www.pro-rock.net

Форуми » Музика » Про-Рок (архив)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Svil

Регистриран: 18.01.2004
От: Paradise Lost
Re: Dream Theater - "Systematic Chaos" (2007)
    #1752716 - 14.05.2007 11:41 [Re: ArthurDent]

Мен лично Images and words ме разби от първо слушане. За детайлите не говоря, слушал съм го сигурно стотина пъти от край до край. Досега единствения техен албум, който не можа да ме грабне от първо слушане е Train of thought. Така, че на мен просто не ми се налага да ги слушам насила за да ми харесат.
Цитат:

И оставете ВСЕКИ да си има СОБСТВЕНО мнение все пак де. какво че на някой му е любим ЛаБри, на други може да не допада

Относно това съм на мнение, че критиците на ЛаБри са по-агресивни в налагане на своето, аз никого не карам да го харесва, но мразя да ме убеждават в това, че всъщност хич не го бивало. А доста хора се опитват да го правят.

--------------------
Looking down from Ethereal Skies
Silent crystaline tears I cry
For all must say their last goodbye - to Paradise

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Димо

Регистриран: 09.01.2007
От: Стара Загора
    #1752719 - 14.05.2007 11:44 [Re: Sailing Ships]

едва на 2-ро прослушване съм След още 10 хиляди слушания може би ще съм в състояние да дам "обективна" оценка...
Но за сега субективната такава е определно положителна.

--------------------
Драс.

itilien
неориентиран

Регистриран: 05.04.2007
    #1753347 - 14.05.2007 17:30 [Re: Svil]

Лабри има силни черти - мекото звучене на гласа, когато пее в диапазона си. Когато започне да се качва нагоре и да се дере е кофти. Арйен Лукасен неслучайно го ползва в The Human Equation точно заради мекия му глас. Там Лабри си звучи перфектно.

cadaurus
ахимничен

Регистриран: 06.11.2006
От: Kobaia
    #1753534 - 14.05.2007 18:51 [Re: violator]

Аз чух кажи-речи същото като тебе, но не споделям този възторг. Защо? Заради различния ни подход към "Systematic Chaos".

За теб това, че ДТ продължават да издават стандартни албуми, съобразени със собственото им клише, е достатъчен довод да ти харесват. На мен обаче именно тази уравниловка не ми допада. Да, албумът е железен, виртуозен, астрофизикосеизмичен, богат на влияния и, взет изолирано, това е един чудесен прог-метъл албум. Ако го пуснеш на човек, който е слушал всичкиот прог-метъл освен ДТ, той ще си каже: "Брей, Circle II Circle (или някоя друга произволна група клонинг на ДТ) са направили нещо хубаво". Но ако размислиш и видиш, че говорим за безбожно талантливи музиканти, които са задали цялата съвременна прог-метъл парадигма, "Systematic Chaos" ще ти се стори поредната излишна тава. Това за мен е генералната слабост на всичко театрално след "A Change of Seasons". Нали знаеш - който удря пръв, удря два пъти. При наличието на "Images and Words" и "Awake" Тятара като велики музиканти и родоначалници на нещо качествено ново бяха длъжни да се оттласкат от концепцията, която създадоха и да продължат да се реят из музиката. Реят ли се Theater? Не, Theater стъпват тежко.

Творецът в общия случай има цел, изпълнява я и, освободен веднъж завинаги от досегашната мисия, се заема с нова. Ако една велика група започне да гравитира около собственото клише, значи тя или толкова си може (ДиСи), или го прави с голяма доза самоирония (Стоунс). Разбира се, случаят на Тиътър не съответства на нито едно от тези две. Кажи ми коя велика група (велика група = група, задала устойчиво клише) е продължила да тъпче в една и съща територия веднъж, щом като я е покорила. Коя? Величието не стои на едно място, то върви напред. Прогресира.

Казваш, Тиътър няма накъде да ходят, музиката им е формално завършена. Ами не е така. Музиката не е спорт, където единствената цел е достигането на някакъв обективен предел. Именно това му е хубавото на рока - не печелят задължително най-бързите. Музика и музициране са две различни неща. Ако Тиътър минимизират музицирането, това съвсем не значи, че минимизират музиката. Напротив, за мен това ще значи точно обратното. Казваш, Тиътър включват в музиката си всичко, де що е свирило някога на майката Земя. Да, включват всичко, но го правят като зубрачи, а не като хора действително повлияни от Флойд, Ръш, Металица и пр. Не случайно кавърите им на всички тез са направени с идеята да се изсвирят съвършено, а не да се интерпретират. Всички влияния в музиката на Тиътър са включени под формата на елементи, те нямат отношение към фундамента на групата - а именно неокласическо отношение, разточително композиране, виртуозна свирня. Ето това е нещото, което Тиътър са длъжни да променят, ако искат да приличат истински на идолите си. Защото всички те по някакъв начин преминаха отвъд рамките, които сами бяха създали. И не ми казвай, че нотите са ограничен брой и музиката е мъртва. Ето ти едни Pain of Salvation, които изненадват дори и самите себе си с всеки следващ албум/експеримент. Да, обаче Theater не издават за Инсайд аут и оттам нататък разликата е ясна.

