ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Политика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: UK
Испания и Каталуния
    #3416589 - 21.10.2017 19:19

Става нещо грешно в Испания....Каталунците преследват древната си мечта за независимост и се надяват, че този път ще бедат разбрани, след като и те и испанците ще бъдат в ЕС и всъщност нищо там няма да се промени, но явно национализма е твърде силен и от другата страна...Според мен, хората трябва да живеят така, че да се чувстват максимално конфортно...Позицията на Испания може да се обясни само с недоверие към ЕС и очакване той да се разпадне - само в такъв случай Испания би била ощетена териториално!...Според мен, проблемът трябва да се внесе за разглеждане от Европейския съд и Европейския Съюз трябва наистина да се ангажира по-сериозно с този проблем...Когато хората са подтиснати по някакъв начин, не може да се очаква от тях да постигат успехи в която и да е област от живота...

--------------------
gb.pipingrock.com

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
Re: Испания и Каталуния
    #3416609 - 21.10.2017 22:06 [Re: додо]

Цитат:

Става нещо грешно в Испания....Каталунците преследват древната си мечта за независимост и се надяват, че този път ще бедат разбрани, след като и те и испанците ще бъдат в ЕС и всъщност нищо там няма да се промени, но явно национализма е твърде силен и от другата страна...Според мен, хората трябва да живеят така, че да се чувстват максимално конфортно...Позицията на Испания може да се обясни само с недоверие към ЕС и очакване той да се разпадне - само в такъв случай Испания би била ощетена териториално!...Според мен, проблемът трябва да се внесе за разглеждане от Европейския съд и Европейския Съюз трябва наистина да се ангажира по-сериозно с този проблем...Когато хората са подтиснати по някакъв начин, не може да се очаква от тях да постигат успехи в която и да е област от живота...

И за какво да се бута между шамарите. След това всички ще изкарат него виновен. Ако наистина каталунците в мнозинството си искат (а аз в това не съм сигурен) да се отцепят от Испания - да ги пуснат и да ги извадят от ЕС с всички произлизащи от това последствия - излизане от безмитния съюз, излизане от еврозоната, предоговаряне на всички договорености (ама по целия механизъм, та свят да им се завие). Когато бизнеса избяга от тях, а разберат, че не са получили повече граждански права и идентитетот не им се е зацврстил повеке ще запеят друга песен.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

liubo_iotoff
McAroff

Регистриран: 25.10.2005
От: явлен
    #3416610 - 21.10.2017 22:11 [Re: Simulant]

Цитат:

Цитат:

И за какво да се бута между шамарите. След това всички ще изкарат него виновен. Ако наистина каталунците в мнозинството си искат (а аз в това не съм сигурен) да се отцепят от Испания - да ги пуснат и да ги извадят от ЕС с всички произлизащи от това последствия - излизане от безмитния съюз, излизане от еврозоната, предоговаряне на всички договорености (ама по целия механизъм, та свят да им се завие). Когато бизнеса избяга от тях, а разберат, че не са получили повече граждански права и идентитетот не им се е зацврстил повеке ще запеят друга песен.

тва да не им е косово, ама ха!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3416651 - 22.10.2017 20:35 [Re: додо]

Цялата работа се свежда до онова вече до болка познато:"Ени хора, искат ени пари!"
И това искане се облича вече в блян за независимост и дъра бъра, Искат повече парички. Това е голата истина. Същото, като присловутата гражданска война в САЩ между Севера и Юга. Уж била заради робството, а се оказва, че не е точно за това, а пак за ени пари, доколкото Томас Джеферсън е имал роби, които така и не е освободил, а е говорил за свобода и пр.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

додо
оптимистка

#3416673 - 23.10.2017 11:18 [Re: Simulant]

Не съм съгласна с теб. Каталунците искат да се отцепят много отдавна По едно време дори воюваха за това...Сега видяха, че референдума работи в някои страни и се опитват да се отцепят по този начин...Тези хора не искат да бъдат част от Испания!..На тях това не им харесва!За толкова години в Испания, те не се чувстват част от нея!...Има ли смисъл да се насилват тези хора? - защото това си е насилствено отношение към тях!...Всеки има право да се самоопредели и да е това, което е, особено ако живее на собствена територия!...Трябва да напуснем Средните векове вече!...Не може да се каже, че винаги всичко е за пари!...Все едно да кажеш, че болката ни от разделението на България, от това , че голяма част от Македония и Тракия останаха зад границите й, е за пари...Кюрдите в Турция също искат да се отцепят и това не е за пари със сигурност /аз не познавам много каталунците, но позицията на кюрдите ми е напълно ясна -нищо че са мюсулмани, те не са турци и следователно са си рая, чужденци в родината си!/......Но Каталуния и Испания са в ЕС и е неразбираемо мълчанието на ЕС...Положението е деликатно, но изисква намеса на компетентни лица, за да се реши този проблем веднъж за винаги!...Сега богатството на една страна не зависи от територията, а от хората - има голями и бедни страни, а една държава-град като Монако има забележителен жизнен стандарт, например...

