ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Право

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тричко
сладък

Регистриран: 03.06.2004
От: USA - New York City
здравните осигуровки на живеещи в чужбина
    #1540100 - 05.12.2006 17:58

Някой ще може ли да ми разясни тълкуването на закона, гледам и се пуля над закона за здравното осигуряване, http://www.nap.bg/security/new_docs/ZZO.pdf по-точно Чл. 40а, който явно се отнася за "Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година"

Неясна ми е от фразата "които са длъжни да осигуряват себе си" и по-точно въпросът ми е: как знам дали съм длъжен да осигурявам себе си? Кой ме информира? Ако можех, бих се информирал и сам, но до сега не съм успял.

Доколкото зависи от мен, направих справка, и не фигурирам в списъка с длъжници на НОИ, нито някога, когато и да било, съм си избирал личен лекар. През последните 14 години съм живял в чужбина. Не знам какво друго да направя за да се информирам по въпроса.

Някой може ли да ми даде разсянение? Препратка към указание на НОИ или на НАП ще ми е от полза, или по-конкретна препратка към частта от закона който обяснява как да разбера дали съм длъжен да осигурявам себе си.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тричко
сладък

Re: здравните осигуровки на живеещи в чужбина
    #1540125 - 05.12.2006 18:26 [Re: Тричко]

Нека ви покажа и други неща, които съм намерил като търсих, защото искам да ви покажа с какво се сблъсква един човек опитващ се да се информира за закона:

Заявление по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване
http://www.nap.bg/useful/docs_new/okd-42.doc

молба - декларация по §19
http://www.nap.bg/useful/docs_new/Molba_deklaraciq_zdravno.pdf

Също, има инструкции на http://www.nap.bg/e-services/individuals_07.htm най-отдолу.

Цитат:

Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. — 31 декември 2004 г. и не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ (личен лекар), могат да уредят здравноосигурителния си статут чрез подаване на молба — декларация по §19 в от преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравното осигуряване...

Това което не ми е ясно е има ли някакъв срок за подаване на тази молба-декларация? Аз не видях.

Освен това, в заявлението по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване има изречение в смисъл, че ми е известно, че съм длъжен да се осигурявам. Обаче аз не си спомням някой да ме е известил, а справката в НОИ показва, че не ме водят длъжник...

Много объркана работа.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1540131 - 05.12.2006 18:30 [Re: Тричко]

допускам, че не си длъжник, защото не фигурираш въобще в пациентската листа..
избирал ли си си някога личен лекар?

ПП това че не си длъжник е дребна работа- по-важно е какви здравноосигурителни права/ЗОП/ имаш
може да нямаш задължения, но и ЗОП да нямаш

Редактирано от Си Ди (05.12.2006 18:31)

Kompir

Регистриран: 02.10.2003
    #1540620 - 05.12.2006 23:28 [Re: Тричко]

Във форумите на ide.li се обсъждат подробно тези неща, погледни там и виж дали не можеш да намериш отговор.

Тричко
сладък

#1540625 - 05.12.2006 23:29 [Re: Си Ди]

Благодаря за отговора. Не съм си избирал никога личен лекар. И явно към сегашна дата не ме водят длъжник.

Обаче, опасявам се да не би по някакъв закон да дължа нещо, и след 2-3 години, да решат да почнат да си прибират дължимото. Та от тази гледна точка, чета препрочитам, и се опитвам да разбера аз какъв съм според закона за да знам коя секция от закона се отнася за мен.

Си Ди
гаргойл

#1540658 - 05.12.2006 23:42 [Re: Тричко]

ми не- не си длъжник на практика - не фигурираш никъде
иначе по принцип /има пропуск в закона за отсъщващите до сега/, но всеки е задължен да се здравноосигурява - лично или от работещ член на семейството
не си длъжник, но и нямаш право да ползваш здравна каса- а ти и нямаш намерение да я ползваш
ако искаш обаче- тогава ще ти съберат парите с лихвите
ПП ако искаш- можещ да подадеш декларацията, че не живееш в БГ - така че от тук нататък дори да пожелаеш да си възстановиш някога правата, да не дължиш от сега нататък

ама не ти го препоръчвам ако няма да работиш по принцип в България и да се осигуряваш тук
ако се осигуряваш другаде- не ти трябва мисля

Редактирано от Си Ди (05.12.2006 23:48)

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1542563 - 07.12.2006 10:29 [Re: Си Ди]