Могат ли Тиътър да се променят всъщност? Случайно ли е, че двата опита (забележи - "опита", те пак не бяха съзнателен завой, а по-скоро опипване на почвата) за промяна на клишето - "Falling Into Infinity" (конвенционализиране) и "Train of Thought" (втвърдяване) са най-оплютите им албуми? Не знам. Или Тиътър са по-затворени и страхливи от едни Металица, които също бяха оплюти след завоя, или просто го няма същото вдъхновение. Нищо ненормално и подсъдно няма в това, разбира се.

Всичко това аз го казвам като най-прост слушател. От гледна точка на самите Тиътър те имат всички основания да продължават "театралниченето" - не само, защото така си гарантират възвръщаемост, но и защото истинският фен на Тиътър (като теб) обича Тиътър, когато правят музика като Тиътър. Това обаче за мен не е "прогресив".

--------------------
Between Heaven and Hell there's always Hollywood.

Wiblet
lovestone blind

Регистриран: 07.10.2005
От: Motorway City
    #1753594 - 14.05.2007 19:32 [Re: cadaurus]

Поздравявам те за този анализ, напълно споделям казаното След вече не знам колко на брой слушания не мога да възприема новия ДТ. По-подходящо заглавие на албума едва ли са могли да съчинят- музиката е абсолютен хаос.Предъвкват се вече използвани в по-старите албуми идеи и общо взето се тъпче на едно място. Както се казва, при ДТ нищо старо не е забравено и нищо ново не е научено.Това е положението

Редактирано от Wiblet (14.05.2007 19:33)

Sunshine motel
room 10

Регистриран: 01.12.2004
От: Gallup
    #1753634 - 14.05.2007 19:53 [Re: Wiblet]

баси, такова зацикляне не съм очаквал от тези музиканти, по-добре да не коментирам

Димо

#1753985 - 15.05.2007 00:26 [Re: cadaurus]

"ДТ продължават да издават стандартни албуми, съобразени със собственото им клише" ами те Дрим Тятър от край време подхождат еволюционно към музиката, дори в споменатия по-надолу дебютен албум (трета песен). Залагат на стари, но добре работещи модели като ги поднасят в чисто нова опаковка изпълнени с майсторство и прецизност. Един вид ги "подобряват". В Sistematic Chaos имаме обичайните препратки обръщащи погледа ни към миналото (Prepentance). Защо го правят ли? Може би са любители археолози? Едва ли. Според мен е ясен знак за това, което правят от години насам, развиват музиката като я еволюират (или поне така си мислят).

Паралелът с ПоС беше много удачен, тъй като чрез него ясно можем да видим два различни подхода към музиката: експерименталния (революционен)/инструментално-виртуозния (еволюционен).

При Тиътър се полюшваме на влак. Едно пътуване с известно разписание, пътуване заковано за релсите. И въпреки, че с всеки нов албум театралите ни влачат с все по-нови тренове, линията е една и съща. Systematic Chaos е най-новия и модерен "маглев" движещ се посредством електромагнитно поле. Сиреч във въздуха. Да, но това е само една илюзия за свобода и полет, тъй щото пак сме прикачени към същата тая "линия".

ПоС са магически телепорт, който те разпада на атоми и те запраща в неизвестно време и пространство. Я в пъклените огньове на слънчевата повърхност, я някъде в космическия вакуум, я от другата страна на луната...
И двата вида транспорт си имат предимства и недостатъци. Кой какъв ще използва си е негова работа.
Аз се кефя и на двата. Важно е бира да има.
Мир, любов и весели пътувания!

--------------------
Драс.

itilien
неориентиран

Регистриран: 05.04.2007
    #1754051 - 15.05.2007 01:30 [Re: Димо]

Мале Димо, пак си препил с бира ))))))))) :РРРРРРРРРРРРР

Svil

Регистриран: 18.01.2004
От: Paradise Lost
    #1754158 - 15.05.2007 08:15 [Re: Димо]

Страшен анализ. Влиза в златните хроники на форума

--------------------
Looking down from Ethereal Skies
Silent crystaline tears I cry
For all must say their last goodbye - to Paradise

Димо

#1754204 - 15.05.2007 08:46 [Re: itilien]

Ами, не. Препуших...

--------------------
Драс.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  SaTyR, Bridgeburner 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 35424

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.126 seconds in which 0.112 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.