--------------------
gb.pipingrock.com

Бяло Конче
раванлия

#3416684 - 23.10.2017 13:07 [Re: додо]

Да де, но знаеш ли, че ако се създаде прецедент и Каталуня се отцепи - веднага ще я последват Валенсия и Балеарските острови, доколкото всички те говорят на един език - катала и са били в една държава - Кралство Арагон. Да не говорим пък за баските и пр. т.е. Испания ще се разпадне (отделно една част от Каталуня е във Франция). Същото важи и за Великобритания, Ферерална република Германия, Италия, Русия и пр., и пр. Не е толкова просто всеки да има независисмост. За това ние трябва много да ценим нашата собствена.

--------------------

додо
оптимистка

#3416824 - 24.10.2017 21:27 [Re: Бяло Конче]

Не можеш да бъдеш сигурен в нищо... Може би за баските - да!...Но не и за другите...Малките държави за уязвими от много страни, а и не е много сигурно дали тези хора не са щастливи да бъдат испанци, не се чувстват добре като испанци...Каквото и да е...Не е хубаво да се упражнява насилие след толкова години членство в Испания...Когато нещо не става - не става!...Испания би била много по-силна ако ги няма тези хора, които само я теглят назад, също...

--------------------
gb.pipingrock.com

liubo_iotoff
McAroff

Регистриран: 25.10.2005
От: явлен
    #3416833 - 24.10.2017 21:47 [Re: додо]

Цитат:

след толкова години членство в Испания...

можеш ли да кажеш на всеослушание - колко ТОЧНО години българия е членувала в османската империя? ама точно!

Бяло Конче
раванлия

#3416845 - 24.10.2017 22:10 [Re: додо]

Ето какво казва госпожа История по въпроса:
Цитат:

Кралство Арагон (на арагонски: Reino d'Aragоn, на испански: Reino de Aragon, на каталонски: Regne d'Aragоn) е историческа държава, съществувала в периода от 1035 до 1707 г. на територията на днешна североизточна Испания. Границите на Кралство Арагон съвпадат с границите на днешната автономна област Арагон в Испания.
Съюзът на Арагонската корона се разпаднал след обединението на кралство Арагон, Валенсия и Каталония с кралство Кастилия и Леон, което фактически положило началото на кралство Испания. След обединението с Кастилия, кралство Арагон запазило известна политическа самостоятелност, която била ликвидирана през 1707 г. с издаването на Декретите от Нуева Планта, които превърнали кралство Арагон в обикновена испанска провинция.

Та за какво става дума? Става дума за обединение на две кралства в една държава.
В едното кралство се е говорело на кастилски, а в другото на катала. Официален става кастилския, но във Валенския, Балеарите и Барселона продължават да си използват и техният - катала.
И какъв е извода от всичко това? Къде тук са Валенсия и Балеарите например? И защо искането на Каталуния за по-голяма автономия съвпада с подобни искания в Северна Италия? Елементарно, Уoтсън! Това са богати провинции, които искат паричките им да остават само за тях. Та, както се казва: "За пари ли? Не, за много пари!"

--------------------

додо
оптимистка

#3417046 - 27.10.2017 21:32 [Re: додо]

Днес Каталония се обяви за независима - парламентът им гласува отделяне от Испания....Испания не им попречи, но днес обяви, че тази декларация за независимост на Каталония нарушава Конституцията на Испания и това е недопустимо...Аз мисля, че каталонците трябва да проявят максимална дипломатичност, за да се разделят в добри отношения с Испания...Погледнато обективно, това отделяне ще трябва да отнеме известно време за да не се получи отрицателен ефект върху всички страни от живота на страните - икономика, бизнес, сигурност и т.н....Не трябва двете страни да се противопоставят една на друга, а да търсят най-добрите начини за решаване на проблемите , следващи един подобен акт, според мен...Каквото и да стане, тези хора ще живеят един до друг, а няма нищо по-добро от едни добри съсрди...Аз се надявам разумът да победи...ДАНО...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 7 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1825

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.