Това с работещия член отдааавна го няма.
По принцип имаш ли ЕГН, се водиш на отчет.
Има система, според която всяка година заявяваш, че си в чужбина, и няма да се осигуряваш. Чрез МВнР се удостоверява тази информация. Иначе ако един ден се върнеш в БГ, могат да ти търсят осигуровките мин.5 години назад /за по-старите трябва да са спрени давностните срокове/.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Си Ди
гаргойл

#1543748 - 07.12.2006 22:15 [Re: FindingTheWay]

под работещ член имах предвид че ти не работиш , но се осигуряваш доброзорно - и от кого взимаш паричките?- от този който работи
за останалото написано - също съм сигурна

FindingTheWay
неуморима

#1544175 - 08.12.2006 10:09 [Re: Си Ди]

Имаше време, когато реално по ведомост твоята здравна осигуровка се удържаше от работещия член от семейството. И беше в по-малък размер.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1544227 - 08.12.2006 10:48 [Re: FindingTheWay]

това беше отдавна - подаваше се декларация някаква , че искаш да осигуряваш някого, дето е безработен - ама не просъществува ставали обърквания не че сега ги няма де
ако си платиш накуп например, ще ти се възстановят правата, но ще ти изллиза , че нямаш вноски по месеците това е най-често срещаното - несрещането на задължение-погасяване по партиди

FindingTheWay
неуморима

#1544315 - 08.12.2006 11:55 [Re: Си Ди]

Има си ред и това си се оправя.

--------------------
Питагор

Руми

Diddy
dreaming is over

Регистриран: 22.08.2003
От: Варна -> Чикаго
    #1556515 - 17.12.2006 14:52 [Re: Тричко]

Аз имам подобен проблем. И изпратих майка ми в здравната каса да им каже, че не съм си избирала личен лекар. И каква изненада, на нея пък и казали, че съм си избрала. Имам попълнено заявление, което обаче е с непознат за мен почерк и подписано с непознат за мен подпис. Адресът, името и телефона са мои. По времето, когато е подадено заявлението аз от 3 месеца живеех вече в София. И сега ми казват, че трябвало да им плащам за 6-те години, през които ме е нямало, защото доктора (който аз никога не съм чувала) си вземал паричките за мен. Спомням си, че бях ходила в същата клиника за едни изследвания, от където те имат адреса и телефона ми, но личен доктор не съм избирала никога. Идея си нямам как да се оправям с това.

FindingTheWay
неуморима

#1556521 - 17.12.2006 14:55 [Re: Diddy]

За какво точно става въпрос??? Това, че си в София не те освобождава от задължението да се осигуряваш. Нещо не ми е ясно!

--------------------
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1556541 - 17.12.2006 15:04 [Re: FindingTheWay]

злоупотреба , Файдинг, а и тя от известно време е в Чикаго.
За това става въпрос.
С настоящия закон - декларира, че е в чужбина и няма задължение да плаща, виж, със злоупотребата..
Там не съм наясно - определено може да се докаже документ с невярно съдържание или по-скоро подправен документ, оттам- ако са теглени пари за нея ... измама?
Следва да има и административна, и наказателна отговорност.

Поне аз така мисля де- дали така става е друг въпрос

FindingTheWay
неуморима

#1556556 - 17.12.2006 15:11 [Re: Си Ди]

Значи ако тя докаже, че е била извън България за времето назад, пак може да претендира за изчистване на задълженията й към НЗОК. Пък доктора като е фалшифицирал пациент, да си сърба попарата!

--------------------
Питагор

Руми

Diddy
dreaming is over

#1556635 - 17.12.2006 15:46 [Re: FindingTheWay]

Извинявам се, че не го казах достатъчно ясно. По това време живеех в София, а съм "избрала" личен лекар във Варна. От 1 Март 2000 се преместих в София, молбата ми за личен лекар е от края на май 2000. От септември 2000 съм извън България и не съм се връщала оттогава. Изпратих майка ми да ми подаде някакъв документ, че съм в чужбина и не съм избирала личен лекар. Ня нея и казали, че съм избрала. Тя отишла при лекаря и го помолила да и даде заявлението. Майка го снима и ми го изпрати, тогава видях, че адреса, името и телефона са мои, но почерка и подписа не са. За какво бих си избрала личен лекар във Варна, като вече живея в София? Виж, личен зъболекар си избрах. Това си го спомням. Не знам това каква връзка може да има към случая де.

Ще си идвам скоро, но за 2-3 седмици, и тъй като не ми се иска да ги прекарам на опашки в здравната каса или на каквото и да е подобно място, се опитвам да събера максимално количество информация.

Цитат:

Пък доктора като е фалшифицирал пациент, да си сърба попарата!

