309949 - 17.02.2009 13:51 [Re: Shogoun]

Благодаря за идеята. Не е осъществима, но ми даде насока как да се постъпи в дадения случай.

tisss
Tester Independent...

#2309960 - 17.02.2009 14:10 [Re: ]

Цитат:

Не мога да изчистя тази тема от дрязгата, както предложи Shogoun. Но мога тази цялата тема да я пратя в коша. И нова тема да напиша отначало, посветена на правописа в българския език...

Добре си стои темата, Legion_666_. Поне тия, дето идат по-късно във форума, ще виждат каква съпротива е имало, какъв ропот срещу българската книжовна реч. А то е твърде поучително, за да се праща в коша, мисля си.

Съдбата или Господ, казват, помага на следващите своята идея. Идеята Ви всеки във форума с аргументи да защитава позицията си, и то със средствата на българския език в петте му официално огласени от езиковедите стила, си заслужава нервите.

Ще помагам за писане според правилата - доколкото мога, разбира се. Бъдете здрав!

tisss

--------------------

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2310498 - 17.02.2009 23:19 [Re: ]

Пунктуацията е създадена като помощен инструмент за някои по нови и неясни графологично езици.Съвременните езикови подробности, които въздигате във култ, преди последните две езикови реформи са били неизвестни.По и най е привнесено от френски(в средновековния провансалски е със тире ),(във автентичните народни песни и писания ги няма), буквално след освобождението.Други правила от руски, трети от немски.(Кой където е учил от възрожденците)Така че, като надменничите във форума, подгответе се поне добре.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (17.02.2009 23:25)

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2310505 - 17.02.2009 23:22 [Re: Kaiaktzar]

Въпрос?Към който там повдигна темата.Кога за първи път се използва тире в текст.Ха сега да ви видим със гайдите.Пренасяне на текст- мълии, Манасиевата хроника и Историята на Паисий изобилстват с тирета.Я се дръжте на положение, не снижавайте нивото на форума, със вашите битови догми.Позволете на мисълта си да полети високо, белким учениците станат хора.

Редактирано от Kaiaktzar (17.02.2009 23:31)

tisss
Tester Independent...

#2310846 - 18.02.2009 12:34 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Пунктуацията е създадена като помощен инструмент за някои по-нови и неясни графологично езици. (...)

Въпрос? Към когото там повдигна темата. Кога за първи път се използва тире в текст. Ха сега, да ви видим със гайдите. Пренасяне на текст - мълии, "Манасиевата хроника" и "Историята" на Паисий изобилстват с тирета. Я се дръжте на положение, не снижавайте нивото на форума с вашите битови догми. Позволете на мисълта си да полети високо, белким учениците станат хора.

Докато е жив, човек се учи. Та и Вашата реплика, Kaiaktzar, ми отвори очите за следните важни неща относно писането на български език:

1) че пунктуацията може и да се изхвърли от писмената българска реч, понеже е "създадена като помощен инструмент за някои по-нови и неясни графологично езици";

2) че Правописният и правоговорният речник на българския книжовен език е "битова догма" и пречи на мисълта да полети високо.

Като чета гневните Ви две реплики, най-после ми се изясни, че българският правопис, и особено пунктуацията с нейните досадни тирета, запетаи, точки, двоеточия, точка и запетая, кавички, многоточия, въпросителна и удивителна - са отживелица. Пари ще спести нацията, закрие ли се изучаването на роден език.

Ще се отвори най-после хоризонт за волния полет на мисълта...

tisss

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 32866

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.