Ей това много ми се иска да е вярно, но дълбоко се съмнявам. Как и пред кого ще доказвам, че този подпис не е мой не знам изобщо. Имам усещането, че по-скоро аз ще му сърбам попарата.

СПомням си още, че даваха едни сини бланки да ги попълним. И ги даваха под бройка, повече от една на човек не можеше да има. Моята със сигурност още си стои празна в къщи, коетоза мен е сигурно доказателство, че аз не съм подавала заявление. Сигурно доказателство само за мен обаче, надали някой друг ще го приеме.

Си Ди
гаргойл

#1556717 - 17.12.2006 16:57 [Re: Diddy]

за документа- ако има оригинал- ще се направи експертиза даже не е скъпа, но оттам нататък?
може би все пак жалба някаква, придружена с копие на паспорта - особено ако са теглени за теб пари от касата - ще се задействат - ако си само бройка- не

Diddy
dreaming is over

#1556756 - 17.12.2006 17:26 [Re: Си Ди]

Не вярвам да не са теглени пари, за какво ще ме фалшифицират иначе.

Мерси Си Ди, ще видим как ще ги мъча като се прибера.

FindingTheWay
неуморима

#1557428 - 18.12.2006 09:26 [Re: Diddy]

Значи: ако не са предприели мерки да те издирват за невнесени здравни осигуровки досега, няма как да те хванат да ги внасяш, първо, защото можеш да докажеш, че си била извън България след 09,2000; второ, изтекъл е давностния срок за изискуемост на осигуровките. Обаче когато един ден се върнеш за повече в БГ не се знае какво ще те чака. Най-добре си следвай процедурата за уведомяване, че си в чужбина.

--------------------
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1557466 - 18.12.2006 09:52 [Re: Diddy]

Цитат:

Не вярвам да не са теглени пари, за какво ще ме фалшифицират иначе

за бройка 2000 г и минимум 800 пациенти на калпак , като за всеки абониран -идвал-неидвал, имаше някакъв сум, отпускан от касата
забравила съм ги вече, но както каза и Файн, пусни си отсега че си в чужбина

ПП Файн, имаше ли давностни срокове за здравните осигуровки ни пофня просто, пенсионните- не, ама здравните? - накара ме да се замисля пропуск

FindingTheWay
неуморима

#1557643 - 18.12.2006 12:20 [Re: Си Ди]

Ами по принцип давностния срок за събиране на държавни вземания е 5 години след изтичане на срока на плащане. Обаче и аз не съм сигурна как това се отнася към здравните осигуровки, защото нека те отрежат от правото на здравна помощ, пък после се позовавай на давностни срокове...

--------------------
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1557676 - 18.12.2006 12:42 [Re: FindingTheWay]

това за пет годишния е по прнцип - и не забравяй удължаването с още 5 при започнало изпълнително дело - пише се покана, по пощата - и срока спира
имаше нещо за тези специално , ама за здравните - не помня, то нали все само измененията поглежда човек

FindingTheWay
неуморима

#1557751 - 18.12.2006 13:31 [Re: Си Ди]

Аз затова казах, че по принцип срока е, ако не са предприети действия от органите, понастоящем от НАП.

--------------------
Питагор

Руми

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #1565465 - 23.12.2006 09:36 [Re: Си Ди]

Цитат:

С настоящия закон - декларира, че е в чужбина и няма задължение да плаща

Си Ди, някакъв нов закон ли има сега? Нас ни има в списъците като сме спрели да си плащаме здравните в средата на 2002, когато и напуснахме страната.

FindingTheWay
неуморима

#1568250 - 27.12.2006 07:24 [Re: friend]

Закона не е нов, не си си чел просто ПЗР. Въпросът е обаче, че трябва да се снабдиш с документи от МВнР и да ги представите в НОИ.Оттам ще оправят нещата. Но това със сигурност ще трябва да го направите тук, като сте в БГ.

--------------------
Питагор

Руми

friend

**

#1577557 - 05.01.2007 07:26 [Re: FindingTheWay]

Наскоро говорих с едни българи, които миналата година са били в Бг. Искали са им 2000 лева. Не са платили, казали били, Ще ви дължим пари, но няма да ви платим! Не са имали проблеми при излитането за обратно.

FindingTheWay
неуморима

#1577579 - 05.01.2007 08:36 [Re: friend]

Засега не съм чула за проблеми с напускането на страната. Проблемът е, че ако останат и потърсят медицинска помощ, ще си плащат на свободен прием.

--------------------
Питагор

Руми

friend

**

#1580281 - 06.01.2007 22:30 [Re: FindingTheWay]

което не е никакъв проблем!

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  !НА-КОЙ-МУ-ПУКА 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 2441

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.